PDA

Zobacz pełną wersję : Promieniotwórczy beton komórkowy?



KrzysiekSw
01-07-2003, 09:35
Może ktoś oświeci laika, jak to jest z tą szkodliwością "szarego" betonu komórkowego?
Trafiłem dobrą promocję na szary BK, ale słyszałem, że szary BK, ze względu na dużą domieszkę popiołu jest "promieniotwórczy".
Czy jest faktycznie taki szkodliwy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi?
Jak się mają dopuszczalne normy do praktyki?
Papierosy też szkodzą, spaliny............

Pozdrawiam
Krzysiek

Drozdek
01-07-2003, 13:00
wszystko czymś promieniuje, takie rozgrywki między konkurencją, na Twoim miejscu brałbym się już do budowy....

inwestor
01-07-2003, 21:41
KrzysiekSw
Daj se spokój z tą propagandą. Miałem taki sam problem jak Ty gdy rozpoczynałem budowę - wybrałem szary BK Termorex 400 z Prefabetu Kozienice. Szary BK ma promieniotwórczośc na poziomie nieco niższym od wyrobów ceramicznych wypalanych z gliny, jak cegły, pustaki MAX, pustaki Poroteherm itp. Popioły lotne z elektrociepłowni są dodawane do bardzo wielu wyrobów budowlanych jak : pustaki stropowe np Teriva, cement tzw. z dodatkami "II", najprawdopodobniej popioły dodawane są również do pustaków Porotherm, różne mieszanki tynkarskie, miesznki zapraw murarskich i wiele wiele innych wyrobów.
Jeśli chodzi o szary BK to w stosunku do innych wyrobów jak np. ceramicze występuje zasadnicza róznica polegająca na tym że promieniotwórczośc szarego BK jest rygorystycznie kontrolowana a ceramiki i innych wyrobów sporadycznie.
Pozdrawiam

Tommco
01-07-2003, 21:55
Inwestor ma 100% racji. Moj ojciec, zanim kupiliśmy bloczki Prefabetu Kozienice, troche się tym interesował. I co więcej zna się na tym bo jest chemikiem. Stwierdził, że nie ma żadnego zagrożenia. To chyba rzeczywiście tylko propaganda.
Pozdrawiam

kocza
01-07-2003, 23:16
Cześć,

co to znaczy dobra promocja na szary beton komórkowy?

Jaki producent, jakie bloczkki, jaka wreszcie CENA za m2???

KrzysiekSw
03-07-2003, 05:54
Cześć Kocza!

Bloczki o szerokości 24cm - cena 4,20 PLN/szt (bloczki kl. 500 i 600).
Bloczki o szerokości 12cm - cena 2,10 PLN/szt .
Cena obejmuje transport do Warszawy i okolic.

Promocja w Prefabet Kozienice.

Tak nawiasem a propos tej promieniotwórczości. Handlowiec z Kozienic twierdzi, że poziom promieniowania z ich bloczków wynosi ok 80 bequereli/kg (przepraszam jeżeli coś pochrzaniłem w jednostkach- nie znam się na tym), a na stronie jednego z producentów białego BK przeczytałem ,że u nich jest 84 bequereli/kg.

Pozdrawiam
Krzysiek

KrzysiekSw
07-07-2003, 07:43
Może są jeszcze jakieś opinie na ten temat?

Pozdrawiam

KrzysiekMarusza
07-07-2003, 08:15
Moze ktos znajdzie albo wie, jakie jest tzw. promieniowanie tła ?
Bo cos mi sie zdaje ze te ilosci rozpadów, co podajecie (80 Bq)
sa z nia porównywalne.
A juz naprawde uwazam ze tego typu argumenty, ze jeden ma 80 a drugi
84 Bq sa bez sensu (podejrzewam ze w zaleznosci od partii produkcyjnej
ta wartosc moze sie zmieniac np. od -80% do +100%)
hej
Krzysiek

Jasiu
07-07-2003, 08:51
Dużo zależy od gruntu na jakim postawisz dom. Może się okazać, że promieniowanie gleby na której stoi Twój dom będzie wyższe niż materiałów użytych do jego wznoszenia.

Poczytaj: http://www.betonkomorkowy.com.pl/katalog/z1/z1321_f.htm

A wogóle to jakieś wariactwo - promieniowanie jest zwyczajnym składnikiem środowiska naturalnego człowieka. W dużych ilościach jest szkodliwe, ale przy promieniowaniu rzędu dziesiątek Bq/kg nikt nie jest w stanie powiedzieć czy trochę więcej, czy trochę mniej to dobrze czy źle.

To tak jak z solą kuchenną - ile szczypt dziennie to ilośc optymalna ? ;)

tczarek
07-07-2003, 09:13
Nie dajmy się zwariować. Promieniowanie to naturalny składnik naszego otoczenia. Jeśli tak to nie jest ono szkodliwe. Promieniowaniu poddawani jesteśmy praktycznie wszędzie. Chodzi o to, że jest ono szkodliwe w dużych dawkach. (np. zetknięcie się z silnie radioaktywnym materiełem).
Pozdr