PDA

Zobacz pełną wersję : Elektryka - kompleksowo



carpedijem
04-05-2007, 19:56
Ile was kosztował elektryk - kompleksowo przed tynkami?
Nie piszcie proszę o ilości punktów, bo każdy te punkty liczy inaczej.
Chodzi mi o taką robotę, która obejmuje:
- full wypas gniazdek w piwnicy, na parterze i poddaszu
- sporo światła (w większości pomieszczeń po dwa - sufitowe i boczne)
- rozprowadzenie sieci komputerowej
- 2x380V
- skrzynka na zewnątrz
- dociągnięcie kabli pod domofon i otwieranie bramy/furtki
- światło na zewnątrz budynku (halogeny i oświetlenie tarasu/balkonu, boku budynku)

Czy ktoś może mi powiedzieć ile coś takiego (bądź zbliżonego w zakresie) kosztowało.

Patos
04-05-2007, 20:07
:roll: Odpowiem Ci, jak Mi odpowiesz, ile kosztuje 1 kg jabłek, i nawet nie podam w jakim mieście :wink: a o odmianie nawet nie wspomnę. :wink:

Garcia27
04-05-2007, 20:50
Odpowiem że powinieneś zmieścić się w zakresie 5000 - 35000zł.
Nic więcej nie można powiedzieć, chyba że wiesz ile kosztują te jabłka????

carpedijem
04-05-2007, 21:17
Pytałam o fakty - opinie osób któe zapłaciły za elektrykę u siebie w domu. A że zmieścić się powinnam między 5 a 35 tys - wiem. Świetnie się wstrzeliłeś w wartości graniczne wycen, które otrzymałam. Fascynuje mnie natomiast sposób wyliczenia robocizny na 35 tys, skoro np wybudowanie stanu surowego mnie mniej-więcej tyle kosztowało.

kakaowy
04-05-2007, 21:42
Moze to kwestia materialow? Jeden uzywa kabli z Telefoniki i laczy wszystko na kostki, inny kupuje chinskie badziewie za 1/3 ceny w markecie a przewody skreca i zalepia izolacja... Podobnie z czasem wykonania. Mniej wezmie gosc ktory bedzie robil "po godzinach", a wiecej wezmie firma, ktora ma odpowiednie narzedzia i ekipe kilku ludzi do pracy. Podalas za malo szczegolow zeby cokolwiek powiedziec...

carpedijem
04-05-2007, 22:03
Nie jest to kwestia materiałów. Chodzi mi o samą robociznę. OK, uznajmy że pytania nie było, bo właśnie takich odpowiedzi się spodziewałam. Apel: jeśli ktoś położył u siebie elektrykę w zakresie przeze mnie wymienionym - proszę o odzew. Za inne opinie - dziękuję.

Garcia27
05-05-2007, 12:26
Nawet nie podałaś jak duży dom, ile pomieszczeń. Każdy instalator też inaczej liczy robociznę.
Ja do robocizny wliczam wszystkie materiały dodatkowe - puszki, łączki WAGO, gips, itp. Więc wychodzi troszkę drożej niż u innych :lol: Materiałem za który płaci inwestor jest aparatura do rozdzielni, rozdzielnia, kable,
Do tego ważne czy faktura VAT, jaka gwarancja itp.
Po za tym jakie udziwnienia w domu - rolety, ściemniacze, sceny świetlne itp.
I odpowiedzi możesz dostać tak jak podałem: 5000, 8000, 12000, 25000zł.
Zrób kilka wycen, zwróć uwagę na jaość materiałów - kable 500/750V, osprzęt firmowy, oraz okres gwarancji ruchowej. I wybierz najlepszą - cena i czas.
Pozdrawiam.

waski77
05-05-2007, 13:43
też mnie to interesuje.
ja aktualnie rozmawiam z firmą - ceni sie ok 4500 zł za instalację na ok 40 punktów. cena ta ma równiez obejmować przyłącze do domu. za kilka dni ma mi jeszcze dać znać co do materiału ale powiedział że zmieści się w 8000 zł za robociznę z materiałem. wiem tylko że u mnie musi powiększyć skrzynkę z 36 na 48 bo mam kilka dodatkowych obwodów w tym dwa agregaty po 3,5 kW czego nie zakładał projekt.
powyższe dotyczy domu z użytkowym poddaszem.
czy ktoś może powiedzieć czy to jest cena do przyjęcia?

Garcia27
05-05-2007, 14:37
bez obejrzenia projektu i rozkładu(wielkości) pomieszczeń trudno powiedzieć.
Oczywiście do tego w cenie pomiary i robota na fakturę VAT.
Ale jak dla mnie troszkę dużo się wydaję - chyba że domek jest olbrzymi, albo przyłącze daleko...
najlepiej wziąźć jeszcze jednego(dać mu 50zł za obejrzenie) i porównac ofertę.

A jeśli jesteś zainteresowany to proszę o kontakt, najlepiej prześlij projekt domu na maila i przygotuję wycenę prac(darmowo)
Możemy się także umówić na oględziny na budowie.
Pozdrawiam

waski77
05-05-2007, 15:33
he he widzę że ciągniesz w swoją stronę...
nie mam skanera - foto z projektu może być?
pod adres ze stopki?

Garcia27
05-05-2007, 17:48
Ciągnenie ciągne - nikogo do niczego nie zmuszam :P
Foto może być - byle były widoczne wymiary, i opisz mi jak wygląda sprawa przyłacza.
Adres z stopki :lol:

alfa003
08-05-2007, 12:54
Ja płacę 45 zł za punkt, to dużo, mało, czy normalnie??

kakaowy
08-05-2007, 20:29
A co to jest "punkt"?

carpedijem
08-05-2007, 20:36
A co to jest "punkt"?

:D :D :D no właśnie na to pytanie są setki odpowiedzi.... też mi się wydawało że mogę się tego dowiedzieć, ale w pewnym momencie się poddałam i zaczęłam pytać o kompleksowe wykonawstwo. tu niestety też okazuje się że nie można uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Inwestor powinien wiedzieć wszystko, przewidzieć wszystko, bo instalator nie potrafi. Nawet po dokładnej wizji lokalnej wychodzą jakieś kwiatki, za które trzeba dopłacać. Ech, budowa, budowa. Kto w ogóle wpadł na pomysł, żeby normalny człowiek, humanista, brał się za budowę domu. Paranoja jakaś.

kakaowy
08-05-2007, 21:42
Jak instalator profesjonalnie podchodzi do tematu, to zrobi tak zeby nie trzeba bylo doplacac i zeby nie bylo potem niespodzianek :) Natomiast rozliczanie "za punkt" zawsze bedzie prowadzilo do nieporozumien.

alfa003
09-05-2007, 12:02
Dla mnie punkt to gniazdko lub kontakt :)

kakaowy
09-05-2007, 21:05
Super przelicznik :) Pozwól, że zadam kilka pytań:

1. Gniazdko podłączone z puszki, a gniazdko na osobnym obwodzie - to nadal jeden i taki sam punkt?

2. Kontakt to jeden punkt, wył. świecznikowy to ... punktów, schodowy to ... punktów, krzyżowy to ... punktów?

3. Jak liczysz wypusty oświetleniowe?

alfa003
10-05-2007, 11:25
Z elektrykiem ustalone jest, ze punkt 45 zl, a co to dokladnie znaczy nie wnikalismy :oops: poniewaz dla nas oczywiste bylo, ze kazde gniazdko, kazdy kontakt, kazdy wypust oswietlenia to osobny punkt.....

carpedijem
10-05-2007, 13:43
Z elektrykiem ustalone jest, ze punkt 45 zl, a co to dokladnie znaczy nie wnikalismy :oops: poniewaz dla nas oczywiste bylo, ze kazde gniazdko, kazdy kontakt, kazdy wypust oswietlenia to osobny punkt.....
No to uważaj żeby sie nie okazało, że każda puszka do gniazdka nie była liczona jako oddzielny punkt

alfa003
11-05-2007, 15:49
Za 96 punktow, kable silowe, kable do domofonu, tv sat i telefonu wyszlo
7 tys.
Chyba niedrogo :lol:
Poza tym szybko i sprawnie :D

jogi8
11-05-2007, 16:48
też mnie to interesuje.
ja aktualnie rozmawiam z firmą - ceni sie ok 4500 zł za instalację na ok 40 punktów. cena ta ma równiez obejmować przyłącze do domu. za kilka dni ma mi jeszcze dać znać co do materiału ale powiedział że zmieści się w 8000 zł za robociznę z materiałem. wiem tylko że u mnie musi powiększyć skrzynkę z 36 na 48 bo mam kilka dodatkowych obwodów w tym dwa agregaty po 3,5 kW czego nie zakładał projekt.
powyższe dotyczy domu z użytkowym poddaszem.
czy ktoś może powiedzieć czy to jest cena do przyjęcia?
To tani nie są ja ostatnio wziołem 4000 za 140 pkt, alarmówka, domofon, telewizja kabel wyprowadzony do wkopania za garazem

Tomasz21
13-05-2007, 18:43
Normalna cena za punkt to okolo 35 zlotych. wlasnie u mnie koncza i jestem bardzo zadowolony. szybko bez problemow.

kikaiwona
13-05-2007, 19:02
To jeśli za punkt elektryk w Warszawie bierze od 35 do 45 zł, to dlaczego moja ekipa liczy mi 50 zł plus 15 zł za położenie metra bierzącego kabla plus jeszcze coś tam za kucie i gipsowanie ściany, razem sporo. Remont jest w mieszkaniu, a nie w domu. Będę wdzięczna za wyjaśnienia skąd takie rozbierzności.

kikaiwona
13-05-2007, 19:11
Acha, i oczywiście jest to cena bez materiałów, za które płacę osobno.

kakaowy
13-05-2007, 20:12
1. Bo nie ma jasno okreslonej ceny "za punkt". Bo tak naprawde nie ma czegos takiego jak "punkt" i staram sie to zawsze kazdemu tlumaczyc. Inaczej bedzie wygladal ten "punkt" w domku z Ytonga, a inaczej bedzie wygladal w domu z cegly klinkierowej gdzie do roboty trzeba doliczyc 2 dni kucia mlotem pneumatycznym i zabawy z bruzdownica.

2. Bo inaczej ceni sie robote w stanach surowych, a inaczej remont/modernizacje instalacji istniejacej, a jeszcze inaczej poprawianie po kims.

3. Jesli ekipa liczy Ci 50 zl za zrobienie dziury na puszke, wlozenie tej puszki i kawalka przewodu do niej, a osobno za polozenie tego przewodu, osobno za kucie, osobno za gipsowanie... To zmien ta ekipe, bo albo rozliczaja sie kompleksowo za cala robote, albo potem na koncu beda Cie liczyc za zrobienie 2 krokow do przodu i trzech krokow w tyl. Jednym slowem - wiesz czego masz sie spodziewac?

3a. Ile placisz za materialy?

4. Tomasz21 - jestes wykonawca, ze piszesz o "normalnych cenach za punkt"? Nie. Jestes inwestorem.

5. Jogi8 - ustaliles taka cene i taka Cie satysfakcjonowala - to ok, ale to jeszcze nie jest zaden wyznacznik... 4000 zl za taka instalacje jak napisales to naprawde nieduze pieniadze. Chyba, ze Was jest tylko jeden, to wtedy zrozumiale :P Bo inaczej sie liczy, jak kase trzeba rozdzielic na kilka osob :)

Garcia27
13-05-2007, 20:27
Kikaiwona - wykopaj tych elektryków z domu bo chcą cię nieźle oskubać. Albo niech ci wyceni całość roboty - i ty to akceptujesz, albo bierz innego elektryka.

kikaiwona
13-05-2007, 20:48
Witajcie,
Dziekuję za odpowiedź. Właśnie po przeczytaniu postów tutaj zaczęłam z nimi rozmowy, bo też mam wrażenie, że na wielu rzeczach usiłują mnie oskubać. To ekipa od kompleksowego remontu, i nagle zaczęli mi doliczać różne rzeczy, mimo umówionej ceny. Więc chcę z nimi podpisać umowę, no to oni mi taki kosztorys zaczęli tworzyć szczegółowy.
Np.:
sufit podwieszany bez malowania (ma nie więcej niż 4,5 m kw., G-K na stelażu metalowym) - 400 zł (argument: bo mój sufit był pusty i trzeba było szukać belek).
Do tego 12 punktów halogenkowych - 420 zł.
Do tego rozbiłam oświetlenie na ten sufit i lampę nad stołem więc plus 50 zł za przeniesienie lampy o 1 m.
Do tego przerobienie włączania światła z pojedynczego na podwójne - 50 zł.
Czyli taki sufit bez malowania i bez kosztów materiałów wynieść mnie ma 920 zł.
I to są koszty bez gładzi i wykończenia ścian po tym wszystkim.
Czy to jest normalne?

A za materiały płacę po cenach sklepowych, czyli oni kupują z fakturami wystawianymi na mnie w Castoramie i innych takich. Za transport Castoramy płacę ja.
To znaczy tak było do dziś, teraz jak zaczęłam rozmowy, to odmówili jeżdżenia tam i piszą mi na kartce, co mam kupić i mam sama tam jeździć...

kikaiwona
13-05-2007, 20:56
I jak się ochronić przed tym, że podpisze umowę na całośc roboty (mało ścisłe określenie), a oni potem mi powiedzą, że całośc ok, no ale przecież gipsowanie dziur po tej całości, czy zakładanie gniazdek to nie całość tylko dodatkowa usługa? Bo dziś już usłyszałam, że za założenie lamp mam dopłacić, bo instalacja oświetleniowa-całość nie obejmuje zawieszenia kinkietu czy żyrandola. No to nie wytrzymałam i zaśmiałam się, więc się chyba skruszył i powiedział, że lampy założy....

kakaowy
13-05-2007, 21:00
Generalnie jak umawiasz sie z ekipą na wykonanie np. instalacji elektrycznej, to instalacja osprzętu jest liczona osobna (bo osprzęt instaluje sie po tynkach, malowaniu, wykończeniu ścian, itp).

Jeśli chcesz uniknąć problemów, to w umowie spisz wszystko szczegółowo.

A najlepiej to byłoby zmienić niesolidną ekipę :) Skąd jesteś? :D

kikaiwona
13-05-2007, 21:09
Z Warszawy.
Właśnie dziś mało do tego nie doszło, czyli do zerwania współpracy.
Oni ładnie pracują i szybko, ale zrobili mi kartkę z kosztami tego, co nie było liczone i porównałam ceny i mnie zmroziło.... Mówienie człowiekowi, że niektóre jego ceny są o 100% wyższe niż rynkowe ceny warszawskie w ogóle nie odniosło żadnego skutku. Np. mam do wymiany wannę prostokatną, wszystkie podłączenia są, wanna nie jest stara, tylko ja jej nie chcę. Za demontaż (bez wywiezienia) i montaż z zabudową wanny prostokątnej 80 x 180 cm usłyszałam: 400 zł... a za samo położenie terakoty na 3,7 m kw (bez wylewek itp) 250 zł.
Byłyby to dobre ceny, gdyby do zrobienia mieli tylko to, ale oni robią kapitalny remont mieszkania o powierzchni 68 m kw.

kakaowy
13-05-2007, 21:11
To świetnie się składa :D Gdybyś jednak zdecydowała się na zmianę tej ekipy, to zapraszam do mnie na priv.

Towita
29-05-2007, 08:00
Nasz dom ma ok.170 m kw. Wyszło 110 punktów, do tego siła. Za całość, czyli wszystkie punkty, skrzynki, przekopanie kabli do domofonu i przyłącza na zewnątrz (40m), załatwienie całej papierologii w Zakładzie energetycznym. Za robociznę i materiały zapłaciliśmy 11.500 zł. Nie wiem czy to dużo, czy mało. Tyle wyszło i mamy prąd :)
Aaaa i jeszcze gniazda telewizyjne komputerowe.

MPCP
30-05-2007, 15:22
kikaiwona gdyby cos było jeszcze nie tak z dotychczasową ekipa to zapraszam. Tel kontaktowy: 606852147 :)
Na pewno bedzie taniej :) I to nie znaczy, że gorzej! :)
Pozdrawiam

agnieszka1980
31-05-2007, 13:20
Mam elektryk powiedział 60 zł za punkt :) cokolwiek to znaczy, a dla mnie kontakt to jeden punkt a włącznik drugi:) z materiałem, czy to dobra cena?
Ponadto załatwia całą papierologię.
nie wiem czy to dużo czy mało.