PDA

Zobacz pełną wersję : cegła ręcznie formowana - pomocy!!!!



rammzes1
01-05-2007, 19:29
Witam

Muruję kominek z cegły ręcznie formowanej i mam spory problem. Otóż zaprawa nie chce spinać cegieł. Po wyschnięciu kominek można niewielkim nakładem sił ręcznie rozebrać. Muruję zaprawą do klinkieru SOPRO i taka wtopa. Czy ktoś z Was może mi pomóć. Gdzie leży problem.... w zaprawie, w cegle czy w sposobie murowania. Możę tę cegłę przed murowaniem trzeba jakoś specjalnie przygotować ????

B.Art
02-05-2007, 10:02
Też przymierzam sie do cegły formowanej ręcznie - wziąłem sobie kilka ze składu dla przykładu i widać że są one "zapiaszczone, tzn pokryte specjalnym piachem, który ma wiązać zaprawę od strony lica, żeby łatwiej ja było usunąć, wartoby chyba oczyscić ją na płaszczyznach gddzie się muruje.
Inna sprawa, że cegły klinkierowe trzeba podobno murować "na raz" czyli po ułożeniu nie mozna korygowac ich ustawienia. Zaznaczm że nie jestem praktykiem - tyle przeczytałem w fachowym piśmie.

ZakWr
02-05-2007, 13:19
cegłę oczyścić na powierzchniach lepionych np szczotką drucianą, potem szmatą
powierzchnie klejone namoczyć w wodzie. Bo te cegły są strasznie porowate i pija wściekle wodę wiec może z zaprawy wyssały całą wodę.

Mam nadzieję że nie lepisz z tych cegieł komina. Nie nadają się. Nawet jak włożysz wkład ceramiczny czy stalowy to woda opadowa przez te cegły przecieknie

lukol-bis
02-05-2007, 16:28
Te cegły trzeba tylko namoczyć w wodzie i będzie wszystko OK.
Pozdrawiam.

artureski
02-05-2007, 18:09
Święte słowa - moczyć w wodzie, obficie polewać "bo piją" i dobrze oczyścić przed murowaniem.

rammzes1
07-05-2007, 14:58
Cegły były czyszczone z piaseczku a następnie moczone i.... lipa a muruję z nich tylko obudowę kominka. JUtro ma przyjechać technik z sopro i rozwiązać problem

hes
07-05-2007, 15:34
Przy takich okazjach stosuję czasami roztwór szkla wodnego z wodą
w stosunku 1:1. Trzeba tylko uwazać na ewentuale plamy od szkła
wodnego na cegłach- najlepiej zrobić próbę, albo od razu zdecydować
się na pokrywanie szklem wodnym całych cegiel przed nałożeniem zaprawy.

Szkło wodne jest rodzajem mineralnego kleju.

mamamatinka
10-05-2007, 11:44
a dlaczego nie mozna z takich cegieł wznosić komina???? (mówię o kominie do kominka nie do kotła)

mocca
10-05-2007, 17:13
mnie też zainteresował temat- dlaczego nie mozna komina?
mam z takiej cegły zrobione ogrodzenie (vandersanden klejony na quik mix czy jak to sie nazywa, ponoc dedykowana zaprawa do takiej cegły) ogrodzenie stawiane jesienią stoi sobie do dziś, zadna cegła nie odpada, można się nawet oprzeć o słupek :lol:

Z tej samej cegły chcę zrobić właśnie kominek w domu, na zewnątrz i wymurować 4 kominy ( część naddachową)
czy to zły pomysł? jesli tak to dlaczego?

Cegłamaster
11-12-2017, 08:28
Ręcę opadają jak czytam powyższe opinie jak sądzę - wykonawców. Mogę tylko odesłać do postu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?140971-Czy-ceg%C5%82a-klinkierowa-r%C4%99cznie-formowana-nadaje-sie-na-komin - proszę przeczytać całość.

Cegła była murowana na zaprawie firmy Sopro - ale, czy zaprawa była dedykowana do cegieł ręcznie formowanych?
Z tego co mi wiadomo Sopro ma wiele rodzajów zapraw z czego tylko 5 kolorów nadaje się do murowania cegły ręcznie formowanej.

Cegła ręcznie formowana ma zwiększoną nasiąkliwość, więc wymaga zaprawy, która wolniej oddaje wilgoć (mnóstwo producentów ma w ofercie takie zaprawy - do cegieł o nasiąkliwości powyżej 8%). Zwykła zaprawa do murowania może się "spalić" czego efektem jest pękanie i kruszenie się wyschniętej zaprawy.
Dlaczego? Każda zaprawa do prawidłowego związania wymaga odpowiedniej ilości wody. Jeśli część tej wody wsiąknie w cegłę ręcznie formowaną, która wręcz wysysa ją ze zwykłej zaprawy to mamy efekt "spalenia".

Domowym sposobem murowania cegieł ręcznie formowanych na zwykłej zaprawie jest ich namaczanie we wodzie.
Dużym jednak minusem tej metody jest brak kontroli zawartości wody w cegle, która po wymurowaniu przenika do zaprawy i może spowodować nieestetyczne białe wycieki (wykwity) lub rozjaśnienie koloru zaprawy (szczególnie jest to widoczne przy ciemnych zaprawach) .

I jeszcze jedno - do cegieł nie używamy szczotek drucianych!
Albo porysują cegłę, albo zabrudzą ją spiłowanym metalem.
Najlepiej używać szczotek z plastikowym, twardym włosiem.