PDA

Zobacz pełną wersję : Przepustowo?? przy??cza wody



Bartt
30-06-2003, 16:48
Jak obliczyć?
Mój dom będzie położony na zapleczu domu rodziców. Ich domek zasilany jest z wodociągu w drodze fi 125 przyłączem fi 40 (ok. 30mb). Zamiast podłączać się do głównego wodociągu chciałem swoje przyłącze pociągnąć od nich (ok 70mb)- znaczna redukcja kosztów.

Projektant najpierw wyliczył, że się da, a teraz mówi, że był w wodociągach i tam "porządnie to obliczyli" i wychodzi, że się nie da. Mam przeczucie, że coś może kręcić.

Jak to policzyć?
- W domu rodziców są wc+natrysk+umywalka, wc+wanna+umywalka+pralka, 2 kuchnie, wąż ogrodowy
- W moim przyszłym domu: wc+umywalka, wc+wanna+umywalka, wc+natrysk+umywalka, kuchninia+pralka+zmywarka, wąż ogrodowy

Bartek

30-06-2003, 16:53
jakby co zawsze mozna zamontowac dodatkowa pompke na wejsciu do twojego budynku podnoszaca cisnienie koszt ok. 1400 zl (grundfos)

woreczek
30-06-2003, 23:42
A jaki zestaw wodomierzowy mają Twoi rodzice - chodzi mi o średnicę - w oparciu o to moża wyznaczyć maskymalny przepływ wody przy największym wydatku wody. Nalezy doliczyć straty oporu hydrauliczego rur. Dla maksylanego wydatku wody ciśnienie za zestawem wodomierzowym (chyba) nie powinno spaść poniżej określonej normy. Kiedyś coś takiego liczyłem , ale teraz już nie pamiętam bo to było na studiach z 10 lat temu. Ze studiów to pamiętam wszystkie inne sytuacje oprócz nauki ;)

Bartt
01-07-2003, 07:58
woreczek - będę podłączał się przed ich licznikiem

woreczek
01-07-2003, 08:17
Dobra, ale chodzi mi czy np. max. pobór wody u Twoich rodziców, który jest ograniczony średnicą zestawu wodomierzowego nie spowoduje zbyt dużych strat ciśnienia u ciebie. Jednak jeżeli twoi rodzice mają średnicę wodomierza nie przekraczającą 1cala nie powinno być problemów.

pozdrawiam woreczek

HenoK
01-07-2003, 08:41
Dobra, ale chodzi mi czy np. max. pobór wody u Twoich rodziców, który jest ograniczony średnicą zestawu wodomierzowego nie spowoduje zbyt dużych strat ciśnienia u ciebie. Jednak jeżeli twoi rodzice mają średnicę wodomierza nie przekraczającą 1cala nie powinno być problemów.

pozdrawiam woreczek
Najprościej sprawdzić odkręcając wszystkie możliwe zawory u rodziców w czasie gdy ciśnienie wody w sieci jest najmniejsze i zobaczyć, czy jest ze wszystkich punktów odpowiedni wypływ.
Jeżeli taka próba przejdzie pozytywnie, to na pewno istniejące przyłącze wystarczy do podłączenia drugiego domu. No chyba, że tych 70 m rurociągu ma róznicę poziomów rzędu kilkudziesięciu metrów :D .
Niech wodociagi przedstawią te "porządne wyliczenia" ...

Bartt
01-07-2003, 09:23
Kochani, dzięki za wypowiedzi.
Wszystko świetnie, ale potrzebuję konkretnych obliczeń, bo ogólnikami to w wodociągach wiele nie zwojuję :cry:

dick
01-07-2003, 12:04
Ja pracuję w wodociągach i mogę Ci to policzyć, musiałbym tylko wiedzieć jakie ciśnienie panuje w sieci wodociągowej.
Wydaje mi się jednak, że tu nie chodzi o wyliczenia tylko o złamanie zasady jedna nieruchomość - jedno przyłącze. Z punktu widzenia eksploatacji - przedsiębiorstwa wodociągowego - ta zasada ma swoje uzasadnienie. Ja staram się w takich przypadkach tłumaczyć zainteresowanym, że chodzi właśnie o tę zasadę. Przeważnie spotykam się ze zrozumieniem. Zdarza się również, że zasada ta jest łamana, ale są to wyjątki (zwolennikom teorii spiskowej od razu odpowiadam, że za odstąpienie od tej zasady nigdy nie wziąłem ani grosza).

HenoK
01-07-2003, 12:52
Ja pracuję w wodociągach i mogę Ci to policzyć, musiałbym tylko wiedzieć jakie ciśnienie panuje w sieci wodociągowej.
Wydaje mi się jednak, że tu nie chodzi o wyliczenia tylko o złamanie zasady jedna nieruchomość - jedno przyłącze. Z punktu widzenia eksploatacji - przedsiębiorstwa wodociągowego - ta zasada ma swoje uzasadnienie. Ja staram się w takich przypadkach tłumaczyć zainteresowanym, że chodzi właśnie o tę zasadę. Przeważnie spotykam się ze zrozumieniem. Zdarza się również, że zasada ta jest łamana, ale są to wyjątki (zwolennikom teorii spiskowej od razu odpowiadam, że za odstąpienie od tej zasady nigdy nie wziąłem ani grosza).
Tylko jak ta zasada ma się do szanowania pieniędzy klienów Twojej firmy. Nie chodzi tylko o to czy Ty coś z tego będziesz miał, ale o to ile na tym straci klient.
Niestety, takie argumenty dla monopolistów nie docierają ...

dick
01-07-2003, 13:19
HenoK proszę podaj lepszą zasadę, bo jeśli z jednego podłączenia można zasilić dwóch odbiorców to dlaczego nie trzech albo 50-ciu - przecież wtedy to byłoby naprawdę tanio. A jeśli chodzi o monopole, no niestety jak na razie wody nie da się dostarczać .... bezprzewodowo. :lol:

Bartt
01-07-2003, 19:57
dzięki dick - jutro z rana dam znać :D

Bartt
02-07-2003, 11:21
Dick - ciśnienie w wodociągu w drodze fi 125 to jakieś 4,2-4,4 kPa
Z góry dziękuję :D

dick
03-07-2003, 10:04
Bartt, zacznijmy od tego, że ta wartość ciśnienia którą podałeś jest na pewno błędna. Pal licho jeśli to Ty jako niefachowiec się pomyliłeś, gorzej jeśli taką wartość podano Ci w wodociągach (zgroza). Chodzi tu zapewne o 420-440 kPa = 0.42-0.44 MPa = 4.2-4.4 at = 42-44 msw (metry słupa wody). W obliczeniach przyjąłem 42 msw jako ciśnienie w miejscu włączenia przyłącza. Dodatkowo przyjąłem, że przyłącze rodziców wykonane jest z PEHD Dz=40mm i Twoje będzie identyczne.
Wyposażenie budynków tak jak podałeś w poście.

1. Strata ciśnienia na odcinku wspólnym (30m) wynosi h1=3.2m
2. Strata ciśnienia na odgałęzieniu do Ciebie (70m) wynosi h2=2.4m

Przy wodomierzu masz więc ciśnienie H=42-3.2-2.4=36.4m

Przyjąłem dalej:

1. Strata na wodomierzu max. h3=10m
2. Straty miejscowe h4=7.3m
3. Minimalne ciśnienie wypływu h5=8m
4. Różnica geometryczna najwyżej położonego wylotu od osi przyłącza przyjąłem h6=6m

Nadwyżka (niedobór ciśnienia) wynosi więc:

H = 36.4-10-7.3-8-6 = 5.1m (bingo !)


A teraz zagadka. Przelicz ciśnienie które podałeś na msw i zastanów się czy gdybyś prowadził osobne przyłącze byłoby wystarczające czy nie?

Pozdrawiam i życzę konstruktywnych rozmów. :o

Bartt
03-07-2003, 11:10
Dzięki Doki - biegnę to wykorzystać 8) 8) 8)

dick
03-07-2003, 11:15
Po tym jak mi zmieniłeś identyfikator z dick na Doki myślę, ze to ty się pomyliłeś z tym ciśnieniem. :lol: