PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki basen ogrodowy????



anjamen
26-05-2007, 15:24
Planuję zrobić w ogrodzie basen o wymiarach ok 10x5 metrów.
chciałabym się zamknąć w kwocie 30-40 tys (bez zadaszenia),
proszę o info jaki basen wybrac i czy na basen o takiej wielkosci potrzebne jest pozwolenie na budowę czy wystarczy zgłoszenie?
Bede wdzieczna za wszystkie sugestie i propozycje

sasiad1964
06-06-2007, 20:11
A no właśnie .
Jak to jest z tymi basenami ?
Może ktoś z forumowiczów rzeczony luksus posiada i by cus się troszke pochwalił i opowiedział .
Ma li to sens ?
A może sprawa basenu była już na forum obtrzaskana tylko ja niegramotny znaleźć tematu nie potrafię.
Dzienks za wskazówki wszelakie.

msko
09-06-2007, 20:48
Witam,

jestem posiadaczem basenu naziemnego 9 z gorszem na 4,5 m i 1,2 głębokości. Basen stoi od miesiąca i ... nigdy bym tego wcześniej nie powiedział ale to ŚWIETNA ZABAWA!!!

Teraz uczę się jak walczyć z glonami i zwierakami które się przyplątały, ale naprawdę polecam :)

sasiad1964
10-06-2007, 07:40
dzienks za info.
A może jakieś foty byś wrzucił. I może coś o kosztach .
dzięki z góry.

adam_mk
10-06-2007, 08:05
Zaprzęgnij logikę do roboty!
Z basenem jest tak, jak z każdą inną budową. Można dobrze i można źle. Grunt to projekt, a tu nie każdy, kto ma pieczęć, się nadaje.
Wykonanie metodą gospodarczą, własnymi siłami, jest sporo tańsze niż zakup realizacji "pod klucz"
Basen jest jak pies czy dziecko. Nie można sobie polecieć na Kanary i zostawić go samego, bo sobie nie poradzi, albo zaprojektować go tak, żeby umiał to zrobić, ale to jest odpowiednio droższe (osprzęt, automatyka).
Przypomina wannę. Wyglądem i przeznaczeniem. Jest jednak, czy chcesz czy nie, ekosystemem, który będzie żył i działał autonomicznie (woda jest podstawą i warunkiem życia). Potrafisz zapanować nad tym ekosystemem? A musisz!
Trzeba by poczytać. Taka przyjemność wymaga dozbrojenia się w wiedzę specjalistyczną, której tu chyba jest mało (tu, na tym forum).
Pozdrawiam Adam M.

msko
10-06-2007, 09:46
Witam,

mam basen z catoramy firmy Gre-hiszpańska, naziemny z blachy falistej wyłożony linerem-taka gruba folia. Basenik kosztował ok 10k. Najważniejszę, że może może zostać z wodą na zimę. Co do kosztów użytkowania to jeszcze nie wiem dokładnie ale to co już wydałem to:
basen-10k
woda do basenu 50m3x2pln daje nam 100pln
chemia do basenu - 300pln
sprzęt do czyszczenia -300pln

Basen w komplecie jest z filterm piaskowym.

polecam formu, bardzi ciekawe informacje o tym jak walczyć zglonami i co najwazniejsze-prawdziwe!
[http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=74304&highlight=glony]


to prawda, o basen trzeba dbać i nie ma tak, że wlewasz wodę, nic nie robisz i co 2 tygodnie wchodzisz do krystalicznej wody. trzeba na stym ptrochę popracować albo oddać jakiejś firmie, ktora albo bedzie czyścić za Ciebie, albo wypozaży go tak, że urządzenia same będą robić wszystko-ale to są jakieś dodatkowe koszty.

Powiem szczerze-tak jak z koszeniem trawy-mozna się na to wściekać albo wziąść piwko i pokosić sobie w ciszy i spokoju.
[/url]

Beaty
10-06-2007, 12:50
Msko- czy możesz trochę więcej napisać o filtrze piaskowym?

w moim basenie, po koagulacji, płatki zanieczyszczeń nie chce wyłapywać filtr i dlatego myślimy o jakimś innym

pzd

msko
10-06-2007, 21:00
Witam,

mam filtr piaskowy razem z pompą, wygląda jak duży baniak, w środku jest wsypane 75kg piasku i fajna rzecz-jest manometr i widać kiedy filtr jest już przytkany przez glony i inne takie, wtedy włączasz płukanie (odwrotny ciąg pompy) i wylewa się cały syf ze środka (dodatkową rurą) i filtr znów fajnie działa. Z tego co czytałem złoże trzeba co jakiś czas wymieniać ale jak narazie sprawuje się nieżle (u mnie działa od ok 2 miesięcy).

Pozdrawiam basenowiczów.

Tedii
10-06-2007, 23:17
Kwota 30-40 tyś.zł. ? i niewiele dni ciepłych w roku ?

adam_mk
10-06-2007, 23:59
Zazwyczaj jak jest basen to i beton-solary też. Te dni w roku można sobie trochę przedłużyć. Jak się to zadaszy to nawet dość sporo przedłużyć...
Adam M.

jareko
11-06-2007, 08:01
...Powiem szczerze-tak jak z koszeniem trawy-mozna się na to wściekać albo wziąść piwko i pokosić sobie w ciszy i spokoju.

celna uwaga i jakże trafna :) Piwo i spokój choć czasem szlag człowieka trafia ze trzeba :(
Mały basenik - tylko 7,5 m3 z Castoramy a i tak zachodu wymaga by dziecię mogla w czystej wodzie sie pławić
koszta niewielkie - basenik z fabrycznie wyposażonym filtrem mechanicznym oraz drabinka wejściowa => 450 zeta, woda pomijalna, oprzyrządowanie (siatka, szczotka, wąż spustowy, pojemnik na chlor itp) prawie wartość basenu ale chemia..... wbrew pozorom już na taka pojemność dość znacząca pozycja w wydatkach z jego utrzymaniem związana
Ale jak to sie ma do rozkoszy wodnej i chłodnej kąpieli w upalny dzień? Kąpieli dziatwy jak i własnej. Czysta przyjemność :) Ba!!! Sama rozkosz ;)

kaczorek.
11-06-2007, 10:49
tez bym chciał basen ale .... BOJE SIĘ

dzieciaki małe - a tego nie upilnujesz 24 h / dobę a brodzika też nie ma co robic :roll:

jareko
11-06-2007, 10:51
tez bym chciał basen ale .... BOJE SIĘ nasz syn miał 106 cm jak basen kupiliśmy i nie ma co okrywać ze cały czas pod naszym nadzorem może do niego wchodzić
no cóż....nadzór MUSI być i tyle

telesforek
11-06-2007, 11:52
tez bym chciał basen ale .... BOJE SIĘ

dzieciaki małe - a tego nie upilnujesz 24 h / dobę a brodzika też nie ma co robic :roll:

Wszystko zależy. Kupiliśmy dmuchany basen, średnica 2m i nasz synek (3,5 roku) jest nim zachwycony, a dla nas zanurzyć się czy nawet pomoczyć nogi to też przyjemna sprawa. Na pewno jest lepszy niż nic, a jakby co składasz i go nie ma. Teraz tylko muszę rozwiązać problem glonów :-?

adam_mk
11-06-2007, 17:48
Wychodzi na to, że to zabawka dla sporych dzieci. Jak Ferrari czy Subaru.
Adam M.

an-bud
11-06-2007, 19:23
przednia przyjemność ochłodzić się w upalny dzionek :lol: chciałem robić sam, ale szybciej i chyba taniej było z marketu ( promocja) z pełnym wyposażeniem. 24m3 wody, w ubiegłym roku bez chemi 4 razy wymieniana woda, ale w tym sezonie dodałem troszkę środków -- i woda kryształ ( po tygodniu zaczynała zielenieć.)

kaczorek.
12-06-2007, 10:18
niee no basenik to swietna sprawa jest ale... - wydaje mi się że pakowanie kasy parenaście k w basen który nie bedzie uzytkowany caly rok nie ma sensu lepiej zapodac jakiegoś marketowca na okres letni.

"profesjonalny basen" wymaga nakładow cały rok non stop -wypadało by tez kolektory zainstalowac do podgrzewania wody 8)

a może tak - na lato basenik z castoramy a na stałe jakies jakuzzi z bombelkami ;) blisko - sauny

anjamen
12-06-2007, 12:05
a czy slyszal ktos o firmie unipool maja calkiem niezle ceny (basen z blachy ocynkowanej wylozonej folia) po stronie inwestora jest wykopanie dolu wylanie lawy (uzbrojonej) postawienie scian z bloczkow betonowych) a oni juz przyjezdzaja i myk myk montuja te blache z folia.
w komplecie filtry.
Oczywiscie pomyslalam tez o solarach i doloze ze dwa zeby wode podgrzewac.
Uff jak gorrraco.

kaczorek.
12-06-2007, 12:08
z tego co tam kiedyś usłyszalem zeby solary skutecznie podgrzały wode w basenie ich powierachnia powinna byc rowna powierzchni lustra wody w basenie w m2 :o

anjamen
12-06-2007, 12:13
oj oj chyba przesadzone troche...
(chyba ze zalozenie bylo takie ze woda w basenie ma miec 80stopni i codziennie w nocy ma sie wychladzac do 0)
nie wiem, nie jestem ekspertem...

adam_mk
12-06-2007, 18:38
Witam
Każdy solar wspomoże. Naprawdę spory nie zagotuje. Mały wspomoże mało.
Dlatego beton-solary.
Adam M.

anjamen
13-06-2007, 11:57
Witam
Każdy solar wspomoże. Naprawdę spory nie zagotuje. Mały wspomoże mało.
Dlatego beton-solary.
Adam M.
Moj Drogi Ekspercie, ile solarow o wym 0,9x2m polecilbys do basenu 10x5m?

pozdrawiam

cemik1
13-06-2007, 13:17
A co to są te beton-solary?

adam_mk
13-06-2007, 13:18
Rozumiem, że panele a nie beton.
Od "zero" do "max". Mała automatyka, priorytet na CWU a nadmiary do basenu. Może być potrzebny jakiś elektrozawór czy wymiennik ciepła "basenowy".
Bardzo bezpieczna instalacja. Nie do zagotowania!
Adam M.

adam_mk
13-06-2007, 13:24
Bierzesz rurę do wody. Taką niebieską (fi 25 lub 32). Budując basen układasz ją w meander w betonie dookoła basenu. W drodze, w chodniku ogrodowym. Tam gdzie jest miejsce. Tak płytko, jak tylko się da. Zalewasz w wylewce. Dobrze jest go tak ułożyć, aby opróżniał się grawitacyjnie (spady). Pompkę puszczasz w szereg z rurką. Możesz jeszcze filtr (np. koksowy) w obieg wstawić. Zabierasz wodę przy dnie po lewej. Wpuszczasz przy wierzchu po prawej.
Adam M.

anjamen
13-06-2007, 13:26
dzięki wielkie planuje 5szt (rodzinka jest dwuosobowa) 300l zbiornik na wode
a reszta do basenu. Najwyżej zmarzne :)

anjamen
13-06-2007, 13:36
Bierzesz rurę do wody. Taką niebieską (fi 25 lub 32). Budując basen układasz ją w meander w betonie dookoła basenu. W drodze, w chodniku ogrodowym. Tam gdzie jest miejsce. Tak płytko, jak tylko się da. Zalewasz w wylewce. Dobrze jest go tak ułożyć, aby opróżniał się grawitacyjnie (spady). Pompkę puszczasz w szereg z rurką. Możesz jeszcze filtr (np. koksowy) w obieg wstawić. Zabierasz wodę przy dnie po lewej. Wpuszczasz przy wierzchu po prawej.
Adam M.
takim rozwiazaniu nie slyszalam. poczytam mezowi i pewnie jeszcze bede miala pytania do Ciebie -EKSPERCIE

cemik1
13-06-2007, 14:17
To może zamiast tego betonu dach-solar. Taka sama konstrukcja tylko między dachówką (blachą) a ociepleniem. U mnie na poddaszu nie szło wytrzymać ostatnio. Zaletą jest lepsze ustawienie do promieniowania, łatwość zrobienia grawitacyjnego spływu i przy okazji chłodzenie poddasza.
Niestety mam już położoną dachówkę i pomysł trzeba odłożyć na kilkadziesięt (mam nadzieję) lat.

adam_mk
13-06-2007, 18:18
Na basenach miejskich, tych co nowocześniejszych, trudno by to było pchać pod dachówkę. :lol: Brak dachówki! :lol:

W skrajnym przypadku można wykorzystać rurę wpiętą jako fragment ogrodzenia, pieprznietą prosto na trawnik, puszczoną pod dachówkę itp. W przypadku basenu liczy się czas działania takiego solara. Nie musimy uzyskiwać od razu +55stC. :lol:
To solary O NAJWYŻSZYCH SPRAWNOŚCIACH!!!
Przegrzanie jednostkowe czasem sięga aż 1,5stC, co oznacza że ZA solarem o tyle więcej ma woda. Tą metodą czerpiemy CAŁE 1000W z 1m2 oświetlonej rury.
Adam M.

Beaty
15-06-2007, 22:49
Czy konieczny jest filtr piaskowy do skutecznego filtrowania wody po procesie koagulacji?

Czy mechaniczny da w końcu radę? :roll: bo @#$%^*& mnie już bierze!

filtr nie zatrzymuje wytrąconych substancji, a moja woda to szczawy żelaziste...

czy jest jakiś dobry środek, który by zrobił z tych wytrąconych cząstek- większe? i które by w końcu ten filtr zatrzymał...

proszę o rady

pzd

free_shop
16-06-2007, 03:09
Na taki bsen konieczne jest pozwolenie na budowę. Najlepiej wyguglować, ale (bodajże) powyżej 30 m3 jest to obiekt budowlany.
Metod wyłożenia basenu jest kilka:
- beton + glazura,
- ścianki plastikowe lub z blchy + worek na zamówienie z PVC,
- beton + włókno szklane malowane
- beton + folia PVC
- wytłoczka z włókna szklanego obsypana suchym betonem + piaskiem.
Najlepsza jest glazura (ale najdroższa),
Dobra jest wytłoczka ( bo szczelna), ale po paru latach traci kolor.

Do takiego basenu trzeba doliczyć instalację uzdatniania wody (pompa, filtr piaskowy, wymiennik ciepła, rury, ew. oświetlenie (koszt 10.000 - 15.000 zł).

Najlepiej popytać w dużych firmach, a potem znależć mniejszych podwykonawców poszczególnych robót.

pzd

Barbossa
23-08-2009, 11:25
a syf z dachu?

admiro
23-08-2009, 13:05
u mnie nie występuje, dachówka angobowana samoczyszcząca, w okolicy brak dróg szybkiego ruchu, brak przemysłu ciężkiego, brak innych kopciuchów

Rośliny pylące również nie występują? :lol:

niktspecjalny
23-08-2009, 16:39
Ptaszki też ci nie sr...ją?Mowa cały czas o basenie 1m sześ?Tyle uzbierasz wody z dachu.... syfiastej z muchami ,kopkami itp.Jeszcze na dodatek aby napełnić wspomniany base musisz czekać na słoneczną pogodę.W sumie coś w tym jest.Opadu atmosferycznego nie musi być.Najpierw złap deszczówkę.kup pompę i taką deszczówką podlewaj nasłoneczniony dach i dopiero wlewaj ją do basenu.Ta woda nie zzielenieje ci ....ona ci porośnie guwn...m mchem :wink:

niktspecjalny
23-08-2009, 19:07
Nigdzie nie napisałeś ,że masz beczki pod rynnami :roll: Ale pisząc...." w tej chwili",rozumiem ,że postawiłeś je dzisiaj :lol: :wink: A co do dachów to rzeczywiście mój jest z innej bajki bo to antracyt i jak świeci mocne słoneczko to se sadzone robie na gąsiorze :D :wink:

niktspecjalny
24-08-2009, 04:57
a co z pyleniem drzew stojących opodal otwartego basenu ?? jak wy radzicie sobie z kurzem nawiewanym do otwartego basenu ?? wasze baseny są w szczelnych anty-bakteryjnych i odkażonych komorach ?? woda w nich jest destylowana ??

czy aby nie przesadzacie trochę ?? bez soli i kwasu wasze baseny w 5 dni zamienią się w zieloną zupę, naprawdę te trochę kurzu z dachu to przy tym jakiś problem ??

U mnie nie pyli do basenu bo obok mam pole kukurydzy :D
U mnie nie kurzy bo kukurydza zasłania.
U mnie zastosowałem chemię z OBI
U mnie woda jest wodociągowa z chemią ...krystalicznie czysta.

zdrowaWoda
24-08-2009, 11:33
Ja mam dosyć mały basen, ale wygodny. Wykonany z laminatu, cena ok. Do tego filtry, lampy, płachta do przykrycia. Wody nie chlorujemy, ponieważ mamy małe dzieci, a woda jest wypompowywana na pole (nawadnia roślinki i trawę). Przyjemne z pożytecznym. Basen montowaliśmy rok temu we wrześniu. Akurat posadziliśmy trawę itd, na wiosnę było już ładnie. Jak ktoś zainteresowany, polecam zakładać wczesną jesienią.

HenoK
03-12-2009, 07:52
To może zamiast tego betonu dach-solar. Taka sama konstrukcja tylko między dachówką (blachą) a ociepleniem. U mnie na poddaszu nie szło wytrzymać ostatnio. Zaletą jest lepsze ustawienie do promieniowania, łatwość zrobienia grawitacyjnego spływu i przy okazji chłodzenie poddasza.
Niestety mam już położoną dachówkę i pomysł trzeba odłożyć na kilkadziesięt (mam nadzieję) lat.Jeżeli pod dachówką jesteś w stanie zalać rurki w betonie, to się sprawdzi ;).
Same rurki niestety mają za małą powierzchnie wymiany z powietrzem, żeby w istotny sposób podgrzać wodę w basenie :(.

viola1990
07-03-2013, 11:35
:spam:

marekp333
01-02-2021, 17:32
------------------Reklama jest zabroniona. Prosimy wykupić płatny profil.------------------------------

Jerek20
12-03-2021, 13:20
Z tego co wiem, to na basen do 50m2 nie potrzeba pozwolenia. Lepiej trochę dołożyć i jednak zrobić zadaszenie. No chyba, że ktoś nie ma tyle wydatków to wystarczy sama plandeka.