PDA

Zobacz pełną wersję : Legalizacja samowoli budowlanej - nowe przepisy do 2008



dusia2006
18-05-2007, 11:42
PRAWO BUDOWLANE
Osoby, które popełniły samowolę budowlaną między 1 stycznia 1995 r. a 11 lipca 2003 r., będą mogły zalegalizować ją bezpłatnie, ale tylko do końca tego roku
Procedura legalizowania nie jest prosta. Trzeba m.in. wnieść bardzo wysoką opłatę. Ma odstraszać ludzi od rozpoczynania budowy bez załatwienia wszystkich formalności budowlanych. Za domek jednorodzinny płaci się 50 tys. zł, za garaż -25 tys. zł. Powierzchnie handlowe będą jeszcze droższe.
Za darmo do końca roku
Na przełomie czerwca i lipca wejdzie w życie nowelizacja prawa budowlanego (w tej chwili czeka na podpis prezydenta, zacznie obowiązywać 14 dni od publikacji).
Z bezpłatnej legalizacji skorzystają osoby, które popełniły samowolę przed 11 lipca 2003 r., ale nigdy nie występowały o pozwolenie na użytkowanie obiektu ani nie próbowały w inny sposób zalegalizować budynku wzniesionego z naruszeniem prawa. Musiały też przed tą datą przez pięć lat użytkować budynek (lub inny obiekt) będący samowolą budowlaną.
Ale uwaga! Zrobią to za darmo tylko do 1 stycznia 2008 r., potem, jak inni, będą płacić.
Ustawodawca dał więc niewiele czasu na zalegalizowanie obiektu bez konieczności wnoszenia opłat. Po tym okresie nie wniesienie opłaty staje się jedną z przyczyn odmowy legalizacji i nakazu rozbiórki.
Powodem nowelizacji jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2006 r. (sygn. P27/05). Stwierdził on niekonstytucyjność dwóch przepisów przejściowych.
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070518/prawo/prawo_a_8.html

aneska
18-05-2007, 12:04
witaj
jak rozumiem ta nowela jeszcze nie obowiązuje?

czy mogłabyś podać link do projektu ustawy, którą ta zmiana ma wejść?

dusia2006
18-05-2007, 13:44
poszukaj wg tego http://www.bhp.org.pl/Article624.html

aneska
18-05-2007, 18:14
dziękuję
choć to chyba nie dokładnie to, czego szukam
potrzebny mi tekst ustawy, którą zostaną wniesione zmiany do p.b.
artykuł z rzepy znam. jednak bardziej interesują mnie konkretne przepisy.
czytałam też gdzieś, że ta nowela ma być na tyle obszerna, że mówi się nawet o zupełnie nowej ustawie :roll:

dusia2006
18-05-2007, 20:02
jest tu na dole - uchwalenie, chyba art. 3 http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/opisy/1109.htm

aneska
18-05-2007, 20:28
dzięki
przeglądałam strony sejmowe, ale gdzieś mi to umknęło :roll:

no rzeczywiście
dość ważne informacje. wiele osób czekało na tę abolicję
termin jest niestety bardzo krótki. ustawa daje tylko pół roku na legalizację bez opłat i to tylko dla spraw gdzie postępowanie nie zostało wszczęte przed 11 lipca 2003.
no zobaczymy co z tego będzie

dusia2006
16-11-2007, 08:31
niestety termin baaaaaaardzo krótki

elliott-211
08-02-2013, 11:07
Witam,
zwracam się z prośbą o pomoc, jak zalegalizować wyburzony garaż.
W 2008 kupiłem dom do remontu i na samym środku działki znajdował się mały garaż murowany. Zwróciałem się o pozwolenie na rozbiórkę ale powiedziano mi ze muszę mieć kierownika budowy gdyż garaż znajduje się blisko granicy.
Krótko mówiąc sprawę olałem i rozebrałem go sam.
Teraz chciałem to jakoś zalegalizować tylko nie wiem jak.
Dodam tylko że w akcie notarialnym jest on wyszczególniony o pow 40m2.