PDA

Zobacz pełną wersję : jakieś larwy w młodych pędach sosny - pomocy



inż. Mamoń
12-05-2007, 17:43
Mam młodą sosnę Watereri, kupioną i wsadzoną tej wiosny. Obserwuję młode przyrosty na razie są to świeczki bez igieł i widzę gdzieniegdzie niepokojące objawy. W okółkach trochę jakby białej waty. Tam gdzie ona jest to świeczki są bardziej anemiczne, czasem sklejone jedna z drugą. Łatwo się odłamują, w dolnej części są w środku puste - wydrążone przez jakieś nieduże larwy. Na oko mają 5 mm są jasnobrązowe z czarnym łbem - o ile to łeb :roll: :roll:
Zauważyłem to w kilku miejscach, nie jestem pewien może jest tego więcej, ale nie będę wszystkiego odłamywał przecież. Proszę o pomoc co to być może no i jak, kiedy i czym zwalczać ...

Mirek_Lewandowski
12-05-2007, 18:07
Jeśli w pędach, to Rhyacionia buoliana- zwójka sosnóweczka. Pędy z robalami usuwać, palić. Potrzeba preparatów wgłębnych (Sumithion 500 EC- 0,15 %) lub systemiczne (Bi 58 Nowy) Letnie pokolenie zwalczamy w lipcu. Gąsienice początkowo żerują przy podstawie igieł, pod delikatnym oprzędem, a potem wgryzaja się w pąki, gdzie żerują i zimują.

inż. Mamoń
14-05-2007, 13:16
Jeśli w pędach, to Rhyacionia buoliana- zwójka sosnóweczka. Pędy z robalami usuwać, palić. Potrzeba preparatów wgłębnych (Sumithion 500 EC- 0,15 %) lub systemiczne (Bi 58 Nowy) Letnie pokolenie zwalczamy w lipcu. Gąsienice początkowo żerują przy podstawie igieł, pod delikatnym oprzędem, a potem wgryzaja się w pąki, gdzie żerują i zimują.

Dzięki Mirek :)
Tego się będę trzymał. Spróbuję wytępić paskudztwo Bi 58 Nowy. Pocieszam się, że nie ma tego aż tak dużo i są też całkiem zdrowe przyrosty. Szukałęm też w internecie o zwójce (jak już przeczytałem Twoją odpowiedź) i tylkko nie bardzo rozumiem co to są te "czarcie miotły" bo jeśli dobrze rozumiem to takie coś się na mojej watererce też zrobiło na jednej gałęzi. Widzę, że w ubiegłym sezonie była gałąź ucięta na czubku, a teraz ma 20 albo i 30 sztuk małych pąków. Zastanawiam się co z tym zrobić? Odłamywać te pąki czy uciąć gałąź jeszcze niżej?[/list]

Mirek_Lewandowski
14-05-2007, 17:58
Zostawić w spokoju. Ale to nie jest czarcia miotła.

inż. Mamoń
15-05-2007, 08:12
Zostawić w spokoju. Ale to nie jest czarcia miotła.

Za późno :-?
już zdążyłem poobłamywać te pąki :-? :-? :(
Ale może to i dobrze bo przecież kiedyś by zaczęły wzrastać, a jak na jednym odcinku 20 cm gałęzi może być 30 pąków?
A wydawało mi się, że to jest właśnie czarcia miotła bo wyczytałem, że CZARCIA MIOTŁA - patologiczne, gęste skupienie pędów na drzewach.

Mirek_Lewandowski
15-05-2007, 19:02
Zrobiło się na uciętej gałęzi. To nie jest patologia. Zresztą większość HB na iglakach ma przyczynę genetyczną, nie patologiczną.