PDA

Zobacz pełną wersję : Samodzielnie klinkier?????



bob budowniczy junior
15-05-2007, 15:15
Uniesioni sukcesem samodzielnego wykonania ogrodzenia po bokach podmurówka+słupki+siatka postanowiliśmy ze swoja piękną połową,że może zrobilibyśmy ogrodzenie od frontu.Do zrobienia jest 20m klinkieru.Jak myślicie damy radę?Na co trzeba szczególnie uważać?

jabko
15-05-2007, 19:50
Weź krzyżyki żeby fugi były równe.
No i jeśli sam ędziesz robił zaprawę to żadnego wapna.
I nie uświń klinkieru

Generalnie to proste jak ... słupki :wink:

ewelina_i_marek
15-05-2007, 19:54
Zanim połozysz na zaprawie, to rozmierz sobie "na sucho", aby dopasować cegły na całą długość (np. szerokość fug).

bezele
15-05-2007, 21:25
[quote="jabko"]Weź krzyżyki żeby fugi były równe.

Klinkieru nie układa sie na krzyżyki ,to nie glazura. Kup prety 1 x 1 i na nich układaj Fugi pionowe również odmierzaj od tego pręta (wsadzasz pomiędzy cegły )Kup dobrą poziomice i do roboty , jak chcesz zaprawę robić samemu to potrzebny Ci bedzie piasek ,barwnik ,cement i plastyfikator Gdy umaże Ci się klinkier na bieżąco ścieraj wilgotna szmatką lub gąbką ....

bob budowniczy junior
16-05-2007, 07:14
Dokładnie tak:kładzie się nie na krzyżyki tylko są specjalne listwy.Decyzja moja o samodzielnym wykonawstwie powstała po tym jak na etapie budowania spędziłem z majstrem pół dnia na dachu patrząc jak muruje kominy.Gadaliśmy razem on murował a mnie wydawało się to banalnie proste.Normalnie ładne fugi zrobić ciężko ale na te listwy (przynajmniej się wydaje) bardzo prosto.Co by nie było zacznę,zobaczę jak będzie szło.Do zaoszczędzenia mam wówczas 3-4 kpln

askala
16-05-2007, 09:41
ja znalazłem tylko listy w przekroju 1 cm na 0.8 cm wiec jak klasc te listy, aby fuga miala 1cm czy 0,8 cm ?

bob budowniczy junior
16-05-2007, 10:56
mój majster kładł poziomo,ja też tak zamierzam

KiZ
16-05-2007, 13:02
Cegła kładziona na listewkach 1x1cm, zaprawa z cementu I, drobnego piasku i farby (u mnie coś na kształt sadzy). Po wyrównaniu fug od razu pucowanie cegiełek wilgotną gąbką. Podstawa to precyzyjne rozmierzenie. Straszna dłubanina.

Funia28
16-05-2007, 14:20
Z tym papraniem cegiełek to radziłabym wcześniej się trochę pobawić i zaimpregnować wcześniej cegiełki. Piekielnie trudno jest później doczyścić klinkier z zabrudzeń nawet jeśli zaprawa jest od razu na mokro wycierana.

JoShi
16-05-2007, 21:48
Z tym papraniem cegiełek to radziłabym wcześniej się trochę pobawić i zaimpregnować wcześniej cegiełki. Piekielnie trudno jest później doczyścić klinkier z zabrudzeń nawet jeśli zaprawa jest od razu na mokro wycierana.
Mój mąż powierchnie cegły (oczywiście te, które nie mają kontaktu z zaprawą) smarował zwykłym najtańszym olejem jadalnym. W razie wpadki czyściło się bez problemu.

marconi_piaseczno
24-10-2012, 12:02
Chyba w końcu znalazłem właściwy temat z moim pytaniem. Też zamierzam sam pobawić się w majstra i samemu wymurować ściankę z połówek cegieł dziurawek klinkieru. Mam do wymurowania ściankę w korytarzu na piętrze nad schodami. Z reguły w takich miejscach jest montowana barierka ale u mnie w tym miejscu jest przewidziany nie duży kaloryfer i dlatego tę ściankę muszę postawić. w dodatku do tej ścianki będzie przymocowana barierka ochronna przed dziećmi aby na schody nie wychodziły.

Mam cegły, cement, pigment, drobny piasek, drut gładki, betoniarkę. Ktoś pisał plastyfikator, czy to chodzi np. o cemplast?

Przydało by się abym też zrobił jakieś zbrojenie pionowe wpuszczone w strop aby ta ścianka nie zleciała komuś na głowę.

O czymś jeszcze zapomniałem?

Piotr_Bodnar
24-10-2012, 12:09
Ja stawiałem na zaprawe do klinkieru która od razu fugowałem. ( fuga wklęsła, nie licowana) . Listwa 0.8, poziomica i wcześniejsze wymierzenie, specjalna "szpachelka" do fugowania.Nie bierz tylko najtanszych cegiel, np Jopek, bo nierowne sa i ciezko potem wyjsc na równo ( trzeba manewrowac fugami).
Nie dopusc do zabrudzenia cegiel, mokra szmatka wciaz w uzyciu.

dzabij
24-10-2012, 12:22
Chyba w końcu znalazłem właściwy temat z moim pytaniem. Też zamierzam sam pobawić się w majstra i samemu wymurować ściankę z połówek cegieł dziurawek klinkieru. Mam do wymurowania ściankę w korytarzu na piętrze nad schodami. Z reguły w takich miejscach jest montowana barierka ale u mnie w tym miejscu jest przewidziany nie duży kaloryfer i dlatego tę ściankę muszę postawić. w dodatku do tej ścianki będzie przymocowana barierka ochronna przed dziećmi aby na schody nie wychodziły.

Mam cegły, cement, pigment, drobny piasek, drut gładki, betoniarkę. Ktoś pisał plastyfikator, czy to chodzi np. o cemplast?

Przydało by się abym też zrobił jakieś zbrojenie pionowe wpuszczone w strop aby ta ścianka nie zleciała komuś na głowę.

O czymś jeszcze zapomniałem?

Chcesz mieszać w betoniarce ? Nie wiem czy to dobry pomysł, murowanie z klinkieru to straszna dłubanina i zaprawa schodzi raczej w wiaderkach a nie taczkach a wiaderko zaprawy ciężko ukręcić w betoniarce. Ja raczej kupił bym gotową zaprawę do klinkieru w workach i mieszał jak klej do glazury "śmigłem" (ona dodatkowo jest z innego cementu, nie pojawiają się wykwity, choc to istotne raczej na zewnątrz, w pomieszczeniu nie powinny sie pojawić).

Masz kwadratowe pręty 1cmx1cm na dystanse ? Zbrojenie faktycznie by sie przydało, scianka z połówki (6cm) będzie strasznie wiotka. Warto to zazbroić i ze stropem i z jakąś boczną ścianą. Wąska ta ścianka, ja bym dał raczej 2xpołówka ...

marconi_piaseczno
24-10-2012, 14:01
Dzięki za porady. Może faktycznie z tą betoniarką to przesadziłem. Pręty mam niestety okrągłe fi 50 mm. Ścianę spróbuję zazbroić pionowo i poziomo do stropu i do jednej ściany. Myślę, że zrobię ścianę w kształcie litery "L" lub właśnie dam podwójną.

zosia - samosia
06-02-2015, 19:38
Dokładnie tak:kładzie się nie na krzyżyki tylko są specjalne listwy.Decyzja moja o samodzielnym wykonawstwie powstała po tym jak na etapie budowania spędziłem z majstrem pół dnia na dachu patrząc jak muruje kominy.Gadaliśmy razem on murował a mnie wydawało się to banalnie proste.Normalnie ładne fugi zrobić ciężko ale na te listwy (przynajmniej się wydaje) bardzo prosto.Co by nie było zacznę,zobaczę jak będzie szło.Do zaoszczędzenia mam wówczas 3-4 kpln

Te listwy to takie?:
http://i.st-firmy.net/93mh8nl/listwa-dystansowa-do-klinkieru-anmax-sc.jpg
, tylko zostawia się je po położeniu klinkieru czy zostawia?

hajnel
06-02-2015, 22:58
tak takie listwy się wyciąga

beatagl
07-02-2015, 00:09
Pamiętaj żeby zrobić izolację poziomą !


https://www.youtube.com/watch?v=XkjWwC0vedY

Balto
07-02-2015, 19:36
I pamiętaj, żeby nie wierzyć w gotowe zaprawy i najpierw dopytać się co to za klinkier a potem brać zaprawę słabszą i dużo bardziej chłonną niż zaleca to producent...

hajnel
09-02-2015, 22:50
Balto robiłem z 10 lat temu płot z klinkieru stosowałem zaprawę z Alpol-a, ściśle wg ich zaleceń. Sąsiedzi się śmiali jak to na zaprawie z worka, czemu tak mało wody chopie nie męcz się mówili. Dziś ja się śmieję jak widzę co roku jak myją, szorują swoje płoty z zacieków bo robili na zwykłej zaprawie...

Balto
10-02-2015, 20:24
Zaprawy robione 10 lat temu wstecz i klinkier 10 lat temu wstecz to nie to co teraz....