PDA

Zobacz pełną wersję : chudy beton i listwy prowadzace



marekq12
05-05-2007, 19:37
Witam wszystkich,

mam wylany chudy beton (okolo 9-10 cm) na podsypce i zostaly w nim listwy prowadzace do wyrownania posadzki. Idzie na to jeszcze folia, styropian 10cm i kolejna wylewka z mixokretu okolo 5cm. Problemem jest to, ze listwy poziomujace zostaly w betonie i nie sposob jest ich wyciagnac. Czy moga one tam zostac czy jednak powinienem sie mocno pomeczyc z ich wyciagnieciem ?

Pozdrawiam

ppp.j
05-05-2007, 19:45
Jak Ci ich nie szkoda to niech sobie siedzą tym bardziej jak piszesz chudziak już związał więc wyjęcie to pewne zniszczenie.

marekq12
05-05-2007, 19:55
i nic sie nie bedzie zlego dzialo w przyszlosci z ta wylewka ?

moze to nalezy jakos zaimpregnowac czy cos ?

ppp.j
05-05-2007, 20:03
Chudziak to utwardzona warstwa podłoża. Jak sama nazwa wskazuje wykonana z materiału o niższej wytrzymałości baz żadnej izolacji. Nie precyzujesz tematu ale podejrzewam że te listwy są drewniane. Jak chcesz je zaimpregnować? a wyrywając podejrzewam narobisz więcej szkód. Niech sobie siedzą.

marekq12
05-05-2007, 20:22
dokladnie... sa one drewniane... balem sie poprostu, ze z czasem moze cos sie dziac z posadzka... pekac czy cos takiego.

Ale jesli mogo zostac to ok. Dzieki.

Myslalem o zalepieniu ich jakims lepikiem przed polozeniem izolacji.

radomik
06-05-2007, 18:34
nic z nimi nie rób, teraz stanowią dylatację dla chudziaka.

marekq12
06-05-2007, 21:33
czyli suma sumarum dobrze wyszlo z tymi listwami w chudziaku ? A uz sie obawialem, ze cos sie moze zlego dziac :)

Geno
06-05-2007, 21:44
czyli suma sumarum dobrze wyszlo z tymi listwami w chudziaku ? A uz sie obawialem, ze cos sie moze zlego dziac :)
Może trochę spęcznieć ale w przypadku chudego to nie ma wielkiego znaczenia, przy innych konstrukcjach z betonu absolutnie niedopouszczalne.

marekq12
07-05-2007, 07:42
no ale jak specznieje to sie nie bedzie cos zlego dziac ? jeszcze mi podloge podniesie do gory ?!

ppp.j
07-05-2007, 07:48
O ca. 0,1mm :wink: i to też pochłonie ugiecie w styropianie.

marekq12
07-05-2007, 08:07
no dobra... wierze na slowo :) ale jak mi zacznie sie cos dziac z podloga !!! to bede wiedzial gdzie przyjsc ;)

artmar
10-08-2007, 09:31
Witam wszystkich forumowiczów. Znalazłem Wasze posty i pomyślałem sobie , że ktoś na pewno mi podpowie coś na temat chudego betonu. Mam zamiar zrobić coś takiego na podłożu ze żwiru i gruzu ( takim właśnie materiałem został zasypany wykop między fundamentami ). Nie wiem jakiej grubości ma być chudziak i czy trzeba go zbroić? Podejrzewam , że pod nim musi zostać ułożona jakaś podsypka piaskowa lub żwirowo-piaskowa , bo to co mam w tej chwili jest bardzo nierówne ( duże elementy , jak to gruz ). Dzięki za jakąkolwiek pomoc , będę wdzięczny :D
Artek

EZS
10-08-2007, 15:07
chudziak leje się na UTWARDZONY piasek. Jak chcesz zasypać te duże elementy i potem utwardzić. JAk się da, to można, jak nie, to trzeba je potłuc na elementy drobne. Na to piaseczek (jaki? tani, no lepiej nie glinę), ubijarka i naprzód.
A tak w ogóle najpierw poczytaj, a potem pytaj o szczegóły, bo nie bardzo wiem, co chcesz wiedzieć.

artmar
10-08-2007, 15:52
Dzięki EZS za tak szybką odpowiedź ! Właśnie próbowałem coś poczytać na temat chudego betonu , ale wszędzie znajduję informacje, że to rodzaj betonu , który daje się pod fundamenty. I tego tematu one głównie dotyczą , stąd moj post na forum. A ja chcę dobrze zrobić podłogi (posadzkę?) , więc cenne są dla mnie wszelkie wskazówki na TEN temat. Ale mimo wszystko dzięki i mam nadzieję , że jak to podsypię piaskiem i dobrze ubiję "tuptusiem" to nie zapadnę się kiedyś razem z "chudziakiem". Aha , jeszcze jedno , czyli nie trzeba tego zbroić?
Pozdrawiam

ppp.j
10-08-2007, 18:48
Coś mi się zdaje że jakiś schron przeciwatomowy wykańczasz. :wink: Ale bez żartów. Pamiętam mój stan ducha jak byłem na Twoim etapie. Wszystko nowe, obce i jeszcze specjaliści mówią każdy coś innego a człowiek musi podejmować sam decyzje i to bezbłędne. Co Ci mogę doradzić.
-Jeżeli Twój kierownik budowy nie jest osobą fikcyjną tylko na papierze, to zapłaciłeś mu nie tylko za podpisy w dzienniku budowy ale i za konsultacje co do konkretnych problemów.
-Nie wpadaj w panikę. Budowlę naprawdę trudno jest popsuć. Najlepszym przykładem jest stan wiedzy większości naszych budowlańców, a mimo to domy stoją.
-Do lepszego zagęszczenia piachu możesz używać wody i to w dużych ilościach
I teraz na uspokojenie Twoich nerwów coś co mnie się przydarzyło. Piach wysypany, utwardzony, przygotowany zgodnie ze sztuką. Podczas wylewania chudziaka nagle w rogu chudziak wpadł mi do dziury. By nie marnować betonu taczką dowiozłem piach, mocno zlałem wodą, odczekałem aż trochę wsiąknie i kontynuowałem wylewanie (chudziak wylewałem sam). Zaręczam że nigdzie nie dudni i nic złego się nie dzieje. Pamietaj również że na chudziak idzie izolacja, ocieplenie i wylewka. Nasyp tyle piachu by było miejsce na te elementy.
Acha i jeszcze - chudziaka się nie zbroi.
Powodzenia

radekk
10-08-2007, 20:23
jak to się nie zbroi chudziaka, a ścianki działowe stawia się na niezbrojonym?

EZS
10-08-2007, 22:13
Powoli
1. Chudziak rzeczywiście wylewa się też pod ławy- żeby woda z betonu nie uciekła za szybko. Można, nie tzreba. Ja nie lałam, nic nie uciekło.
2. Chudziak pod posadzki służy tylko zagęszczeniu podłoża pod podłogę. Czyli sypiesz piasek, ubijasz raczej ubijakiem (my wypożyczyliśmy skoczka dwa razy -ubijaliśmy warstwami). Po takich działaniach jest on faktycznie twardy. W międzyczasie bieżesz kanalizatora (faceta od kanalizy :D ) i układa ci rury, które będą szły w piasku, wraz ze wszystkimi spadkami. Jak umiesz, robisz to sam. Nawet jak rozkopie ubity piasek, nie szkodzi, rozkopie tylko trochę, można to potem potraktować wodą :D . Piasku sypiesz tyle, żeby po zalaniu chudziaka było równo z fundamentem, wtedy najłatwiej połączyć izolacje fundamentu z izolacją wnętrza domu. Ale jak masz niżej, to też może być, choć wtedy poziom zero będzie niżej... Jak ci brak piasku a do wypełnienia jeszcze troche zostało - tu możesz wsypać ten gruz i go zalać chudym betonem. Tak twierdził nasz kierbud, choć ja akurat gruzu nie miałam. Nie słyszałam, żeby gruz wsypać pod piasek - trudno to będzie zagęścić, ale jak drobny, to może się jakoś go zasypie. Wiesz o co chodzi? Pod dużymi kawałkami będzą przestrzenie, piasek tam nie wypełni dobrze od razu, a kiedyś faktycznie tam powpada. Wtedy go będzie za mało pod chudziakiem. Ale może się mylę.. Od tegoi jest kierbud.
Chudziaka się nie zbroi. Można zbroić wylewki nad styropianem. Podobno są jakieś włókna. Jeszcze tego nie przerabiałam. Generalnie ściany działowe stawiasz na chudziaku (chyba, że nośne - te mają fundament), jak masz obawy, to sobie możesz je dozbroić. Jak robisz strasznie ciężkie i grube, to połż sobie ze 2 pręty w ten beton, ale .. w końcu ludzie różne rzeczy robią dla świętego spokoju :lol:
Acha, nam piasek wsypywała koparka. Weszło go 65 ton. FAjnie, nie... :D

ppp.j
11-08-2007, 13:14
jak to się nie zbroi chudziaka, a ścianki działowe stawia się na niezbrojonym?
Ściany działowe stawia się na ławach podobnych jak pod ściany nośne tylko bardziej delikatne i te ławy sa zbrojone chyba, że ściany działowe są typu lekkiego z płyt GK to wtedy nie trzeba. Chudziaka się nie zbroi, bo, po co to tylko utwardzenie podłoża. Zbroi się wylewkę nad ociepleniem. Zresztą termin "zbroi" jest mylny. W wylewce zatapia się kratę z drutu by ograniczyć pęknięcia skurczowe wylewki podczas wysychania i z problemem wytrzymałości nie ma to nic wspólnego. Jak wspomniał EZS lepiej jest stosować zbrojenie rozsiane w postaci włókien popipropylenowych dodawanych w całej masie do betonu wylewki podczas kręcenia betonu. Ja tak mam i jest OK.

szklanka literatka
11-08-2007, 15:42
Podejrzewam , że pod nim musi zostać ułożona jakaś podsypka piaskowa lub żwirowo-piaskowa , bo to co mam w tej chwili jest bardzo nierówne ( duże elementy , jak to gruz ). Dzięki za jakąkolwiek pomoc , będę wdzięczny :D
Artek

Zeby ten piasek wlazj lw szczeliny w gruzie, to musisz gruz zasypac piachem i solidnie polac wodą z węża. Jak polejesz to zobaczysz, ze gruz się pięknie odsloni. :D
Posypiesz znowu itd, itp. Aż będziesz mial na wierzchu wylacznie piach sporą warstwą. Wtedy możesz ubijać, ale jak już się wdrożysz do tego polewania, to lej!
Woda Ci też zagęści :wink:
Moze foto pstryknij, pokaż, jak to wygląda
:wink:

Beaty
11-08-2007, 20:29
Witam
czy chudziak może być podłogą dla wiaty? czy raczej powinna to być płyta żelbetowa?

a teraz głupie pytanie:
zostały nam dwie rolki siatki rabitza (chyba tak się pisze?)- czy ta siatka tylko pod tynk czy może...?

obecnie mamy zagęszczony piasek-w warstwie 30-40 cm
podłoga ma być o wymiarach 3,5mx7,7m
czy jeżeli nawierzchnia pod wiatę będzie betonowa to można zrezygnować ze stóp? cieśla mówi, że warto by je zrobić- konstrukcja będzie drewniana, a na to dachówka ceramiczna; wiata będzie oparta o ścianę domu

czy ostroga jest niezbędna? ile powinna mieć wysokości w gruncie piaszczystym?

kierownika nie mamy, bo budowa na zgłoszenie
beton zamówimy z betoniarni

pzd

majki
11-08-2007, 21:48
Cześć

Normalnie wchodziłem na forum z myślą o założeniu identycznego wątku :wink: Zawsze jednak warto poszukać - cudowne to forum 8)

Do rzeczy :
- moja obawa dotyczy faktu, że właśnie zostają te listwy drewniane ( będę miał identycznie jak autor wątku ) tylko, że nie boję sie o ich ew. gnicie tylko o to, ze chudziak jest wtedy nie monolityczną płytą na całości, tylko pasami, bądź kwadratami i każdy taki element może pracować inaczej ...
U mnie będzie 15 cm z B20.
- obawa dodatkowa :roll: to taka, że jak postawię na tym ś. działowe z jakiś bloczków ( zmierzam ku silikatom ) to czy nie jest to za mała warstwa żeby to nie siadło / popękało ...

Rozwiejecie moje obawy ? :wink:

dzięki, pozdrawiam, majki

Geno
11-08-2007, 23:30
Cześć

Normalnie wchodziłem na forum z myślą o założeniu identycznego wątku :wink: Zawsze jednak warto poszukać - cudowne to forum 8)

Do rzeczy :
- moja obawa dotyczy faktu, że właśnie zostają te listwy drewniane ( będę miał identycznie jak autor wątku ) tylko, że nie boję sie o ich ew. gnicie tylko o to, ze chudziak jest wtedy nie monolityczną płytą na całości, tylko pasami, bądź kwadratami i każdy taki element może pracować inaczej ...
U mnie będzie 15 cm z B20.
- obawa dodatkowa :roll: to taka, że jak postawię na tym ś. działowe z jakiś bloczków ( zmierzam ku silikatom ) to czy nie jest to za mała warstwa żeby to nie siadło / popękało ...

Rozwiejecie moje obawy ? :wink:

dzięki, pozdrawiam, majki

15 cm B20....


Podejrzewam,że projektant przewidział prowadzenie defilad wojskowych z użyciem czołgów na tych posadzkach później....

12-08-2007, 08:10
Witam
czy chudziak może być podłogą dla wiaty? czy raczej powinna to być płyta żelbetowa? ...
ani chudziak ani płyta zelbetowa /wg mnie/ a zwykły beton B10 - B12



a teraz głupie pytanie:
zostały nam dwie rolki siatki rabitza (chyba tak się pisze?)- czy ta siatka tylko pod tynk czy może...? ...
nie podajesz jaka ta siatka /zimnociagniona z blachy czy pleciona z drutu/
ale siatke raczej pod tynk, tu moze słuzyć jako zbrojenie przeciwskurczowe /jesli komus z tym będzie chciało sie z nią p ... lic/


obecnie mamy zagęszczony piasek-w warstwie 30-40 cm
podłoga ma być o wymiarach 3,5mx7,7m
czy jeżeli nawierzchnia pod wiatę będzie betonowa to można zrezygnować ze stóp? cieśla mówi, że warto by je zrobić ...
nie podajesz grubości płyty ...
na wszelki wypadek w miejscu słupów pogrubiłbym płyte - jak radzi ciesla

ppp.j
12-08-2007, 08:20
Do rzeczy :
- moja obawa dotyczy faktu, że właśnie zostają te listwy drewniane ( będę miał identycznie jak autor wątku ) tylko, że nie boję sie o ich ew. gnicie tylko o to, ze chudziak jest wtedy nie monolityczną płytą na całości, tylko pasami, bądź kwadratami i każdy taki element może pracować inaczej ...
U mnie będzie 15 cm z B20.
- obawa dodatkowa :roll: to taka, że jak postawię na tym ś. działowe z jakiś bloczków ( zmierzam ku silikatom ) to czy nie jest to za mała warstwa żeby to nie siadło / popękało ...
Podłoga na gruncie składa się kolejno od dołu:
zagęszczony piach lub inne podłoże,
chudziak, zgadzam sie z Geno15 cm B20 to o 10 cm za dużo
folia lub papa,
izolacja termiczna (na ogół twardy styropian),
jakaś izolacja przeciw wilgoci,
wylewka jako płyta pływająca,
pokrycie wykończeniowe.
Jak widzisz obciążenia nigdzie nie są bezpośrednio przenoszone do chudziaka a więc nie powinien popękać a nawet jeśli to nierówności przejmie na siebie styropian. To wylewka daje sztywność i stabilność podłodze oczywiście w granicach rozsądku t.zn. powierzchnia wylewki w kształcie regularnego równoległoboku nie większa niż 30sqm. Jeżeli większa lub nieregularna to należy podzielić na mniejsze powierzchnie dylatacjami. Poczytaj na forum. Już wiele o tym napisano
Co do ścian działowych to nie stawiaj na chudziaku tylko wylej w tym miejscu ławę.

Beaty
12-08-2007, 09:25
Dzięki Brzoza :D

przewidywana grubość płyty to 10 cm- czy na bank nie trzeba jej zbroić?

gdyby wylać tylko 4 stopy to byłoby prościej- na ostrogę więcej betonu by poszło
tylko czy podłoga nie będzie pękać?

siatka jest pleciona
myślę, żeby ją przeciwskurczowo wykorzystać...pobawię się...

Brzoza- a podjazd 40mkw zrobiłam :lol: okazało się, że jest to granit żółto- beżowy umazany czymś na żółto; w 12 tonach było go gdzieś z 7 ton; zajęło mi to 5 tygodni
teraz mam bruk dziki
pzd

12-08-2007, 10:00
Dzięki Brzoza :D

przewidywana grubość płyty to 10 cm- czy na bank nie trzeba jej zbroić?...
nie ma sprawy Beaty:D

sa dwie szkoły
jedna mówi o podzieleniu takiej powierzchni na 2- 4 pola i zdylatowaniu - niech wtedy pęka, jesli chce w kontrolowanych miejscach
druga zbroi
w tym wypadku mogłabys wrzucic np stara siatke ogrodzeniową lub walcówke fi 4,5 mmm o oczku 30 x 30 cm /25 x 25/

generalnie - jesli podłoze jest dobrze zagęszczone i nie wystapi zima stulecia - nie powinno sie nic dziac bez dylatacji i siatki

siatka Rabitza skomplikuje Ci betonowanie /muszisz podzielic na 2 etapy/
i wytrzymałosciowo nie jest kto wie co
pod same słupu mozesz wykonac fundamenty głębsze /"strogi" jak to nazywasz/ ale wypada je wtedy oddylatowac od reszt posadzki

gratuluje samozaparcia w wykonywaniu podjazdu !
to musi fajnie wygladać ...

Krzysztofik
12-08-2007, 10:08
......

przewidywana grubość płyty to 10 cm- czy na bank nie trzeba jej zbroić?....
Można dać wieniec na ścianach nośnych(dwa pręty) dla czystego sumienia :wink:

majki
12-08-2007, 19:54
ppp.j ; Geno - dzięki za odpowiedzi. Jjuż nic zmieniac nie będą, a i tak zmienione jest to że pierwotnie miało być 20 cm B20 ...
Rozumiem, 15 cm wystarczy - mam się nie bać, że popęka, dylatacje z desek ok.
Wychodzę z założenia, że wolę coś zrobić porządnie(j) i się nie martwić na przyszłość, niż nie spać po nocach :wink:

pozdrawiam, majki