PDA

Zobacz pełną wersję : projekt M16a NA KILKA SPOSOBÓW wariant 1



mani3k
21-12-2006, 10:48
Witam podoba mi sie projekt " Na kilka sposobow " z muratora prosilbym o wasze opinie co o nim sadzicie , ?

mani3k
21-12-2006, 11:03
http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=372&IdKolekcji=21 wysylam link jeszcze raz prosze o opinie ?

ZakWr
21-12-2006, 17:43
To jest taki projekt który wg mnie po większej obróbce będzie całkiem ładny
;-)

Wjazd na działkę dla tego projektu jest raczej od wschodu - rozumiem że taką właśnie macie. To projekt pod hasłem 'nasz samochodzik mieszka z nami' i "patrzecie jakie mamy fajne kominy". Cóż jak dach jest taki niski to trzeba wyciągnąć kominy żeby miały ten cug.

Prezentacja projektu coś ukrywa - podejrzewam że w konstrukcji są podciągi bo inaczej w terrivie ciężko bedzie osiągnąć te rozpiętosci a do tego 3 z 4 słupków na górze stoją na stropie bez podparcia od dołu. No i wypada ze ten podciąg leci przez salon nad stołem a to jest głupi pomysł.

Bryła budynku przez te kominy zeszpecona, z dość kosztownym daszkiem nad tarasem, wydaje mi sie że to mozna było taniej rozwiązać. Przy takich szerokich budynkach jeżeli kominy mają nie wystawać a dach mieć sensowną wysokosć stosuje się dachy mansardowe, zwłaszcza dwuspadowe mansardy i zamiast tej zgrai kosztownych i kiepskich w uzytkowaniu okien połaciowych było by trzochę tańszych okien w ścianie szczytowej. Przy dachu 33 stopnie strasznie dużo przestrzeni się traci na skosy, do tego to jest dach kopertowy w efekcie całą kasę którą władowaliśmy w przykrycie stropem narozników budynku, potem w wybudowanie dachu nad nimi wyrzucamy w błoto bo redukujemy użyteczność tych narozników przez kąt nachylenia dachu.

No a sam dach: przy takim kształcie kupicie prawie 2 razy tyle gąsiorów co dla dwuspadowego a dachówki nie zaoszczędzicie za bardzo bo przy dachach czerospadowych i kopertowych jest bardzo dużo odpadów.

O oknach połaciowych już pisałem - tu przypada 12 okien na 43m2 poddasza!!!! rozumiem że przy 33sopniach nachylenia lukrny wygladają dziwnie ale można to lepiej rozwiązać.

A teraz o rzutach: dół jest fajny i funkcjonalny choc nie wiem po co 2 przejścia do salonu z korytarza. Z węższego przejścia można by zrezygnować i zrobić tam garderobę lub spiżarnię.
Okno w spizarni to rozrzutność a jej kształt jest mało funkcjonalny. Lepiej by zrobić dodatkowe wejście do kuchni z korytarza zamiast tej kiszki plus 2 wnęki spełniające funkcję spiżarni.

Podoba mi się salon (o ile nie ma widocznego podciągu), podoba mi się ułożenie schodów i wykorzystanie miejsca pod nimi.
Nie wiem po co dodatkowe wyjście ogrodowe z kotłowni natomiast podoba mi się że dolne WC i sypailnia na dole stanową część domu którą można wydzielić na mieszkanie seniora. W takiej sytuacji można by przewidzieć ułożenie domu na działce takie by było można dobudować drugi garaż a na jego tyłach dodatkową kuchnię. Wtedy dzisiejsza kotłowna zamieniła by się na salonik seniora z odrębnym wejsciem do budynku przez przyszłą kuchnię. Gdyby ogrzewanie było na gaz to kotłownię można by wtedy wygospodarować w garażu gdyż ma on ponad 6m głębokości. Tyle że do takich przeróbek dach dwuspadowy czy nawet mansardowy też byłby lepszy.
No i trzeba pamiętać o większym nadprożu nad dzisiejszymi drzwiami.

Oczywiscie ta mini garderoba przy sypialni jest trochę wąska lepiej choć drożej może było by ją zabudować jak wnękę, zwłaszcza że uratuje się nieco przestrzeni bo 11,7m na sypialnię dla 2 ludzi to za dużo nie jest.

Na górze przez konstrukcję dachu jest mnóstwo zmarnowanego miejsca, w każdym pokoju słupek a i pokoje mało ustawne. Przy lepszym wykorzystaniu środków ekonomicznych te pokoje mogły by być i ustawniejsze i o prawie 50% większe

No i te schody bym wydłużył na dole i starał się je zrobić dwubiegowe, będą wygodniejsze.
Trochę zastanawia mnie to wysunięcie okna w sypialni 7 czyżby wystąpił
problem z wytrzymałością ściany na moment rozginający dachu i projektant się ratował tym wysunięciem? Myślę że ten projekt może jeszcze zaskoczyć.
Np na poddaszu są narysowane jakby 2 kominy w środku mimo że na dole w miejscu komina z prawej jest tylko pion wentylacyjny do WC i garażu - więc skąd ten rozmiar? czyżby obok komina były jakieś filary nośne dla dachu?

mani3k
22-12-2006, 11:32
Dzieki bardzo za uwagi i opinie, odnosnie daszku nad tarasem chcielibysmy z niego zrezygnowac ( drogi i ogranicza dostep swiatla do salonu ) , wyjscie z pomieszczenia gospodarczego zupelnie nie potrzebne to fakt zamurowac , mam pytanko odnosnie kominka w salonie myslisz ze mozna by z niego zrezygnowac nie bedzie to mialo wplywu na konstrukcje ? ( nie jestem kominkowym fanem a poza tym tak posrodku salonu dziwnie ) , dach zdaje sobie sprawe ze dwuspadowy jest tanszy i bardziej funkcjonalny ale za cholere mi sie nie podoba :( .

mani3k
22-12-2006, 11:35
Dzieki bardzo za uwagi i opinie, odnosnie daszku nad tarasem chcielibysmy z niego zrezygnowac ( drogi i ogranicza dostep swiatla do salonu ) , wyjscie z pomieszczenia gospodarczego zupelnie nie potrzebne to fakt zamurowac , mam pytanko odnosnie kominka w salonie myslisz ze mozna by z niego zrezygnowac nie bedzie to mialo wplywu na konstrukcje ? ( nie jestem kominkowym fanem a poza tym tak posrodku salonu dziwnie ) , dach zdaje sobie sprawe ze dwuspadowy jest tanszy i bardziej funkcjonalny ale za cholere mi sie nie podoba :( .

ZakWr
23-12-2006, 10:03
Dzieki bardzo za uwagi i opinie, odnosnie daszku nad tarasem chcielibysmy z niego zrezygnowac ( drogi i ogranicza dostep swiatla do salonu ) ,

Myślę że można by go zmniejszyć lub zrobić dwuspadowy, jakby przedłużenie lukarny z dachu. Wtedy i na poddaszu będzie ciut więej miejsca a wyszy daszek w środku wpuści więcej światła do salonu


wyjscie z pomieszczenia gospodarczego zupelnie nie potrzebne to fakt zamurowac ,

Ale to jest dobre miejsce do ewentualnej rozbudowy domu. Mozna zamurować, można wstawić belkę w ścianę, możliwości jest kilka


mam pytanko odnosnie kominka w salonie myslisz ze mozna by z niego zrezygnowac nie bedzie to mialo wplywu na konstrukcje ? ( nie jestem kominkowym fanem a poza tym tak posrodku salonu dziwnie )

Z kominka zawsze można zrezygnować tzn z samego paleniska, natomiast gorzej że tu coś jest w konstrukcji budynku czego nie ma na prezentacji. Bez watpienia fragment ściany przy kominie ma charaktr nośny i chyba jest słupem- filarem dla podciągu pod słupy utrzymujące płatwie. I myślę że bez zmian konstrukcji dachu to tego filara usunąć nie można. Dlatego myślę że prościej jest zabudować to przejście przy kuchni niż likwidować filar.
W sumie przejście z korytarza do kuchni nie jest takie konieczne skoro można przez salon. Tylko że wtedy przejście przez salon d kuchni to trzeba płytkami wyłożyć bo to będzie często uczęszczana trasa
Ja bym z kominka nie rezygnował. Po prostu dom bez kominka, zwłaszcza duży dom, jakoś mało przytulny mi się wydaje


, dach zdaje sobie sprawe ze dwuspadowy jest tanszy i bardziej funkcjonalny ale za cholere mi sie nie podoba :( .

To trzeba pokombinować. Poza dachem dwuspadowym i kopertowym jest jeszcze kilka konstrukcji do wyboru. W każdym razie przy tym dachu to szkoda by mi było forsy wyrzucać w błoto na tak mało funkcjonalne poddasze. Mimimum jakie można zrobic to zwiększyć nachylenie dachu do np38 stopni a
ja bym jeszcze dwie szerokie lukarny dodał - jedną nad salonem a drugą po drugiej stronie budynku. Także dlatego że ta bryła jakoś do mnie nie przemawia, nie mówiąc o fatalnie sterczących kominach na najbardziej reprezentacyjnej elewacji

No i to o czym już pisałem - na pewnio nie kupował bym tego projektu w ciemno i przez sieć tylko trzeba się udac do biura pośrednika niech pokażą szczegóły konstrukcji gdzie są podciągi i czy wystają ze stropów, jakiego typu są konstrukcie nośne przy kominach. Bo myślę że ten projekt może niemiło w tym zakresie zaskoczyć

Piotr i Ania
15-01-2007, 21:05
Od sierpnia 2006 jesteśmy szczęśliwymi posiadacza projektu M16a.Ze względu na rozmieszczenie pomieszczeń i ich funkcjonalność projekt odrazu nam sie spodobał.W katalogu projektów Muratora projekt wygląda w porządku , jednak po otrzymaniu dokładnych parametrów zaczęły się schody. Liczba okien połaciowych ( 12 ) jest imponująca. Niestety od razu podraża wykonanie a dach jest podtrzymany na 4 słupach po jednym w każdym z pokoi- co ogranicza funkcjonalność pomieszczeń. Kąt nachylenia dachu 33 stopnie to równiez mało i w projekcie nie jest pokazane, że faktycznie schodzi do 0 ( niska ścianka kolankowa 42 cm ). Zaprojektowana wentylacja domu wymusza 4 kominy- z jednego można jednak zrezygnować. Na dzień dzisiejszy dokonaliśmy parę zmian co spowodowało, że M16 na nowo zaczął nam sie podobać i tak: zamiast daszku nad tarasem mamy jaskółę z balkonem ( 6m2), słupy na poddaszu zastąpiliśmy stalową ramą, z 12 okien połaciowych mamy 7, kuchnię połaczyliśmy razem ze spiżarką, ściana pomiędzy pokojem 17,18 została zburzona. Zaczynamy po pierwszych śniegach :lol: .

saa
12-04-2007, 11:29
My też wybraliśmy M16a. Zastawialiśmy się nad Miłą chwilą ale ostatecznie będzie Na kilka sposobów.
Ustawienie względem stron świata, sąsiadów i widoków za oknem jest wprost idealne.
W M16a podoba nam się rozmieszczenie, ilość i wielkość pomieszczeń na parterze. Zależy nam na dużym salonie i kuchni. Fajne jest też to, że są tu niezależne przejścia do kuchni i salonu od strony korytarza. Goście nie muszą oglądać sterty talerzy w zlewie a domownicy biegać z zakupami przez salon.
Trochę mniej podoba nam się piętro. Pogodziliśmy się już ze słupami w każdym pokoju. Ale ta liczba okien... Zamierzamy, podobnie jak Ania i Piotr, połączyć pokoje 17 i 18 i zmniejszyć ilość okien dachowych.
Pewnie powiększymy też kuchnię kosztem części spiżarni. A może zupełnie zlikwidujemy spiżarnię? Nie ma tu jeszcze jasnej koncepcji.
Nie wiem jeszcze, co zrobimy z daszkiem nad tarasem. Chyba zostanie...

BRZEZKA
28-05-2007, 19:41
Interesuje mnie projekt jak w temacie
znalazłem na forum informacje że prawdopodobnie buduje go Saa , Piotr i Ania
Bardzo chciałbym zobaczyć zdjęcia z budowy,
a może jeszcze ktoś buduje ten domek

Odezwijcie się ludziki

Pozdrowienia :wink:

saa
06-06-2007, 12:09
Właśnie - odezwijcie się!
U nas, co prawda, klamka już zapadła, bo kupiliśmy projekt a w czerwcu dostaniemy pozwolenie na budowę, ale chętnie zobaczyłabym gdzieś ten domek na żywo. Lub chociaż fotki...
Brzezka, cieszę się, że jeszcze komuś podoba się ten projekt, bo wśród naszych znajomych jakoś nie wzbudza entuzjazmu :(

Daga&Adam
30-06-2007, 11:55
słupy na poddaszu zastąpiliśmy stalową ramą

Baaaardzo prosze o szczegoly! Jestesmy zdecydowani na Miłą Chwilę ale jak zobaczylismy "Na kilka sposobów" to odrazu zmienilismy zdanie :-) Ogrooomny salon to jest to! Niestety te cztery slupy na poddaszu wykluczaja ten projekt :(

Czy mozesz napisac szczegoly jaka to stalowa rama, ile to bedzie kosztowac, czy murator dal zgode na zmiane tego "szczegolu", czy znalazles bez problemu architekta ktory dokonal tych zmian ?

Dzieki z gory!
pozdr.

Piotr i Ania
30-06-2007, 19:09
Witamy po długiej przerwie. U nas już stoją ściany parteru. Następny etap to szalowanie stropu i dalej do góry. Najgorzej było wyjść z ziemi. Niestety ukształtowanie terenu naszej działki spowodowało, że mamy z jednej strony ściany fundamentowe 40 cm a z drugiej 140. Wpłynęło to na wielkość tarasu, który miał mieć 40m2 a ma 15 ( taras niestety jest od tej wyższej strony ) Nie wygladą to jednak najgorzej. Zasypywanie fundamentów trochę trwało i wymagało nawiezienia dużo ziemi. Ale teraz juz widać jak dom rośnie. Jeżeli zaczynacie dopiero budowe to zwróćcie uwage na wytyczenie fundamentów. Nie są łatwe i jeżeli brygada nie dokładnie przeczyta projekt to może sie pomylić. Nasza tak właśnie zrobiła i gdyby tak dalej poszło to mielibyśmy garaż szeroki na 2.5 zamiast 3.50. Naszczęście byliśmy na miejscu i udało sie skorygować błąd. Piszecie, że salon jest duży zwróćcie jednak uwagę , ze jest przedzielony kominkiem ( co ogranicza przeszczeń ) My zdecydowaliśmy sie na systemy kominowe Schiedel. Są mniejsze od budowanych tradycyjnie. Ścianke koło kominka myślimy zastapić słupem ( konstruktor nad tym pracuje ). Rama stalowa jest na etapie przeliczeń i nie znamy jeszcze jej ceny.Murator zezwala na zmiany pod warunkiem zachowania zasad konstrukcji. W wolnej chwili wkleimy parę fotek. Pozdrawiamy i życzymy dużo siły. :D

Sylwia$Artur
02-07-2007, 01:13
Cieszy nas ze ktoś również zdecydował sie na ten projekt.Nas urzekła skromna forma i funkcjonalność pomieszczeń. Zastanawialiśmy sie nad "Wdzięcznym". Jednak zdecydowaliśmy sie na M16a, wygrało bardziej funkcjonalne przejście do kuchni.
Jesteśmy na tym samym etapie budowy co Ania i Piotr. Wprowadziliśmy nieliczne zmiany - zlikwidowanie wypustu w małym pokoju i zmianę okien.Zlikwidowaliśmy komin w pokojach 14 i 15 (chcemy 1 większy pokój i powiększyć łazienkę) Fundamenty słupowe zmieniono na ławy.
Mamy pytanie - jaki planujecie strop. My zdecydowaliśmy sie na monolityczny. Jesteśmy w trakcie przeliczeń aby nie było za dużo podciągów.Interesowałyby nas informacje na temat ramy stalowej.
Myślimy zastąpic komin wentylacyjny z kuchni dachówką wentylacyjną ale nie jesteśmy pewni czy to jest dobre rozwiązanie.
Oglądaliśmy zdjęcia z budowy Ani i Piotra i zastanawia nas dodatkowe okno. Czyżby to miało być doświetlenie schodów? Powiększone wyjście na taras? A co z daszkiem?
Czy można wiedzieć gdzie budujecie? My w Jastrzębiu.
Pozdrawiamy!
Może wspólnymi siłami dojdziemy do jeszcze bardziej funkcjonalnego domku?

Piotr i Ania
02-07-2007, 20:09
Witamy

My równiez cieszymy się, że Ktos buduje M16a. Kupujac projekt w zeszłym roku był nowościa w ofercie muratora i nikt na jego temat nic nie pisał. Mimo wszystko zdecydowaliśmy sie go kupić. Jednakże dużo zmieniliśmy. Zamiast daszku nad tarasem mamy balkon. Pokoje 18 i 17 połaczylismy ( nr na podstawie strony z muratora ) Jeżeli myslicie zlikwidować komin w pokojach 14, 15 to czy nie stracicie wentylaci z dolnej łazienki?. Z dośwaidczenia wiemy, że brak wentylacji spowoduje wilgoć i dopływ świeżego powietrza ( co na poddaszu również wskazane). Zakładajac anomalia pogodowe ( burze, ulewne deszcze i wiatr ) może być trudno zawsze mieć otwarte okno. Charakterystyka tego projektu jest dobra wentylacja wszystkich pomieszczeń. My przy tym zostajemy.Jedynie zlikwidowaliśmy komin w kuchni i zastapiliśmy go dodając kanał wentylacyjny do komina przy kominku.
Dodatkowe okno od strony elewacji ogrodowej to doświetlenie schodów ( z zabiegowych będziemy mieć ze spocznikiem ). Strop równiez przeliczyliśmy na monolityczny.
Zdjęcia są trochę nieaktualne. Teraz mamy juz taras i schody do domu. Okno tarasowe bedzie miało 240x210. Poszerzylismy brame garażową ( 280 cm ). Ceny ramy jeszcze nie znamy. Dzieki zaprojektowaniu takiego rozwiazania zlikwidujemy słupy na poddaszu, które sa centralnie na środku każdego z pokoi. Wolimy przestrzeń. Według zasad konstrukcji strop bez podciągów i podpór może mieć wielkość 6x6. Komin nie może służyc jako podpora stropu.
Budujemy w okolicach Krakowa.Jeżeli nasuna Wam sie jeszcze jakieś pomysły to chetnie posłuchamy.

Pozdrawiamy

Sylwia$Artur
03-07-2007, 23:07
Witamy!

Dziękujemy za szybką odpowiedz i cenne uwagi na temat wentylacji. Likwidacja komina w pokojach 14 i 15 była podyktowana przeróbką tych pokoi na jeden pokój większy, garderobę i częśc na powiększenie łazienki. Komin ma być zastąpiony dachówką kominkową co wpłynie na wygląd dachu (myślimy że pozytywnie).
Prosimy napiszcie jakie rozwiązanie wymyślił u Was projektant ze stropem monolitycznym Czy macie widoczne belki. Nam niestety kierownik budowy nie wyraził zgody na ukrycie ich w stropie. Może macie lepsze rozwiązanie bo my w tym momencie myślimy jak ten problem rozwiązać. Wiadomo - każdy projektant ma inne pomysły i nie ze wszystkimi sie zgadza. Bylibyśmy wdzięczni za te informacje. Równiez aktualne są oczekiwania na temat ramy. Też wolelibyśmy tych słupów nie mieć.
Jeszcze nie wiemy czy podnieść ściankę kolankową. Analizując konstrukcję daszku to chyba trochę byłby problem. To będzie kolejny temat z projektantem. Nie myśleliśmy ze na etapie budowania wyjdzie jeszcze tyle niepewności. Projekt sie podobał, funkcjonalny, trochę ewentualnych zmian i będzie gotowe. Niestety tak nie jest. Wyskakują problemy konstrukcyjne.
Musimy się przyznać, że nie bardzo wiemy na czym polega ta jaskóła. Jeśli macie fotkę to byłaby mile widziana.

Może dobrze byłoby nawiązać kontakt bezpośredni?

Jeszcze raz dziękujemy za odpowiedz i cenne uwagi.

Pozdrawiamy!

Piotr i Ania
04-07-2007, 23:21
Dobry Wieczór

W sprawie podciągów i ramy czekamy na powrót konstruktora. Ma zrobić przeliczenia. Na stronce jest pare nowych fotek. Co do ścianki murator wyraził nam zgode na podniesienie o jeden pustak. W projekcie ma 40 cm a ściana pokoju jest przesunieta na 120 co stwarza pustke i zabiera powierzchnię pokoi na poddaszu. Kat dachu nie jest duży ale pozwala na podniesienie ścianki kolankowej pod warunkiem powiekszenia okapu. Tak aby zachowac proporcję dachu. Jaskólka to nic innego jak duży lukarna. Wyobrażcie sobie, że podnosicie daszek nad tarasem do wysokości kalenicy i wstawiacie pod nim balkon i okna balkonowe. W jakim województwie budujecie?

Pozdrawiamy :P

Sylwia$Artur
05-07-2007, 00:01
Dobry wieczór!

Z niecierpliwością czekaliśmy na informacje od Was. Mieliśmy nadzieję ze macie już strop i będzie wiadomo czy można zrezygnować z podciągów w salonie. Po różnych konsultacjach u nas podciąg wyszedł na środku między kominkiem a oknem. W miejscu gdzie będzie wspierał się słup na górze. Ciekawe czy w późniejszym etapie będzie można zastosować ramę? Tylko po co wtedy ten podciąg, jak i w innych miejscach.
Dzieki za nowe fotki. U Was jakoś przestrzenniej. Chyba dlatego ze nie ma komina w kuchni.
Szkoda ze nie ma juz gotowego gdzieś takiego domku. Łatwiej wtedy nanosić jakieś zmiany.
Z balkonem to nieżle sobie wykombinowaliście. Ale to napewno było przed adaptacja projektu.
My budujemy w Jastrzębiu Zdroju woj. śląskie.

Jeśli będziecie mieli wyliczenia to prosimy o informacje.
Myślę ze bedziemy w kontakcie bo jeszcze wiele wątpliwości wyskoczy.
Trzeci taki sam domek pewnie wyszedłby juz perfekcyjnie :)

Pozdrawiamy!

Piotr i Ania
06-07-2007, 20:40
Witamy

Nieświadomi przy zakupie projektu takiego rozwiązania na poddaszu szybko musieliśmy działać. Zmiana konstrukcji dachu, likwidacja słupów, zaprojektowanie balkonu odbyła się na etapie adaptacji projektu.Trudno mi powiedzieć czy teraz możecie dokonać zmian. Pewnie tak- może wystarczy wpisem do dziennika- zapytajcie kierownika budowy. A może wystarczyłoby złożyć odpowiednie obliczenia w Wydziale architektury.
Podciągi również będziemy mieć tylko planujemy je schować w podłodze poddasza. Czy macie już zalany strop? Przeslijcie parę fotek.
Jak planujecie ogrzewać dom?

Pozdrawiamy :D

Piotr i Ania
11-08-2007, 22:54
czy ktoś buduje jeszcze M16a? Na jakim etapie jesteście Sylwia i Artur? odezwijcie się. :roll:

Sylwia$Artur
14-08-2007, 22:18
Witamy po długiej przerwie!

U nas prace stoją w miejscu. Czekamy na cieśle. Niestety ma poślizg w terminach i musimy uzbroić sie w cierpliwość. Wykorzystamy ten postój i wyskoczymy na urlop aby odreagować.
Było trochę problemów ze stropem bo chcieliśmy pozbyć sie podciagów. Niestety będzie w kuchni i salonie.
Potem nastąpiła niepewność pod wpływem osób trzecich czy aby nie podnieść ścianki kolankowej, ale juz ten temat jest za nami. Pozostawiliśmy tak jak w projekcie. Myślimy, ze gdybyśmy podnieśli,zachowując daszek nad tarasem mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na wygląd. A poza tym od początku było założenie, że nie zależy nam na dużej powierzchni na górze. Chociaż nie ukrywamy, że zainteresowało nas Wasze rozwiązanie z balkonikiem i jaskółką. Rozglądaliśmy się gdzie coś podobnego jest. Rzeczywiście ciekawie to wygląda., ale takie zmiany miały być wprowadzone na etapie adaptacji.
Pytaliście o ogrzewanie. Na dzień dzisiejszy nie mamy możliwości podłączenia gazu (chyba ze z butli) więc myślimy o piecu węglowym na eko groszek. Kotłownia jest trochę za mała aby składować większe ilości worków z węglem więc wykorzystamy na to miejsce pod tarasem wyjściowym z kotłowni (mamy nachylenie terenu)
Postaramy się dołączyć kilka fotek.

A jak u Was postępują prace? Jak wyliczenia szyny?

Pozdrawiamy!

Famagusta
18-08-2007, 15:10
Budujemy M16a. Bylibyśmy wdzieczni za kontakt z innymi którzy się tego podjeli.
nie zmieniliśmy prawie nic.
Robimy inne okna na parterze. Nie bedzie schodów betonowych a tym samym też garderoby na dole. Schowaliśmy słupy na górze. Inne rzeczy jak w projekcie. Zakup okien dachowych w takiej ilosci to rabat u nas 5000 złotych. Obliczalismy koszt zmiany tych okien na okna w murze wyszło drozej z oknami w murze, które nam sie nie podobały. Myślimy o dodatkowym doswietleniu kaltki schodowej. U nas dom jest na etapie mutrowania ścian parteru Pozdrawiamy magda i fabian lubelskie

Piotr i Ania
01-09-2007, 12:24
Hello

U nas kolejny etap zamkniety- strop wylany, ścianki poddasza zrobione, rama przeliczona. Obecnie poszukujemy wykonawcy ramy czyli spawacza :D. Złożyliśmy zamówinie w zakładzie ślusarskim ale niesiety nie skorzystamy. Kwota jaką zakład zaproponował była nie do przyjęcie. Tak jak wcześniej wspominałam jedna belka ( podciagi ) biegnie nad kominkiem w stronę okna tarasowego- ukryta w stropie, druga od drzwi wejściowych w stronę elewacji ogrodowej- widoczna na suficie. Cieśli mamy zmówionych na poczatek października i mamy nadzieje, że sie pojawią. Z doświadczenia naszych sąsiadów wiemy, że nie można być pewnym do końca. Oni czekaja na ekipe prawie dwa m-ce.
Czekamy na parę fotek. Pozdrawiamy :)

saa
13-09-2007, 14:59
Nareszcie zaczynamy!
Gdy kupiliśmy działkę (w styczniu) chyba żadne z nas nie było świadome, że tyle czasu zajmie załatwianie formalności. Pozwolenie na budowę, którego spodziewaliśmy się w czerwcu, odebraliśmy dopiero na początku sierpnia. Ale udało się - w przyszłym tygodniu na działkę wjeżdża koparka i ruszamy z fundamentami.
Jeśli chodzi o realizację projektu, to nie przewidujemy wielu zmian - łączymy tylko po dwa pokoje na poddaszu (robimy 2 zamiast 4). Nie potrzebujemy aż tylu.

Mam pytanie do wszystkich budujących M16a - czy robicie spiżarnię? Bo mnie kusi, żeby powiększyć kuchnię...

Pozdrawiam,
Sylwia

Sylwia$Artur
19-09-2007, 15:05
Witamy!
Jesteśmy na etapie depresji budowlanej. Cały entuzjazm i chęci poległy. No bo jak ma być inaczej jesli cierpliwość do ekipy sie skończyła. Mieliśmy robić dach ostatecznie końcem sierpnia, niestety termin kolejny raz jest przesuniety. Mamy obiecane ze cieśla zjawi się w pażdzierniku.
Cieszymy się jednak że u Was prace postępują. Szkoda ze nie mieszkamy bliżej siebie wtedy łatwiejsze byłyby konsultacje (np. przy przeliczaniu stropu) Może udałoby się nam uniknąć widocznych podciągów w salonie na podstawie waszych wyliczeń. Nasz się nie zgodził ukryć ich w stropie. A szkoda.
Podoba nam się Wasz pomysł z usunieciem komina wentylacyjnego w kuchni i wykorzystanie go w miescu przy kominku. Jest wiecej przestrzeni!!! Macie dobrą wyobrażnie albo projektanta który chce trochę pomyśleć?
Ciekawi nas w jaki sposób "FAMAGUSTA" ukryli słupy na górze. My również nie będziemy mieć schodów betonowych jak i garderoby.Spodobał nam się pomysł z doswietleniem klatki. Rozważamy czy wybić w scianie okno(bo juz mury stały gdy przeczytalismy o tym u Piotra i Ani) czy doświetlić oknem dachowym. Ze spiżarki nie rezygnujemy. ze względu na brak miejsca na przechowywanie wody mineralnej , soków itp. Nie będzie trzeba zagracać kuchni dodatkowymi szafkami.
Mam pytanie do "SAA" - co robicie z kominem dzielącym pokoje skoro chcecie je połączyć?
Przepraszamy że nie załączyliśmy obiecanych zdjęć. Wstyd się przyznać ale nie wiemy jak to zrobić. Mile byłyby widziane wskazówki.
Pozdrawiamy i życzymy realizacji budowy zgodnie z planami.

Piotr i Ania
19-09-2007, 20:34
Hello

Witamy tych którzy już buduja i tych którzy dopiero zaczynają :D Życzymy dużo siły bo sami również jej potrzebujemy. Budowanie nie jest łatwe. Szczególnie wtedy gdy ma sie doczynienia z nieodpowiedzialnymi ludźmi- brygadą. U nas dekarze powinni wejść z poczatkiem października. Korzystając z chwili oddechu zaczynamy dokonywać kolejnych zmian w projekcie :roll:
Wszystko zaczeło się od łazienki na parterze. Wyrysowałam kredą układ pomieszczeń i stwierdziliśmy, że łazienka jest za mała. W związku z powyższym nastapiły zmiany: ściana od łazienki zostanie przedłużona w stronę drzwi wejśowych do pokoju gościnnego. Wejście do pokoju robimy od strony salonu ( w miejscu drzwi od garderoby, której nie będzie ) Schody mamy betonowe ,nie zabiegowe, i mały schowek pod nimi. Kosztem spiżarki powiększyliśmy kuchnię i wiatrołap. Zamiast spiżarki mamy zamiar urządzić jedną ścianę w kuchni coś ala cargo. Kuchnia po zmianach ma ok. 14 m2. Staramy się zagospodarować każdy kąt naszego domku. Wklejamy parę nowych fotek.

saa
20-09-2007, 15:17
No i klops (żeby nie wyrazić się dosadniej)! Nie ruszymy w tym miesiącu z budową, bo ekipa nie może jeszcze przyjść. Dopiero na początku października. A tak się cieszyłam, że wreszcie coś się zacznie dziać...
Macie rację, budowanie nie jest łatwe.

Dziękuję za informacje na temat spiżarni. Z Waszych odpowiedzi wynika, że jest tylu zwolenników, co i przeciwników jej robienia. Pomyślę jeszcze trochę i opowiem się po którejś ze stron :wink:

Co robimy z kominami? Dokładnie nic :oops: Może nie będę już partnerem do rozmowy w kwestii architektury, ale przyznaję, że nie przeszkadzają nam one nic a nic. No dobra, że nic, to może trochę przesadziłam, ale tylko troszkę.
Po prostu, podchodzimy do poddasza naszego domku bardzo na luzie. A to dlatego, że pewnie jeszcze długo nie będziemy na nim mieszkać. Naszym marzeniem jest zrobić parter i zamieszkać.
Poza tym, znalazłam już kilka zastosowań komina pośrodku pokoju - ścianka wygradzająca pomiędzy częścią sypialnianą a garderobą, miejsce do powieszenia obrazków, lustra, komody, eksponowania bibelotów, itd. Prawda, że sporo?
Dla słupów też coś znajdę! :D

Pozdrawiam,
Sylwia

PS. Nie wiem, czy pisałam: budujemy pod Warszawą.

Famagusta
20-09-2007, 21:54
Nie odzywalismy sie długo. prace nam się nieico wstrzymały przez tę paskudną pogodę na początku miesiąca ale teraz idzie ok. Nie wiem jak wklejać zdjecia postaram sie w wolnej chwili nauczyć i pokazać co u nas My mamy wersję lustrzaną zapomnaiłam dodać. Słupy schowaliśmy, znaczy mamy zamiar schowac przy pomocy dwóch stalowych ram w kształcie trapezów, koszt stali około 2500 złotych. ramy do zespawania po postawieniu więźby z wymiarów rzeczywistych. Nasz pan cieśla kombinuje jak nam zrobić schowek w daszku nad tarasem przyda sie na rózne bzdurki pozdrawiamy

Piotr i Ania
22-09-2007, 10:47
Witamy

My temat ramy mamy prawie za sobą. W naszym przypadku konstruktor wyliczył ramę z "heba 200". Cała konstrucja bedzie ważyć ok.2.5t. Jest tak zaprojektowana, że możemy na poddaszu zrobic jeden wielki salon. ( W projekcie słupy oprócz pokoi znajduja sie również w ścianach od przedpokoju.)
Na koszty ogólnie składaja się: materiał 7800, spawanie ok.3500, dźwig+transport 1000. W poniedziałek zobaczymy efekty. Pierwszą wersję realizacji projektu ramy firma wyceniła nam na 27500 ( robocizna + materiał ). To nas przeraziło i zastanawialiśmy sie nad powrotem do wersji słupów w pokojach.

Famagusta
23-09-2007, 10:18
Taka rame o jakiej pisza Piotr i Ania pokazywali nam nasi fachowcy na początku realizacji domu opowiadajac o kosztach takiego przedsięwziecia. Uznalismy na początku ze nie bedziemy sie w to bawić. Potem projekt trafił do innej osoby która wymyśliła coś co chyba zrobimy i o czym pisałam, w związku z tym, że nie zmieniamy układu pomieszczęń na górze. U nas dach też w październiku

saa
16-10-2007, 16:51
Chciałam się pochwalić, że udało nam się w końcu rozpocząć budowę.
W zeszłym tygodniu wylaliśmy ławy fundamentowe. Całość była dosyć ambitnym logistycznie przedsięwzięciem, bo jednego dnia musieliśmy zgrać: koparkę (usunięcie humusu, wykop), dostawę ziemi, geodetę, ekipę (do zbrojenia) oraz kierownika budowy. Następnego dnia przyjechała pompa i zalała nam wykopy betonem.
Ładnie to wszystko wyszło, sprawnie i bez przestojów. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, bo w duchu przygotowaliśmy się na coś w rodzaju "mission impossible" :wink:

Byliśmy tak zadowoleni, że nawet nie zasmuciło nas zbytnio odkrycie, jakiego dokonaliśmy rankiem w dniu inauguracji budowy - skrzynka prowizorki budowlanej (postawiona jakieś dwa tygodnie wcześniej) z "wybebeszonym" środkiem. Zaliczyliśmy pierwszą kradzież. Łupem padły bezpieczniki. Starczyło, żeby nie mieć prądu. Człowiek po to wydaje 2 tys. na prowizorkę, żeby, gdy w końcu przyjdzie potrzeba, ciągnąć prąd od sąsiada!

Ciekawe na co jeszcze w tym roku pozwoli nam pogoda?

Spróbuję wkleić kilka zdjęć.

Piotr i Ania
28-10-2007, 21:33
Hello

Gratuluje rozpoczęcia budowy SAA i siły mimo zdarzenia , które miało miejsce. Nas też nie oszczędza budowa. Nasza stara ekipa zrobiła komin, który niestety nie przetrwał ostatniego powiewu północnego wiatru. Rano odebraliśmy telefon, że komin "padła". :cry: To był dla nas szok ale po chwili pomyśleliśmy, dobrze, że właśnie stało się to w nocy. Widocznie tak miało być i dzieki temu mamy ponownie nowy komin. Wstępnie rozpoczęła prace ekipa od dachu. Niestety pogoda nie sprzyja i czekamy na cieplejsze dni. Może ten tydzień pozwoli na zamknięcie chociaż folią.
A jak prace postępują u reszty miłośników M16a. Napiszcie co u Was. Pokażcie swoje domki.

Galeria
02-11-2007, 23:39
WITAM
JAK DOBRZE, ŻE JUŻ CHOCIAŻ ZACZELIŚCIE. MY WŁAŚNIE TEŻ WYBRALIŚMY PROJEKT M16a I DOPIERO JESTEŚMY PO PIERWSZEJ ROZMOWIE Z ARCHITEKTEM NA TEMAT EWENTUALNYCH ZMIAN. CHCEMYN NA WIOSNĘ ZACZĄĆ BUDOWĘ, ALE TO WSZYSTKO MNIE PRZERAŻA. PRZED CHWILĄ USŁYSZŁAM , ZE OD STYCZNIA DROŻEJE ENERGIA, OBAWIAM SIĘ, ŻE I MATERIAŁY BUDOWLANE TEŻ MOGĄ PÓJŚĆ W GÓRĘ. ZASTANAWIAM SIĘ JAKIE NA DZIEŃ DZISIEJSZY SĄ KOSZTA POSTAWIENIA TEGO DOMU WSTANIE SUROWYM ZAMKNIĘTYM. JAKBY MOŻNA BYŁO SSIĘ DOWIEDZIEĆ ILE TRZEBA MIEĆ NA TEN STAN KASY, TO BYM BYŁA WDZIĘCZNA.
MY BĘDZIEMY SIĘ BUDOWAĆ POD WARSZAWĄ, MODLĘ SIĘ ABY ZACZĄĆ NA WIOSNĘ.
POZDRAWIAMY
KASIA I PAWEŁ

Piotr i Ania
03-11-2007, 18:50
Hello!

Zmobilizowaliście nas do podliczenia kosztów budowy :D i tak na dzień dzisiejszy stan surowy zamkniety to ok. 190 - 200 tys. W tej cenie jest już doprowadzenie wody i prądu do domu. Nie wliczając kupna działki i opłat notarialnych. Zakładalismy kwotę 150 tys. ale jak widać nie wyszło. Brygada kosztowała nas 25 tys. Przy czym poprawki dodatkowo 2-3tys. Niestety nie trafiliśmy na profesjonalistów. Jeżeli nie macie jeszcze brygady to wybierzcie taką która kompleksowo wykona budynek od fundamentów po dach i kominy. Ale nawet wtedy nie wierzcie i sprawdzajcie poziomy , piony i wymiary domu ( ważne jest aby mieć dobrego kierownika budowy, który będzie zawsze po Waszej stronie i do Waszej dyspozycji ) Pamietajcie nie ma rzeczy " fachowców " tanich i dobrych.
Przed nami dokończenie dachu i wchodzimy do środka. Tynki, wylewki, ogrzewanie (planujemy pdłogowe+grzejniki ),piec gazowy,oczyszczalnia ścieków, opaska drenażowa wokół domu, podłaczenie gazu, regipsy,szacujemy ok 75 tys. Zostanie ogrodzenie i wykończenie wokół domu myślimy, że to kolejne 25-30 tys. Czas pokaże. Wszystko zależy równiez od cen na rynku. :wink:

Galeria
03-11-2007, 23:09
WITAM
Bardzo dziękuję za cennik , strasznie nam to pomogło się zorientować w kosztach. Powiem szzcerze, że miło nas zaskoczyliście ceną jaką wzięli fachowcy za postawienie domu (nawet jeśli byli tacy sobie). Właśnie jestem na etapie rozmów i nie spotkałam ekipy także przecietnej w naszej okolicy, która wziełaby mniej niż 50-60 tys. No ale to wszystko zależy... Mam pytanie z jakiego budulca budujecie dom? zastanawiamy się nad cegłą max. myślimy o kupnie materiału już teraz, boimy się ze ceny pójdą w górę i zostaniemy na lodzie.
pozdrawiam kasia i paweł

Famagusta
04-11-2007, 11:14
Witamy
U nas stoi więźba i spawa się rama. Jak miło byłoby do końca listopada skończyć. Zastanawiamy sie co z oknami na dole Czy wstawiacie je na zimę ?? Nasi murarze odradzają ale elektryk, co normalne nie chce robić w zimie bez okien.
Co do ceny marzy anm sie zamknąć stan surowy kwotą 150 tys lub z dronbnym haczkiem ponad. Jak an razie wydalismy 120 tys . Zapłaciliśmy większość robocizny murarzom, kupiliśmy pokrycie, okna doachowe itp. mamy do zapąłcenia dekarza ( 9 tys. ) i montaż okien na dole Magda i Fabian

Piotr i Ania
04-11-2007, 19:29
Wybraliśmy Porotherm 30 + ocieplenie wełna 12 ( system rockwoola ). 25 tys kosztowła nas brygada od budowy do tego musisz doliczyć dach to ok.12-13 tys.
Co do cen materiałów? Ciężko przewidzieć. My dokonaliśmy zakupu w lutym tego roku i to był wielki pośpiech bo jak wiecie zima była lekka i magazyny wyczyściły stany. Z powodu braku materiałów cena szalała i siegnęła kwot ok. 10 zł. ( my płaciliśmy 4.4 ). Później same składy licząć na duży zysk trzymały cenę mimo to, że fabryki nadrobiły zaległości. Podwyżka miała dotyczyć również wełny, którą zapłaciliśmy już w kwietniu.(ocieplenie domu i dachu ) Teraz trochę żałujemy bo jest jej pod dostatkiem a my mamy problem gdzie ją przechować. Na początku roku cena za tonę cementu wynosiła 380 zł brutto , w połowie doszła do 500 a teraz znów jest po 360-380 zł.
Szaleństwo budowania w roku 2007 było podyktowane również możliwością skorzystania z odliczenia VAT-od materiałów budowlanych. Jak wiemy zostało to przedłużone i myślę, że wpłynie to na uspokojenie rynku.
Obserwujcie rynek i poczekajcie jaka będzie zima. Jeżeli ostra ( oby nie bo dla nas będzie to niekorzystne ) to ceny materiałów spadną.

Famagusta:Zastanawiamy sie co z oknami na dole Czy wstawiacie je na zimę ?? Nasi murarze odradzają ale elektryk, co normalne nie chce robić w zimie bez okien.

My wstawiliśmy okna i palimy już w roboczym kominku. Przez to wyganiamy wilgoć i możemy dalej ruszać z wykończeniówką. Oby pogoda dopisała ( w małopolsce od czwratku zapowiadają deszcz ze śniegiem ) :(

Famagusta
05-11-2007, 20:04
Może to i dobry pomysł wstawilibyśmy kozę do salonu i można byłoby działać znacznie szybciej. :D Piotrek Ania - nie macie dachu a macie okna na dole ??? super!!! My nie kupiliśmy jeszcze materiałów na docieplenie.Nasz murarz też 25 tys, jesteśmy zadowoleni. Co do cen materiałów budowlanych faktycznie panowało szaleństwo, no ale cóż chyba wszystko zaczyna normalnieć, tzn. stawać w miejscu, a nie rosnąć w zastraszajacym tempie.

saa
07-11-2007, 16:28
Witam Kasię i Pawła,

my też budujemy pod Warszawą. Co prawda, po drugiej stronie (okolice Sulejówka) ale jak tylko będziemy mieli się czym pochwalić, zapraszamy na oględziny.
Jak już pisałam, mamy zalane ławy fundamentowe i ... stoimy, bo z ekipy naszego murarza odszedł jeden pomocnik. Podobnie jak u Famagusty oraz Piotra i Ani bierze 25 tys. Nie robią więźby.
Liczymy, że stan surowy zamknięty będzie nas kosztował jakieś 150 tys. Mam nadzieję, że damy radę.

Piotr i Ania: Ale z tym kominem, to faktycznie mieliście szczęście! Z dwojga złego, lepiej, że "padła" w nocy.

Pozdrawiam wszystkich budujących M16a,
Sylwia

Galeria
11-11-2007, 13:40
Witamy Sylwię
dziękujemy za zaproszenie, mamy nadzieję, że uda wam się jak najszybciej i bezboleśnie zakonczyć domek. My tymczasem desperacko poszukujemy ekipy, która by zaczęłą na wiosnę, ale ostatni policzyli nas na 80 tys stan surowy zamknięty plus spanie!!! bagatela strasznie dużo w porównaniu do cen, o których piszecie.Boże skad wziąć takich ludzi? mam ogromną prośbę może moglibyscie nam kogoś polecić nawet jak będą średni to i tak jest to ogromna różnica.
i jeszcze jedno z czego budujecie dom?
pozdrawiamy kasia i paweł

Piotr i Ania
11-11-2007, 19:40
Witamy

Zima za oknem a my już mamy 3/4 dachu. Jutro jak dobrze pójdzie FINISZ. Potem wielkie sprzątanie. Jeszcze ścianki działowe na poddaszu. Elektryk już działa a w przyszłym tygodniu wchodzi brygada od WOD-KAN-CO. We wtorek równamy działkę i mimo to, że lubimy zimę ( jedzimy na snowbordzie ) to w tym roku mogło by jej nie być.
Pozdrawiamy budujących i zaczynających przygodę życia. :P

Sylwia$Artur
11-11-2007, 22:14
Witamy wszystkich miłośników M16!!

Witamy po długiej przerwie. Wyleczeni z depresji budowlanej (prawda - budowanie nie jest łatwe) Należy uzbroic sie w cierpliwosc do fachowców. Nasz cieśla sie pojawił, uwinął sie z więźbą bardzo szybko po czym ponownie zniknął na niedokończona robotę. Pogoda tez zastopowało prace. Wykorzystaliśmy to na przygotowanie podbitki.To tak jest jak nie zna sie na budowaniu a fachowcy nie wszystko wytłumaczą. Nie chcieliśmy skrzynkowej a to wiazało sie z wcześniej oszlifowanymi krokwiami i w ten sposób mąż miał dodatkową pracę na wysokościach. Szlifował z drabiny i malował a mogło to byc zrobione na ziemi. Jestem mu wdzięczna za takie poświęcenie. W zamian pomogłam mu w malowaniu desek na podbitkę. Acha - zapomniałabym. Cieśla wymyślił inne rozwiazanie konstrukcji dachu, kierownik budowy zatwierdził i mam nadzieje ze się nie zawali. Mianowicie zlikwidował nam słupy na środku pokoju. Zrobił takąąą.. ramę, oni chyba na to mówili stolec. Krokwie sa dookoła połączone taka rama drewnianą i dodatkowo dodał jętki (to już fachowa nazwa) a nie ma "deski w kalenicy". Słupy podpierające "ramę" idealnie wpasowały w sciankach działowych. Mamy już scianki działowe na górze (tu była kolejna nerwówka z murarzem. Chciał nam podnieśc cene twierdząc ze w umowie nie było scian działowych. (Widział projekt i było wszystko omówione)Po kilku słownych przepychankach i ze nie dostanie następnej raty pieniędzy a to skończy ktoś inny na wiosne -zabrał się ponownie do pracy. Pytaliscie o koszty robocizny - murarz 10 tys od fundamentów do kominów. dodatkowo płaciliśmy pomocnika 7 zł/h. W sumie murarz i pomocnik 15 tys. Więc nas wyniosło taniej ale teściu pracował na równo z pomocnikiem (tu ta oszczędność) Do tej pory bez okien na dole i drzwi wydaliśmy około 150 tys. Zagapiliśmy sie z materiałami i kupowaliśmy już po podwyżkach. Budowaliśmy z porothermy 44 i płaciliśmy od 7 do 10,44 zł za szt.
W zeszłym tygodniu powróciła ekipa od dachy, założyli podbitkę, folie, rynny i na dwóch płaszczyznach ułożyli dachówkę. Też mamy nadzieje ze pogoda ich nie zgoni z dachu i pokryja cały.
Jak wasi fachowcy sobie cenia swoja prace? Czy osobno licza więźbę, ułożenie dachówki, rynny i osadzenie okna? Czy kompleksowo podali cenę? Nasz powiedział 45 zł od metra kwadratowego i z rynnami. A jak będzie ostateczne rozliczenie to sie boje. Słyszałam ze za samo osadzenie okna inni biorą 400-600zł w zależności ile ich jest.
W tym sezonie chyba zakończymy prace budowlane na etapie dachu. Zabijemy okna na dole deskami i będziemy czekali do wiosny. Nie mamy mozliwości robienia prac instalacyjnych przez zimę ze względu na opóźnienia energetyki. Chyba ze coś wymyślimy. Budujemy na terenie kompletnie nieuzbrojonym. Prąd obiecali w tym roku na wiosne a zima tuz tuż a prądu nie ma. Udało nam sie postawić dom za pomocą agregatu,na wodzie ekologicznej bo ze źródełka (wodociągu też nie ma)

Była mała poprawka podczas budowania spiżarki. Za duża wyszła i skróciliśmy ja o połowę zyskując miejsce na stół. Zupełnie inaczej wyglądają rysunki a inaczej w rzeczywistości.

Pozdrawiamy wszystkich budujących i życzymy cierpliwości.

saa
19-11-2007, 13:27
Jedziemy dalej z fundamentami! Właśnie zakupiliśmy bloczki i czekamy na ekipę - ma przyjść w tym tygodniu. Pogodę zapowiadają całkiem dobrą: bez deszczu, temperatura lekko plusowa... Może podgonimy Was trochę. :D

Galeria, będziemy budować z betonu komórkowego. Naszą ekipę znaleźliśmy... u sąsiada. Właśnie kończyli budować jego dom, kiedy pojechaliśmy na działkę. Na koncie mieli też kilka innych domów na naszej ulicy (wszystkie jeszcze stoją :wink: ). Spytaliśmy kiedy i za ile i tak już zostało. Inne ekipy ceniły się różnie, nawet 60 tys.

Sylwia i Artur, ciekawa jestem, jak wygląda Wasza kuchnia po przeróbkach. Nie macie jakiś zdjęć? A może rysunek? Z której strony skróciliście spiżarnię i o ile? Gdzie znaleźliście miejsce na stół?
Ja ciągle się nad tym głowię. Mebluję przyszłą kuchnię w Kitchen Planner Ikei (mam już nawet upatrzone meble) - wersja ze spiżarnią, wersja bez spiżarni, wersja z półspiżarnią z oknem, bez okna i już sama nie wiem.

Sylwia$Artur
22-11-2007, 11:59
Witam!
Nadal stoimy z robotami z powodu zimy. Jest nadzieja ze coś ruszy bo idą roztopy. Chcielibyśmy dokończyć dach. Boimy sie czy zmrożony śnieg nie poprzerywa foli.

Do SAA - spiżarkę skróciliśmy od strony wejścia z przedpokoju do kuchni. Po wymurowaniu ścianki powstał dodatkowy korytarzyk na nic nieprzydatny, więc ściankę zburzyliśmy i postawiliśmy mniejwięcej w połowie pierwotnej spiżarni. Miejsce na stół powstało właśnie po lewej stronie od strony wejścia, w miejscu poprzedniej ścianki. Okno w spożarni zostawiliśmy a wejście jest od strony kuchni. Nie pamiętam wymiarów, ok.1,2 x 1,8-1,9. 1,2 - to sciana z oknem, 0,8 -scianka, drzwi -0,6, 0k.0.3 scianka. Zrobiło się przez to więcej przestrzeni i nie będzie konieczny stół przy drzwiach tarasowych (chyba ze na imprezy) Nie mamy jeszcze konkretnego planu zagospodarowania kuchni. Pierwotnie myśleliśmy o kuchni z wyspa, może zostanie tylko podwyższony blat przy kominie wentylacyjny na zasadzie mini barku lekko zasłaniającego kuchnię. Nie wiemy.

Piotr i Ania
24-11-2007, 19:51
Witamy

Mamy dach :D i możemy powiedzieć, że I etap budowy - stan surowy zamknięty prawie zakończony. Jeszcze ścianki działowe na poddaszu. Małe poprawki, porządek i zamykamy sezon.
Dzisiaj, jak co tydzień pojechaliśmy na działke i po odwilży ukazał się nam niezły bałagan wokół domu. No cóż tak już jest na budowie. Błoto i bałagan. Mimo to z uśmiechem na twarzy po raz kolejny bierzemy miotły, łopaty i sprzątamy. Efekt będzie trwał dopóki nie przyjdzie kolejna ekipa. Cieszymy się, że udało nam się zamknąć dom na zimę.
Teraz mamy trochę czasu na odpoczynek i przemyślenia na następny sezon. Musimy ustalić ile nawieźć ziemi aby wyrównać teren. Dograć terminy kolejnych ekip i rozpocząć wizyty w sklepach. Sklepy - ach zacznie się chodzenie, dokonywanie wyborów i zastanawianie się czy to właśnie ta płytka ten kolor. Piotr zostawia to na mojej głowie, gdyż jak chyba wiekszość mężczyzn, nie lubi sklepów.
Życzymy wszystkim budującym dokonczenia załozonych etapów i jak najlżejszej zimy.
Prosimy o zdjęcia, gdyz jesteśmy ciekawi jak wyglada u Was M16a.
:P

Sylwia$Artur
10-12-2007, 07:42
Witamy!
Aniu i Piotrze - prosimy załączcie zdjecia i pochwalcie sie efektem końcowym Waszego trudu budowania. Wg projektu wiemy jak wygląda ale wy macie zmiany i myślimy ze korzystne. Więc prosimy o fotki. Niestety my nie potrafimy załączyć zdjęć.
Cieszymy sie ze udało Wam sie zamknać przed zimą. My jeszcze walczymy z dachem. Mamy nadzieje ze jeszcze w tym roku zakończą.

Pozdrawiamy wszystkich budujacych.

Famagusta
11-12-2007, 22:39
Witamy
U nas robi się dach uff nareszcie. wszytko opóźniła rama, no i pgoda wiadomo listopad. Pracuje pan elektryk. Okna zamówione. Nigdy w życiu tak nei sledziłam prognoz pogody i nie patrzyłam w neibo jak teraz. :D mam nadzieję ze damy radę do konca roku. jak ktoś mi powie jak to zrobić to podeślę zdjecia. Podzielcie sie waszymi M16
pozdrawiamy

saa
20-03-2008, 15:55
Witam po długiej przerwie wszystkich budujących M16a.
Jestem ciekawa, jak wyglądają Wasze domki. My mamy już ściany, zaraz po Świętach będzie strop.

Pozdrawiam,
Sylwia

Famagusta
18-05-2008, 10:20
Witamy po wiekach przerwy!


Mamy okna, tynki wewnątrz, elektrykę, centralne ogrzewanie, oczyszczalnie ścieków i posadzki. Po niedzieli chcemy zacząć ocieplać poddasze.
Jak u was. My jesteśmy zadowoleni z efektu ale kończą sie pieniądze !!!!!!!!!!!!!!!!!

saa
20-05-2008, 10:25
Super, że ktoś się odezwał, bo już myślałam, że wszyscy siedzicie w wykończonych chałupach a tylko my zmagamy się dalej :wink:

Mamy już strop i więźbę. Ostatnimi czasy, trochę zwolniliśmy, bo kasa się kończyła, teraz czekamy na druga transzę.
Daliśmy do wyceny dach - wykonanie pokrycia blacho dachówką + rynny + okna dachowe. Trzeba też będzie zamówić okna na parter. Ceny okien są tak różne! Zawsze myślałam, że plastikowe są tańsze od drewnianych ale widzę, że to nie takie proste...
Jeśli to nie tajemnica, podzielcie się informacją, ile Was kosztował dach i okna. No, i koniecznie: jakie kolory wybraliście.
Może macie jakieś zdjęcia? Ja spróbuję udostępnić swoje.

saa
20-05-2008, 12:57
Próbuję:http://img166.imageshack.us/img166/1322/tukiedybdzietarassp6.jpg
Udało się!!!

Sylwia$Artur
21-05-2008, 14:29
Witam miłośników M16!

Dawno tu nie zaglądałam ze względu na nasz długi postój w budowie. Miło mi że u Was prace postępują w szybkim tempie.

Na zimę udało nam sie dokończyć dach. Zabiliśmy okna na dole deskami i tak czekaliśmy do wiosny. Jak już pisałam mamy niesprzyjające warunki do budowania ze względu na brak wszelkich medii. Jest to teren pod osiedle domków kompletnie nieuzbrojony a realizacja projektów sie przeciąga. Wokół powstaja domy a medii nie przybywa. Wstawiliśmy okna na dole, zrobiona jest elektryka i instalacja wodno-kanalizacyjna i nic dalej nie można robić. Brak prądu właśnie wstrzymuje nas przed tynkowaniem. Ekipa od tynków zapowiedziała ze ich maszyny nie pociągną na agregacie więc czekamy. ( do 15 czerwca energetyka obiecała podłączyć - rozdzielka juz stoi, kopia rowy na kable - to może jest szansa)
Do SAA - dach pokryliśmy dachówką ceramiczną BOGEN - śliczny czekoladowy kolor. Kosztowała 18 tys.Rynny z gamrata - 1400zł. Okna dachowe wybraliśmy z Fakro. Zamontowaliśmy je niżej niz w projekcie, dolna granica okna na wysokości 120cm. Jeśli mogę zasugerować,- gdybyście też tak chcieli to polecam kupić wysokość 160 a nie 140. Ładniej wyglądaja(my mamy na 140. - nie wygląda to najgorzej a wielkoludami też nie jesteśmy. Przy takim nachyleniu dachu górna granica wyszłaby wyżej i optycznie tez lepiej to wygląda. Wygodniejsze też jest przy otwieraniu bo wtedy sie mozna zmieścić pod szyba. Chyba ze zdecydujecie sie na uchylno obrotowe - ale są droższe. Z Roto sa tańsze.
Na takiej ilości okien dostalismy rabat 5 tys.(od cen katalogowych) Doświetliliśmy klatkę oknem dachowym. Jeśli chodzi o okna na dole to kosztowały 6 tys - w tym 7% vat (myślę ze to dobra cena)z parapetami i montarzem, Schuco,plasiki, obustronny kolor złoty dąb, jednoskrzydłowe o szer 150, balkonowe na 200x230 z słupkiem ruchomymi, małe w komórce, w małym pokoju 120.

Pozdrawiamy!

Mile widziane fotki od "budowniczych" którzy sa dalej od nas.

saa
27-05-2008, 13:48
Te okna rzeczywiście taniutko! Pewnie też trochę dlatego, że zmieniliście wymiary...

A my właśnie dostaliśmy pierwszą wycenę dachu - pokrycie blacho dachówką + montaż rynien + montaż okien dachowych - ponad 16 tys! Sama robocizna, żeby było jasne. Szukamy dalej :(
Czy dachówka kosztowała Was tyle razem z ułożeniem, czy sam materiał?

Nad oknami dachowymi się zastanawiamy - pewnie nie kupimy większych niż 140 cm, bo i tak strasznie dużo wychodzi za te 13 szt. ale myślimy nad zredukowaniem ich ilości. Tym bardziej, że w jednym pokoju chcemy zrobić pralnio suszarnio garderobę i w zasadzie nie ma potrzeby montowania aż trzech.

Piszesz, że doświetliliście klatkę... Czy zrobiliście ściankę zasłaniającą schody od strony salonu? Jeśli tak, to jakiej jest wysokości? My zrobiliśmy taką niską - ma około metra. Jutro postaram się wkleić kilka zdjęć, żeby zobrazować ale fajnie by było zobaczyć też Wasz domek :D

Sylwia$Artur
27-05-2008, 19:18
Witam!
Ta cena którą podałam to tylko cena za materiał czyli dachówkę. Robocizna - ułożenie więźby, podbitki, dachówki, montaż okien dachowych, dwóch wyłazów, rynien i stopni kominiarskich - 12 tys.

Rzeczywiście postawiliśmy ściankę oddzielającą schody od salonu, dlatego zamontowaliśmy dodatkowe okno dachowe nad schodami.

Chętnie załączyłabym zdjęcia ale nie potrafię tego robić. Mogę przesłać na meila.

Z tego co opisują inni to M16 jest rzeczywiście na kilka sposobów. :)

saa
29-05-2008, 13:21
Pewnie, że prześlij! Bardzo jesteśmy ciekawi. A te zdjęcia, które obiecywałam, umieszczę chyba dopiero w poniedziałek.

Ja też nie potrafiłam zamieszczać zdjęć ale trafiłam na forum na czytelne instrukcje i udało się. Spróbuj : http://forum.muratordom.pl/jak-dodac-zdjecia-zeby-byly-widoczne-na-forum,t63615.htm
Ja korzystałam z http://www.imageshack.us

Piotr i Ania
31-05-2008, 20:57
Witamy !!!

Po dłuugiej przerwie. Nasz M16a jest już po wylewkach i tynkach. Mamy WOD-KAN i czekamy na podłączenie CO. Teraz brygada działa na poddaszu. Regipsy,szlify i dalej farba i tak do przodu. Płytki do łazienek już są na miejscu,teraz tylko klej,fugi i będzie można prawie mieszkać. Prawie bo nie mamy jeszcze oczyszczalni. Planujemy, że święta już spędzimy w naszym pięknym domku.

Jeżeli chodzi o wielkość okien na poddaszu to my mamy takie jak w projekcie 78x140 i gdybym teraz decydowała to wybrałabym szersze i wyższe i na pewno preselect'y-kat nachylenia jest mały i wchodząc pod zwykłe otwarte okno musimy uważać na głowę. Dodatkowo poprosiłabym aby brygada tak umieściła okna by móc później przy wykończeniu regipsami rozszerzyć je trochę na boki. Wykończenie górnej części szpalety okiennej powinno być równoległe do podłogi. Takie ułożenie spowoduję , ze okna wydają się optycznie większe i jakby panoramiczne- dużo światła w pokoju.

W najbliższym czasie postaramy sie uzupełnić nasz album.

Pozdrawiamy
Ania i Piotr

saa
09-06-2008, 11:38
Ale Wam zazdroszczę!
My, rozpoczynając budowę też mieliśmy plan, żeby zamieszkać na święta ale teraz widzę, że to mało prawdopodobne :(
Popatrzcie, zresztą na zdjęcia. Oto stan sprzed dwóch-trzech tygodni:
http://img359.imageshack.us/img359/7207/200805078sc2.jpg
ścianka przy schodach
http://img359.imageshack.us/img359/6792/200805069pl5.jpg
http://img402.imageshack.us/img402/2103/200805080bp3.jpg

Teraz mamy też kominy :D
Dziś jedziemy wybrać blacho dachówkę i do końca miesiąca mamy nadzieję mieć kompletny dach, z rynnami, oknami, itp. Okna takie jak w projekcie 78x140, choć wierzę Wam, że lepsze by były większe (już dwie ekipy budowniczych M16 to potwierdzają). Niestety, kasa...
Wahamy się nad kolorem dachu - grafit lub ciemna zieleń. Cokoły i fragmenty elewacji będą z tej cegły, co słupy na tarasie, tynk lekko żółty/złamany biały. Co sądzicie - jaki kolor dachu będzie lepszy? Bo ja już kompletnie zgłupiałam :roll:

Czekamy na zdjęcia!

Piotr i Ania
14-06-2008, 16:29
Hello

Ładny ten Wasz M16a. Widzę , że budujecie zgodnie z projektem. My już mamy stan prawie developerski i kominek sie pali. Właśnie w tym tygodniu nam podłączyli. Panowie ostro pracują nad kuchnią i będą sie brali za łazienki. Oby tylko środków wystarczyło :roll:

Pozdrawiamy i prosimy o więcej zdjęć

Piotr i Ania
29-06-2008, 22:17
Hello

Jak u reszty postępują pracę?? Nic nie piszecie? Proszę o więcej zdjęć :D
U nas ostatni tydzień pracuje brygada i bierze sobie 7-dniowy urlop. My miedzy czasie czekamy na armaturę i podpięcie gazu. Ostatnio kupiliśmy płytki do salonu,kuchni i na przedpokój. Mamy kochaną sunie-bokserkę i zrezygnowaliśmy z parkietu na podłodze. Niestety bardzo rysuje parkiet pazurami. Poza tym w sierpniu planujemy rozpocząć budowę ogrodzenia. W końcu będziemy mogli wyrównać teren i może nawet posiać trawkę :roll: Czekam na wieści z budowy Saa. Jaki wybrałaś kolor dachu??

pozdrowienia
A&P

saa
30-06-2008, 13:11
Hello!

Nie dawaliśmy znaku życia, bo zapomniałam hasła i nie mogłam się odezwać na forum :evil:

W zeszłym tygodniu byliśmy na urlopie - na budowie - w związku z czym zrobiliśmy trochę porządku, drenaż wokół domu, no i mieliśmy wreszcie czas, żeby poumawiać się z kolejnymi ekipami ale za to ani chwili, żeby odpocząć.

I tak:
W tym tygodniu wchodzi elektryk i ekipa od dachu. Blachę wybraliśmy zieloną matową z Bud Matu, okna 78x140 cm Okpol.
Wczoraj chodziliśmy z elektrykiem po wszystkich pokojach i ustalaliśmy, gdzie lampka a gdzie pralka. Przyznam, że niektóre pytania sprawiały sporo kłopotu, bo nie mieliśmy jeszcze koncepcji rozstawienia mebli w sypialni czy łazience. Ale musieliśmy się skupić i zadecydować.
Zamówiliśmy też okna na dół - plastiki, obustronnie kolor orzech, wymiary tak jak w projekcie, bez szprosów. Do tej pory nie wiem, czy dobrze zrobiliśmy zamawiając kolorowe od środka (białe do wszystkiego pasują) ale trudno... raz się żyje! Mają być na 15.07. Wyszło chyba niedrogo - 7 tys. z montażem.
Umówiliśmy się też na zrobienie projektu i przyłącza wody - panowie mają wpaść w ciągu dwóch tygodni.

Widziałam, że wrzuciliście nowe zdjęcia. Co to takiego po lewej stronie od okna w salonie? Wygląda na jakąś ściankę lub zabudowę... A które z Was robiło zdjęcie dachówki? :lol:

Mam do Was i pozostałych budujących M16a pytanie: czy robiliście sufit na poddaszu?

My też czekamy na zdjęcia! Sylwia i Artur, jeśli macie problem z ich wklejeniem, to prześlijcie mailem. Ja dorzucę coś od nas, jak tylko położą nam dachówkę. Ciekawe, jak będzie naszemu M16 w zieleni? :D

saa
02-07-2008, 20:07
Czy wspominałam już, że mamy na działce żmije? :evil:
Znacie może jakiś sposób na pozbycie się tego chronionego prawem gada?

Piotr i Ania
05-07-2008, 22:36
Hello!!

Saa prace idą do przodu-tak trzymaj. W miarę postępu budowa coraz bardziej cieszy. My dzisiaj byliśmy ustalać szczegóły co do kuchni. Zaplanowałam ściankę z mebli do samej góry a nad nią sufit obniżony więc dzisiaj majster musiał przyjechać i wszystko wymierzyć. Super wyszło. Wymiary się zgadzają. Jedyne co wyszło to problem z otwarciem drzwi od jednej wysokiej szafki. W kuchni po lewej stronie od okna dobudowana jest ścianka z luksferów i trochę brakło. Wszystko jednak da się zrobić. Drzwi zamiast prawe będą lewe. :D. Ostatnie pomiary wyspy tak aby zachować ciąg komunikacyjny i za miesiąc zobaczymy efekty. Acha jeszcze majster przywiózł jedną płytę mebli- mogłam zobaczyć jak będzie wyglądało moje wenge. Pamiętam jak wybieraliśmy materiał- zobaczyłam cienkie kawałki forniru i trudno było sobie wyobrazić jaki będzie końcowy efekt.
Jeżeli chodzi o sufit na poddaszu mamy obniżony a w szcycie zrobiliśmy schowek i zamontowaliśmy wyłaz Fakro ze schodami ok. 360 zł. Mamy tam sporo miejsca, którego w domu zawsze brakuje. Człowiek to taki duży chomik :lol: . Co do widocznej ściany w salonie to ściana zewnętrzna. Elewacja tarasowa, wykusz mamy wysunięty na 60 cm stąd może takie złudzenie. Jak już wcześniej wspomniałam lubimy przestrzenie i dzięki zastosowaniu słupów mamy otwarty cały parter. Po urlopie brygady ruszamy z górna łazienką. Nie mogę się już doczekać. Po tylu problemach z brygadą budująca dom złapaliśmy oddech. Chłopaki od wykończenia pracują super no ale nie będę ich za bardzo chwalić- aby sie nie popsuli.Podsumuje ich na końcu pracy. :wink:

Pozdrawiamy
A&P

Piotr i Ania
05-07-2008, 22:45
Saa

na jakiej wysokości masz okno w kuchni?? czy ja dobrze widzę 3 pustaki?? Sprawdź proszę czy nie będzie Ci to kolidować z blatem w kuchni. Standardowa wysokość szafek z blatem to 85 cm, my mamy 92 a 3 pustaki to 75. no chyba że macie inny wymiar pustaka?!.

Jeszcze raz pozdrawiamy
A&P

saa
10-07-2008, 15:22
No tak, zapomniałam uściślić: okna na dole mają wymiary zgodne z projektem ale oprócz kuchennego. Tam okno ma mieć 155 cm (o ile dobrze pamiętam) wysokości a obecny otwór zostanie podmurowany od dołu. Wysokość szafek przyjęliśmy standardową, czyli 85 cm a blat kuchenny będzie zarazem parapetem, tzn. parapetu nie będzie. Ale teraz zastanawiam się, czy nie lepiej by było 90 cm...
Z tą ścianka, to rzeczywiście, chyba złudzenie. Pod pewnym kątem wydaje się o większa niż w rzeczywistości - przyjrzałam się u nas, tez tak mamy.

Od poniedziałku znowu urlop! Oczywiście, na budowie :D
Elektrycy kończą. Dach się przystopował. Dostawca pokrycia się spóźnia i mamy wszystko oprócz najważniejszego - blachy. Ale na jutro obiecał na 100%. Nie będę się denerwować... Szkoda zdrowia.
Mam nadzieję, że okna będą na czas, bo znudziło nam się już spanie w przyczepie i pilnowanie przewodów.
:evil:

Anjazzielonego
23-07-2008, 15:08
witam,

Dopiero się zarejestrowałam na Muratorze i bardzo liczę na Waszą pomoc – z tego co widzę, wszyscy tu piszecie o projekcie M16a, natomiast ja jestem zainteresowana M16. Nie wiem, czy różnią się te obie wersje? Na stronie muratora nie ma wersji „a”.
Czy ktoś z Was w ogóle budował, buduje wersję M16?
My się przymierzamy i b. chciałam poznać REALNE koszty budowy, przy założeniu, że dach będzie z blachodachówki, a nie dachówki,całość zlecona firmie.
Czy cena wyliczona na poziomie 311.000 zł netto jest do dotrzymania? W projekcie podają, że to jest cena bez schodów drewnianych i np. bez tynków wewnętrznych, oraz bez przyłączy z działki do domu.

Możecie napisać, na ile należy liczyć wersję z tynkami, przyłączami itp.??? taką do wprowadzenia się.

Aha, i czy ktoś z Was zlecał ten projekt w całości firmie, nie systemem gospodarczym? Czy przy zleceniu całości firmie VAT wynosi 7% na materiały i usługę?

Będę wdzięczna za jakiekolwiek rady i dołączam do grona osób ZACHWYCONYCH tym projektem.

saa
24-07-2008, 16:21
Witam,

M16 i M16a to bardzo podobne domy, mają prawie identyczny rozkład pomieszczeń. Z zewnątrz M16 ma bardziej dworkowy charakter a M16a bardziej nowoczesny. Oba znajdziesz na stronie Muratora.
http://projekty.muratordom.pl/search_results.htm?powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&kondygnacja=&nazwa=&symbol=m16&x=36&y=10

Co do kosztów, to mogę wypowiedzieć się na temat M16a, bo ten budujemy. Budujemy systemem gospodarczym (bierzemy różne ekipy do różnych prac, czasem zrobimy coś sami).
Niestety, nie poratuję Was, jeśli chodzi o koszt całości. Jesteśmy na etapie pokrywania dachu (blacho dachówka), mamy okna, elektrykę (łącznie z odcinkiem na zew. budynku). Wydaliśmy około 160 tys. brutto.
Przed nami: tynki wew., ocieplenie zew. + tynki, ocieplenie poddasza, hydraulika, posadzki - to tak z grubsza...
Jeżeli kupujesz coś z usługą, np. okna z montażem, płacisz 7% VAT.

Piotr i Ania
15-08-2008, 12:56
Witamy!!

Wklejmy parę fotek. Mamy już górną łazienkę. pracujemy nad ogrodzeniem i niwelacja terenu. na początku września może dotrze do nas kuchnia :lol:.Jak zrobimy już ogrodzenie to wyrównamy działkę i będzie nareszcie czysto. Tylko jak deszcz popada to będzie błotko. Ale nie przed samym domem bo tam wysypiemy gruz. Nadal wybieram kolor na ściany i nie mogę się jeszcze zdecydować. Ze względu na otwarta przestrzeń parteru sufit będzie wszędzie w jednym kolorze.Kuchnia: odcienie zieleni, salon: piaski i beże, jadalnia podobnie tylko inne odcienie. W salonie planuje jedna ścianę zrobić intensywnym czerwonym lub ceglanym. Tak aby ożywić wnętrze. ( podłoga będzie ciemna ). przedpokój taki jak sufit aby sie nie wyróżniał. Paleta barw jest bardzo duża tylko to teraz ze sobą połączyć- nie jest łatwo. Jak będzie widać efekty to wstawię fotki.

Pozdrawiam i też czekam na fotki od Was ludziska.

A&P :P

saa
18-08-2008, 12:10
Bardzo ładna łazienka Wam wyszła. Szczególnie praktyczna jest ta półka pod umywalką. A podbitka... super! Czy to, po prostu, deskowanie?

Jutro postaram się wrzucić kilka zdjęć, bo trochę się już nasz domek zmienił. Mamy zielony dach, orzechowe okna i tynki (miodzio! :wink: ) a z rzeczy, których nie widać: przyłącze wody i szambo. Dziś montuje się brama garażowa.
Też musimy pomyśleć o wyrównaniu terenu, bo połowę działki mamy teraz zajętą przez góry piachu i ziemi i naprawdę trudno się po niej swobodnie poruszać.

Od tygodnia czy dwóch mamy też pierwszego lokatora - czarnego kotka bez ogonka. Sam do nas przyszedł. Był głodny i bardzo przestraszony (chyba ktoś go wyrzucił, bo koty raczej się nie gubią). Wpadał złapać coś do jedzenia i uciekał do lasu. Ale teraz już cały czas jest z nami i zrobił się z niego straszny pieszczoch :D
Mieliśmy wziąć kotka, gdy już się wprowadzimy do naszego domu ale, jak widać, los chciał inaczej...

saa
22-08-2008, 11:32
Działka wyrównana! Można siać trawę :D

Piotr i Ania
23-08-2008, 21:42
hello!!

Prosimy o zdjęcia.
Nam w piątek wylali ogrodzenie. Mamy prawie równą działkę tylko sąsiad przekopał ją ponownie bo prowadził wodę do siebie. Dobrze, ze teraz:)). W poniedziałek przyjeżdża fachowiec zainstalować licznik gazowy i już będzie płynąć gaz. teraz z uzbrojenia zostanie nam oczyszczalnia.Nadal wybieram kolory.

Pozdrawiamy i czekamy na zdjęcia
A&P

saa
05-09-2008, 14:50
No tak, z tymi kolorami to można zgłupieć! Przechodziliśmy przez to przy dachu a braliśmy tylko dwa kolory pod uwagę!
W środku, póki co, wszystko będzie na biało, bo nie mam za bardzo czasu na wymyślanie. No i, w zasadzie, to już mamy jeden kolor we wnętrzu - naturalnie ceglasty :D

Kilka zdjęć (nie najświeższych):

http://img258.imageshack.us/img258/3031/dscf0991dc0.jpg (http://imageshack.us)
nasz nowy przyjaciel na tle schnących tynków i kuchennego okna

http://img137.imageshack.us/img137/6883/dscf0990xa4.jpg (http://imageshack.us)
okna w salonie

Pozdrawiam

saa
08-09-2008, 13:10
Tak wygląda M16a z zielonym dachem:

http://img152.imageshack.us/img152/2433/dscf1124er9.jpg (http://imageshack.us)

http://img174.imageshack.us/img174/3064/dscf1122hd7.jpg (http://imageshack.us)


Trawa też już się zieleni :D

Anecia:):)
12-09-2008, 16:03
Dopiero dołączyłam do Was.Tez wybralismy projekt z muratora. Tylko podobnie jak Anjazzielonego nie M16 tylko M16.Mam mnóstwo pytań. Mam nadzieje ze pomożecie:)

Piotr i Ania
20-09-2008, 15:32
Hello!!

Mamy już kuchnię !!HUURRRA. Tak niewiele trzeba aby dom stał się domem. Do tej pory czuliśmy się jak na budowie a teraz. Ciepło kominka, widok kuchni- mogłabym już tam zostać. Jedziemy dzisiaj zrobić parę fotek to wkleimy w wolnej chwili.


Pozdrawiamy
A&P :lol:

saa
22-09-2008, 16:22
Ale super! Pokażcie ją jak najszybciej! Strasznie jestem ciekawa...

My, ciągle jak na budowie, grzejemy się grzejnikiem elektrycznym.
Ale już pod koniec tygodnia ocieplamy poddasze, zakupiliśmy też styropian i takie tam różne na elewację zewnętrzną - będzie cieplej.
A już w ogóle gorąco by było, gdybyśmy zainstalowali piec :wink:

Iwona25
30-09-2008, 14:42
Witam wszystkich milosnikow M16a i M16.Wlasnie zamowilam projekt i na wiosne zaczynamy budowe.Zanim jednak to nastapi chcialabym zasiegnac pewnych rad.Otoz najwiekszy problemem z jakim sie borykamy to okna dachowe.Zastanawiamy sie nad zmiana wolich oczek(Projekt M16)na okna polaciowe.Niewiemy tylko jak taka zmiana wplynie na rozmiary pomieszczen.Bardzo prosze o pare wskazowek,mile widziane zdjecia..

saa
30-09-2008, 15:41
Coraz nas więcej! :D

Iwona, co do zamiany oczek na okna połaciowe i zmniejszenia powierzchni pomieszczeń, to możesz zerknąć na poddasze M16a. Rożnica wynosi +/- 2 m2 na pokój. Pytanie, czy zależy Wam na powierzchni... Dla nas (2+kot), np., powierzchnia na górze jest wystarczająca, żeby nie powiedzieć za duża! I aż strach pomyśleć, jaki przyrost musielibyśmy mieć, żeby to wszystko zasiedlić ;-)
Rezygnując z wolich ok, możecie również wstawić okno do łazienki. Bo tak, to chyba tylko jakiś świetlik? Pytanie, czy zależy Wam na widnej łazience... :wink:

Póki co, nie mam zdjęć naszych pokoi na górze ale jak będę miała chwilę, to zrobię i wrzucę tu lub podeślę mailem.

Gdzie będziecie budować?

saa
30-09-2008, 16:24
Czy wspominałam już, że mamy na działce żmije? :evil:
Znacie może jakiś sposób na pozbycie się tego chronionego prawem gada?

Żmije chyba uciekły do lasu odkąd zrobiliśmy porządek na działce. Ale wczoraj widziany był LIS! :o

Iwona25
01-10-2008, 12:09
Saa,bardzo dziekuje za szybka odpowiedz..Sytuacja wyglada nastepujaco.Polaczylismy pomieszczenia 16 i 17 (sypialnia) a z 15 zrobilismy lazienke.Zastanawiamy sie czy przy takiej zmianie bedzie miejsce w sypialni na duze lozko.Jezeli chodzi o zmiany,przeprojektowalismy tez schody betonowe na drewniane krete.Budujemy w Przeworsku woj.podkarpackie.Pozdrawiam i czekam na fotki.

saa
01-10-2008, 13:00
Pomysłowo! Łóżko na pewno się zmieści, choć z powodu słupa nie można go będzie postawić w dowolnym miejscu. Całe szczęście, że w ścianie od łazienki nie ma ukrytego kolejnego :D
My, natomiast, połaczyliśmy pokoje 14 i 15 (sypialnia) a w 17 zrobimy pralnię + suszarnię + prasowalnię + ogólną garderobę i zobaczymy co nam jeszcze przyjdzie do głowy :wink: Sypiania wyszła naprawdę duża, tylko przedzielona na pół kominem.

Iwona25
01-10-2008, 13:21
Hmm nie pomyslalam o tym slupie..trzeba bedzie jakos sie go pozbyc.:Pmoze znacie juz jakies wyprobowane metody.Saa,napisz prosze czy w salonie zamiast tych trzech okien wystarcza dwuskrzydlowe..Czekam na jakiekolwiek [email protected]

Iwona25
01-10-2008, 13:22
blad.. [email protected]

Iwona25
01-10-2008, 13:23
blad.. [email protected]

Iwona25
01-10-2008, 13:24
Aha,czy przejscie do kotlowni przez garaz zostawiliscie tak jak w projekcie?

saa
01-10-2008, 14:03
Przejście z garażu do kotłowni zostawiliśmy. Zastanawialiśmy się tylko, czy robić drzwi z kotłowni na dwór ale w końcu zrobiliśmy.
Okna w salonie zrobiliśmy trzy duże, jak w projekcie - możesz je zobaczyć na zdjęciach, które zamieściłam. O ile dobrze pamiętam, Piotr i Ania dali dwudzielne (też na zdjęciu). Oni też, między innymi, pozbyli się słupów na poddaszu robiąc jakąś ramę spawaną. Famagusta chyba też. My zostawiliśmy.

Iwona25
13-10-2008, 17:00
Saa,mozesz mi podac wysokosc scianki pod oknem dachowym?

saa
14-10-2008, 12:23
Nie robiliśmy ścianki pod oknem ale, z tego co pamiętam, w projekcie było 130 cm (licząc od stropu) a 120 cm od poziomu wykończonej podłogi.
Widzę, że ciągle zastanawiacie się nad zmianą okien :)
Macie już projekt?

Iwona25
14-10-2008, 20:39
Mamy juz projekt,ekipe i troche materialu,ale jak widac ciagle jakies watpliwosci.Co do okien postanowilismy,beda dachowe,niewiemy jeszcze tylko jakie rozmiary,moze jakas podpowiedz...

Iwona25
15-10-2008, 20:15
Czy ktos z Was prowadzi dziennik budowy ??

Piotr i Ania
19-10-2008, 11:25
Witamy!!

Co do okien w salonie- mamy jedno 210x180 polecam jednak tak jak zrobiła Saa 3 duże okna- im większe tym bardziej wygląd nowoczesny domu.
okna dachowe- mamy tak jak w projekcie 78x140- teraz zrobiłabym szersze i wyższe.Ścianka kolankowa główna jest w projekcie na 40 cm, druga z regipsu przesunięta do środka domu na wysokość 120. To zabiera powierzchnię ale pozwala na lepsze ustawienie mebli. Przestrzeń pomiędzy ściankami można zagospodarować zabudowa wnęk-schowki. Murator zgadza się na podwyższenie ścianki o jeden pustak pod warunkiem zachowania szerokości okapu. Nie ma co jednak z tym przesadzać gdyż dach jest płaski ( kąt 33% ). Przy wysokiej ściance będzie niewidoczny. Jeżeli będziecie budować dom na działce ze spadkiem terenu-widoczny fundament powiększy ściany domu ( tak jest u nas z jednej strony ściana fundamentu ma 140 cm ). W związku z tym taras wyszedł nam ponad gruntem anie na gruncie ( architekt niestety nam nie doradził jak to zniwelować ). Tak na marginesie- z doświadczeń w budowie domu - teraz budowalibyśmy dom parterowy , rozłożysty z możliwością adaptacji poddasza góra na 2 pokoje. Chodzenie po schodach już nas męczy :( to tak od strony technicznej . No cóż może następnym razem :D . Teraz mamy swoje M16a prawie skończone i to nas cieszy. Kuchnia, elewacja, salon, górna łazienka, ogrodzenie to już zamknięty etap- więc może uda nam się święta spędzić w cieple rodzinnego kominka.

Pozdrawiamy
A&P

Piotr i Ania
19-10-2008, 11:34
Witamy!!

Co do okien w salonie- mamy jedno 210x180 polecam jednak tak jak zrobiła Saa 3 duże okna- im większe tym bardziej wygląd nowoczesnego domu a tym samym więcej światła w salonie.
okna dachowe- mamy tak jak w projekcie 78x140- teraz zrobiłabym szersze i wyższe.Ścianka kolankowa główna jest w projekcie na 40 cm, druga z regipsu przesunięta do środka domu na wysokość 120. To zabiera powierzchnię ale pozwala na lepsze ustawienie mebli. Przestrzeń pomiędzy ściankami można zagospodarować zabudowa wnęk-schowki. Murator zgadza się na podwyższenie ścianki o jeden pustak pod warunkiem zachowania szerokości okapu. Nie ma co jednak z tym przesadzać gdyż dach jest płaski ( kąt 33% ). Przy wysokiej ściance będzie niewidoczny. Jeżeli będziecie budować dom na działce ze spadkiem terenu-widoczny fundament powiększy ściany domu ( tak jest u nas z jednej strony ściana fundamentu ma 140 cm ). W związku z tym taras wyszedł nam ponad gruntem anie na gruncie ( architekt niestety nam nie doradził jak to zniwelować ). Tak na marginesie- z doświadczeń w budowie domu - teraz budowalibyśmy dom parterowy , rozłożysty z możliwością adaptacji poddasza góra na 2 pokoje. Chodzenie po schodach już nas męczy :( to tak od strony technicznej . No cóż może następnym razem :D . Teraz mamy swoje M16a prawie skończone i to nas cieszy. Kuchnia, elewacja, salon, górna łazienka, ogrodzenie to już zamknięty etap- więc może uda nam się święta spędzić w cieple rodzinnego kominka.

Pozdrawiamy
A&P

Iwona25
19-10-2008, 12:53
Witam serdecznie Piotra i Anie!!!Pozwolilam sobie zajrzec do Waszych zdjec i musze przyznac ze jestem pod wrazeniem.Bardzo podobaja nam sie Wasze zmiany w projekcie,jest tak przestronnie i wogole suuuper.Zastanawiam sie nad wasza sciana w kuchni.Co oznacza sciana CARGO??Tez myslimy o wyspie dlatego z niecierpliwoscia czekam na zdjecia z realizacji kuchni.Bylabym wdzieczna za kilka fotek zrobionych w poddaszu,moglabym lepiej wyobrazic sobie te czesc domu.Napiszcie prosze po ile okien zamontowliscie w jednym pokoju na poddaszu..z gory dziekuje.

saa
05-11-2008, 16:52
Iwona, mam nadzieję, że doszły zdjęcia poddasza. Jeśli tak, to pewnie już zauważyłaś, że póki co nie ciekawie to wygląda... Sporo pracy jeszcze przed nami!

Aniu i Piotrze, uchylcie rąbka tajemnicy i pokażcie swój domek :wink: A już koniecznie kuchnię, bo jeszcze chwilka i my też będziemy musieli zakupić meble i całą resztę a wciąż tyle znaków zapytania!
No i elewację. My już ociepliliśmy dom styropianem, wkrótce położymy siatkę i klej ale kolor to już chyba na wiosnę... Bardzo mi się podoba propozycja elewacji projektantki - mam na myśli duże fragmenty z cegły / płytek klinkierowych (choć nie jestem fanką klinkieru). Ciekawa jestem jak Wy zrobiliście. Odezwijcie się.

Pozdrawiam,
Saa

Iwona25
05-11-2008, 20:16
SAA,dziekuje za fotki bardzo nam pomogly,w sumie to juz zdecydowalismy sie na okna dachowe.Zastanawiamy sie tylko czy wystarczy jedno okno w kazdym pomieszczeniu.
Podaj mi prosze wymiary Waszych okien w salonie,bo bardzo nam sie podobaja a w naszym projekcie sa troche inne.

ANIA I PIOTR my takze czekamy z niecierpliwoscia na zdjecia z kuchni ;)

saa
06-11-2008, 16:23
Po jednym oknie w pokoju na górze na pewno nie wystarczy. W projekcie są po trzy. My daliśmy po dwa w pralni i małym pokoju oraz 4 w łączonym. Oczywiście, wszystko zależy od wielkości okien, bo tak naprawdę, przepisowo, to chodzi o stosunek powierzchni przeszklenia do powierzchni podłogi (czy na odwrót? :-? )
Okna w salonie mamy 92x200 cm, o ile dobrze pamiętam. A dlaczego chcecie zmieniać? Wasze są też bardzo ładne. I takie same na całej elewacji.

saa
07-11-2008, 08:53
A tak teraz wygląda nasz domek (w styropianie):

http://img91.imageshack.us/img91/7311/dscf1516nx2.jpg (http://imageshack.us)

i drzwi

http://img374.imageshack.us/img374/3906/dscf1520bz6.jpg (http://imageshack.us)

Iwona25
30-11-2008, 18:35
Piotrze i Aniu co z kuchnia?Kiedy wyslecie fotki??Mam nadzieje ze wszystko idzie po waszej mysli.Pozdrawiamy

Iwona25
04-12-2008, 13:27
Saa,gdzie kupiliscie okna dachowe,pytam bo jestesmy w Niemczech i mamy okazje po dosc dobrej cenie kupic okna w praktikerze.No wlasnie w praktikerze,niewiem czy to dobry pomysl,bo slyszalam ze w takich marketach okna nie sa tak dobrej jakosci.Moze wiesz cos na ten temat.Czekam na odpowiedz.Aha,bardzo ladne drzwi,podoba mi sie kolor.

saa
14-12-2008, 11:14
Ho, ho! Widzę, że na serio wzięliście się za budowanie. Już okna dachowe Wam w głowie :wink: Zazdroszczę zapału - u nas już trochę przygasa.

Przepraszam, że długo nie odpisywałam ale dawno nie zaglądałam na forum. Nie wiem czy nie jest za późno...

Okna dachowe kupiliśmy w firmie, w której zakupiliśmy blachę na dach oraz inne akcesoria do pokrycia.
Mamy okna firmy Okpol. Były trochę tańsze niż Velux czy Fakro a mają samoczyszczącą szybę. Taki bonus :wink:
Poza tym, Pan Sprzedający polecał, że niby, jak nie ma różnicy, to po co przepłacać.
Póki co, z oknami nic się nie dzieje, są dobrze wykonane - jesteśmy zadowoleni. A jak jest z tym samoczyszczeniem, to się jeszcze okaże :D
Nie mam teraz przy sobie faktury ale kosztowały coś około 900 zł (komplet z kołnierzem). Sprawdzę, ile dokładnie i dam znać. Jeśli to jeszcze aktualne...

saa
14-12-2008, 11:16
Cieszę się, że drzwi się podobają. Sama wybierałam 8)

Iwona25
18-12-2008, 13:23
Hej Saa!! W sumie to juz zrezygnowalismy z zakupu tych okien ze wzgledu na to ze byly to okna drewniane a nie aluminiowe,ale dzieki za odpowiedz.Na jakim etapie jestescie?!Macie juz kuchnie?

saa
18-12-2008, 15:13
A skąd! Nie mamy jeszcze podłogi i to nas wstrzymuje.
Wymyśliłam podłogę z dębowych desek... Żeby nie spłukać się na "sklepową", kupiliśmy dęby i będziemy z nich wyrabiać deski, tzn. nie my, osobiście, tylko stolarz. Dużo taniej ale trochę się z tym schodzi.
Tak więc, kuchni nie mamy ale mamy już kaloryfery, piec i ciepłą wodę w kranach oraz osobiście obsadzone kontakty i inne przełączniki elektr.

Czy dobrze mi się wydaje, czy tak jak ja, nie możesz się doczekać, kiedy ktoś wreszcie pokaże jak może wyglądać kuchnia w M16 :wink:

Nasze okna połaciowe są drewniane i chyba większość okien tego typu jest drewnianych. Ale może coś się zmieniło na rynku od czasu, gdy je kupowaliśmy.

Macie już pozwolenie na budowę?

Pozdrawiam

Iwona25
21-12-2008, 14:40
Tak,mamy juz pozwolenie,ekipe i troche materialu.Kierownik budowy zaklada ze do sierpnia 2009 dom bedzie nakryty.Czekam na ten dzien z niecierpliwoscia,juz nie mowiac o kuchni.Bardzo chcialabym gdzies podpatrzec zdjecia zrealizowanej juz kuchni i salonu.Saa,macie juz kominek??

saa
23-12-2008, 12:10
Nie, nie mamy. Póki co, korzystamy z kozy sąsiada, który nam ją pożyczył w czasie, kiedy nie mieliśmy jeszcze centralnego ogrzewania. Jednak, tak się przyzwyczailiśmy do ognia w salonie, że mimo gorących kaloryferów, rozpalamy wieczorami w kozie :D
Ale już po Świętach mamy zamiar kupić i zainstalować docelowy kominek. Na pewno nie będzie to taki zabudowany wkład, tylko wolnostojący piec kominkowy. Jak tylko go zamontujemy, umieszczę zdjęcia.

Tymczasem, pozdrawiam wszystkich budujących M16
życząc spokojnych i pogodnych Świąt, mnóstwa zrealizowanych pomysłów w nadchodzacym roku oraz aby Wasze M16 stały się jak najszybciej wymarzonymi domami.

Sylwia

Piotr i Ania
23-12-2008, 17:59
Hello!!

Przepraszamy za tak długie milczenie ale ostanie 2 m-ce to czas przeprowadzki i zakupów. Nie mamy jeszcze internetu a w pracy niestety nie mamy czasu na pisanie.
Informujemy Drogich budujacych M16a, iż od 08-11-2008 mieszkamy w naszym slicznym domku!. To zupełnie co innego niz mieszkanie w bloku. Wieczorami jest cicho. Żaden sąsiad nie wierci w ścianie ( no chyba, że my bo trzeba przykręcić karnisze :P ). Już wiszą zasłony w salonie, w kominku tli sie ogień a na kanapie wyleguje sie nasz sunia. Dom pachnie świeżą choinką i prawie jesteśmy gotowi do świat. Bedzie więcej czasu więc mam nadzieję, iż uda nam sie zrobić zdjęcia. Pozdrawiamy wszystkich i Życzymy Zdrowych Spokojnych Świat Bożego Narodzenia

Ania&Piotr
[/img]

Iwona25
27-12-2008, 11:49
Aniu i Piotrze,takiego cuda jeszcze nie widzialam,zyczylabym sobie miec kiedys taka piekna kuchnie..Bardzo prosze o wiecej zdjec..Pozdrawiamy!

Iwona25
27-12-2008, 13:27
Aniu przeslij prosze zdjecie z przodu kuchni tak aby mozna bolo zobaczyc calosc...cudenko!

marek35
07-01-2009, 08:16
Witam,
Ja budowę z własnego M16a rozpocząłem 1.09.2008 w Sosnowcu. Przed świętami prawie skończyłem dach. Prawie bo brakuje gąsiorów, ale już się nie dało. Teraz ocieplenie dachu i okna. W projekcie naprawdę mało co zmieniłem.
Mam pytanie do wszystkich. Jakiej wysokości użyliście krokwi na dach? Co zrobiliście ze słupami w pokojach na poddaszu?
Pozdrawiam Marek
:D

Iwona25
07-01-2009, 11:35
Witaj Marku!!!Przeczytaj poprzednie wypowiedzi uzytkownikow bo wiem ze chyba Piotr i Ania znalezli dobry sposob, na pozbycie sie slupow w pokojach u gory.Robili jakies metalowe konstrukcje..
Przeslij fotki jesli posiadasz chetnie podgladniemy NASZ domek.

marek35
07-01-2009, 12:48
Cześć,
Ja na razie nie zamontowałem słupów w pokojach. Ania i Piotr poprzez stalową konstrukcję pozbyli się nawet słupów na środku. Pracownicy od dachu mówili, że przy tak mocnej konstrukcji – podwójne krokwie – to te słupy są zbędne.
Mam trochę zdjęć, ale muszę się nauczyć je wstawiać :) ale to chyba ptrwa.

saa
16-01-2009, 13:18
Witaj Marku,
my też nie dokonaliśmy zbyt wielu zmian w projekcie.
Jednak, jeśli chodzi o dach, to mamy lekko odchudzoną konstrukcję (pod blacho dachówkę). Wysokość krokwi, sprawdzę w dokumentacji, bo nie pamiętam - ale chyba 18 cm (jeżeli w projekcie było 20 cm). Spec od więźby porobił jakieś przeliczenia, polączył krokwie takim ramiakiem (jętki?) i przesunął wypadające na środku pokoju słupy, tak, że stoją nieco niżej, tzn. w miejscu, gdzie już się nie chodzi wyprostowanym. Pozostałe są ukryte w ścianach działowych.

saa
16-01-2009, 13:57
Aniu i Piotrze,

kuchnia jak z katalogu! A kominek!
Co to za duże płyty, którymi obudowany jest wkład? Czy to jakiś kamień?

Nie znam się na tym kompletnie, bo nie wzięliśmy się jeszcze za "prawdziwą" wykończeniówkę... Póki co, tak sobie dłubiemy: a to drzwi wewnętrzne, a to kontakty, malowanie ścian. Trochę brak czasu a trochę chyba też początkowego zapału. Mam nadzieję, że odżyje wraz z wiosną, bo już chciałabym skończyć. Każdy etap ma swoje plusy i cieszy, niewątpliwie, ale ile można żyć w prowizorce?

U nas też choinka była żywa (w doniczce, wysadzimy ją do ogrodu) - wielka do samego sufitu i pachnąca! Pachniała ładnie, co prawda tylko do czasu, kiedy nasz Z Dobrego Serca Przygarnięty Kot jej nie oznaczył jako swojej (kto ma kota, wie, co to znaczy :evil: ) ale i tak była piękna...
Dla kota skończyło się to mniej pięknie, bo na stole operacyjnym. I teraz, nie dość, że nie ma ogonka, to nie ma też jajek :P

Iwona25
11-02-2009, 20:50
HALO FORUMOWICZE!!Jak tam wykonczenia w waszych M16??Jak wam sie mieszka??Chyba dobrze skoro sie nie odzywacie :P

saa
12-02-2009, 09:20
U nas bez zmian. Przeczekujemy zimę :wink:
A jak u Was postępy?

Iwona25
13-02-2009, 19:53
My takze z niecierpliwoscia czekamy na wiosne,tyle tylko ze u nas budowa dopiero sie rozpocznie.Niemozemy doczekac sie momentu az wbija piersza łopate w ziemie.Wciaz zastanawiamy sie nad oknami w dachu,zrobic wole oka czy zwykle trojkaty wtopione w dach,mam nadzieje ze ostateczny wybor bedzie trafny.Saa,macie juz kominek??Wrzuc pare fotek,chetnie was podgladniemy.

marek35
18-02-2009, 12:34
Witam Wszystkich,
Ja powoli ocieplam poddasze. Cały parter zastawiony wełną :D .Mam jeszcze dokończyć ścianki na dole, czekam na okna i może wchodzić elektryk. Byle do wiosny.

saa
23-02-2009, 10:52
Ostatnio, zmieniła się koncepcja kominka. Najpierw miał być wolnostojący piec kominkowy a teraz wkład wpuszczony w ścianę kominkową. A co wyjdzie, zobaczymy :D
Podłoga będzie za jakiś miesiąc. Wybraliśmy gres do garażu, kotłowni i spiżarni oraz płytyki do łazienki na dole - projektant ze sklepu ma zaproponować jak to ułożyć. Zobaczymy jak wyjdzie. Tylko trzeba to wszystko jeszcze ułożyć :roll: .
Jak znajdę na Tubądzinie te moje kafelki, to wrzucę zdjęcie.

Marku, widzę, że tempo masz imponujące. Budujesz przez całą zimę czy mieliście jakieś przerwy? My zaczęliśmy w październiku lub listopadzie 2007 (fundamenty) ale zimę przeczekaliśmy, bo trochę się baliśmy mrozów. Zaczęliśmy z powrotem dopiero w marcu.
Poddasze mamy jeszcze nie ocieplone, choć wełnę na jesieni wtargaliśmy na górę ale na więcej nam sił nie starczyło :wink:

marek35
24-02-2009, 09:34
Witam,
Zacząłem 1 września 2008, przed świętami prawie skończyli dach w tym czasie prawie miesiąc to przestoje. Zimą tylko układanie wełny na poddaszu. Do lipca chcę, muszę :D zrobić stan „deweloperski” obiecałem mojej rodzince , że Wigilia 2009 już w NASZYCH czterech kontach.
Pozdrawiam

saa
24-02-2009, 10:42
Zdążysz na pewno. Dom już stoi a Ty masz jeszcze prawie cały rok przed sobą.
My, tak naprawdę, zaczęliśmy w marcu 2008 (fundamentów, które mieliśmy wcześniej, nie liczę , bo powstały w 3 - 4 dni) a w lipcu mieliśmy już stan surowy zamknięty + instalacje + tynki wewnętrzne.

Piotr i Ania
27-03-2009, 09:02
Hello Ludziki!!

Co u Was? Jak postepy w budowie? pokażcie proszę Wasze domki. Powiem Wam, że mieszkanie w domu wynagradza wszytkie bóle zwiazne z budową, robotnikami. Teraz byle do wiosny i pierwszej trawy.
:D



Pozdrawiamy
A&P

saa
27-03-2009, 09:28
Hello!

Wy to już pewnie zapomnieliście, co to budowa :wink:

Cieszę się, że się w końcu odezwaliście, bo byłam bardzo ciekawa jak Wam się mieszka, no i, oczywiście, jak w ostatecznym kształcie wygląda Wasz domek.
Ja nie robiłam ostatnio zdjęć, bo niewiele się zmieniło. Ale już niedługo czeka nas wybór koloru elewacji - właśnie dziś przyszła ekipa od tynków.
A Wy jaki kolor wybraliście? Macie jakieś zdjęcia?

U nas na działce trawa była zielona przez całą zimę (posialiśmy ją na jesieni). I to był bardzo dobry pomysł, bo dzięki temu mamy względny porządek wokół domu. Teraz posadziliśmy kilka drzewek ale dużo jeszcze brakuje.

Piotr i Ania
30-03-2009, 10:38
Saa
Nie mamy w domu jeszcze internetu. jak masz prywatna skrzynke bedzie mi łatwiej.

Pzdr
A&P

saa
03-04-2009, 11:05
adres wysłałam na Waszą prywatną skrzynkę.

marek35
09-04-2009, 09:04
Witam wszystkich, trochę potrenowałem ze wstawianiem zdjęć. To moje dzieło jakiś czas temu. Dzisiaj mam już okna i zacząłem kręcić profile ścianki na poddaszu.
Podrzucilibyście kilka zdjęć z poddasza. Bardzo jestem ciekaw efektów.
Pozdrawiam
[http://img14.imageshack.us/my.php?image=dsc04467j.jpg][/img]

saa
09-04-2009, 09:49
Nic nie widać.
Nie pamiętam, co trzeba zrobić - albo usunąć [img] z końca albo dodać na początku. Obstawiam to pierwsze - spróbuj, może teraz się uda.

marek35
09-04-2009, 14:16
[http://img14.imageshack.us/my.php?image=dsc04467j.jpg]

Iwona25
24-04-2009, 20:10
Witam wszytkich,bardzo goraco!!!
Nadszedl czas naszego M16,fundamenty wylane!!!To nic w porownaniu do Waszych domkow,ale zawsze to juz cos.Jestem ciekawa jak sie urzadziliscie no i jak wogole sie Wam mieszka.Napiszcie prosze czy w koncowym efekcie jest cos co byscie zmienili.
Wyslijcie prosze pare fotek..

Piotr i Ania
11-05-2009, 18:37
Hello!!!

Od listopada mieszkamy w domku i nawet zima nie była taka straszna. Znajomi mówili mi, "poczekaj spadnie śnieg i odechce Ci sie domu. To odśnieżanie, wczesne wstawanie- jeszcze zatęsknisz do bloków" A Nam właśnie to sie podobało. Tak czystego śniegu i długiej zimy to w mieście nie było.
Teraz mamy piekna wiosnę, szkoda tylko ,że tak mało deszczu gdyż posialiśmy trawę i czekamy.... a z drugiej strony w weekendy jemy śniadanie na tarasie- to jest fantastyczne uczucie.
Wszystkim budujacym życzę siły i wytrwałości w dążeniu do zakończenia budowy. Powiem Wam, iż warto znosić te trudy dla tej chwili na tarasie, gdy pije kawę i nie moge uwierzyć , że Nam się udało.

Pozdrawiamy
A&P

Iwona25
07-06-2009, 15:44
http://www.fmix.pl/album/31361/iwona1/1[/img]

Iwona25
07-06-2009, 15:46
http://www.fmix.pl/album/31361/iwona1/1

Iwona25
07-06-2009, 15:49
Pierwsze zdjecia: fundamenty

Iwona25
19-07-2009, 14:43
Piotr i Ania,Saa jak Wasze M16a??

saa
22-07-2009, 08:25
Ostatnio, naszym największym osiągnięciem jest ułożenie podłogi w salonie i kuchni (z desek, na legarach). Poza tym, powoli wykańczamy resztę domu. Ponieważ robimy to sami, to trochę to trwa. Ale ułożyliśmy już płytki w kotłowni oraz, częściowo, w garażu.
Zostało nam: ocieplenie poddasza, zrobienie tarasu, położenie koloru na elewacji (to już ekipa), cała łazienka, schody i montaż mebli w kuchni. Pewnie znajdzie się jeszcze kilka rzeczy, o których zapomniałam.
Iwona, nie mogę zobaczyć Twoich zdjęć, nie mam dostępu.

Iwona25
22-07-2009, 14:45
Zdązylam zauwazyc,ze zdjecia sie nie wyswietlaja,nie mam pojecia dlaczego..Jak bede miala troche wiecej czasu to jeszcze nad tym potrenuje.Nasz domek ma byc zamkniety pod koniec sierpnia wtedy postaram sie wrzucic kilka fotek.SAA,jak planujesz umeblowac kuchnie,myslisz moze o wyspie??Bardzo podoba mi sie kuchnia Ani i Piotra,chodz chcialabym zobaczyc ja z przadu.My rowniez zaplanowalismy cos tego typu dlatego od razu poszerzylismy kuchnie o 1,5 m.Wyslij jakies fotki chetnie Was podgladniemy.Pozdrawiam.

saa
22-07-2009, 15:33
Ja też już zapomniałam jak się wkleja zdjęcia. Muszę sobie przypomnieć i kilka wkleić.
Co do kuchni, to raczej w kształcie L. Wyspa jest fajna ale jakoś zabrakło mi na nią miejsca lub wyobraźni. Wydawało mi się, że będzie za ciasno. Chętnie zobaczyłabym kuchnię Ani i Piotra. A Wy, poszerzyliście kuchnię kosztem spiżarni?

agusia2704
23-07-2009, 17:59
witam wszystkich!
ja tez zabieram sie za budowe domu M16a z małmy zmianami. czekam na decyzje ze starostwa i mam nadzieje ze za miesiac rusza pierwsze prace. licze ze znajde wsrod was kogos kto podzieli sie doswiadczenie i uwagami. pozdrawiam wszystkich

agusia2704
23-07-2009, 18:01
moze jest ktos kto rozpoczal budowe niedawno i moze mi podac przyblizony koszt fundamentow?

saa
24-07-2009, 09:29
Witam,
my robiliśmy fundamenty na jesieni 2007, więc raczej nie ma co porównywać naszych kosztów ale za meteriały i robociznę zapłaciliśmy 20 tys. (zdjęcie humusu, wykopy, wykonanie fundamentów, izolacje poziome i pionowe).
Gdzie budujecie i jakie zmiany planujecie w stosunku do projektu?

agusia2704
24-07-2009, 16:43
hej! rozpocząć mam zamiar za miesiac. budujemy w wielkopolsce okolice Leszna. zmiany w sumie male. powiekszylismy dolna lazienke, wstawilismy okno na klatce schodwej, schody lekkie zamiast murowanych, drzwi do kotlowni przeniesliśmy na tyl budynku. tak nam wygodniej. i wyzsza scianka kolankowa na górze przez co troche powierzchni nam przybylo. ze spiżarni przy kuchni nie rezygnuje. to duza wygoda. marzyla mi sie wyspa w kuchni ale mysle ze taka jak jest w projekcie tez mozna fajnie urządzic. ale dluga droga przed nami.

Iwona25
27-07-2009, 20:20
SAA,poszerzylismy caly budynek z jednej i drugiej strony o ok 1,25,mieszkajac w M16 co myslisz o tej zmianie..

Iwona25
27-07-2009, 20:24
Agusia,my kopalismy fundamenty ok 2 miesiace.Wyszly nas podobnie jak saa ok 20 tys.

agusia2704
28-07-2009, 15:52
dzięki bardzo za odpowiedz. mam wstepny kosztorys fundamentów na 15 tyś. ale musze sie liczyc ze pewnie w trakcie prac cos jeszcze moze wyjsc i koszty sie zwiększą.

saa
30-07-2009, 09:32
15 tys. to dobra cena.
Nie wiem, czy mi się tylko wydaje, czy koszty robocizny spadły od czasu, kiedy my budowaliśmy... Już któryś raz spotykam się z tym, że mniej kosztuje zrobienie, np. dachu czy tynku. Inna sprawa, że w okolicach Warszawy zawsze drożej :(
Iwona, jeśli chodzi o poszerzenie domu od strony garażu, to myślę, że to dobry pomysł. Teraz widzę, że miejsca w garażu i innych pomieszczeniach gosp. nigdy dosyć :wink: Garaż mamy cały zawalony pozostałymi oraz nie wykorzystanymi jeszcze materiałami, narzędziami - no, wszystkim, po prostu, oprócz samochodu, bo na niego nie ma już miejsca. Jeśli chodzi o resztę domu, to na nasze potrzeby (2+kot), powierzchni jest aż nadto. Broniłam się przed tym jak mogłam ale i tak teraz widzę, że za duży dom wybudowaliśmy...
Nie wiem jaki u Was stan osobowy, bo przecież wszystko od tego zależy.

Iwona25
30-07-2009, 12:58
Kryzys kochana,kryzys..w tej sytuacji nawet budowlancy musza zejsc z cen..Jesli chodzi o robocizne,to nasz domek od fundamentow po dach(W tym dach rowniez)to 30tys zl.Za tynki wew.biara ok 9 zl za m2.Budujemy w Podkarpaciu.Jesli chodzi o stan os. naszej rodziny,to jest nas czworo,w tej sytuacji m16 chyba sie sprawdzi.Saa,wrzuc jakies fotki z wnetrza domku,jesli posiadasz oczywiscie.

Iwona25
30-07-2009, 22:18
http://img75.imageshack.us/img75/5777/dsc02566.jpg ('http://img75.imageshack.us/i/dsc02566.jpg/')

Iwona25
30-07-2009, 22:20
hmmm niewiem co jeszcze robie zle ze niemoge wkleic zdjecia

Iwona25
30-07-2009, 22:21
http://img75.imageshack.us/img75/5777/dsc02566.th.jpg

saa
31-07-2009, 10:20
9 zł za tynki?! A my płaciliśmy po 30 (dokładnie rok temu), bez materiału. I to była normalna cena. Gipsowe były trochę tańsze ale też powyżej 20 zł. Ja też chcę budować w kryzysie! :evil:
Widzę fundament! Ale trochę małe to zdjęcie, chyba trzeba jakoś zmienić rozmiar - zaraz potrenuję i powiem jak. Nie mam na tym komputerze nowych zdjęć domu, więc poćwiczę na kocie.

http://img266.imageshack.us/i/obraz108.jpg/
(http://img266.imageshack.us/i/obraz108.jpg/)
[img]http://img266.imageshack.us/img266/7430/obraz108.jpg (http://img266.imageshack.us/i/obraz108.jpg/)


albo kozie (tak było w zeszłym roku, na jesieni):
http://img338.imageshack.us/img338/1914/dscf1574.jpg (http://img338.imageshack.us/i/dscf1574.jpg/)

Już wiem - trzeba skopiować Hotlink for forums (1) - z tych linków na dole, tylko trzeba też zaznaczyć: Include details. Żeby zdjęcie było większe, podczas ładowania zdjęcia, trzeba zaznaczyć resize image i wybrać np. 320x240 (for websites and emails).

Iwona25
31-07-2009, 20:16
http://img75.imageshack.us/img75/5777/dsc02566.jpg

Iwona25
04-08-2009, 21:54
Saa,udalo mi sie w koncu zalozyc dzinnik naszej budowy..zdjecia tez sie udaly :)
Zapraszam

Iwona25
14-08-2009, 12:11
Nasz M16 nabiera ksztaltow :)
http://img291.imageshack.us/img291/1826/budowa028.jpg (http://img291.imageshack.us/i/budowa028.jpg/)

Asia i Jacek
22-10-2009, 15:38
Witam,
jesteśmy zaintresowani budową domu wg projektu M16a. Bardzo chętnie wysłucham Państwa opinii i ewentualnych wskazówek co do zmian w projekcie. Będę wdzięczna za podzielenie się uwagami.
pozdrawiam Asia

saa
22-10-2009, 16:18
Najlepiej ułatwić sobie życie i nic nie zmieniać. 8)
My zaakceptowaliśmy M16a jaki jest. No, może minimalnie go przystosowaliśmy do naszych potrzeb: połączyliśmy dwa pokoje na górze w jeden, zmniejszyliśmy liczbę okien dachowych tam, gdzie się dało.
Dół nietknięty - jest wygodny w użytkowaniu i funkcjonalny.

agusia2704
22-10-2009, 16:54
Witam!

Ja jestem dopiero na początku mojej drogi. Fundamenty stoją ale na razie pogoda mi nie pomaga. Ja zmniejszyłam okna dachowe. Podniosłam ścianę kolankową na 1,2m. Nie wiem jak to sie sprawdzi ale na pewno pokoje na poddaszu będą bardziej ustawne. Na dole prawie nic nie zmieniłam. Powiększyłam tylko łazienke, zmieniłam wejście do kotłowni na tył domu. Pozdrawiam

saa
04-11-2009, 10:08
A teraz kilka zaległych zdjęć:
1. elewacja (tynk Gobi01)
http://images49.fotosik.pl/222/f7e1ff893897dedamed.jpg

2. podłoga (przed cyklinowaniem i olejowaniem)
http://images37.fotosik.pl/218/c95f245605d131bcmed.jpg
http://images40.fotosik.pl/218/e309b91c0b67e027med.jpg

a kuchnia będzie jak zrobię porządek :D

Iwona25
04-11-2009, 14:34
WOW SAA,piekny dom.Jestem pod wrazeniem...A te okna,cudooo.
Jaki kolor elewacji,prosze o firme i numer hihih tak na zapas

saa
04-11-2009, 16:27
Aaaa tam, zaraz piękny! :oops:

A tak serio, dziękuję, cieszę się, że się podoba. Pewnie zwłaszcza te prześcieradła, co? :wink:
Tynk Ceresit Gobi 01.

Piotr i Ania
04-11-2009, 20:59
Hello!!

Ładny ten M16a. Te trzy okna również robią wrażenie. Kiedy Finał??? Proszę pokaż więcej zdjęć.

Pzdr
A&P

saa
05-11-2009, 09:30
:o Piotr i Ania! A już myślałam, że nas opuściliście...
Jak Wam się mieszka?

My już finiszujemy, kompletujemy dokumentację (brakuje nam jeszcze zaświadczeń od kominiarza i elektryka) i w tym roku oficjalnie kończymy budowę. Wykończenie zajęło nam więcej czasu niż myśleliśmy a jeszcze i tak mnóstwo do zrobienia.

Póki co, specjalnie dla Was, zegar ze ściany umownie zwanej "kominkową", bo kominka jeszcze, niestety, nie mamy:
http://images41.fotosik.pl/219/b38b4154ccf2ea5dmed.jpg

A teraz Wasza kolej... :wink:

Iwona25
06-11-2009, 15:01
Piotr i Ani ja tez myslalam,ze juz zapomnieliscie o forumowiczach.Napisz pare slow jak sie mieszka..No i pokaz wreszcie swoja kuchnie w pelnej okazalosci.

Iwona25
06-11-2009, 15:08
http://img249.imageshack.us/img249/2284/s6301252.jpg (http://img249.imageshack.us/i/s6301252.jpg/)

Piotr i Ania
09-11-2009, 19:38
Witamy!

Własnie wczoraj minął nam rok jak mieszkamy w naszym M16a. Powiem tak - nie zamieniłabym sie juz na mieszkanie w bloku. W takie dni jak dzisiaj gdzie na dworze chłodno, mglisto i ponuro zapalmy kominek i siadamy w salonie- wspominamy z uśmiechem na ustach cała budowę. Jeszcze niedawno ocieplaliśmy dach, w kuchni był las a na działce bałagan i błoto. Nie zapomniałam o Was tylko czasu niestety brakuje a i połaczenie z internetem na naszej wsi nie za dobre. Z perspektywy rocznego mieszkania-powiem tak budujac teraz - budowalibyśmy dom parterowy-w piętrowym robi sie podział rodziny. Domek na 3 osobową rodzine jest trochę duży-ale jak przyjeźdza rodzinka to każdy ma swój kącik. Nasz M16a ma podniesioną ścianke kolankowa i tym samym zwiekszyliśmy powierzchnię poddasza. Każdy pokój ma 3 okna dachowe -wymiar jak w projekcie i mysle , iz mniejsze nie doświeliłyby ładnie pokoi. Brakuje mi pralni i miejsca do suszenia prania-na razie jest to w jedym z pokoi. Jeszcze napisze gdyz właśnie wychodzę z pracy i pędzę do domku.

Pzdr
A&P

saa
18-02-2010, 14:23
Melduję, że budowa oficjalnie zakończona!
Obyło sie bez problemów, dom nadaje się do zamieszkania, więc nie pozostaje nam już nic innego jak MIESZKAĆ i cieszyć się z naszego M16.
Oczywiście, jeszcze mnóstwo do zrobienia - póki co, mieszkamy na dole, góra zupełnie nie wykończona. Ale teraz, zimą, nie bardzo chce się cokolwiek robić. A zimę mamy "że hej!" i odśnieżania mnóstwo :x - wracamy z pracy i za szufle! To właśnie jeden z uroków mieszkania w domu :wink:

Aniu, Piotrze - pokażcie jakieś zdjęcia, w ogóle nie widziałam Waszego domu z zewnątrz.
Iwona, widziałam, że macie już stan surowy zamknięty. Teraz szybko środek i ... gotowe!:wink:

Pozdrawiam wszystkich

Małmal
26-02-2010, 20:47
Czy ktoś buduje dom wg tego projektu M16a

Małmal
27-02-2010, 13:49
Kochani czytam oglądam i nakręcam sie coraz bardziej podoba mi się ten projekt. Chcę małego domku ale funkcjonalnego wydaje mi się że ten taki jest. Mam rację czy nie.

saa
09-03-2010, 10:28
Mały to pojęcie względne.
Ja też chciałam małego domku - około 100 m2. Stanęło na M16a, który, jak wiesz, jest trochę większy. Teraz myślę, że trochę jednak za duży na nasze potrzeby.
Mieszkamy na dole i tak naprawdę brakuje nam tylko pomieszczenia technicznego, które przewidzieliśmy na górze - pralnia + suszarnia i jednego pokoju dla gości/dzieci? Z powodu garażu w bryle budynku, poddasze musi jednak być jakie jest.
Ale rzeczywiście, dom jest funkcjonalny. Wygodne przejście do kuchni, salonu, spiżarnia "pod ręką", przejście z domu do garażu.
Niestety, zajmuje trochę miejsca na działce.

Piotr i Ania
13-03-2010, 10:19
Hello!

M16a - to na pewno nie jest mały domek :D w perspektywie czasu mieszkania w domku faktycznie brakuje nam pralni i suszarni. Na etapie budowy można było pomniejszyć pokoje na górze ale niestety nie przewidziałam potrzeby posiadania pralni czy suszarni.To ułomność mieszkania w bloku.Nam poddasze udało się wykończyć więc tam mamy sypialnie a dół jest do codziennego życia i dla gości. Mieszka nam się super.

Pozdrawiamy
Ania&Piotr

marek35
15-03-2010, 08:57
Witam,
Ja dalej walczę w wykończeniem. Pralnia i suszarnia dosyć fajna jest w kotłowni, ale ogrzewanie mam na gaz więc bez kurzu.
Jeszcze nie mieszkam więc o funkcjonalności nie mogę zbyt dużo napisać.

marek35
15-03-2010, 08:57
Witam,
Ja dalej walczę w wykończeniem. Pralnia i suszarnia dosyć fajna jest w kotłowni, ale ogrzewanie mam na gaz więc bez kurzu.
Jeszcze nie mieszkam więc o funkcjonalności nie mogę zbyt dużo napisać.

saa
15-03-2010, 11:00
My też na razie ustawiliśmy pralkę w kotłowni. Całkiem wygodna lokalizacja. Palimy węglem i drewnem ale opału nie trzymamy w kotłowni, więc jest względnie czysto. Oczywiście, suszenie odbywa się w salonie. Ale już nie mogę się doczekać aż wszystko będzie w jednym miejcu i nie trzeba bedzie rozstawiać i chować suszarki oraz deski do prasowania. Tylko, czy będzie mi się chciało chodzić po schodach? :-?
Marek, masz jakieś zdjęcia Twojego domu? Może tym razem uda Ci sie wkleić...

marek35
16-03-2010, 14:34
Saa Witam,
Łatwiej będzie jak prześlesz mi e-maila na [email protected] i wymienimy się zdjęciami. Pozdrawiam

agusia2704
18-08-2010, 15:33
hej! zagląda tu ktos jeszcze? jak sie mieszka w waszych domkach? ja mam nadzieje ze uda mi sie zamknac dom przed zima a na wiosne pełna para ruszam dalej. tearz jestem na etapie dachu. mam pytanie czy deskowaliscie caly dach? bo nie wiem co robic. pozdrawiam

saa
02-09-2010, 10:07
Właśnie zajrzałam.
Nie mamy deskowania. Łaty, kontrłaty i blachodachówka.
Ale to zależy, czym zamierzasz pokryć: blacha, ceramika, gont bitumiczny...

Małmal
01-11-2010, 19:42
hej! zagląda tu ktos jeszcze? jak sie mieszka w waszych domkach? ja mam nadzieje ze uda mi sie zamknac dom przed zima a na wiosne pełna para ruszam dalej. tearz jestem na etapie dachu. mam pytanie czy deskowaliscie caly dach? bo nie wiem co robic. pozdrawiam

Gratuluję nam zalewają fundamenty i dają nadzieję że przed zimą postawią mury z więżbą dachową, jezeli zima nie zaskoczy. Narazie prognozy się nie sprawdzają.

Małmal
28-12-2010, 22:47
Iwona jak tam Wasza budowa? Pokaż co już zrobione, ciekawa jestem jaki kominek wybrałaś. Pozdrawiam

Małmal
13-03-2011, 18:26
marazm całkowity czy zapracowanie???
Pokażcie swoje domki, wiele decyzji przed nami i ciągle za mało pomysłów. Jak rozwiązaliście sprawe kominka na środku pokoju?
Pozdrawiam

agusia2704
28-04-2011, 13:46
praca wre! my już pomału zabieramy sie za środek. kominek mamy tak jak w projekcie. osobiscie bardzo mi sie takie rozwiązanie podoba

josephgo87
20-09-2011, 20:14
Witam wszystkich budujących nasz śliczny domek. Oto link do naszego albumu ze zdjęciami:
https://picasaweb.google.com/114638502814009571566/20110829?authuser=0&authkey=Gv1sRgCL6s5sWY4LjFKA&feat=directlink

Pozdrawiam.