PDA

Zobacz pełną wersję : Ścianki działowe



irtad
27-06-2003, 00:17
Mam pytanie. Czy pod ścianki działowe na parterze trzeba robić fundament? I czy najpierw ścianki w później pierwsza warstwa betonu, czy na odwrót?

Pozdrawiam!

GRom
27-06-2003, 06:02
Trzeba robić fundameny.To może za dużo powiedziane :) raczej fundamenciki :wink: na dwa sztychy łopatą.U mnie robili to na samym końcy z tarasem i schodami, tłumacząc się, że tak lepiej, bo strop, ugięcie,obciążenie; a po za tym miało to taką zalete , że sobie mogłem pozmieniać niektóre ścianki tak jak mi pasowało, na planach nijak nie mogłem sobie tego wyobrazić :wink:

Benicio
27-06-2003, 07:11
Witam

Mam dom jednopoziomowy i nie mam fundamentów pod ściankami działowymi.
Są one posadowione na pierwszej wylewce. W miejscu gdzie znajdują sie ścianki działowe nalezy zatopić w wylewce jakieś zbrojenie (ja zastosowałem taką gotową kratownicę).

Z tego co wiem, można tez zrobić wersje drugą, czyli fundamenty pod ściankami działowymi.

Pozdrowienia B.

irtad
27-06-2003, 07:25
No tak takie małe miałem na myśli. a co z tą wylewką przed ściankami czy po?

Pozdrawiam!

Benicio
27-06-2003, 07:52
No tak takie małe miałem na myśli. a co z tą wylewką przed ściankami czy po?

Pozdrawiam!

Hej

Nie wiem, czy pytasz mnie. Jesli tak to odpowiadam.
Ściany działowe są posadowione na wylewce, zatem najpierw musi być wylewka, a potem ściany działowe - przynajmniej u mnie była taka kolejność.

Pozdrowienia B.

pitbull
27-06-2003, 08:26
Scianki dzialowe nie musza posiadac fundamentow.

Alanta
27-06-2003, 09:38
Pit ma rację, nie muszą, ścianki działowe przenoszą tylko swój własny cieżar i sa niewielkim obciązeniem dla podłogi (pod warunkiem, ze jest dobrze wykonana)

magmi
27-06-2003, 09:45
Uspokoiliście mnie, bo już się znowu zaniepokoiłam - w naszym projekcie nie ma żadnych ścian fundamentowych poza obrysem budynku i jedną ścianą nośną w środku... Czy w takiej sytuacji wylewka ma byc inna? Grubsza, jakoś zbrojona?

Alanta
27-06-2003, 09:49
Nie, wylewka ma byc najzwyczajniejsza, jej zadaniem, wraz z pozostałymi warstwami podłogi (podkład betonowy, ocieplenie), jest przekazanie obciążenia na grunt, który powinien być dobrze przygotowany (jeśli pod podłogą jest nadsypany piach, to musi być dobrze ubity warstwami, najlepiej co 20cm)

27-06-2003, 10:52
GRom czegoś w Twojej wypowiedzi nie rozumiem, najpierw wykonałeś fondamenty pod ścianki działowe a potm mogłeś położenie ścianek działowych sobie pozmieniać jak Ci pasowało. Czy tak?Gall

YEYO
27-06-2003, 11:31
Wszystko zależy od tego czy podłoga ma być bezpośrednio na gruncie, czy np. trzeba nasypać podsypki na zboczu. U mnie trzeba było nasypać prawie metr i nie zrobiono "fundamentu" pod ścianą działową oraz źle zagęszczono grunt. Wylewka siadła i ściana się "rozdzieliła". Jeżeli dobrze zagęścisz grunt i jesteś penna/pewien że nic a nic nie siądzie wylewka to nie trzeba dodatkowych "fundamentów", ale od przybytku głowa nie boli a nerwów mniej.

magmi
27-06-2003, 13:13
Myślę tak: nie wykopywać jednego wielkiego dołu, tylko rowy pod ławy i ściany fundamentowe (jak już pisałam wyżej, fundamenty mamy zaprojektowane tylko po obrysie budynku i pod jedną ścianą nośną w środku). Pod pozostałą częścią zostawić grunt rodzimy, nadsypać piaskiem tylko tyle ile trzeba do poziomu 0, zagęścić, wylać beton. Chyba nie powinno wtedy "siąść" pod ciężarem ścian działowych? Grunt rodzimy jest dobrze ubity...

GRom
27-06-2003, 13:33
Wysłany : 27 Cze 2003 10:52 Temat postu :

--------------------------------------------------------------------------------

GRom czegoś w Twojej wypowiedzi nie rozumiem, najpierw wykonałeś fondamenty pod ścianki działowe a potm mogłeś położenie ścianek działowych sobie pozmieniać jak Ci pasowało. Czy tak?Gall

To nie tak.Po postawieniu parteru i ścian nośnych ze schodami i stropem zacząłem sie poważnie zastanawiać nad podziałem pomieszczeń na parterze.Chodziłem mierzyłwm i myślałem.Potem sobie rysunki porobiłem jak to ma pomojemu wyglądać, łącznie z otwieraniem się drzwi i usytuowaniem sprzętów.Z tydzień to trwało, ale jestem zadowolony ze swoich poprawek i inspektor potwierdził mój tok myslenia co napawało mnie dumą jako projektanta :wink:

11-07-2003, 21:34
Ze względów wytrzymałoścowych, oczywiście fundamentów pod ścianki działowe wykonywac nie trzeba, ale trzeba pamiętać, że jeżeli owych fundamentów nie ma, to dom przed zimą musi być "zamknięty".

irtad
13-07-2003, 20:43
A dlaczego trzeba "zamknąć" dom przed zimą jak się ma ścianki działowe bez fundamentów??

krzyss
13-07-2003, 21:03
Też tego nie rozumiem, proszę o wytłumaczenie.

maju
14-07-2003, 08:26
Mnie sie wydaje ze trzeba dom na zime zamknąć dlatego, żeby grunt pod wylewką nie zamarzł, a tym samym nie poszedł do góry, bo sicianki (ich fundament) przecież nie zaczynają się poniżej poziomu zamarzania, a po to sie fundamenty robi głebokie zeby siciany "nie urosły" nazime. Ale to tylko takie moje domysły.
Pozdrawiam
Maju

Alanta
14-07-2003, 08:39
Dlatego podsypka pod podłogę na gruncie powinna być wykonana z piasku lub żwiru - one są gruntami niewysadzinowymi i nie bedą się unosić nawet jesli przemarzną...

Jarecky
14-07-2003, 08:49
Hey...:)
Należałoby sobie najpierw zadać pytanie z czego będa ściany działowe...(materiał) ;)...jeśli GK to jest to oczywiste...fundamentów brak...natomiast jeśli są to ściany murowane to decyduje o tym materiał z którego zostana wykonane (cegła, bloczek z bet. kom.), jego grubość np. 6 czy 12cm , a także wysokość,...sprowadza się to generalnie do ciężaru ściany, co nie jest bez znaczenia...w wiekszości przypadków ściany działowe można murować na podkładach betonowych odpowiedniej grubości :)...
Pozdrawiam cieplutko :)

Wowka
14-07-2003, 10:04
Mam pytanie. Czy pod ścianki działowe na parterze trzeba robić fundament? I czy najpierw ścianki w później pierwsza warstwa betonu, czy na odwrót?

Pozdrawiam!


No właśnie.........., zastanowiłem sie nad odpowiedzią i uzmysłowiłem sobie, że w moim budynku jest raptem 7mb scianki działowej podzielonej na dwa odcinki. Z których jeden ma fundament wraz z ławą a drugi leży na zbrojonej wylewce. Scianki są zbudowane z z cegły dziurawki jedna ma 6 a druga 12 cm.

krzyss
15-07-2003, 06:38
Nadal nie wiem dlaczego zamykać na zimę. Przemarzanie gruntu pod podłogą mnie nie przekonuje - przecież jest ocieplenie fundamentu i podłogi, to dlaczego ma zamarznąć? I czy chodzi o zamknięcie typu zabicie dechami, czy trzeba okna i drzwi szczelne wstawiać?