PDA

Zobacz pełną wersję : Wydzielenie mniejszej działki z większej - możliwy protest?



Richard_S
17-05-2007, 20:25
Witam!

Czy prawdą jest to ze jeśli geodeta chce wydzielić z większej działki działke mniejszą, musi poinformować wszystkich graniczących z dzieloną działką o takim zamiarze jej podziału??

Czy można to jakoś oprotestowac.. czy taki protest ma rację bytu czy jet tylko wyrażeniem sprzeciwu.. i nie jest brany wcale pod uwage??

Dzikuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

janaro
18-05-2007, 09:18
Jeżeli we wszystkich sąsiednich będzie stan zgodny z ewidencja gruntów, to przepisy nie obligują geodety do zawiadamiania sąsiadów, lecz wiele tu zależy od miejscowych urzędników. W Łodzi tak sporządzony protokół przechodzi bez najmniejszych kłopotów, lecz wiem że w niektórych rejonach geodeta mimo zgodności musi zawiadomić sasiadów.

Mroovka
18-05-2007, 09:26
Zawiadomienie sasiadów dotyczy raczej wytyczenia granic dzielonej działki , a nie sposobu jej podziału. Na podział chyba tylko gmnia może nie wyrazić zgody jeśkli np. chcecie wydzielić działki mniejsze niż na to zezwalają przepisy.

Richard_S
19-05-2007, 17:01
Tak, wytyczenia granic działki...

Czyli raczej informują...

Ale co.. nie można tego oprotestowac??

Gmina tak po prostu dzieli działkę i nie przejmuje się opinią mieszkańców pobliskich działek??

Mroovka
20-05-2007, 18:07
A dlaczego gmina miałaby przejmować się opinią właścicieli sąsiednich działek? Przecież każdy ma prawo podzielić tylko własną ziemię.
Gmina może nie wyrazić zgody na podział tylko gdy chcesz wykroić mniejsze kawałki niż na to przepisy pozwalają (podobno w przypadku działki rolnej każda nowopowstała nie może być mniejsza niż 30 arów).

A sąsiedzi- jeśli granice zgodne dlaczego mieliby oprotestować podział?
Niedawno moi znajomi dzielili działkę i geodeta uzgadniał z sąsiadami tylko granicę
( wiem , bo mam działkę obok, więc dostałam zawiadomienie) , nie było pytania czy sasiadom podoba się to, że działka obok będzie podzielona, ale może Ty znasz jakiś szczególny przypadek, więc napisz dokładniej.

Pozdro.

Eugeniusz_
20-05-2007, 20:51
Zawiadomienie sasiadów dotyczy raczej wytyczenia granic dzielonej działki , a nie sposobu jej podziału. Na podział chyba tylko gmnia może nie wyrazić zgody jeśkli np. chcecie wydzielić działki mniejsze niż na to zezwalają przepisy.

Tutaj masz rację , sąsiedzi są wzywani na okazanie granic i nie ma to wpływu na podział ale na potwierdzenie dotychczasowego przebiegu granic całej działki. Protest może wystąpić w momencie przekazania informacji o wydaniu warunków zabudowy które są niezbędne do podziału, chyba ze dla obszaru jest opracowany plan zagospodarowania. w moim przypadku sąsiedzi wogóle nie pokazali się na tym okazaniu.