PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie podlogowe - jak odizolowac sie od gruntu?



wendlina
27-06-2003, 20:09
Mam pare pytan w zwiazku z tym ze chialbym u siebie, w nowo nabytym segmencie mieszklnym (w stanie surowym), polozyc na parterze bez podpiwniczenia, ogrzewanie podlogowe. ( w rejonie Bielska-Bialej)
I tak:
Przedewsystkim chialbym sie dobrze odizolowac od gruntu, nie lubie zimnych nog!! :)
Czy danie 15 cm warstwy steropianu jest z ekonomicznego i technologicznego punktu widzenia poprawne?? A 20cm ???
Rozne zrodla podaja rozne grubosci plyty jastrychowej ? Jedne 4,5cm inne 6cm. Jak przyjac poprawna grubosc calej plyty grzewczej - ew. calego ogrzewania podlogowego. Okno w salonie musze juz na konkretnym poziomie osadzic.
Czy wylewka samopoziomujaca to jest to co nadaje sie na ogrzewanie podlogowe, jaki jest tego koszt?
Czy moglbym dostac jakies tipsy odnosnie wykonania ogrzewania.
Na co zwrocic szczegolna uwage o czym pamietac, a czego sie wystrzegac?
Czy moze ktos zna kompetentna firme na terenie B-B lub okolic, ktora sie naprawde zna na rzeczy, a nie tylko udaje ze zna i warta polecenia. Bo mimowszystko to o.p. jest w Polsce wciaz ciekawostka i bardzo malo jest prawdziwych fachowcow w tej dziedznie. Ledwo co zaczolem budowe, a juz mam dosc tych "Pseudobudowlancow" znajacym sie niby na wszystkim.

Pozdrawiam

27-06-2003, 23:03
1. ciepła podłoga nie zależy od grubości styropianu, jej temp. waha się w zakresie kilku stopni przy wodnym ogrzewaniu podlogowym i zależy od gęsttości ułozenia rurek i rodzaju ( materialu ) podłogi.

2. od grubości styropianu zależy ile energii przeniknie bezpowrotnie do gruntu przez tą przegrodę. połóż minimum 8 cm, lepiej 12. U mnie będzie 16 cm. można i 20 cm. ale ... te 12 czy 20 cm trzeba uwzględnić w projekcie a wydatek energetyczny należałoby policzyć.


Jeśli chcesz trochę poczytać zajrzyj na tą stronę :
http://www.hepworth.pl/

dobrze opracowane materiały ma też Kisan.

CZ.

VPS
28-06-2003, 05:19
Vaillant Partner Serwis

wendlina

Zaproszenie. Sprawdź prywatne wiadomości

VPS

wendlina
28-06-2003, 14:44
1. ciepła podłoga nie zależy od grubości styropianu, jej temp. waha się w zakresie kilku stopni przy wodnym ogrzewaniu podlogowym i zależy od gęsttości ułozenia rurek i rodzaju ( materialu ) podłogi.

2. od grubości styropianu zależy ile energii przeniknie bezpowrotnie do gruntu przez tą przegrodę. połóż minimum 8 cm, lepiej 12. U mnie będzie 16 cm. można i 20 cm. ale ... te 12 czy 20 cm trzeba uwzględnić w projekcie a wydatek energetyczny należałoby policzyć.


Jeśli chcesz trochę poczytać zajrzyj na tą stronę :
http://www.hepworth.pl/

dobrze opracowane materiały ma też Kisan.

CZ.

Rozumiem ze grubosc styropianu nie daje nam cieplej podlogi, ale zapezpiecza przed szybkim wychladzaniem sie plyty grzewczej i ot mi chodzi chce zeby mi grzalo pomieszczenie, a nie grunt. Ile nejlepiej dac i jak zabezpieczyc sie przed nadmiernym przenikaniem ciepla w grunt?

Jakie sa wogole ceny wykonania ogrzewania podlogowego czyli ulozenia rurek i zrobienie wylewki jastrychowej, moze wie ktos?

Jasiu
28-06-2003, 16:01
Standardowo:
1. Zgrzewana papa lub folia 0,2 mm - chroni ocieplenie przed wilgocią z fundamentów - powinno być zgrzane/sklejone z papą spod ścian
2. 10cm styropianu - najłatwiej 2x 5cm z przesunięciem - pod pierwszą warstwą można puścić rury co, cwu i inne wynalazki
3. Folia 0,2 mm z wywinięciem 15 cm na ściany - chroni ocieplenie przed zamoczeniem przez wody zarobowe z betonu
4. Dylatacja z pianki poliuretanowej wokół ścian i tam gdzie trzeba podzielić płyty grzewcze
5. Rurki ogrzewania podłogowego
6. Beton - winno być 4-6 cm ponad rurki, a że rurka ma około 1,5 cm więc wychodzi razem około 7cm

Są specjalne rowkowane styropiany, styropiany z folią z podziałką i inne cuda mające ułatwić układanie rury ale to pic na wodę i kosztuje więcej.

Styropianu nie powinieneś dać mniej. Możesz dać więcej ale musi to być uwzględnione w wysokości otworów okiennych i drzwiowych - od góry ograniczonych nadprożami. Zmierz wysokość otworów drzwiowych - standardowo powinno być 210 + grubość posadzki.

Koszty:
Folia - około 1,- zł/m2
Papa termozgrzewalna - około 7,- zł/m2
Styropian FS-20 - 10 cm - około 13 zł/m2
Beton z miksokreta (materiał + robocizna) - około 25,- zł/m2

W sumie jeśli to komuś zlecisz to koszt M+R wyjdzie 70-150 zł/m2
Jeśli zrobisz to sam (folia+10cm FS-20+folia+rurki+7cm betonu z miksokreta) to wyjdzie około 50 zł/m2 - nam zajęło to tydzień - 6 dni układania styropianu i folii (popołudniami) +6 godzin układania rurek.