PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sprawdzi? ci?g w kominach i szybach wentylacyjnych



juras
25-06-2003, 09:56
Witam,

Mam taki problem. Kiedy na jesieni w tamtym roku chciałem sprawdzić, czy kominy są drożne, wziąłem zapaliłem fajkę, przystawiałem do otworu i w każdym otworze dym został wciągany do środka. Znaczy się w każdej dziurze był odpowiedni ciąg. Ostatnio procedurę powtórzyłem i dupa w 8 na 10 nie było ciągu. A może jak wstawię okna i drzwi i nie będzie ruchu powietrza (znaczy wiatru) to sprawdzać.

Juras

pitbull
25-06-2003, 10:11
Sprawdz czy nie masz ptasich gniazd w kominach.
Jesli komin jest prosty to lusterkiem sprawdz czy jest przeswit.

25-06-2003, 10:24
Juras jak wstawisz okna i drzwi to spodziewaj się jeszcze innych ciekawostek wentylacyjnych. Wentylacja to brzmi skomplikowanie ale jest do poanowania. Jaki tytoń "fajczysz"?.Kot

juras
25-06-2003, 12:00
Sprawdz czy nie masz ptasich gniazd w kominach.
Jesli komin jest prosty to lusterkiem sprawdz czy jest przeswit.

No nie jest prosty, ale z lusterkiem spróbuję. Właśnie gniezda. Raczej ptasich to nie ma, ale jak mi na jesieni kończyli dach to powiedzieli, że w jednym z kominów plączą się szerszenie i rzeczywiście latały, ale w drugim nic nie było widać a teraz to i w tym pierwszym też nie zauważyłem.

juras
25-06-2003, 12:04
Juras jak wstawisz okna i drzwi to spodziewaj się jeszcze innych ciekawostek wentylacyjnych. Wentylacja to brzmi skomplikowanie ale jest do poanowania. Jaki tytoń "fajczysz"?.Kot

Ale chodzi o to by jeszcze za wczasu skorygować pewne rzeczy. A propos fajki to niestety palę papierosy, a kiedy ciąg testowałem raczyłem się fajką kolegi (tytoń kapitański jak pamiętam), który akurat był mnie odwiedził.

Grzegorz63
25-06-2003, 12:06
A jaka pogoda była podczas twoich testów? Jeżeli jest niskie ciśnienie, duża wilgotność powietrza, bezwietrznie, mżawka i czujesz, że coś w powietrzu "wisi", to nic dziwnego, że nie ma ciągu.

juras
25-06-2003, 12:08
A jaka pogoda była podczas twoich testów? Jeżeli jest niskie ciśnienie, duża wilgotność powietrza, bezwietrznie, mżawka i czujesz, że coś w powietrzu "wisi", to nic dziwnego, że nie ma ciągu.

Rzeczywiście tak mogło być, muszę na to również zwrócić uwagę.

pwm
25-06-2003, 12:53
Juras. Z tzw. "cugiem" w kominach jest rzeczywiście różnie i to w zależnosci od pogody i pory roku itd.
Żeby sobie nie na kopcić w mojej starej chatce góralskiej do której teraz mniej zaglądamy więc bywa wyziębiona, zawsze zaczynam palenie w "kuchnio_piecu" od spalenia jednej strony gazety w kominie, to zdecydowanie polepsza ciąg. Może zrób taki test z gazetą, jeśli komin jest drożny, powinien powstać całkiem niezły ciąg.Pzdrv.PWM

kominiarz
25-06-2003, 21:10
Moi drodzy, sprawdzanie przewodów kominowych fajką z tytoniem kapitańskim to czysta fantazja.
Może tak zaprosić do siebie mistrza kominiarskiego w celu zbadania przewodów kominowych w stanie surowym ???
W ten sposób zaoszczędzimy w przyszłości wielu niespodzianek z kominami.

Pozdrawiam kominiarz.

Grzegorz63
25-06-2003, 21:14
A czym sprawdza kominiarz??? Bo u mnie sprawdzał zapalniczką... :lol: :lol: :lol:

kominiarz
25-06-2003, 22:53
Zakres kontroli przewodów kominowych w stanie surowym obejmuje:
1.Sprawdzenie czy ilość przewodów kominowych jest wystarczająca
2.Czy przewody komiowe są dożne- sprawdza sę to tradycyjnie kulą kominiarską
3.Czy przewody kominowe są szczelne- sprawdza się to tradycyjnie lub kamerami inspekcyjnymi
4.Czy przewody kominowe pobudowane są z cegły, bądz z prefabrykatów posiadających odpowiednie przekroje poprzeczne
5.Czy elementy konstrukcji drewnianej dachu ni przylegają do ścian kominowych
6.Czy zachowana jest wymagana grubość ścian i przegród przewodów wykonanych z cegły bądz z prefabrykatów
7.Czy przewody prowadzone w ścianach zewnętrznych posiadają odpowiednią izolację termiczną
8.Czy prowadzenie przewodów kominowych jest pionwe czy odchylone od pionu, czy odchylenie jest w granicach dopuszczalnych
9.Czy przewody kominowe są prawidłowo wyprowadzone ponad dachem i czy posiadają odpowiednio wykonane wyloty kminowe
10.Czy przewody kominowe pobudowane z cegły posiadają prawidłowe wiązanie cegły i wypełnienie spoin
11.Czy przewody wykonane z prefabrykatów(betonowych - ceramicznych)są prawidłowo montowane ,czy są wypełnione spoiny, czy są zachowane odstępy między pustakami w poziomie i przesunięcia poziomych spoin w pionie, czy prefabrykaty nie są poszczerbione, popękane
12 itp.

Przeglądy kominiarskie oraz kontrole mogą przeprowadzać osoby posiadające dyplom mistrza kminiarskiego.
Każdy właściciel/inwestor obiektu budowlanego powinien powierzać przelądy - kontrole przewodów kominowych tylko i wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje.
Gratuluje Grzegorz63 fachowo sprawdzonych kominów.
Pozdro...kominiarz

Grzegorz63
25-06-2003, 22:58
Kominiarz był autentyczny!!! To nie był przebieraniec... :o

juras
26-06-2003, 06:45
Zakres kontroli przewodów kominowych w stanie surowym obejmuje: ...
Pozdro...kominiarz

Ja cię kręce ... zapomniełem, że jeszcze instutucja kominiarza jest, muszę tu w okolicach kogoś kompetentnego znaleźć i rzeczywiście może by taką kulę zapuscił.

kominiarz autentyczny a mówią, że "coraz więcej przebierańców, coraz trudniej o oryginał"

juras

pitbull
26-06-2003, 07:55
Sa zrzeszeni w cechach - jak zaplacisz to przyjada.

kominiarz
26-06-2003, 21:50
Masz rację juras w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo oszustów ("kominiarzy") dlatego warto zapraszać do siebie na kontrolę/przeglądy
tylko i wyłącznie mistrzów kominiarskich.
Wiedza inwestorów/właścicieli budynków jest znikoma na temat komu mają powierzać kontrole kominów w swoich domach.

Wyciąg z przepisów prawnych
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane
art. 62 ust. 6
Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje mistrza kominiarskiego w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów wentylacyjnych i spalinowych.

A pseudo kominiarzom sprawdzających ciąg kominowy zapalniczką dziękujcie za współpracę ( już mineły czasy zapalniczek w kominiarstwie)

Życzę wszystkim sprawnych i drożnych kominów.
Pozdro...kominiarz

VPS
27-06-2003, 04:57
Vaillant Partner Serwis

juras

Najlepiej i najdokładniej idzie sprawdzić wartość ciągów w kominach i wentylacji za pomocą urządzenia o nazwie Anemometr łopatkowy
Sądzę, że mistrzowie kominiarscy powinni mieć takie urządzenie.

pitbull
27-06-2003, 07:47
Mam taki anemometr firmy Conrad Electronic i wg. mnie do tych celow sie nie nadaje.

Grzegorz63
27-06-2003, 07:55
pitbull
A jak to działa? Jest tam jakieś śmigiełko, czy co? I co mierzy? Różnice ciśnień, czy prędkość przepływu powietrza???

pitbull
27-06-2003, 08:25
Sa 3 malutkie czasze, mierzy ilosc obrotow i przelicza na predkosc wiatru w roznej skali (lacznie z Bouforta). Zakres 0,4 m/s-40 m/s. Ale trzeba to wlozyc w przewod i musialby pracowac w pozycji poziomej a zalecana jest pionowa.

Grzegorz63
27-06-2003, 08:39
Skoro to urządzenie mierzy prędkość wiatru, to chyba się nie nadaje do pomiaru ciągu w kominie (ono może tylko stwierdzić, że ciąg jest, ale to samo można stwierdzić fajką z tytoniem kapitańskim, albo zapalniczką :lol: ). Bo np. producenci kotłów CO podają wymagany ciąg spalin w [Pa] (w pascalach), a to jest jednostka ciśnienia, a nie prędkości powietrza, na chyba, że są jakieś wzory na przeliczenie prędkości powietrza na różnicę ciśnień w kominie (pomiędzy wlotem i wylotem z komina)...

pitbull
27-06-2003, 08:52
Dlatego pisze, ze jesli to jest tego typu anemometr co moj, to sie nie nadaje.

lolson28
25-09-2015, 20:05
Jesli komin jest prosty to lusterkiem sprawdz czy jest przeswit.

Witam

Chciałbym zapytać o drożność przewodu kominowego. Czy jeśli sprawdziłem metodą kolegi i 10 metrowy komin odbija się ładnie w lusterku i widać ładnie przekrój komina to czy wymaga on czyszczenia przed sezonem grzewczym ?

pozdrawiam