PDA

Zobacz pełną wersję : tynk tradycyjny na ścianę jednowarstwową z bk



Karolina
24-06-2003, 14:46
Czy ktoś zrobił u siebie tynk zewnetrzny cementowo-wapienny na ścianę jednowarstwową z BK? Jakie macie doświadczenia? Co dać jako wykończenie takiego tynku - dodatkową warstwę czy tylko pomalować?

Karolina
25-06-2003, 07:51
To chociaż napiszcie jakie macie tynki i czy jesteście zadowoleni.

pitbull
25-06-2003, 08:18
Mozna zrobic, chociaz producenci nie zalecaja. Mozesz pomalowac albo dac wyprawe z tynku mineralnego.

kaKa
25-06-2003, 11:44
Ja mam taki zrobiony. Ale zatynkowali mi tylko dwa tygodnie temu.
Jeszcze mysle co bede robil. Ale chyba pomaluje to farba silikonowa (czy jakos tak), ktora jest paroprzepuszczalna.

Pozdrawiam

Karolina
25-06-2003, 14:49
Pitbul, a dlaczego nie zalecają? Gdzie to wyczytałeś?

kasiek
25-06-2003, 16:54
Myśmy położyli tynk cementowo wapienny na ścianę jednowarstwową bk. Powodem (chyba niestandardowym) było to, że mamy tzw. boniowania i lepiej było zrobić rowki w tynku niż w ścianie. Tynk leży od dwóch tygodni, więc nie mamy za dużo doświadczeń. Na to miała iść farba, ale baliśmy się, że będzie za mało wytrzymałe (zwłaszcza narożniki i bonie). Na jesieni zostanie położony jeszcze cienkowarstwowy silikatowy. Gdyby nie cena, to pewnie byśmy wybrali silikonowy.

Karolina
26-06-2003, 08:02
ojej skasowało moją odpowiedź, więc jeszcze raz:

Kasiek, my też mamy do zrobienia takie boniowania, tylko, że ja myślałam, że to trzeba zrobić ze styropianu. Jakiej grubości daliście tynk, żeby te boniowania ładnie wyszły? Czemu chcesz to jeszcze pokrywać dodatkowym drogim tynkiem, nie wystrarczy pomalować dobra farbą?

Karolina
26-06-2003, 14:11
I jeszcze jedno, podobno tynki mineralne bardzo szybko się brudzą i nasiąkają wodą, czy to prawda?

kasiek
01-07-2003, 12:53
Dlatego nie farba, bo boimy się o wytrzymałość. Mamy dużo dzieci i wprawdzie już im zapowiedziałam, że koniec z malowaniem na ścianach (tak było w starym domu), ale nie ma siły - jakaś piłka jest w stanie się zapodziać i strzelić w dom, albo coś podobnego.
Tynk ma grubość ok. 1,5 cm. Nie ma na razie koloru, wszystko w jasnej szarości tynku, ale wygląda nadspodziewanie dobrze. Też był pomysł początkowo ze styropianem bądź wycinanie w Ytongu, ale po naradach z majstrem zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie. To dla niego też była nowość, ale facet ma talent do budowania i dobre pomysły.
Początkowa technologia wykonania była taka:
*) w miejscu rowków przybijali listewki
*) tynkowali całość
*) po przeschnięciu tynku zdejmowali (odrywali) listewki - niestety odczhodziło miejscami za dużo tynku

Potem po prostu wycinali (nie wiem czym - jakąś szlifierką?)rowki w przeschniętym tynku. Oczywiście też wzdłuż jakiejś listewki - efekty lepsze niz poprzednie.
Docelowo rowki będą wykończone tynkiem cienkowarstwowym - w tej chwili jest to "do muru"

Karolina
02-07-2003, 09:01
Zdecydowalismy się jednak na tynk cienkowarstwowy na siatce (silikatowy). Zdecydowaliśmy, że boniowania na rogach domu będziemy wycinać, a nie doklejać styropian. Wygląda to, jak na razie, bardzo ładnie. Każde nacięcie panowie obrabiają listwami aluminiowymi z siatką. Nad oknami będą bonie ze styropianu gr 2 cm, szer 10 cm do wysokości 1/3 okna. Ganek: specjalnie wykonane kształtki styropianowe. Wszystkie elementy dekoracyjne i kolumny będą na biało, tynk w kolorze jasny- krem.

Dziękuje wszystkim za rady i pozdrawiam,

Karolina

Jasiu
02-07-2003, 09:26
Dlatego nie farba, bo boimy się o wytrzymałość....

Farba silikatowa nie tworzy powłoki malarskiej tylko penetruje tynk, a następnie w procesie chemiczym tworzy krzemionkę, na i wewnątrz tynku (patrz: http://www.tikkurila.pl/paints/produkty/prezentacje/renova_silikat.ppt )

Nie ma więc mowy o odpryskach - dodatkowo wzmacnia to tynk i nadaje mu nowych właściwości.

Man
02-07-2003, 17:02
Karolina - skoro się już zdecydowałaś na tynk silikatowy, to proszę pochwal się jakiej firmy i ile Cię to kosztuje (materiał + robocizma). Mi powiedzieli cenę 30PLN za robociznę (tynk na wełnie). Prawdopodobnie nie ma zbyt wielkiego wyboru producentów tego tynku.

Maluszek
02-07-2003, 19:41
Karolinko my dostaliśmy ofertę na tynk silikatowy (robocizna + materiał) 65 zł/1m. Coś mi się wydaje, że to chyba dosyć drogo.