PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja wymuszona - kilka pytan



PawelP
27-06-2003, 08:37
Witam.
1. Zauważyłem, ze niestety mam nierównomierny nawiew powietrza w różnych pomieszczeniach, zwłaszcza w gabinecie stomatologicznym - mam tak silny nawiew, ze przy 'skreceniu' anemostatow po prostu swiszczy w pomieszczeniu. Czy mogłby ktos mi poradzic jak najprosciej i najlepiej wyrównac poziom nawiewu bez dokonywania zmian w przewodach wentylacyjnych (byłoby to trudne i kosztowne) - zastanawiałem sie czy nie włozyc troche welny mineralnej do anemostatów :) - z drugiej strony zastanawiam sie czy przypadkiem taki rozkład przepływu powietrza nie jest odpowiedni gabinet stomatologiczny + poczekalnie bardzo mocno wentylkowane, salon troche słabiej sypialnie najsłabiej.

2. Znajomy poradził mi, ze mógłbym zastosować przerywacz chcac jeszcze zmniejszyć ilosc wentylowanego powietrza (dalsze obniżenie napiecia chyba moze grozic przegrzaniem wentylatora) - chodzi mi głownie o okres zimowy gdy nie ma nas w domu. Czy stosował ktos cos takiego a jesli tak to czy moze mi wskazac producenta i dzialanie takich przerywaczy (np. czy mozna regulowac czestotliwosc zalaczania) - podobno nie jest to kosztowne urzadzenie.

pozdr, Pawel.

GRom
27-06-2003, 08:53
Sam projektowałeś instalację?, jeśli nie to ktoś to robił i powinien poprawić.

PawelP
27-06-2003, 09:05
nie - specjalista, ale wolalbym tego tematu nie rozwijac.
P.

januszek
27-06-2003, 09:36
Pawle
to nie jest takie proste zeby Ci rozwiązać problem bez dodatkowych informacji to co podałeś to za mało
ale i tak jesteś w dobrej sytuacji bo łatwiej zejść z wydatkiem niż go zwiększać.
1- co rozumiesz przez przerywacz (żadnych regulatorów tyrystorwych)
2- oniżanie napięcia to dobry sposób regulacji, jakie w tej chwili masz na wentylatorze
3 jaki wentylator (firma oznaczenie)
4 czy masz dostęp do końcowego odcinka przewodu w gabinecie
5 czy regulator który masz (o ile masz jakiś) to jaki
6 czy ten regulator jest falownikiem.
7 czy chcesz zmniejszyć wydatek tylko w gabinecie, czy w całym domu
itd itp. :-?

sory ale nikt nie udzieli ci uniwersalnego rozwiązania po takiej lakonicznej informacji, :( podaj więcej bedziemy radzić. :)

27-06-2003, 09:54
1- co rozumiesz przez przerywacz (żadnych regulatorów tyrystorwych)

cos co co wybrany okres czasowy wlacza i wylacza wentylatory, nie mam pojecia na jakich ukladach to pracuje, wczoraj pewien elektryk mi to poradzil ostrzegajac przed znacznym obnizaniem napiecia (przegrzanie went)

2- oniżanie napięcia to dobry sposób regulacji, jakie w tej chwili masz na wentylatorze

mam ten sam co Ty pieciostopniowy regulator transformatorowy barve (czy jakos tak)

3 jaki wentylator (firma oznaczenie)
firma Ostberg (chyba szwedzka)
- nawiewny CK 200A 400m3/h przy 250Pa
- wywiewny CK 160C 400m3/h przy 200Pa
jesli co zalezy na dokaldnej specyfikacji to moge doslac emailem

4 czy masz dostęp do końcowego odcinka przewodu w gabinecie

przewody mam na nieuzytkowym poddaszu trudno (dach z kratownic) ale moze i udalo by mi sie tam dostac od gory

5 czy regulator który masz (o ile masz jakiś) to jaki

jw.

6 czy ten regulator jest falownikiem.

??? nie mam pojacie co to jest

7 czy chcesz zmniejszyć wydatek tylko w gabinecie, czy w całym domu

w gabinecie aba wyrownac nawiew w calym domu a poza tym (niezaleznie) w calym domu chce zmniejszyc w okresie zimowym bo mam wrazenie, ze za mocno wieje (na najnizszym biegu - 115V) i moj wymiennik gruntowy (przeponowy) nie da rady z ogrzaniem powietrza pow 0 stopni.

P.

januszek
27-06-2003, 10:38
no to masz 3 możliwości
1 zmniejszenie wydatku w gabinecie i poczekalni poprzez zastosowanie albo kryzy albo filtra kanałowego na końcowym odcinku przewodu (nie bliżej niż 1 m od wylotu)
rozwiązanie to ma taką wadę że zwiększy się hałas w poczekalni i gabinecie, i zwiększy się wydatek w pozostałych pomieszczeniach (salon, sypialnie)
2 zmniejszenie wydatku na głównych odcinkach przewodów zamontuj filtry kanałowe zaraz za reku zastosuj filtry EU7 lub jeszcze gęstsze
wada zmniejszenie wydatku wogóle brak maxa
3 zmniejszanie wydatku poprzez regulację falownikiem,
zaleta, regulacja płynna praktycznie od 0 do max
wada, koszt
np: http://www.lgis.pl/ (ten najmniejszy) lub http://www.eurothermdrives.pl/ lub http://www.horizon.wlkp.info.pl/hermes/zenex/

PawelP
27-06-2003, 11:55
> 3 zmniejszanie wydatku poprzez regulację falownikiem,

o rany a nic tanszego i prostrzego sie nie da. A koncepcja z okresowym zalaczaniem sie wentylatora? czy to wplywa na trwałosc wentylatora. Niech sie taki wentylatorak wlacza raz na godzinke i popracuje z 15 min. Czy to zle rozwiazanie?

Co do nawiewu to za rekuperatorem mam rozgalezienia (->):
--> fi 125 czesc gabinetowa
(zastanawiam sie czy tu jakas przepustniczke nie zamontowac )
------> fi 125 poczekalnia (tu wieje jak cholera)
------> fi 125 gabinet (tu wieje jak cholera)
--> fi 200 (ok 10m)
------> fi 125 salon (tu wieje calkiem niezle)
------> fi 150
-----------> fi 125 pokoj 1 (tu wieje dosc slabo)
-----------> fi 125 pokoj 2 (tu wieje dosc slabo)
-----------> fi 125 pokoj 3 (tu wieje dosc slabo)
-----------> fi 125 pokoj 4 (tu wieje dosc slabo)

januszek
27-06-2003, 12:56
co do okresowego wyłączania wentylatorów to nie jest najlepszy pomysł
po pierwsze przez te 15 min wieje jak cholera
po drugie takie włącz wyłącz odbija się na trwałości nie tylko wentylatoróww ale i instalacji
po trzecie też trzeba jakiś sterownik czasowy.

średnice rur niewiele mówią bo jest jeszcze ich długość, wyregulowanie anemostatów, podciśnienie w pomieszczeniu spowodowane wyciągiem z innych pomieszczeń, itd
przeplyw w domu jest złożony i nie sposób jest to rozwiązać bez dokładnego projektu i konkretnej regulacji a to przekracza możliwości internetu

najprościej i najlepiej jest ten falownik myślałem że koszt 500-1000zł jest w zasięgu twoich możliwości :wink:

Ps jeśli macz centralkę z reku a ona posiada filtry to po prostu zwiększ ich opór zastosuj gęstsze np:EU7
ewentualnie przepustnice (kryzy) na rurach to nie jest takie drogie odwiedź stronę darco.com.pl ps tam też są filtry kanałowe
szukaj w systemie kominkowym

PawelP
27-06-2003, 17:18
jak widzae takie przepustnice sterowane recznie to nie jest wielki wydatek (bo za te z silownikiem to zaplacilem ponad 600 zl) wiec chyba na to sie zdecyduje.
dzieki za pomoc, pozdr Pawel.

JerzyB
27-06-2003, 17:33
Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że falownik to urządzenie które steruje silnikiem 3 fazowym, a zdaje się - wspominane wentylatory typu CK... firmy Ostberg mają silniki jednofazowe.
Zatem porada j/w nie trafiona.

27-06-2003, 22:16
paweł skąd ty jesteś może ci pomogę

PawelP
30-06-2003, 10:04
z Poznania