PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z terminowym wykonaniem projektu !!!



archi999
04-05-2007, 11:18
Witam,
proszę o radę, gdyż mam problem z biurem projektowym, które bardzo opóźnia się z wykonaniem projektu domu (230 mkw z garażem). W kwietniu 2006 zleciłem wykonanie w/w projektu do pozwolenia na budowę włącznie. W umowie miałem termin na koniec lipca 2006 przesunięty aneksem na koniec września 2006. W chwili obecnej projekt czeka w Starostwie na pozwolenie, jednak nie mogę otrzymać z biura proj. kpl materiałów aby precyzyjnie rozmawiać z wykonawcami - mam obawy, że biuro nie ma jeszcze wszystkiego (tłumaczą się trwajacymi obliczeniami kanstrukcyjnymi), gdyż na części podzlecanych dokumentów (geodezja, projekt techniczny) widnieją daty podwykonawców projektu z lutego i marca 2007 !. Odnośnie płatności za projekt mam niestety klauzulę "...gdy pracownia opóźni wykonanie dzieła zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 0,1% dziennie wartości umownej za każdy dzień opóźnienia, nie więcej jednak niż 5 % wartości." Czy można domagać się zapłaty tylko np 30-50% ceny ? Pozdrawiam Arek

Pawel78
04-05-2007, 20:21
Sprawdz kiedy projekt był złożony w Starostwie.Coś mi się zdaje,że umowa jest tak spisana,że nawet jak się spóźnią 3 lata to musisz zapłacić 95%. Trzeba czytać umowy jak się podpisuje.Chyba ,że źle to napisałeś w poście.

archi999
04-06-2007, 09:00
A jednak nie !!!
Okazuje się, że funkcjonuje na stronach UOKiK rejestr zapisów zakazanych do stosowania w umowach (na bazie wyroków sądowych) - i tak, opisywany wcześnie j zapis min tam się znajduje, tzn jest niewiążący !!! :

"REJESTR POSTANOWIEŃ WZORCÓW UMOWY UZNANYCH ZA NIEDOZWOLONE


Lp




Data wydania
wyroku i sygnatura akt Nazwa i siedziba sądu, który wydał wyrok Oznaczenie stron
oraz informacja o udziale w postępowaniu prokuratora lub organizacji społecznej Postanowienie wzorca umowy uznane za niedozwolone



Data dokonania wpisu Uwagi
(wszelkie wpisy dodatkowe)


156 9 września 2004r. Sygn. Akt XVII Amc 12/04 Sąd Okręgowy w Warszawie
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Powód: Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Pozwany: Dom-Invest Sp. z o.o. we Wrocławiu „Kara umowna należna nabywcy w okolicznościach wymienionych w ust. 1 wynosi 0,1 % kwoty wpłaconej przez nabywcę za każdy dzień opóźnienia przekraczający 60 dni, nie więcej jednak niż 10% tej kwoty” 18 listopada 2004 r.

Wzory umów uznane za niedozwolone


231 10 października 2004 r. Sygn. akt XVII Amc 47/03 Sąd Okręgowy w Warszawie
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Powód: Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Pozwany: Miły Dom sp. z o.o. w Gliwicach „W przypadku opóźnienia więcej niż 90 dni z winy Sprzedającego w oddaniu realizowanego harmonogramu Sprzedający zapłaci Kupującemu karę umowną w wysokości równej 0,1% wartości niezrealizowanego zakresu robót za każdy dzień zwłoki – jednak nie więcej niż 10% wartości lokalu. Nie uznaje się za opóźnienia Sprzedającego, które są spowodowane przez złe warunki pogodowe czy siłę wyższą (strajki, kataklizmy, wojna, stan wyjątkowy itp.) lub w przypadku prolongaty terminu przez Sprzedającego” 6 stycznia
2005 r.


Pozdrawiam