PDA

Zobacz pełną wersję : beton na słupki ogrodzeniowe



blady00
02-05-2007, 15:41
Witam
Zamierzam sam wykonać ogrodzenie z dwóch stron i mam pytanie do Was czy jest jakiś sposób na zrobienie betonu bez betoniarki? Czy taki np.mieszany w taczkach spełni swą rolę ,jeśli chodzi o wytrzymałość? Jakie proporcje cement-piach-żwir-woda? Zamierzam robić po troszkę
dzięki za pomoc
blady00

lee28
02-05-2007, 16:15
A myślisz jak 40 lat temu domy budowali ? Moi dziadkowie beton na cały dom mieszali tylko i wyłacznie w taczkach i dom już 50 lat stoi.

hes
02-05-2007, 17:18
Niekoniecznie w taczce, czasami lepiiej miesza się łopatą lub motyką w większym
pojemniku albo na grubej folii na równym podłozu, przerzucając z miejsca na
miejsce. Jak nie miałem betoniarki to na takiej folii mieszałem także nogami
w gumiakach chodząc po gęstej zaprawie.
Proporcje ? Objętościowo na 3 do 4 części piasku ze zwirem na 1 część cementu.
Wody tyle, żeby było półpłynne. Przy betonie jest zasada- mniej wody przy
zarabianiu, dużo w czasie wiązania- przez polewanie w ciągu następnych dni.

Krzysztofik
02-05-2007, 21:38
........... mieszałem także nogami
w gumiakach chodząc po gęstej zaprawie.

Heh...czyli stacjonarnny rowerek odpoczywał :wink: :D
Ja rozrabiałem w taczce ...wyrabiałem górne partie mięśni :D

jaro'71
02-05-2007, 22:27
Jestem na finiszu zalewania słupków betonem z taczki (40 sztuk) Wszystkie betonowane do 0,5 metra w ziemi i potem nadlewane 30 cm ponad grunt. Trochę zdrowia i wiele wolnych sobót to kosztowało, ale ile radochy :D Sypałem na czuja 1/3 wora cementu na taczke i reszta żwiru. Jak na początku po kilku dniach od zalania dotykałem beton made in JA, to się kruszył. Ale jak sobie dojrzał w mokrym gruncie, trochę podlewany, to po paru tygodniach jak skała. Mam nadzieję że tak już zostanie :wink:
http://www.komiksownia.republika.pl/dzialka/04_05_07_podmurowka1.jpg

blady00
03-05-2007, 10:22
Dzieki wszystkim za odpowiedzi, czyli zabieram sie za mieszanie............ :D , choc nie wiem czy sie cieszyc :wink: taka robotka samemu

bst
03-05-2007, 20:42
Do slupkow lepiej bardziej zadki beton - wiecej wody, bo inaczej bedzie kiepsko wiazal z ziemia - beton co prawda stwardnieje i bedzie trzymal slupek, ale bedzie 'latal' w wykopanym dole - szczegolnie jezeli piaszczyste podloze.
Proporcja 1:4 1:5 w stosunku cement:kruszywo. Ja mieszalem w taczce, slupki betonowalem od 1m do 50cm - w zaleznosci jaki mialem slupek.

Geno
03-05-2007, 21:57
Do slupkow lepiej bardziej zadki beton - wiecej wody, bo inaczej bedzie kiepsko wiazal z ziemia - beton co prawda stwardnieje i bedzie trzymal slupek, ale bedzie 'latal' w wykopanym dole - szczegolnie jezeli piaszczyste podloze.
Proporcja 1:4 1:5 w stosunku cement:kruszywo. Ja mieszalem w taczce, slupki betonowalem od 1m do 50cm - w zaleznosci jaki mialem slupek.

Taki rzadki , fajny później do wyskrobania łyżeczką.

BTW. - nie bardzo łpaie czemu beton ma się wiązać z ziemią? S.M. takie osobliwe?

sylvo
04-05-2007, 06:51
Słupek z betonem na pewno nie bedzie "latał" w wykopanym dole niezależnie od gęstości betonu. Ja przy ustawianiu słupków wykorzystywałem gruz do ich wstępnego usztywniania, później żadki beton tak by dokładnie wypełnił wolne przestrzenie. W taczce dobrze miesza się wykorzystując szpadel a do wlewania do dołka łopatę piaskówkę, ale taką z wygiętymi do góry bokami, by beton się nie wylewał.

blady00
04-05-2007, 12:28
Witam
A tak a propo jak gleboko kopac fundament pod murki, na ktorych beda spoczywac bloczki ala piaskowiec zalewane wewnatrz betonem na 40cm nad ziemia ??[/code][/list]

Geno
04-05-2007, 17:55
Witam
A tak a propo jak gleboko kopac fundament pod murki, na ktorych beda spoczywac bloczki ala piaskowiec zalewane wewnatrz betonem na 40cm nad ziemia ??[/code][/list]

Jak nie chesz w przyklejać tych płytek co rok to poniżej granicy przemarzania - chyba,że nam się klimat ociepli na stałe...

Jezier
04-05-2007, 18:07
Jak nie chesz w przyklejać tych płytek co rok to poniżej granicy przemarzania - chyba,że nam się klimat ociepli na stałe...
O jakiej granicy przemarzania piszesz, która co roku jest osiągana?

Geno
04-05-2007, 18:13
Jak nie chesz w przyklejać tych płytek co rok to poniżej granicy przemarzania - chyba,że nam się klimat ociepli na stałe...
O jakiej granicy przemarzania piszesz, która co roku jest osiągana?

Nie baw się w demagogię - oczywiście,że nie co rok ale to i tak żadnego znaczenia nie ma. Chyba ,że szukasz "zadymy".

Ostatnie kilka zim jest ze średnią temperaturą sporo większą niż poprzednie, natomiast wcześniej własciwie granica przemarzania mogła być osiągana co roku. Ze wględu na ostatnie rewelacje klimatyczne pewnie za jakiś czas pojawią się nowe mapy z nowymi granicami - ale nie za szybko bo aby to było wiarygodne trzeba kilkunastu lat co najmniej.

Jezier
04-05-2007, 19:00
Skoro poddawanie w wątpliwość twoich wypowiedzi uważasz za szukanie zadymy :roll:
Ale nie to mną kieruje wypowiadając się w tym wątku.

Zazwyczaj aby zabezpieczyć się przez problemem przemarzania gruntu stosuje sie w Polsce głębokość posadowienia zgodnie z normą PN-81/B-03020, dotyczącą posadowień bezpośrednich.
Jest w niej mapa z podziałem kraju na 4 strefy głębokości przemarzania gruntu (od 0,8 do 1,4 m).
Niestety niezupełnie odpowiada stanowi faktycznemu. Przyczyną tego jest przyjęcie w latach pięćdziesiątych XX w. wzoru empirycznego z normy radzieckiej, słusznego w przypadku klimatu kontynentalnego byłego ZSRR, który różni się od klimatu Polski. Obliczone na podstawie tego wzoru wartości głębokości przemarzania hz znacznie odbiegają od wartości rzeczywistych – najczęściej są zawyżone, co potwierdzają rzadkie niestety systematyczne i długotrwałe badania gruntów prowadzone gdzieneigdzie w Polsce.
Np. w IMiGW w Białymstoku w ciągu ostatnich 50 lat na głębokości 1 metra tylko w ciągu jednej zimy zanotowano ujemną temperaturę. Na okres 7 dni temperatura tam spadła do max poziomu -0,5 stopnia. Do tego na tej głębokości w miejscu badania występuje warstwa niewysadzinowa piasku (w warstwach niewysadzinowych notuje się niższe temperatury).

blady00
04-05-2007, 19:43
płytki nie odpadną bo są ustawiane na fundamencie i zalewane betonem ,jedynie mogą popękać lub się podnieść,ale mniejsza z tym - nadal nie wiem jaka głębokość ,czy 60cm wystarczy (dużo czy mało)??

Geno
04-05-2007, 20:24
Skoro poddawanie w wątpliwość twoich wypowiedzi uważasz za szukanie zadymy :roll:
Ale nie to mną kieruje wypowiadając się w tym wątku.

Zazwyczaj aby zabezpieczyć się przez problemem przemarzania gruntu stosuje sie w Polsce głębokość posadowienia zgodnie z normą PN-81/B-03020, dotyczącą posadowień bezpośrednich.
Jest w niej mapa z podziałem kraju na 4 strefy głębokości przemarzania gruntu (od 0,8 do 1,4 m).
Niestety niezupełnie odpowiada stanowi faktycznemu. Przyczyną tego jest przyjęcie w latach pięćdziesiątych XX w. wzoru empirycznego z normy radzieckiej, słusznego w przypadku klimatu kontynentalnego byłego ZSRR, który różni się od klimatu Polski. Obliczone na podstawie tego wzoru wartości głębokości przemarzania hz znacznie odbiegają od wartości rzeczywistych – najczęściej są zawyżone, co potwierdzają rzadkie niestety systematyczne i długotrwałe badania gruntów prowadzone gdzieneigdzie w Polsce.
Np. w IMiGW w Białymstoku w ciągu ostatnich 50 lat na głębokości 1 metra tylko w ciągu jednej zimy zanotowano ujemną temperaturę. Na okres 7 dni temperatura tam spadła do max poziomu -0,5 stopnia. Do tego na tej głębokości w miejscu badania występuje warstwa niewysadzinowa piasku (w warstwach niewysadzinowych notuje się niższe temperatury).

Coż niesądze aby IMGW Białystok miałą kilkaset punktów pomiarowych aby dokładnie stwierdzić czy tak jest aby na pewno, niemniej jednak statystyka ma to do siebie,że zwykle stosując nią w budownictwie przedkłąda się to na bezpieczną stronę, nikt nie będzie żyłował norm ze względ własnie na rozrzut wyników. Można też dywagować co będzie się działo z kiolmatem ale nie widze snesu w przypadku ogrodzenia :o . Natomiast jest sporo spraw, niby drobnych a czasami wartych uwagi - dylatacje, poziom gruntu po obu stronach ogrodzenia, rodzaj gruntu i związana z tym ryzyko wysadzin itd.

Jak niebezpieczna bywa statystyka to się przekonano , choć może nie do końca bo to nie była główna przyczyna ale jednak - w hali Katowickiej.

Wojtek R
04-05-2007, 21:13
http://www.traxelektronik.pl/pogoda/hydro/

ale po co te przypuszczenia , można sobie to sprawdzać live na stronie :)

nie ma archiwum ale w największe mrozy jakie były zeszłej zimy w Bydgoszczy po -35 w gruncie było klika stopni na plusie , takie mrozy musiały by trwać miesiącami , żeby coś zamarzło na 1 m

konkretna stacja parę km od mojego domu , na marginesie termometr w aucie i za oknem funkcjonują prawie tak samo dokładnie jak stacja metrologiczna :D

http://www.traxelektronik.pl/pogoda/hydro/stacja.php?idst=231&c9=1178308800

Geno
04-05-2007, 21:23
http://www.traxelektronik.pl/pogoda/hydro/

ale po co te przypuszczenia , można sobie to sprawdzać live na stronie :)

nie ma archiwum ale w największe mrozy jakie były zeszłej zimy w Bydgoszczy po -35 w gruncie było klika stopni na plusie , takie mrozy musiały by trwać miesiącami , żeby coś zamarzło na 1 m

konkretna stacja parę km od mojego domu , na marginesie termometr w aucie i za oknem funkcjonują prawie tak samo dokładnie jak stacja metrologiczna :D

http://www.traxelektronik.pl/pogoda/hydro/stacja.php?idst=231&c9=1178308800

Cóż jeszcze kilka lat temu mrozy zaczynały się w listopadzie i kończyły w kwietniu, spore morzy. Natomiast w klimatologa futurologa nie mam zamiaru sie bawić bo nie wiem co będzie - są dwie wersje - albo ocieplenie albo oziebienie klimatu.

Eruanneth
03-02-2014, 08:53
Jestem ciekawa, jak po tych kilku latach te słupki stoją i na jaką głębokość ostatecznie Pan betonował.

Aaricia23
19-04-2017, 08:31
Odświeże bo nie potrafie znaleźć odpowiedzi na forum... stawiamy ogrodzenie panelowe. Słupki ok 90cm w ziemie, otwory w gruncie (głownie glina z piaskiem) robimy świdrem 220mm. Teraz pytanie o beton. Czy jest konieczny taki tradycyjny ze żwirem? Czy wystarczy sam cement z piachem. Piachu mamy sporo bo został po wylewkach 0-4mm. Żwiru brak. Jesli jest jednak konieczny to zamowimy ze dwie tony. Słupków do zrobienia 22sztuki na razie. Ogrodzenie 155cm wysokie i lekkie.
Jesli już zamówie ten żwir to lepiej o granulacji 2-8mm czy 8-16mm?

e_gregor
19-04-2017, 10:01
Ja dawałałem sam piach pod siatkę (duży naciąg) i dało radę.

@Aras@
24-04-2017, 21:42
Oczywiście można użyć „betonu“ z betoniarki. Ale prościej kupić gotowy produkt – nie trzeba wtedy betoniarki, tylko kielnię i konewkę.. Wystarczy wsypać np. Podkład Cementowy M15 1 i zrosić go wodą, materiał stwardnieje po 1 dniu (efekt będzie lepszy niż przy piasku, cemencie). Przy słupkach skrajnych radzę dać produkt szybkowiążący i dużo mocniejszy tzw szybki beton, np Kreisel Szybki Beton B-30.