PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA I DRZWI



alexy
23-06-2003, 21:28
Przez przypadek znalazłem to forum i strasznie sie z tego ciesze 8)
ale do rzeczy
Jestem producentem okien i drzwi z PVC i AL zawsze zastanawiałem sie jakimi kryteriami kierują się klienci przy wyborze materiałów budowlanych (mnie interesują głównie oczywiście ww). Powiedzcie mi proszę na co zwracacie uwagę przy wyborze okien.
cena?
jakość?
reklama?
gwarancja?
polecenie znajomych???
certyfikaty i aprobaty?
Preferujecie raczej duże ogólnopolskie firmy czy lokalnych producentów?

pozdrawiam
i teraz juz bede tu stałym gościem tak szybko się mnie nie pozbędziecie
:D :D :D :D

mieczotronix
23-06-2003, 23:27
cena - tak, gra dużą rolę - musi być podobna do cen innych producentów, za niska - budzi podejrzenia, za wysoka - denerwuje
jakość - tego niestety w przypadku okien nie da się sprawdzić do czasu ich zamontowania, a wtedy zwykle jest już po zapłacie i po ptakach
reklama - raczej się nią nie kieruję, reklamy są z natury nierzetelne (podają tylko część prawdy - kwestii niekorzystnych nikt w reklamie nie poda, a wiadomo że na świecie mało jest rzeczy idealnych)
gwarancja - to że jest to jeszcze mało znaczy, kupowanie gwarancji to kupowanie kota w worku
polecenie znajomych - to moje główne kryterium i nim będę sie kierował przy zakupie okien - dzięki znajomym mogę się dowiedzieć jak okna sprawdzają się w dłuższym czasie i czy z gwarancji można korzystać sprawnie
certyfikaty i aprobaty - mnie nie interesują, bo wiadomo że do certyfikacji wysyła się najlepszy model, a później nikt jakości kolejnych modeli nie weryfikuje i klient koniec-końców dostanie to, co mu zechce dać producent
ważne jeszcze wg mnie jest umowa i warunki finansowe
- umowa - nie może być jednostronna (karząca klienta i pozostawiająca wolną rękę i gwarantująca bezkarność sprzedawcy)
- warunki finansowe - i możliwość ich negocjowania - mnie denerwują zaliczki - mi żaden klient zaliczek nie daje, a i tak go całuję po rękach za to że mam pracę. Gdy dam zaliczkę, to uzależniam się od dobrej woli sprzedawcy. Powinna być jeszcze ostatnia rata (np 20%) płatna po zamontowaniu i dokładnym sprawdzeniu okien. Z doświadczenia wiem, że można czekać miesiącami, aż wykonawca przyjdzie i poprawi wykryte usterki. A jak mu brakuje 20% wynagrodzenia, to napewno chętniej się pokwapi.

pchelek
24-06-2003, 08:16
Według znowelizowanego Prawa Budowlanego od 1 lipca zaczyna działać w Polsce Policja Budowlana przy współpracy z Urzędem Skarbowym.
Kto nie ma aprobaty i CERTYFIKATU - wypada z rynku. Kara wynosi wysokość rocznych obrotów firmy.
Gwarancje udzielane przez firmy nadają się do kubła bo tak naprawdę nic nie zawierają.
Montaż jest czasami tragiczny.
Jakość okien od niektórych producentów jest coraz niższa bo z nadmiaru producentów zaniżana jest do granic możliwości cena - kosztem jakości.
Wchodzą na rynek coraz gorsze wyroby.
Do wyjątków należy firma, którą można polecić.
W jakim systemie produkujesz okna.
Zwracam uwagę, że Forum to nie reklama.

tom soyer
24-06-2003, 15:54
powiem jak bylo u mnie (choc glownie mam drewwniane) w skali od 1..5:

cena? - 2 (choc zalozylem pewien max nieprzekraczalny budzet)
jakość? - 5
reklama? - 0
gwarancja? - 4..5 (wiaze sie z jakoscia)
polecenie znajomych??? - 5 (jesli robi to "wyrocznia" moj tesc)
certyfikaty i aprobaty? - 2
Preferujecie raczej duże ogólnopolskie firmy czy lokalnych producentów? - 2 (okna piwniczne PCV mam od producenta "garazowego" wg mnie bardzo dobre)

kasiek
24-06-2003, 18:32
Przy kupnie okien (ale nie tylko) kierowaliśmy się:
ceną - tak, ale również za niska - ewidentnie niższa niż pozostałe oferty włączyła dzwonek ostrzegawczy, z najtańszych okien zrezygnowaliśmy
jakość - owszem, ale na pierwszy i drugi rzut oka, to ja nie jestem w stanie stwierdzić, czy okno ma dobrą jakość, no chyba, że jest fatalne
reklama - mój znajomy twierdzi, a ja się przychylam do opinii, że kupując coś woli nie płacić za reklamę, zawsze wchodzi ona w cenę produktu, choć czasem jeśli odpowiednio zwiększy obroty... reklamą się staramy nie sugerować
gwarancja, certyfikaty i aprobaty - z tego co wiem, to podobni producenci oferują podobną gwarancję i podobne certyfikaty, pewnie że jak któryś odbiega bardzo od normy i nie daje na przykład gwarancji, to staje się niewiarygodny i w ogóle nie rozważamy kupna jego wyrobów
polecenie znajomych - to jest chyba coś, co bardzo wpływa na nasze decyzje, w to wchodzą również informacje uzyskiwane na forum
Czy lokalni producenci czy ogólnopolskie firmy - zależy co kupujemy. Akurat przy wyborze okien w ogóle ta informacja nie wpłynęła na naszą decyzję. Chyba wybraliśmy raczej ogólnopolską, ale tak naprawdę nie wiem.

25-06-2003, 21:49
Według znowelizowanego Prawa Budowlanego od 1 lipca zaczyna działać w Polsce Policja Budowlana przy współpracy z Urzędem Skarbowym.
Kto nie ma aprobaty i CERTYFIKATU - wypada z rynku. Kara wynosi wysokość rocznych obrotów firmy.
Gwarancje udzielane przez firmy nadają się do kubła bo tak naprawdę nic nie zawierają.
Montaż jest czasami tragiczny.
Jakość okien od niektórych producentów jest coraz niższa bo z nadmiaru producentów zaniżana jest do granic możliwości cena - kosztem jakości.
Wchodzą na rynek coraz gorsze wyroby.
Do wyjątków należy firma, którą można polecić.
W jakim systemie produkujesz okna.
Zwracam uwagę, że Forum to nie reklama.
Kto w Polsce udziela certyfikatów np. na okna. Pytam bo będąc na stronie ITB przegladałem bazę danych wydanych certyfikatów i znalazłem tylko ok 140 certyfikatów zgodności na okna PCV i 3 na okna drewniane?????. To niewielki procent w stosunku na kilku tysięcy (jak się szacuje) firm które produkują okna.
Czy to oznacza że po 1 lipca zostanie legalnie na rynku tylko tych kilkadziesiąt firm (niektóre maja po 2 -3 certyfikaty) :o

pchelek
26-06-2003, 07:41
Może tak być ale teoretycznie.
Jak zwykle w Polsce prawo jest w sprzeczności z realiami. W tym przypadku realiami wydania certyfikatów dla wszystkich producentów, wszystkich materiałów budowlanych [okien, drzwi, cegły, płyt dachowych, wykładzin, farb itp. itd.]

alexy
27-07-2003, 12:46
Według znowelizowanego Prawa Budowlanego od 1 lipca zaczyna działać w Polsce Policja Budowlana przy współpracy z Urzędem Skarbowym.
Kto nie ma aprobaty i CERTYFIKATU - wypada z rynku. Kara wynosi wysokość rocznych obrotów firmy.
Gwarancje udzielane przez firmy nadają się do kubła bo tak naprawdę nic nie zawierają.
Montaż jest czasami tragiczny.
Jakość okien od niektórych producentów jest coraz niższa bo z nadmiaru producentów zaniżana jest do granic możliwości cena - kosztem jakości.
Wchodzą na rynek coraz gorsze wyroby.
Do wyjątków należy firma, którą można polecić.
W jakim systemie produkujesz okna.
Zwracam uwagę, że Forum to nie reklama.


Co do policji budowlanej to powiem .... nereszcie :D
A jakość .... no cóż słabi producenci obniżają ceny i jakośc żeby ich konkurencja nie zjadła. Inna sprawa, że klientom wydaje sie, że okno to okno a to niestety nie do końca jest prawda. Niby prosty wyrób a jednak nie wszyscy producenci potrafią poprawnie złożyć w całość. :oops: Zawsze robie tu analogie do rynku motoryzacyjnego. Jak ktoś kupuje samochód za 17.000 pln i po wyjechaniu z salonu mówi, że to bubel bo nie ma klimatyzacji, 10 poduszek powietrznych, różnych ABSów, DCSów i osmiu komputerów pokładowych to niech po kupnie tanich okien i zleceniu montażu partaczom za pół ceny nie narzeka na jakość !!!
Moja firma prawie sie nie reklamuje, staramy sie pozyskiwac klientów przede wszystkim z polecenia i poprzez bezpośrednie prezentacje produktów.
Wiem że forum to nie reklama ale systemy w jakich produkuje bronią sie same i nie wymagają reklamy (SCHUCO, SALAMANDER 2D I 3D)
co do certyfikacji to nie tylko itb bada okna na zgodność z aprobatą techniczną
pozdrawiam

pchelek
28-07-2003, 08:33
Dodałbym jeszcze kilka innych systemów.