PDA

Zobacz pełną wersję : pompa do CO energooszczędna klasy A



aresior
05-05-2007, 14:50
witam,
może ktoś przerabiał tą materię u siebie więc proszę o podpowiedzi. Chodzi o ewentualne korzyści z wyboru pompy do CO powiedzmy klasy A. Ile trzeba czekać na ewentualny zwrot z inwestycji (pomijam kwestię wzrostu cen energii elektrycznej) ? Wszelkie porównania do których dotarłem dotyczyły porównań zbyt skrajnych (bodaj klasa D vs klasa A).
Dodam, że problemu by nie było gdyby nie dosyć duże różnice w cenie urządzeń. Na przykładzie Grundfossa: klasa A około 680 PLN netto, klasa normalna (w końcu znalazłem iż chodzi o klasę B) - 295 PLN netto.
Nie chciałbym płacić tylko za fakt posiadania oszczędniejszej pompy. Chodzi o realną korzyść w ciągu kilku lat.

pozdrawiam

dzięki

aresior

odyseuszek
23-12-2010, 19:45
Podciągam temat, czy ktoś mógłby poradzić czy do mieszacza podłogówki jest sens montować pompę energooszczędną (np. LFP EFEKTA) czy zwykłą ?

1950
23-12-2010, 20:41
tylko elektroniczna
wyliczenia masz TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page38)

odyseuszek
23-12-2010, 22:24
Tylko, czy pompa elektroniczna daje zysk przy mieszaczu regulowanym rotametrami, a nie siłownikami?
Proszę mnie poprawić, ale czy w takim układzie nie mamy w zasadzie dość stabilnego układu nie wymagającego adaptacji pompy? Rozumiem w układzie grzejnikowym z zaworami termostatycznymi, ale czy faktycznie przy mieszaczu ma ona sens, szczególnie jeśli jesteśmy w stanie dobrać pompę na podstawie projektu?

1950
23-12-2010, 22:30
zawsze się opłaca

edde
23-12-2010, 22:47
ja wybrałem grundfos alpha2, wolę teraz odżałować trochę kasy niż potem regularnie bulić za prąd ;), i nie liczyłem kiedy mi się to zwróci ;) za to podłogówka na opcji autoadapt chodzi w tej chwili na 9-11W, podłogówki mam ok.160m2 i bodajże 900mb alupexa na dwóch rozdzielaczach (15 pętli), rozdzielacze KAN-owskie z przepływomierzami, pompa typu 25-60, umieszczona w kotłowni w piwnicy, podłogówka na parterze i poddaszu (ok. 5-5,5m róznicy wysokości pomiędzy pompa a rozdzielaczem poddasza)

1950
24-12-2010, 11:41
zgadza się,
pompy tradycyjne są bardzo przewymiarowane,

william.bonawentura
24-12-2010, 14:24
Tylko, czy pompa elektroniczna daje zysk przy mieszaczu regulowanym rotametrami, a nie siłownikami? [...] szczególnie jeśli jesteśmy w stanie dobrać pompę na podstawie projektu?
Odpowiedź zależy od tego jaka moc pompy (wydajność i ciśnienie) są ci potrzebne. Klasyczne pompy mają minimum 25W (25-40 na I biegu) i dalej stopniują się co 10W. Gdy III bieg (45W) nie wystarcza sięgasz po pompę 25-60 (50W na I biegu). Jeśli więc z projektu wychodzi ci, że potrzebujesz mniejszej mocy niż 25W to pompa z falownikiem się opłaci. Jeśli nie - tylko wydasz pieniądze.

odyseuszek
24-12-2010, 22:01
Właśnie z projektu wychodzi przepływ 0,39 m3/h i 4,58 m więc chyba optymalna byłaby pompa 25-60 pracująca na II biegu i zastanawiam się czy jest sens wchodzić w elektroniczną. Dopasowując pompę LFP wychodzi oszczędność na poziomie c.a. 30W. Alpha 2 w ogóle nie rozważałem bo nie bardzo rozumiem na czym polega jej wyższość, jeśli układ ma stałe przepływy.
Na razie testuję pracę na pompie kotła przy zastosowaniu jedynie zaworu termostatycznego ESBE (wygrzewanie jastrychu), ale żeby pociągnęła obwody z grzejnikami musiałaby pracować na III biegu i pewnie będzie ją bardzo słychać - dlatego w planach zamontowanie pompy przy mieszaczu..

animuss
08-03-2012, 10:34
Właśnie z projektu wychodzi przepływ 0,39 m3/h i 4,58 m więc chyba optymalna byłaby pompa 25-60 pracująca na II biegu i zastanawiam się czy jest sens wchodzić w elektroniczną. Dopasowując pompę LFP wychodzi oszczędność na poziomie c.a. 30W. Alpha 2 w ogóle nie rozważałem bo nie bardzo rozumiem na czym polega jej wyższość, jeśli układ ma stałe przepływy.
Na razie testuję pracę na pompie kotła przy zastosowaniu jedynie zaworu termostatycznego ESBE (wygrzewanie jastrychu), ale żeby pociągnęła obwody z grzejnikami musiałaby pracować na III biegu i pewnie będzie ją bardzo słychać - dlatego w planach zamontowanie pompy przy mieszaczu..
W praktyce nie ma stałych przepływów przy ogrzewaniu nawet podłogowym (wahania temperatur) cześć pracy pompy wykonuje grawitacja (czym wyższa temp.wody w obiegu tym pompa Alpha2 zmniejsza zużycie prądu),poza tym wyposażona jest w magnes stały dlatego na starcie już jest oszczędniejsza . Do podłogówki wystarczy mniejsza pompa (przeliczając na m2 ogrzewania).Dla powierzchni do 160m2 producent zaleca pompę Alpha2 25-40

ja wybrałem grundfos alpha2, podłogówka na opcji autoadapt chodzi w tej chwili na 9-11W, podłogówki mam ok.160m2 pompa typu 25-60, umieszczona w kotłowni w piwnicy, podłogówka na parterze i poddaszu (ok. 5-5,5m róznicy wysokości pomiędzy pompa a rozdzielaczem poddasza)
Dlatego "edde" pisze że podłogówka chodzi w tej chwili na 9-11W

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?124243-Pompa-Grundfos-ALPHA-2&p=5240790#post5240790

JTKirk
06-12-2015, 18:10
tak się składa, że padła mi obiegówka jedna
(mam osobne obiegówki do każdej kondygnacji, więc nie grzeje tylko poddasze)
wcześniej miałem pompę WITA U55-25 180, była ustawiona, że jak idzie tylko ona, to pracuje na 3 biegu(80W), a jak pracuje dodatkowo jeszcze inna kondygnacja to pracuje na 2 biegu(62W)
przez głowę mi przemknęła myśl, czy nie dać obiegówki energooszczędnej, ale jak zobaczyłem ceny, to szybko mi przeszło...
biorąc pod uwagę, że sterowanie jest pokojowe, obiegówka chodzi tylko wtedy kiedy grzeje CO, a CO chodzi około 80% w taniej taryfie to chyba nie ma sensu wydawać dodatkowo kasy - takie jest moje zdanie
ale ciekaw jestem waszych opinii

animuss
06-12-2015, 20:58
tak się składa, że padła mi obiegówka jedna
(mam osobne obiegówki do każdej kondygnacji, więc nie grzeje tylko poddasze)
wcześniej miałem pompę WITA U55-25 180, była ustawiona, że jak idzie tylko ona, to pracuje na 3 biegu(80W), a jak pracuje dodatkowo jeszcze inna kondygnacja to pracuje na 2 biegu(62W)
przez głowę mi przemknęła myśl, czy nie dać obiegówki energooszczędnej, ale jak zobaczyłem ceny, to szybko mi przeszło...
biorąc pod uwagę, że sterowanie jest pokojowe, obiegówka chodzi tylko wtedy kiedy grzeje CO, a CO chodzi około 80% w taniej taryfie to chyba nie ma sensu wydawać dodatkowo kasy - takie jest moje zdanie
ale ciekaw jestem waszych opinii

350 zl to drogo ?

SUSPENSER
06-12-2015, 21:17
tak się składa, że padła mi obiegówka jedna
(mam osobne obiegówki do każdej kondygnacji, więc nie grzeje tylko poddasze)
wcześniej miałem pompę WITA U55-25 180, była ustawiona, że jak idzie tylko ona, to pracuje na 3 biegu(80W), a jak pracuje dodatkowo jeszcze inna kondygnacja to pracuje na 2 biegu(62W)
przez głowę mi przemknęła myśl, czy nie dać obiegówki energooszczędnej, ale jak zobaczyłem ceny, to szybko mi przeszło...
biorąc pod uwagę, że sterowanie jest pokojowe, obiegówka chodzi tylko wtedy kiedy grzeje CO, a CO chodzi około 80% w taniej taryfie to chyba nie ma sensu wydawać dodatkowo kasy - takie jest moje zdanie
ale ciekaw jestem waszych opinii


Przy częstym wyłączaniu energooszczędne szybko szlag trafia, zwykle niedługo po gwarancji.

fenix2
06-12-2015, 21:30
Przy częstym wyłączaniu energooszczędne szybko szlag trafia, zwykle niedługo po gwarancji.
Możesz sprecyzować kiedy jest częste włączanie a kiedy już nie? Czy 30min pracy a 20min wył. będzie dobrze?

saturnv
06-12-2015, 21:34
Ja polecam firmy Wilo
Nie wiem skąd Ty masz te ceny, ale jakieś strasznie drogiego masz dostawcę.
Ja za Wilo elektroniczną 25/1-6 bez wyświetlacza dałem coś około 500zł brutto na 8%.
Alpha 2 w wersji cyrkulacyjnej robi u mnie cyrkulację w trybie autoadapt. To też bardzo polecam. Pompa się uczy sama kiedy korzystasz z CWU. Kosztowała coś prawie 700zł brutto na 8%

fenix2
06-12-2015, 22:21
Grundfos Alpha 2L można kupić od około 400zł na Alle...ro. Podobna cena Wilo Yonos PICO 25/1-4 z wyświetlaczem.

JTKirk
07-12-2015, 05:59
350 zl to drogo ?

usłyszałem następujące ceny : około 300 zwykła i od 600 energooszczędna


Przy częstym wyłączaniu energooszczędne szybko szlag trafia, zwykle niedługo po gwarancji.
u mnie akurat przy sterowaniu pokojowym nie ma tego problemu

z racji temperatur na zewnątrz (choć nie ma tragedii), nie mam czasu szukać na allegro itp, tylko kupie prawdopodobnie to co przywiezie instalator

jojoro
07-12-2015, 07:17
Ja bardzo sobie chwale moje grundfosy. Mam i do CO i do CWU wersje z autoadaptem i nie moge powiedzieć złego słowa. Powierzchni ogrzewanej mam ok 200m w starym domu. Grzejniki stalowe takie ok 200cmx70cm z termostatami. dom piętrowy, więc dość długie odcinki instalacji w dodatku część grzejników polaczona rownolegle, a część szeregowo - istny galimatias. Pompce z autoadaptem widocznie to nie przeszkadza bo pracuje na mocy 6-9W w zależności od stopnia otwarcia głowic na grzejnikach. Wszystko dogrzane, praca cicha. Czasem chyba lepiej dopłacić trochę i miec po prostu spokój.

odyseuszek
07-12-2015, 07:52
Od 5 lat w układ mieszający wpiętą mam najtańszą jaką znalazłem wówczas pompę Weberman, pracująca na I biegu i sterowaną przez kocioł, tak aby pracowała tylko wtedy kiedy pracuje kocioł. Zużycie gazu do mocy z jaka pracuje kocioł pozwala mi na oszacowanie, że pompa pracuje jakieś 2000 h w roku, co przy jej mocy 25W daje ok. 50 kWh, czyli c.a. 25 zł/rok. Za pompę dałem ok. 140 zł plus zużycie prądu za 5 lat daje w sumie jakieś 265 zł, jeśli podziała jeszcze 5 lat to łączny koszt da 390 zł. Na etapie kupowania najtańsza elektroniczna kosztowała chyba 450-500 zł, czyli zwróciłaby mi się po minimum 15 latach, o ile wcześniej by się nie zepsuła.

animuss
07-12-2015, 11:06
Przy częstym wyłączaniu energooszczędne szybko szlag trafia, zwykle niedługo po gwarancji.

Mam 3 lata 4 pompy Grundfos alpha 2 i nic na razie się nie dzieje dwie są wyłączane.

JTKirk
07-12-2015, 11:16
bedę wybierać między Weberman zwykła (240zł) a Wilo z płynną regulacją (550zł)

animuss
07-12-2015, 11:18
usłyszałem następujące ceny : około 300 zwykła i od 600 energooszczędna


To rzeźnik kroi nieświadomych ,na szczęście jest już internet i można porównać ceny to bat na takich sprzedawców, za 300 już można kupić energooszczędną .Tu masz z fakturą :
http://allegro.pl/grundfos-pompa-co-alpha2-l-25-40-wyprzedaz-i5822712239.html

animuss
07-12-2015, 11:25
bedę wybierać między Weberman zwykła (240zł) a Wilo z płynną regulacją (550zł)
Tylko grundfosa bo oszczędzają najwięcej kaski nowa ALPHA2, ma EEI < = 0,15 i kosztuje tyle co ta stara Wilo.

fenix2
07-12-2015, 16:06
To rzeźnik kroi nieświadomych ,na szczęście jest już internet i można porównać ceny to bat na takich sprzedawców, za 300 już można kupić energooszczędną .Tu masz z fakturą :
http://allegro.pl/grundfos-pompa-co-alpha2-l-25-40-wyprzedaz-i5822712239.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fgrund fos-pompa-co-alpha2-l-25-40-wyprzedaz-i5822712239.html)

Ona jest nie za 300 tylko 390zł + wysyłka czyli 400zł.

Za około 300zł można kupić energooszczędną i z wyświetlaczem pompę Diamond.

timon120777
07-12-2015, 16:39
mam właśnie takiego Diamonda i jestem zadowolony a cena dużo niższa niż Wilo Leszna czy Grundfosa zaś efekt identyczny i nie przekłamuje bo miałem cały poprzedni sezon podpięty licznik energii. pokazywał dokładnie takie zużycie energii jak na wyświetlaczu pompy

SUSPENSER
07-12-2015, 18:03
Możesz sprecyzować kiedy jest częste włączanie a kiedy już nie? Czy 30min pracy a 20min wył. będzie dobrze?

Testów nie robiłem, ale sąsiad załatwił LFP energooszczędną w 3 lata bo sterownik pokojowy ją wyłączał - w serwisie powiedzieli, że nie warto jej naprawiać bo w podobnej cenie kupi nową np. Experia L.

Pewnie zależy jeszcze jaki masz sterownik - z wyjściem na triakach czy na przekaźnikach - na przekaźnikach jest lepsze.

SUSPENSER
07-12-2015, 18:05
Grundfos Alpha 2L można kupić od około 400zł na Alle...ro. Podobna cena Wilo Yonos PICO 25/1-4 z wyświetlaczem.

Alpha 2 ma inne funkcje i sterowanie niż Alpha 2L i ta pierwsza jest znacznie droższa.

Wilo Piko podobno mają pik prądowy przy wyłączaniu czym uszkadzają niektóre sterowniki.

SUSPENSER
07-12-2015, 18:07
Ja polecam firmy Wilo
...
Alpha 2 w wersji cyrkulacyjnej robi u mnie cyrkulację w trybie autoadapt. To też bardzo polecam. Pompa się uczy sama kiedy korzystasz z CWU.

Jak to się uczy kiedy korzystasz z CWU - możesz wkleić opis tej funkcji z instrukcji obsługi ?

fenix2
07-12-2015, 22:56
Alpha 2 ma inne funkcje i sterowanie niż Alpha 2L i ta pierwsza jest znacznie droższa.

Wilo Piko podobno mają pik prądowy przy wyłączaniu czym uszkadzają niektóre sterowniki.

Testów nie robiłem, ale sąsiad załatwił LFP energooszczędną w 3 lata bo sterownik pokojowy ją wyłączał - w serwisie powiedzieli, że nie warto jej naprawiać bo w podobnej cenie kupi nową np. Experia L.

Pewnie zależy jeszcze jaki masz sterownik - z wyjściem na triakach czy na przekaźnikach - na przekaźnikach jest lepsze.

Tak wiem, że inne funkcje. 2L nie ma 'auto adapt' dlatego jest tańsza. Ale jest energooszczędna.
Mam eCoal więc pewnie triaki tam siedzą.

jojoro
08-12-2015, 07:12
Jak to się uczy kiedy korzystasz z CWU - możesz wkleić opis tej funkcji z instrukcji obsługi ?
producent udostępnia tylko to:
https://pl.grundfos.com/products/find-product/comfort.html#brochures

Generalnie pompa mierzy czujnikiem na kablu (przylgowo) temperaturę wody wypływającą ze zbiornika i wpływającą z powroty z cyrkulacji. Dąży do zrównania temperatur. Zapisuje też w swojej pamięci czasy poboru wody z całego tygodnia, o określonych godzinach. Gdy się nauczy że np. od poniedziałku do piątku używamy wody wieczorami a w pozostałych godzinach nie (bo np. pracujemy) to pompa tłoczy wodę przez cyrkulację w godzinach wieczornych, a w ciągu dnia pozwala w rurach trochę bardziej przestygnąć.

SUSPENSER
08-12-2015, 23:07
Hmm ciekawa sprawa, tylko chyba sami nie do końca wierzą w to rozwiązanie skoro opcjonalnie do niej proponują sterownik tygodniowy.

Adam626
09-12-2015, 21:13
do CWU imho nie ma konieczności pompy "elektrynicznej" ponieważ cas jej pracy jest na tyle krótki że różnica na poborze prądu nie zwróci się.

do CO - wyłącznie pompa elektroniczna i jak kupujecie kocioł patrzcie aby była pompa elektroniczna. Zwróci się!
Mechanicznie i elektrycznie pompa elektroniczna jest sprawniejsza więc pobiera mniej prądu przy tej samej wydajności co pompa zwykła. Tzn porównanie żarówki i LEDa - obydwa świecą ale led ciagnie mniej prądu.

Pompy elektroniczne są bezdławnicowe. Silnik nie ma uszczelnień na wale nie pokonuje oporów tarcia i jest to w ogóle inny silnik. Stąd mniejszy pobór prądu przy tej samej pracy.

Pomp w instalacji należy stosować jak najmniej jeśli zależy nam na mniejszym poborze prądu

Maher
09-12-2015, 22:42
Testów nie robiłem, ale sąsiad załatwił LFP energooszczędną w 3 lata bo sterownik pokojowy ją wyłączał - w serwisie powiedzieli, że nie warto jej naprawiać bo w podobnej cenie kupi nową np. Experia L.

Pewnie zależy jeszcze jaki masz sterownik - z wyjściem na triakach czy na przekaźnikach - na przekaźnikach jest lepsze.

Właśnie na odwrót, lepsze są na triakach bo 99% wypadków są sterowane optoizolatorami załączanymi w zerze i nigdy nie spowodują uszkodzenia urządzenia przy włączeniu, nie powodują też iskrzenia przy przełączaniu.

an2lec
12-12-2015, 15:10
Cała moc strat pompy obiegowej zmienia się w ciepło. Więc jeśli ktoś ogrzewa dom prądem lub innym podobnie drogim nośnikiem energii inwestowanie w energooszczędne pompy mija się z celem.
Przy obliczaniu zysków/kosztów wynikających z zastosowania energooszczędnej pompy należy wziąć pod uwagę różnicę ceny nośników energii.

SUSPENSER
12-12-2015, 21:49
Właśnie na odwrót, lepsze są na triakach bo 99% wypadków są sterowane optoizolatorami załączanymi w zerze i nigdy nie spowodują uszkodzenia urządzenia przy włączeniu, nie powodują też iskrzenia przy przełączaniu.


Spotkałem się już z uszkodzeniami wyjść na triakach przy pompach energooszczędnych - zwłaszcza Wilo Pico uszkadzają je często - podobno przy wyłączaniu dają jakiś impuls prądowy na zasilaniu.
Z uszkodzeniem wyjścia na przekaźniku się jeszcze nie spotkałem.

fenix2
13-12-2015, 05:43
Właśnie na odwrót, lepsze są na triakach bo 99% wypadków są sterowane optoizolatorami załączanymi w zerze i nigdy nie spowodują uszkodzenia urządzenia przy włączeniu, nie powodują też iskrzenia przy przełączaniu.

Spotkałem się już z uszkodzeniami wyjść na triakach przy pompach energooszczędnych - zwłaszcza Wilo Pico uszkadzają je często - podobno przy wyłączaniu dają jakiś impuls prądowy na zasilaniu.
Z uszkodzeniem wyjścia na przekaźniku się jeszcze nie spotkałem.
Trochę się nie dogadaliście. Mather pisze o uszkodzeniach urządzeń podłączonych pod sterownik czyli pompach.
A Suspenser pisze o uszkodzeniu wyjść sterownika czyli że triaki 'się palą'.
Przekażnik może ulec mechanicznemu uszkodzeniu ewentualnie mogą styki się wypalić.

Jacek6
13-12-2015, 07:57
Cała moc strat pompy obiegowej zmienia się w ciepło. Więc jeśli ktoś ogrzewa dom prądem lub innym podobnie drogim nośnikiem energii inwestowanie w energooszczędne pompy mija się z celem.. No chyba, że ta pompa grzeje bez sensu piwnicę lub podobnego zastosowania pomieszczenie....

saturnv
13-12-2015, 09:18
To nie do końca tak jest.
Kilowat z gazu to powiedzmy 0,25 zł
Kilowat z pradu w G11 to powiedzmy 0,32.
Zatem jest ważne jaki jest pobór mocy tej pompy, bo w większości pompy CO pracują non stop.
"

JTKirk
13-12-2015, 10:04
bo w większości pompy CO pracują non stop.


ja bym był ostrożny z takimi kategorycznymi stwierdzeniami :P

fenix2
13-12-2015, 10:33
Cała moc strat pompy obiegowej zmienia się w ciepło. Więc jeśli ktoś ogrzewa dom prądem lub innym podobnie drogim nośnikiem energii inwestowanie w energooszczędne pompy mija się z celem.
Przy obliczaniu zysków/kosztów wynikających z zastosowania energooszczędnej pompy należy wziąć pod uwagę różnicę ceny nośników energii.
Po co grzać z COP 1.

aburski
08-01-2016, 08:31
bedę wybierać między Weberman zwykła (240zł) a Wilo z płynną regulacją (550zł)

Ja podobnie, ale na 90% zdecyduje się na Wilo z regulacją (model Stratos Pico). Co mnie najbardziej przekonuje w tej pompie to panel sterujący, i z broszury, którą o niej czytałem, podobno nie wytwarza hałasu (obecna obiegówka hałasuje, że w nocy potrafi obudzić), no i co najważniejsze energooszczędność

przemo1
15-03-2017, 09:39
Odsyłam do hurtowni S... ze strony s... Pompy mają różne, do centralnego ogrzewania, do wody użytkowej, do osuszania zalanych miejsc, jest z czego wybierać. Ja najczęściej biorę u nich pompy obiegowe. Sprawne, wydajne, rzeczywiście proste w instalacji. Kontakt telefoniczny i mailowy z hurtownią jak do tej pory miałem bez żadnych zatarć.

Daj już spokój z tą reklamą - odsyłam do moderacji...