PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa głębinowa czy zestaw hydroforowy?



waltan
29-04-2007, 23:11
Witam!

Mam studnię wierconą o głębokości 27 metrów (rura o średnicy 100mm). Lustro wody znajduje się 2,5m od powierzchni ziemi. Od studni do budynku została ułożona rura wodna o średnicy wewnętrznej 2,5cm. Długość rury - 28m. Studnia jest położona powyżej budynku na działce o niewielkm spadku. W budynku są piwnice i lustro wody w studni znajduje się na poziomie miejsca, w którym będzie znajdował się zbiornik hydroforowy lub zestaw hydroforowy.
I tutaj właśnie moja prośba o poradę. Do tej pory byłem przekonany, że w takim przypadku do doprowadzenia wody do budynku lepiej zastosować pompę głębinową i zbiornik hydroforowy. Ostatnio jednak spotkałem się z opinią (przy próbie zakupu pompy głębionowej), że lepiej kupić zestaw hydroforowy, gdyż pompa ssąca spokojnie poradzi sobie w takich warunkach. Zacząłem się zastanawiać, gdyż koszt w przypadku zakupu zestawu jest prawie o połowę niższy.
Co w takim razie wybrać? Zaznaczam, że cena nie jest dla mnie najważniejsza. Również istotne są czynniki wpływające na komfort użytkowania instalacji wodnej.

Pozdrawiam,

lukol-bis
30-04-2007, 08:15
Moim skromnym zdaniem, w Twojej sytuacji nie ma lternatywy i musisz zastosować pompę głębinową, ze wzgledu na naturalny syfon, jaki masz na drodze ze studni do budynku. Taki układ jest nie do zalania, a chyba nie ma pompy, która by na takiej odległości zassała taką masę powietrza.
Pozdrawiam

czajnik
30-04-2007, 09:13
Moje zdanie jest przeciwne, niż lukol-bis'a. Przede wszystkim mamy tu do czynienia nie z syfonem, lecz z lewarem (czyli czymś dokładnie odwrotnym do syfonu).

Pompa spokojnie poradzi sobie z zassaniem wody. Oczywiście niezbędne jest zastosowanie zaworów zwrotnych na ssaniu oraz odpowietrznika automatycznego w najwyższym punkcie lewara. Można też zastosować do odpowietrzenia zwężkę Venturiego, a w ostateczności okresowo odpowietrzać ręcznie.

lukol-bis
30-04-2007, 09:34
waltan nie słuchaj czajnika, chyba, że marzysz o ciągłych problemach z pompą.
Można ewentualnie zrobic zalewanie w najwyzszym punkcie rury ssącej, ale po co te komplikacje, skoro pompa głębinowa załatwia definitywnie problem.
Pozdrawiam

miol
30-04-2007, 12:40
Witam
A ja powiedziałem sobie, że nigdy więcej nie chce układu gdzie pompa bedzie zasysać wodę, dobre to jest na początku jak jest wszystko sprawne ale niech się pojawi jakaś nieszczelność to wtedy zaczyna się zabawa: zalewamy i czekamy zassie, nie zassie- pociągnie wodę czy nie (miałem taki przypadek że ze względu na zawartość żelaza w wodzie na zaworze zwrotnym powstawał osad który powodował jego nieszczelność i cała woda z rur wracała z powrotem do studni). Przy pompie głebinowej sprawa jest prosta i nie trzeba się martwić czy aby pociągnie na tą odległość i czy czasami gdzieś nie łapie powietrza po drodze. A jeszcze w tym przypadku gdzie nie wiadomo czy to syfon czy lewar :D (nie znam się to się nie oceniam) i kto powiedział że ten poziom wody 2,5m od powierzchni będzie sie ciągle utrzymywał.

paulo81
30-04-2007, 12:48
najlepezym rozwiązaniem jest zainstalowanie pompy głębinowej
najmniej problemów , kłopotów i praktycznie bezobsłógowośc
a przedewszystkim cisza w domu
nie instaluj hydroforu
pozdrawiam

11małgosia
30-04-2007, 13:21
Cześć. Podpowiedzcie proszę czym najlepiej uszczelnić dno zakopanego w ziemi kręgu w którym ma znależć się hydrofor. Mamy wodę na głębokości około metra, więc w kręgu stoi woda. Chcemy się jej pozbyć aby wstawić hydrofor. Pozdrowienia Małgosia.

lukol-bis
30-04-2007, 15:07
Pomomo, że bardzo Cię lubię 11małgosia, to jednak nie mam dobrych wiadomości dla Ciebie w przedmiotowj kwestii. Tego problemu raczej nie da się rozwiązać w prosty sposób. Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, ale bardzo trudne, a jak trudne to kosztowne, a jak kosztowne, to lepiej zainstalować pompę głębinową i wtedy będzie po problemie.
Pozdrawiam

miol
30-04-2007, 18:41
Witam

najlepezym rozwiązaniem jest zainstalowanie pompy głębinowej
najmniej problemów , kłopotów i praktycznie bezobsłógowośc
a przedewszystkim cisza w domu
nie instaluj hydroforu
pozdrawiam


Tego problemu raczej nie da się rozwiązać w prosty sposób. Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, ale bardzo trudne, a jak trudne to kosztowne, a jak kosztowne, to lepiej zainstalować pompę głębinową i wtedy będzie po problemie.

Ja chyba czegoś nie rozumiem, przecież nawet jak będzie pompa głębinowa to i tak potrzebny jest hydrofor.

lukol-bis
30-04-2007, 19:03
miol mylisz hydrofor ze zbiornikiem hydroforowym. Oczywiście do pompy jest potrzebny zbiornik hydroforowy.
Pozdrawiam

JoShi
30-04-2007, 20:04
A czym się różni hydrofor od zbiornika hydroforowego?

waltan
01-05-2007, 09:28
Witam ponownie!

Dziękuję wszystkim, którzy podjęli temat. Tak jak większość z Was mi doradza, będzie pompa głębinowa. Przekonałem się do tego na 100% wczoraj wieczorem, kiedy sprawdzaliśmy szczelność instalacji CO. Do zasilenia układu CO użyliśmy pompy kupionej w hipermakecie dla celów budowlanych. Pompa ma słabą wydajność, a mimo to lustro wody obniżyło się w trakcie pompowania do ok. 4-5m. Na taką głębokość musiałbym zanużyć rurę z koszem do pompy ssącej z zestawu hydroforowego. A jeśli kiedyś trafi się susza, to lustro wody może się jeszcze obniżyć i wtedy będę bez wody.

Pozdrawiam,

paulo81
01-05-2007, 09:36
dobry wybór na pewno nie będziesz żałował

JoShi czym sie różni hydrofor od zbiornik hydroforowy
wiec hydrofor to zestaw pompa ze zbiornikiem a zbiornik to zbiornik bez pompy (sa dwa typy PRZEPONOWE i POWIERTZNE)

zdecydowanie sto razy lepszym rozwiazaniem jest pompa głębinowa

JoShi
01-05-2007, 12:07
JoShi czym sie różni hydrofor od zbiornik hydroforowy
wiec hydrofor to zestaw pompa ze zbiornikiem a zbiornik to zbiornik bez pompy (sa dwa typy PRZEPONOWE i POWIERTZNE)

Dzięki za wyjaśnienie do tej pory zawsze myślałam, że zbiornik hydroforowy to jest właśnie hydrofor, a pompa to pompa.

lukol-bis
01-05-2007, 15:08
Dla jasności sprawy trzeba wyjaśnić tę kwestię, tak więc zgodnie z pierwotną definicją hydrofor to jest właśnie zbiornik hydroforowy, ale w potocznym pojęciu uważa się, że hydrofor to cały zestaw hydroforowy i w wiekszości przypadków tak jest przyjmowany. Już prawie nie pamieta się pierwotnej definicji.
Pozdrawiam

11małgosia
01-05-2007, 20:31
Cześć. Podpowiedzcie proszę czym najlepiej uszczelnić dno zakopanego w ziemi kręgu w którym ma znależć się hydrofor. Mamy wodę na głębokości około metra, więc w kręgu stoi woda. Chcemy się jej pozbyć aby wstawić hydrofor. Pozdrowienia Małgosia.

W kontekście kolejnych wypowiedzi przyznam, że chodziło mi o zbiornik hydroforowy. :oops: Musimy znależć jakiś sposób na tą wodę w kręgu... czy wystarczy szybko ją wypompować i zalać betonem, a może trzeba pomalować jakimś środkiem typu "folia w płynie". :wink: :roll:

lukol-bis
01-05-2007, 21:04
Na 98% ta woda wypływa rurą osłonową i dlatego będzie to bardzo problematyczne. Najlepiej poczekać do czasu obniżenia wód gruntowych i wtedy wykonać uszczelnienie w rurze osłonowej, z wyprowadzeniem odpowietrzenia ponad poziom obecnej w kręgu wody i usczelniać następnie dno kręgu.
W sumie może się nie udać całe przedsięwzięcie, pomimo dużych nakładów pracy.
Pozdrawiam

niezły
01-05-2007, 21:31
Jeśli są to wody podskórne to prawdopodobnie nie da się uszczelnić tej studni Widziałem studnie wodomierzowe wykonane z tworzywa pełne wody Jeżeli z braku miejsca musisz w tej studni umieścić sam zbiornik to jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje mi się jeszcze jedna pompa z pływakiem do okresowego wypompowywania wody Najlepszym rozwiązaniem było by umieścić go w domu