PDA

Zobacz pełną wersję : Przy??cze energetyczne jaka moc



rafałek
01-07-2003, 09:06
Załatwiam przyłącze energetyczne. Ma to być ostateczne czyli skrzynka która już pozostanie na granicy działki. Wszystko niby ok ale trzeba podać moc przyłącza. I tu pytanie do was. Jakie napisać na wniosku by starczyło do budowy, po budowie ewentualnie zmniejsze do mocy wymaganej do zwykłego mieszkania.

Stanley
01-07-2003, 09:31
teoretycznie zadanie jest stosunkowo proste ;-)

należy sprawdzić projekt - tam powinieneś znaleźć informację o zapotrzebowaniu na moc, jeśli jej nie ma to:
należy obliczyć ilość punktów poboru mocy:
żarówki, piece, termy, pralka, lodówka, kuchnia elektryczna słowem to wszystko co w mniejszym lub większym stopniu będzie zżerało prądzik.
następnie sumujesz wszystkie wartości (pobór mocy np 10x żarówka 100W + kuchnia lub piekarnik 2200W etc.)
W ten spoosób powinieneś uzyskać wartość która będzie odzwierciedlać twoje zapotrzebowanie na moc.

Ja dodałbym do tego jeszcze jakieś 10-15% i takie wpisał na wniosku.
Po prostu lubię mieć zapas i często majsterkuje urzywając różnego rodzaju i wszelkiej maści narzędzi pożerających prądzik.

Możesz również odjąć 10-15% od tej wartości:
po 1 - raczej nie zdarzy się sytuacja w której będziesz używał wszystkich punktów poboru naraz
po 2 - produkaowane urządzenia projektowane są tak aby pobór mocy zminimalizować - mają być ekonomiczne i energooszczędne.

Wybór należy do Ciebie ;-)
mam nadzieję że bzdur nie napisąłem ale zdaje mi się ze tak właśnie się to robi.

pozdrawiam

Drozdek
01-07-2003, 13:05
Raczej mniejsze zapotrzebowanie na czas budowy, a większe na czas eksploatacji w domu... Obliczenia orientacyjne w/g Stanleja.... Pomyśl też o tym, ze może w przyszłości dokupisz jakąś frezarkę, piłę czy coś w tym stylu... Pamiętaj, że musisz podać czy będziesz używał urządzeń indukcyjnych o dużym poboże mocy (np. spawarki)....

rafałek
01-07-2003, 13:26
Dobrze, wiem jak wyliczyć orientacyjnie na dom po budowie, ale ile na czas budowy. Ile zużywają prądu urządzenia budowlane? Czy ktoś może mi napisać?

Drozdek
01-07-2003, 14:17
dwie, trzy lampy jakieś 1kW, betoniarka do 1kW, jakaś wciągarka, kuchenka do 1 kW, razem zmieścisz w minimalnym przyłączu 6,6kW, musisz odpowiedzieć na pytanie, czy będziesz używał jakichś agregatów tynkarskich (nie znam ich mocy), wibratorow elektr lub tym podobnych osprzetów....

Zbigniew Rudnicki
01-07-2003, 19:50
Potwierdzam, że moc zasilania placu budowy podana przez Drozdka (6kW) będzie wystarczająca.
Natomiast sposób oszacowania mocy docelowej budynku proponowany przez Stanley'a nie jest dobry.
Należy określić moc największego odbiornika (n.p. kuchnia elektryczna 8kW, piekarnik elektryczny 4kW, pralka 2,5kW), a następnie dodać po 1kW : albo na osobę, albo na każdy pokój (izbę)mieszkalny.
Przykład : kuchnia + 5 osób = 8+5 = 13kW , kuchnia + 6 pokojów = 8+6=14kW.
Jednakże nie należy dążyć do zbyt dużej mocy - bo będziemy za to płacić, zwłaszcza w okresie budowy.
Z kolei gdy moc będzie zbyt niska, Zakład Energetyczny określi zbyt mały prąd głównego zabezpieczenia, co może powodować częste samoczynne wyłączenia.
Trzeba się dowiedzieć jakie zabezpieczenia w Twoim rejonie energetycznym odpowiadają mocom 11, 12, 13 i 14kW i wybrać najmniejszą moc przy której mamy największe zabezpieczenie.
N.p. dla 11kW - 16A,
dla 12kW - 20A
dla 13kW - 20A
dla 14kW - 25A
to wybieramy albo 12kW, albo 14kW

pah
02-07-2003, 12:00
Dokładnie, jak ci wywali bezpiecznik poza twoimi (w zaplombowanej skrzynce elektrowni) to u mnie chłopaki kasują za przyjazd 25 zł. + mój nowy bezpiecznik. Mam 6 kW trochę mało.