PDA

Zobacz pełną wersję : co zamiast desek na legary



Slawek :)
30-06-2003, 15:08
Cześć Forumowicze,

na sklepioną piwnicą mam podłogi drewniane na legarach. W kuchni planuję położyć glazurę, a przy okazji deski z obecnej podłogi wykorzystać do uzupełnień w innych pomieszczeniach. Dlatego muszę coś położyć na legarach w zamian. Sklepienie piwnicy jest jeszcze trochę wilgotne (pracuję nad kolejnymi elementami izolacji), pachy zasypię keramzytem, na to folia budowlana, a pomiędzy legary ocieplenie z wełny. Chciałem wpierw zrobić wylewkę bezpośrednio na keramzycie - ale musiałbym go dużo więcej wysypać, a poza tym nie jestem do końca przekonany czy ponad 150-letnie sklepienia to wytrzymają, no i konserwator chyba też nie byłby wniebowzięty.
Czego użyć jako podłoża pod płyty podłogowe g/k: płyty wiórowe to chyba nie najlepszy pomysł - z nowymi dechami trzeba znowu odczekać kilka miesięcy, nim się zaaklimatyzują?
A propos, gdzie można dostać prawdziwe "lekko sterane" terakotowe płytki, a nie mniej lub bardziej udolnie "drukowane" podróby? :roll:
Dzięki za podpowiedzi

Slawek :)
02-07-2003, 08:58
A już miałem nadzieję, że znajdzie ktoś jakąś radę...
Może jednak jakieś wzmacniane płyty wiórowe?
Jak to jest z dechami na podłogę? Czy mogę kupić podsuszone w tartaku i od razu położyć? Resztę podłogi (płyty i glazurę) zrobiłbym później, ale muszę przecież po czymś chodzić! :-?

tdxls
02-07-2003, 09:12
Ja bym optował za płytami OSB 18mm grubości, zastąpi deski w zupełności i jest o niebo lepsza.

G-agatek
02-07-2003, 17:49
Jak najbardziej płyta OSB-3, koniecznie 4 x pióro-wpust, zeby nie "klawiszowała).

Wojciech Nitka
02-07-2003, 20:50
Możesz skorzystać z płyty OSB/3.
Grubość jednak będzie można określić po otrzymaniu rozstawu legarów.

chrzanu
01-10-2003, 10:27
Mam 70-80 cm przestrzeni między legarami. Jaką grubość płyty OSB zastosować, aby uniknąc uginania się podłogi?

Slawek :)
01-10-2003, 15:23
Chrzanu po ostatnich doświadczeniach z płytami OSB radzę zagęścić legary. Ja przy podobnym rozstawie legarów 10x10 dałem płyty OSB 22mm na pióro/wpust i całość się lekko ugina :evil:, a ja chcę dać na wierzch glazurę.
Gdybym wcześniej zostawił między legarami prześwity ok. 50cm, wszystko by grało. Zrywać całości nie będę, bo pomiędzy legarami położyłem izolację, a dodatkowo legary mają konstrukcję kratownicową (pod spodem spadziste sklepienie) musiałem wcześniej cały dzień poziomować i tego horroru nie mam zamiaru przeżywać jeszcze raz.
Teraz muszę kombinować czym to ustrojstwo usztywnić - chyba będę musiał dać jeszcze jedną warstwę płyt w poprzek, bo inaczej nie będę mógł położyć na tym suchego jastrychu i płytek :cry:

Wakmen
02-10-2003, 10:21
Ja będę kładł legary co 50m (20x5 cm) na to OSB3 18 i jestem pewien, że będzie stabilne jak strop betonowy :wink: . A co się tyczy co na OSB3 to wybór jest dowolny: dechy podłogowe, parkiet, wykładzina czy kafle. To już bez znaczenia.

EDZIA
19-10-2003, 00:05
Wakmen w innym wątku o podobnej tematyce, poradzono mi zastosowanie podwójnej płyty OSB. Szczerze mówiąc niezbyt podobało mi sie to rozwiązanie Dziś się przekonałam, że pod kafle powinna być podwójna inaczej kafle mogą się sypać, odpadać

zepp
20-10-2003, 00:24
radze rowniez połozyc osb podwojnie. mozna pozniej spokojniej spac

caps.el
20-10-2003, 11:11
Ja również przy podobnym rozstawie legarów dałem podwójnie płyty OSB i wełnę między legary - ale pojawił się problem akustyczny. Przy chodzeniu płyty dudnią. Warto wziąść też ten problem pod uwagę. Ja chyba zastosowałbym coś innego.

Pozdro
Janusz

emems
20-10-2003, 13:06
Ja na balkon połozyłam płyty OSB3 o gr 18 mm i rozstaw belek stropowych osiowo co 50 cm.. to ta grubość conieco za mała.. lekko sie ugina. W pomieszczeniach planuję (stropy drewniane) płyty OSB gr minimum 22 mm.