PDA

Zobacz pełną wersję : Drenaż deszczówki.



Waldemar-40
07-05-2007, 21:43
Witam.
Mam postawiony domek na podmokłym terenie. Na podniesienie nawiozłem ok. 300t ziemi i teraz zastanawiam się jak zrobić odprowadzenie deszczówki. Dodam ,że inst. wod. kan. przyjdzie do mnie na jesień przyszłego roku (chyba!) a na działce za domkiem (ok 20m) mam rów i obok wykopaną studnię (5 Kręgów) Rynny mają 4 spusty z przodu i 2 z tyłu. Chciałem spusty połączyć (strona prawa 2+1) z pełną rurą PCV a za domem przejść w drenażową i przez resztę działki do rowu...a może studni? Podobnie drugą strone, pamiętając o zaślepionym trójniku pod ewentualne przyłącze do "burzówki".
Pytanie czy to przejdzie i co ze studzienkami burzowymi oraz jak to się mówi?
rewizyjnymi?!
[/list]

mapan
07-05-2007, 22:00
połączenie pełnych rur z perforowanymi rurami drenażowymi może dać opłakane skutki. W czasie deszczu będzie nawadniać ci grunt, czego zapewne na podmokłym terenie chcesz uniknąć :). Zostaje ci zebranie wszystkich rur spustowych do studni (najlepeij byłoby zrobić studnię chłonną z retencją (ale przy podmokłym terenie odpada, albo czekać na kanalizację deszczową. Zostaje jeszcze mniej legalne rozwiązanie w postaci podłączenia studni do pobliskiego rowu, aby nadmiar wód sobie odpływał. A drenaż terenu powinien być niezależną instalacją.

supergacek
07-05-2007, 22:03
Napiszę Ci jak ja to u siebie rozwiązałem . Od rynien poziomo położyłem ok 30cm pod ziemia na odcinku ok 4 m od domu rurę pcv zakończoną studzienką . Od studzienki także puścilem rurę na odległość ok 5 m tyle że drenażową i zakończyłem ją zejściem w dół na ok 1,5 m .Drenaż ułozyłem na piachu i przykryłem od góry rurę folią żeby nie dostawał się do niej jakiś syf. Studzienka jest zasyfonowana po to aby grubsze osady z dachu się w niej zatrzymywały . Raz na rok usówam ze studzienki szlam z pozostałymi śmieciami . Kratka która przykrywa studzienke została uposażona przezemnie w gęstą siatke po to aby nie wpadały do studzienki niepotrzebne śmieci (np trawa przy koszeniu). Zawsze się zastanawiałem co się stanie kiedy drenaż nie nadąży odprowadzać wody podczas ulewy i jak wysoko będzie sikać woda ze studzienki przez kratkę . Jak dotąd w niejedną burzę obserwowałem studzienkę i jeszcze się nie zdarzylo żeby woda się przez nią wydostawała . Tak że jestem zadowolony gdyż od 4 lat nie widziałem wody z rynny. Pozrawiam.

Ramot
09-06-2009, 14:30
myślę o podobnym rozwiązaniu i obawiam się właśnie tego, że woda będzie wylewała się ze studzienki. Czy można jakoś obliczyć jej niezbędną pojemność?
Mam 330 mkw dachu, woda spływa pięcioma czy sześcioma rynnami, grunt mocno chłonny (żwir i piasek).

mapan
10-06-2009, 06:46
30 l/m2 to już potężna ulewa, pomnóż to przez powierzchnię zabudowy, a nie powierzchnię dachu i dostaniesz ilość wody jaka spada w ciągu całej ulewy, jeśli jest dobrze chłonna studnia, to możesz zmniejszyć jej pojemność

pierwek
10-06-2009, 11:42
jak grunt chłonny to spokojnie da radę