PDA

Zobacz pełną wersję : rozdzielenie działki



arjuna
10-05-2007, 07:01
właśnie stajemy się współwłaścicielami dzialki 40 arowej w pobliżu Wrocławia.

jako, że nie można dzielić działek poniżej 30 ar, wzięliśmy na pół ze znajomymi-40 arów. Zamierzamy następnie pójść z naszą sprawą do sądu i się rozdzielić pół na pół. Każdy z nas zatrzyma swoje 20 ar.

Czy ktoś z Was wie może ile taka sprawa sądowa trwa i jakie są jej koszty?

AgataL
10-05-2007, 12:35
A dlaczego sądownie? Nie lepiej notarialnie. Przecież jesteście zgodni, że chcecie się podzielić? Najpierw trzeba zrobić geodezyjny podział tych działek a później udac się do notariusza i zrobić zniesienie współwłasności nieruchomości. Koszty zależne są od wartości nieruchomości. Z tego co wiem, to do Sądu musicie pokryć koszty sporządzenia wyceny przez rzezoznawcę powołanego przez Sąd, geodetę itp.
Musicie przekalkulować co się bardziej opłaca. Sąd pobiera opłatę według art. 44 ust.1 i 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych czyli 1000 złotych lub jeśli strony są zgodne to 300 złotych. Ale o szczegóły mysisz zapytać w sądzie Wydział Cywilny.
po zniesieniu współwłasności musicie uiścić opłatę sądową za wpis własności nieruchomości i założenie księgi wieczystej to jest jakieś 270 złotych.
Pozdrawiam

arjuna
10-05-2007, 13:12
dzięki wielkie za porady-zrobimy tak, jak proponujesz..

janaro
11-05-2007, 08:39
Tylko podział administracyjny musi iść przez urząd a leżeli jest to teren rolny z możliwością zabudowy siedliskowej to nie wiem czy wyrażą na to zgodę. Czy nie lepiej zrobić podział do sądy i złożyć"zgodny wniosek o zniesienie współwłasności" płaci sie wówczas 50% kosztów?

arjuna
11-05-2007, 17:18
jest to działka rolna w trakcie przekształcania na budowlaną. Jest już studium zagospodarowania przestrzennego..

jak więc najkorzystniej dla nas byłoby zrobić?

kastor
12-05-2007, 08:30
jest to działka rolna w trakcie przekształcania na budowlaną. Jest już studium zagospodarowania przestrzennego..

jak więc najkorzystniej dla nas byłoby zrobić?

"studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy" nie jest aktem prawa miejscowego (Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003), to są pewne ustalenia "wytyczne" dla gminy przy sporządzaniu "planu miejscowego', więc jeżeli jest to działka oznaczona w ewidencji (w ewidencji gruntow) jako rola, to podział takiej działki powodujący wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha jest niedopuszczalny (poza dwoma wyjątkami) - Ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. art.93 ust.2a.

Ale można zrobić tak, że występuje się do gminy o wydanie dla tej działki decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. spróbować dokonać podziału na jej podstawie (tej decyzji) - art.93 ust.1 Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego. W razie braku tego planu stosuje się przepisy art.94.
i ten artykuł (art.94 ust.1) może umożliwić podział twojej działki na dwie 20 arowe.
W przypadku braku planu miejscowego - jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu, a gmina nie ogłosiła o przestąpieniu do sporządzenia planu - podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest zgodny z przepisami odrębnymi, a jeżeli przed dniem złożenia wniosku o podzial była wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, obowiązująca w dniu złożenia wniosku, jeżeli jest zgodny z warunkami określonymi w tej decyzji

Mroovka
12-05-2007, 10:55
Upewnijcie się jeszcze jak będzie z możliwością zabudowy takich nowopowstałych działek. Zeby potem nie okazało się, ze tylko jedna z nich otrzyma warunki zabudowy.
A może lepiej zaczac budowac blixniak i dopiero później podzielić. Gdzieś na Forum czytałam o takim przypadku.

arjuna
12-05-2007, 16:51
na dzialce powstaną conajmniej 2 budynki. Wiem, że do końca roku dzialka będzie już budowlaną.

pierwotnie mieliśmy taki plan: jest 2 współwłaścicieli 40 arowqiej działki(wszystko załatwione oczywiście u notariusza), następnie występujemy do sądu z prośbą o zniesienie współwłasności-nastąpi wówczas rozdzielenie działki na 2 działki 20 arowe. Wcześniej jeszcze postaramy się o uzyskanie zgody na postawienie tam więcej niż jednego domu...

zastanawia nas tylko ile takie sprawy trwają.


Kastor-dzięki za odpowiedź na moją prośbę, ale za cholerę nie wiem o co Ci chodzi;) czy mógłbyś mi przetłumaczyć na język polski, co mówią przytoczone przez Ciebie artykuły i co z tego wynika? dzięki;)

kastor
14-05-2007, 05:49
na dzialce powstaną conajmniej 2 budynki. Wiem, że do końca roku dzialka będzie już budowlaną.

w wyniku jakiej decyzji stanie się ona budowlaną?


pierwotnie mieliśmy taki plan: jest 2 współwłaścicieli 40 arowqiej działki(wszystko załatwione oczywiście u notariusza), następnie występujemy do sądu z prośbą o zniesienie współwłasności-nastąpi wówczas rozdzielenie działki na 2 działki 20 arowe. Wcześniej jeszcze postaramy się o uzyskanie zgody na postawienie tam więcej niż jednego domu...

kto dokona podziału?, sąd?

kastor
15-05-2007, 05:47
spróbujcie w takim razie dokonac podziału waszej nieruchomości, pomimo braku "planu miejscowego" i "decyzji o warunkach zabudowy" na podstawie przepisu z Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. art. 95 ust. 3 - wydzielenie części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa, bo jest to możliwe w waszym przypadku, gdyż jesteście współwłaścicielami nieruchmości, którą nabyliście zgodnie z prawem[/i][/u]

ania
15-05-2007, 06:06
zastanawia nas tylko ile takie sprawy trwają.

Pozwolenie n budowę - 65 dni + czas na uprawomocnienie
Przygotowanie mapy z proponowanym podziałem - około 5 miesięcy (zależnie od geodety)
Sprawa sądowa - około 4 miesięcy (zależy od rejonu)
Wpis do ewidencji gruntu - około 2 miesięcy (zależnie od urzędników)

arjuna
15-05-2007, 08:11
kastor, ania-dziękujemy za odpowiedź. zastosujemy się.
jak dobrze pójdzie w następnym roku ruszy budowa.;]

Mirasus
15-05-2007, 19:35
Przygotowanie mapy z proponowanym podziałem - około 5 miesięcy (zależnie od geodety)


to chyba ten Twój geodeta przez 3 miesiące będzie spał :D bo takie rzeczy robi sie w ciągu 1,5 miesiąca.... najlepiej wziąść jakiegoś lokalnego geodetę, który przyśpieszy kontakt z gminą/urzędem miasta/starostwem :)