PDA

Zobacz pełną wersję : Co zamiast kostki?



szarak
13-05-2007, 16:09
Muszę zrobićok 70 m podjazdu do domu od części ogrodowej(w celu wywozu nieczystości z oczyszczalni oraz dowóz węgla do piwnicy).Musi to być podjazd pod sam ciężarowy z czego mogę zrobic podjazd -kostka nie wchodzi w grę ze względow finansowych.Myślałem żeby wstawić krawężniki a środek wysypać kamieniem.Czy to jest dobre rozwiązanie ile to może kosztować i jaką grubosć trzeba zastosowac pod obciążenie samochodów ciężarowych?

vanderbobo
13-05-2007, 18:43
szalunek, zbrojrnie beton. zda egzamin

szarak
13-05-2007, 18:51
Beton nie wytrzyma długo i nie wygłada ładnie

vanderbobo
13-05-2007, 18:59
wytrzyma bardzo długo ale fakt nie wygląda ładnie.

ania
13-05-2007, 19:28
Muszę zrobićok 70 m podjazdu do domu od części ogrodowej(w celu wywozu nieczystości z oczyszczalni oraz dowóz węgla do piwnicy).Musi to być podjazd pod sam ciężarowy z czego mogę zrobic podjazd -kostka nie wchodzi w grę ze względow finansowych.Myślałem żeby wstawić krawężniki a środek wysypać kamieniem.Czy to jest dobre rozwiązanie ile to może kosztować i jaką grubosć trzeba zastosowac pod obciążenie samochodów ciężarowych?

Obsadzanie krawężników jest dość kosztowne, poza tym pomysł świetny.
My tak zrobiliśmy na czas budowy (bez krawężnika, tylko tłuczeń na geowłókninie, grubość 15 cm) i świetnie zdało egzamin. Służyło prawie dwa lata.

szarak
13-05-2007, 19:44
Jaka grubość tłucznia,jak grubo nasypane,czy jezdziły ciężarówki i w jakim celu włoknina?

vanderbobo
13-05-2007, 20:41
włóknina żeby zielsko nie przerastało

ania
13-05-2007, 20:59
Nie nie, geowłóknina po to, aby tłuczeń nie był wciskany w glebę. Bez niej cała droga znikła by nam pod ziemią w kilka miesięcy.
Frakcja tłucznia jest tylko jedna, w składzie będą wiedzieli (ten drobniejszy nazywa się kliniec)
Grubość minimum 15 cm
Jeździły po tym WYŁĄCZNIE ciężarówki. To był okres budowy więc betoniarki, pompy, 30-tonowe transporty silikatów, cementu, ciężarówy piachu....
Dzień w dzień.
Droga służyła dwóm budynkom więc natężenie ruchu pomnóż sobie przez 2.
To był mój najlepszy pomysł na tej budowie.

szarak
13-05-2007, 21:10
A jaki masz grunt,czy geowłoknina naprawde zatrzyma kamienie pod takim obciążeniem.I jeszcze jedno pytanie ile kosztuje tona takiego tłucznia a jeszcze lepiej metr sześć.

ania
13-05-2007, 21:17
Mam piasek pylasty. Jest dość plastyczny.
Geowłóknina oczywiście przerywa się tu i ówdzie ale generalnie spełnia swoją funkcję. My w grudniu przełożyliśmy naszą tłuczniową drogę w docelowe miejsce więc można było naocznie się przekonać po dwóch latach użytkowania drogi.
Cenę sprawdź sobie sam, ale na pewno nie znajdziesz nic taniej. No, może płyty betonowe z demobilu.

hes
13-05-2007, 21:21
Nie jestem osobiscie przekonany, ze włóknina jest konieczna. Co ma się
wbić w grunt, to niech sie wbija, bedzie stabilniej. Jeżeli mialbym
utwardzać, to w pierwszej kolejnosci rzuciłbym kamienie wieksze, potem
coraz mniejsze. W miedzyczasie nie jest żle przesypywać takim rodzajem
spoiwa- wyglada to jak drobny piasek bazaltowy, trochę lepiący się.
Taka przesypka ustala kamienie, nie turlają się potem pod naciskiem,
powstaje rodzaj elastycznego betonu.

ania
13-05-2007, 21:25
A ja jestem na 100% przekonana!
Do mojego teścia prowadzi leśna droga, którą co jakiś czas gmina utwardza właśnie w ten sposób. Ziemia na drodze "wchłania" cały materiał w kilka miesięcy. Ta walka nie ma końca.

hes
13-05-2007, 21:31
Jasne że są rózne podloza, ale z moich doswiadczen wynika, ze najlepiej
jest, jak kamienie są w gruncie zakotwione. Przy stosowaniu geowłókniny
nie widzę tego ustabilizowania kamieni, to wszystko może być ruchome.

Tak, jak wspomiałem, najlepiej kamienie rzucane na poczatek wieksze,
potem mniejsze, a w międzyczasie spoiwo.
Co do tej leśnej drogi: wydaje mi się, że w tym przypadku nikomu nie
chce się zrobić tego rzetelnie. Po prostu wyrzuca się przyczepy kamieni.
Być może trzeba ich od razu dać więcej. Mieszkam na terenach dawniej
niemieckich, w lasach są porobione drogi sprzed wojny, niektore świetnie
utwardzone, na pewno nie stosowano wtedy geowłokniny.

13-05-2007, 22:24
miałem mega gline na podjezdzie sypałem gruz - glina go zjadała, urwałem osłone od katalizatora tak sie zakopałem wiosną 2006

w koncu przybył facet wybrał syf ładowarką na jelczów 5, sypał stabilizacje to chyba cement i żwir jakis z 40 cm głębokosci i ubijaczka taką wielką jezdził (mozna wypozyczyc za 100 na dobe) potem wozili tłucznia ale frakcja 4cm i znoof tą ubijaczką. Za 90m2 zapłaciłem ok 2500zł

JUŻ NIE MAM WIECEJ PROBLEMÓW Z PODJAZDEM I JESTEM SZCZESLIWY

Barbossa
14-05-2007, 08:56
hes

stosuje się jak najbardziej geowłókniny lub specjalne maty, zwiększa to nośność i trwałość

37°C
14-05-2007, 09:12
hes

stosuje się jak najbardziej geowłókniny lub specjalne maty
Zrozumiałem, że hes jest nie przekonany do geowłókniny, a nie, żeby twierdził, że nie stosuje się jej.
Samo stwierdzenie, że "stosuje się" jest mało przekonywujące również dla mnie. Czy mógłbyś szerzej opisać swoje uzasadnienie, podobnie jak zrobiła to ania?
.

hes
14-05-2007, 09:12
Widziałem, jak kładli geowłókninę pod 25 cm warstwę betonu przy
budowie A-4. Ale w tym przypadku chodzilo raczej o w miare elastyczne
przejście z utwardzonego podloża na beton, tak przynajmniej sądzę.
Być może są też inne powody, nieznane mi, stosowania tej geowłókniny.

Barbossa
14-05-2007, 09:17
hes

stosuje się jak najbardziej geowłókniny lub specjalne maty
Zrozumiałem, że hes jest nie przekonany do geowłókniny, a nie, żeby twierdził, że nie stosuje się jej.
Samo stwierdzenie, że "stosuje się" jest mało przekonywujące również dla mnie. Czy mógłbyś szerzej opisać swoje uzasadnienie, podobnie jak zrobiła to ania?
.
proszę bardzo:
stosuje się jak najbardziej geowłókniny lub specjalne maty,
z w i ę k s z a t o n o ś n o ś ć i t r w a ł o ś ć

wystarczy?
(czepiasz się za ten stan podgorączkowy?)
teścia nie mam nie mogę tak opisać jak to zrobiła ania


hes szczególnie parkingi przy supermarketach tak są robione, unikając w ten sposób wykonania dużej ilości podbudowy betonowej, zapewniając równomierne osiadanie

masz swoją papugę?

szarak
14-05-2007, 20:49
Dz za odpowiedz a czy pod tłuczen mozna wsypać gruz?

ania
14-05-2007, 21:27
teścia nie mam nie mogę tak opisać jak to zrobiła ania

A chciałbyś?
Mam fajne koleżanki...

Barbossa
15-05-2007, 07:56
yhy

agniecha1
15-05-2007, 11:11
Mam piasek pylasty. Jest dość plastyczny.
Geowłóknina oczywiście przerywa się tu i ówdzie ale generalnie spełnia swoją funkcję. My w grudniu przełożyliśmy naszą tłuczniową drogę w docelowe miejsce więc można było naocznie się przekonać po dwóch latach użytkowania drogi.
Cenę sprawdź sobie sam, ale na pewno nie znajdziesz nic taniej. No, może płyty betonowe z demobilu.

Aniu, a czy możesz coś więcej napisać o tej geowłókninie? Jakieś parametry wytrzymałościowe, jaka cena i czy kupowaliście ciętą czy całą w rolkach.

Mamy około 80 metrów drogi pod górkę (ok. 3-5 m szerokości) i taką metodą właśnie chcielibyśmy ją wykonać. Podłożem u nas jest glina pylasta, więc żadne wysypywanie gruzem, który zaraz zniknie nie wchodzi w rachubę.
Myślę, że na glinę damy parę cm piachu, na to geowłóknina, potem znowu parę cm piachu i niesort zagęszczony (granit albo gabro).
Zaczynam się interesować zakupem geowłokniny, ale ceny nie powiem czasem mnie zabijają. Niektórzy oferują całe 100 m bele, bez pocięcia, a my tyle nie potrzebujemy.

Tylko mam nadzieję, że ta droga parę lat nam posłuży. Trochę się zmartwiłam, że u was tylko dwa lata.
Co prawda żaden ciężki sprzęt już jeździć u nas nie będzie, no oprócz fury z węglem (ekogroszek), ale za to pod stromą górę. :-?

ania
15-05-2007, 14:23
Tylko mam nadzieję, że ta droga parę lat nam posłuży. Trochę się zmartwiłam, że u was tylko dwa lata.

Źle mnie zrozumiałaś. Droga służyłaby znacznie dłużej, gdyby nie to, że już jej nie potrzebowaliśmy. Po prostu powstała nowa w innym miejscu. :D
Geowłókninę kupowaliśmy poprzez PSB - Kenpol na ul. Bartyckiej. Sprzedali nam dokładnie tyle ile chcieliśmy.

Co do cen i gramatury to nic nie pamiętam, ale przejrzyj stare wątki na forum np. ten:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=289221

agniecha1
15-05-2007, 14:45
Źle mnie zrozumiałaś. Droga służyłaby znacznie dłużej, gdyby nie to, że już jej nie potrzebowaliśmy. Po prostu powstała nowa w innym miejscu. :D

A to już jakieś pocieszenie


Geowłókninę kupowaliśmy poprzez PSB - Kenpol na ul. Bartyckiej. Sprzedali nam dokładnie tyle ile chcieliśmy.

No tak Wa-wa, trochę za daleko dla mnie. Będę szukać dalej


Co do cen i gramatury to nic nie pamiętam, ale przejrzyj stare wątki na forum np. ten:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=289221

Jeszce poszperam, dzięki serdeczne za info. :D

julka_jr
16-05-2007, 07:49
ja mam drogę tak ok 20 - 25 metrów i wysypane koszmarne kamienie
między nimi coś ala zagęstniacz
ani to ładne ani wygodne fakt, że jedyne co w tym dobre, to że droga mimo spadku dała mi w zimę gwarancję, że jakoś wyjeżdzałam z działki
nie nawidzę tej drogi,nie da się chodzić w klapkach, butach na obcasie, suka ją omija, koty chodzą bardzo powoli, nawet się boją po niej biegać

agniecha1
16-05-2007, 07:56
ja mam drogę tak ok 20 - 25 metrów i wysypane koszmarne kamienie
między nimi coś ala zagęstniacz
ani to ładne ani wygodne fakt, że jedyne co w tym dobre, to że droga mimo spadku dała mi w zimę gwarancję, że jakoś wyjeżdzałam z działki
nie nawidzę tej drogi,nie da się chodzić w klapkach, butach na obcasie, suka ją omija, koty chodzą bardzo powoli, nawet się boją po niej biegać

Dlatego też myslę o ułożeniu dwóch śladów z takich betonowych płyt chodnikowych. Można będzie po tym chodzić (nawet w szpilkach, chociaż ja nie używam) i jakby co wózkiem wjechać.
Zobaczymy jak to wyjdzie. :-?

hes
16-05-2007, 08:03
ja mam drogę tak ok 20 - 25 metrów i wysypane koszmarne kamienie
między nimi coś ala zagęstniacz
ani to ładne ani wygodne fakt, że jedyne co w tym dobre, to że droga mimo spadku dała mi w zimę gwarancję, że jakoś wyjeżdzałam z działki
nie nawidzę tej drogi,nie da się chodzić w klapkach, butach na obcasie, suka ją omija, koty chodzą bardzo powoli, nawet się boją po niej biegać

Jezeli mogę doradzic: wszystkie lużne kamienie trzeba pozbierać,
te pozostałe, które za bardzo wystają ponad powierzchnię, trzeba
wbić głebiej albo skuć młotkiem i przecinakiem. Jeżeli zajdzie potrzeba,
całość po tych zabiegach wysypać drobnym zwirem zmieszanym z
jakimś lepiszczem. Pozostanie jeszcze polubić tę drogę...

agniecha1
16-05-2007, 08:09
hes

wszystko fajnie, ale ja np. mam stromy podjazd pod górkę i te wystające kamyczki czasami mogłyby pomóc w zimie. Oczywiście same kamienie nie wchodzą w grę z powodów wyżej opisanych.
Dlatego też myślę o zakupie niesortu 0-64 mm.

hes
16-05-2007, 08:16
Najgorsze są te kamienie lużne, nie ma z nich pożytku, mozna
na nich skręcić nogę, ciągle sie turlają, Ja przy swoim domu od
czasu do czasu zbieram nawet te drobne.
Wystające, stałe, nie za ostre i nie za wysokie mogą oczywiscie
zostać, chociaż inaczej powinna wyglądać droga dla samochodów,
a inaczej do chodzenia np. ścieżka ogrodowa.

Gdzieś już tu na forum pisałem, jak utwardzam ścieżki zamiast kostki
czy betonu - mieszam mianowicie żwir. piasek i przesianą suchą glinę
w odpowiednich proporcjach i czymś takim, na sucho wysypuję
teren. Wczesniej, oczywiście, jeżeli trzeba, wysypuję kamienie.
Po jakimś czasie wszystko pięknie się ustala- przy chodzeniu,
jeżdżeniu, opadach deszczu. Nawet mrożna zima nie robi szkód.
Cała rzecz w tych proporcjach, niestety ustalanych tylko metodą prób.

julka_jr
16-05-2007, 08:26
no tak większe zberamy przydały się na fundamenciki do skarp przy domu
ale droga to nic, mój maż zaeksperymentował i ściekę mamy z kamieni rzecznych a w nich się grzęźnie
pies nie wchodzi tylko przeskakuje
ach
mam nadzieję na zmianę
diękuję za odzew :)

thomas_25
17-05-2007, 13:33
Może zastanowisz sie nad KRATKĄ TRAWNIKOWĄ!!! wytrzymałość na m2 do 300 ton, i samemu można położyć prostota i masz zachowany teren zielony a poza tym każde auto wjedzie wymiary są duże 4 szt na metr2.
POSIADAM MATERIAŁY O TYM PRODUKCIE mogę wysłać na maila w postaci pdf.

thomas_25
17-05-2007, 13:35
Może zastanowisz sie nad KRATKĄ TRAWNIKOWĄ!!! wytrzymałość na m2 do 300 ton, i samemu można położyć prostota i masz zachowany teren zielony a poza tym każde auto wjedzie wymiary są duże 4 szt na metr2.
POSIADAM MATERIAŁY O TYM PRODUKCIE mogę wysłać na maila w postaci pdf.

thomas_25
17-05-2007, 13:35
Może zastanowisz sie nad KRATKĄ TRAWNIKOWĄ!!! wytrzymałość na m2 do 300 ton, i samemu można położyć prostota i masz zachowany teren zielony a poza tym każde auto wjedzie wymiary są duże 4 szt na metr2.
POSIADAM MATERIAŁY O TYM PRODUKCIE mogę wysłać na maila w postaci pdf.

thomas_25
17-05-2007, 13:38
Może zastanowisz sie nad KRATKĄ TRAWNIKOWĄ!!! wytrzymałość na m2 do 300 ton, i samemu można położyć prostota i masz zachowany teren zielony a poza tym każde auto wjedzie wymiary są duże 4 szt na metr2.
POSIADAM MATERIAŁY O TYM PRODUKCIE mogę wysłać na maila w postaci pdf. :roll: