PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy pocenie się ścian - POMOCY



strik5000
23-05-2007, 20:55
Witam
Mam mały problem i nie wiem z czym on jest związany
Mam dom w którym jeszcze nie mieszkam w zeszłym roku położyłem w piwnicy płytki na podłodze oraz zrobiłem łazienkę też w piwnicy i dzisiaj zauważyłem dziwną rzecz na ścianie od podłogi na wysokości około 20cm mam wilgotne płytki. Zaznaczam że z instalacjami wody jest wszystko ok bo ten efekt pocenia występuje także i w korytarzu gdzie instalacje nie są prowadzone.
Z czego to wynika?
Na podłogach był dawany styropian i wylewka.
Czy to wynika z braku wentylacji?
Czy może wilgotnego terenu?

marcin_u
23-05-2007, 21:33
Witam
Mam mały problem i nie wiem z czym on jest związany
Mam dom w którym jeszcze nie mieszkam w zeszłym roku położyłem w piwnicy płytki na podłodze oraz zrobiłem łazienkę też w piwnicy i dzisiaj zauważyłem dziwną rzecz na ścianie od podłogi na wysokości około 20cm mam wilgotne płytki. Zaznaczam że z instalacjami wody jest wszystko ok bo ten efekt pocenia występuje także i w korytarzu gdzie instalacje nie są prowadzone.
Z czego to wynika?
Na podłogach był dawany styropian i wylewka.
Czy to wynika z braku wentylacji?
Czy może wilgotnego terenu?

wynika to pewnie z kiepskiej izolacji fundamentu od wod gruntowych

strik5000
24-05-2007, 06:44
Wczorja jak pisałem ten temat wpadłem na pomysł i pootwierałem okna dzisiaj rano patrzę a tu już płytki są suche dziwne czyżby po prostu zwykła wentylacja pomogłą
A po za tym jeżeli jest kiepska izolacja to teraz coś moge poradzić?

andre59
24-05-2007, 07:52
To "pocenie" się ścian tuż przy podłodze piwnicy może wynikać z faktu, że temperatura gruntu na głębokosci 1,5-2 metry wynosi ok. 8 stC. Jeżeli pozioma izolacja przeciwwilgociowa jest wykonana z folii, a ściana piwnicy z błoczków betonowych to może na płytkach ceramicznych występować kondensacja pary wodnej zawartej w powietrzu (temp. kondensacji ok 10 stC).
Po prostu temperatura ściany przy podłodze wynosiła mniej niż 10 stC,a wilgotność powietrza była wystarczająco wysoka.
Otwierając okna spowodowałeś zmniejszenie zawartości pary wodnej w powietrzu w piwnicy.
Należałoby pomysleć o stałej, dobrej wentylacji tych pomieszczeń.

Graczyk
24-05-2007, 07:54
Duża wilgotność w piwnicy, beznadziejna wentylacja i zimna ściana spowodowała że wykropliła Ci się rosa na ścianach. :) Tak samo jest na łąkach tyle że tam przychodzi słonko i osusza a u Ciebie musisz poprawić wentylację bo z czasem możesz mieć pieczarkarnię w piwnicy.

szczepek
20-07-2007, 21:58
Mam to samo w kotłowni,, w której jedna ze ścian w części poniżej granicy gruntu, a ponieważ wiem, ze to na pewno nie wody gruntowe, bo dom mam na litej skale, wiec nie kwestia izolacji, tylko efekt punktu rosy bo tak dokładnie się to zjawisko nazywa. ściana ma temperature 9 stopni a przy tej wilgotnosci powietrza i wysokiej temperaturze zewnętrznej został osiągniety punkt rosy. krzywej nie bedę zamieszczał.

okularnicy to znają jak wchodzą z zimnego pola do nagrzanego domu. okularki parują

Moze to oczywiscie tez być efektem niewystraczajacej izolacji termicznej od podłoża. ale dobra wentylacja powinna wystarczyć.

Beaty
21-07-2007, 14:20
A mi zalewa podłogę w łazience...
jak tylko zaczęły się upały, to zbiornik na wodę nad miską toaletową się rosi...
woda ze studni głębinowej

czy muszę się z tym pogodzić?

o zbiorniku hydroforowym nawet nie piszę..., bo on płacze rzewnie...

pzd

Mirek_Lewandowski
21-07-2007, 15:14
A mi zalewa podłogę w łazience...
jak tylko zaczęły się upały, to zbiornik na wodę nad miską toaletową się rosi...
woda ze studni głębinowej

czy muszę się z tym pogodzić?

o zbiorniku hydroforowym nawet nie piszę..., bo on płacze rzewnie...

pzd

Już było, poszukaj.
Nawet pomysły różne były, oryginalne dosyć niektóre :wink:

Beaty
21-07-2007, 21:36
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=95872&highlight=roszenie

przeczytałam

Mirku- Twoją radę stosuję- nie ma to jak użyć szmatę :D

pzd