PDA

Zobacz pełną wersję : ciemne dachy np. grafitowe



sloneczny_slonecznik
29-05-2007, 11:26
mój znajomy, archtekt- tak na marginesie
powiedział mi ostatnio coś co nie daje mi spokoju

minowicie:
że ciemne dachy np. grafitowe, bardzo mocno się nagrzewają, przez co latem na poddaszu jest bardzo gorąco, a poza tym na nagrzanej powerzchni powstają jakieś szczeliny

no właśnie ... co robić, a ja chciałam dach w kolorze grafitu :(

HenoK
29-05-2007, 12:00
no właśnie ... co robić, a ja chciałam dach w kolorze grafitu :(
W systemie Isomax ciemny kolor dachówki jest wskazany - powierzchnia dachu służy jako kolektor słoneczny. Ciepło z dachu jest gromadzone pod budynkiem.
Za odpowiednią temperaturę w budynku jest odpowiedzialny system wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji.
Więcej szczegółów w wątkach :
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1821353#1821353
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1812190#1812190

Może warto zainteresować tym systemem :).

gogo5660
29-05-2007, 14:39
A od czego jest izolacja? Zima nie przepuszcza ciepla na zewnatrz a latem powoduje nieprzepuszczanie ciepla do wewnatrz... pomijam straty cieplne ktorych nie da sie uniknac... a powstawanie szczelin to tego jeszcze nie slyszalem- a jaka dachowka cement czy ceramika?

pan od ciasteczek
29-05-2007, 15:10
Ale mi pasuje ten temat.
Zdecydowałem się na czarny cisar Braasa i zastanawiam się teraz jak bardzo nagrzewa się taka dachówka w stosunku do czerwonej.
Dodam tylko, że w poprzednim domu mieliśmy starą dachówkę Braasa w kolorze ceglastym, nie ocieplone i nie zaizolowane poddasze i latem nagrzewało się strasznie.
Teraz mam w projekcie 20cm wełny - nie wiem na ile to pomoże.
Może wypowie się ktoś kto ma czarny/grafitowy/ciemnobrązowy dach.

suwalek
29-05-2007, 15:42
Mam dachówkę czarną cementową na domu parterowym. Nad parterem ocieplenie wełną 25 cm. Dom ustawiony kalenicą w linii północ-południe, od południa zadaszenie nad tarasem, blokujące promienie słońca, które nie wpadają bezpośrednio do wnętrza domu..

W domu jest bardzo przyjemnie, nieco chłodniej niż na tarasie, nie dostrzegam ujemnych skutków nagrzania dachu.

Nie wiem do jakiej temperatury nagrzewają sie dachówki, ale tynk ściany zewnętrznej - zielony, nagrzewa się w słońcu bardzo mocno, jednak nie czuć tego na wewnętrznej powierzchni ściany (suporeks 24cm + styropian 12cm).

Na nieużytkowym poddaszu bardzo ciepło i sucho, jak w saunie, którą chyba tam kiedyś zrobię :-)

gogo5660
29-05-2007, 16:12
Mam braz Brass ocieplenie welna 20 cm i w domu latem jest dobrze(dodam jeszcze za mam mury z Porothermu 44) na poddaszu nie mam jeszcze ocieplenia i jak wchodze tam w sloneczny dzien to jest masakra ale planuje ocieplenie rowniez welna 20 :D

Marzin
29-05-2007, 21:32
Mam dach grafitowy, który nawiasem mówiąc sam kładłem. Fakt, nagrzewa się nieźle, od strony południowej dachówki były tak gorące, że podczas pracy przy kominie parzyły mnie w d.....
Ale. Pod dachówkami jest przecież przestrzeń powietrzna, i powiem Wam, że choć w tej chwili nie mam jeszcze na poddaszu żadnej izolacji, wogóle nie czuć tam upału. Izolacja dopełni szczęścia.

sloneczny_slonecznik
30-05-2007, 06:51
dziękuję za Wasze wypowiedzi

zapomniałam na początku napisać, że
u nas będzie [u]blachodachówka[/]

HenoK
30-05-2007, 07:11
dziękuję za Wasze wypowiedzi

zapomniałam na początku napisać, że
u nas będzie [u]blachodachówka[/]
To tym bardziej nie wiem, gdzie miałyby powstawać te szczeliny.

Grzegorz Saczek
30-05-2007, 07:12
Pewnie na łączeniach blach, na zakładkach.

Rezi
30-05-2007, 08:39
prawdą jest ze sią nagrzewa i to potwornie
prawdą jest tez ze trzeba dac dobre ocieplenie

ale jak to ładnie wygląda :lol:

kaczorek.
30-05-2007, 13:52
nagrzewa sie okrutnie - 8) ale dobra izolacja i problem nagrzewania poddasza zniknie - chyba ze masz wiele okien polaciowych od poludnia - jezeli taj jest to :roll: bedzie ciepło - aha 20 cm to trochę malo - daj min 25 cm i polecam deskowanie pod blachodachowke całego dachu - bardzo dobrze izoluje cieplnie :D

HenoK
30-05-2007, 14:12
... polecam deskowanie pod blachodachowke całego dachu - bardzo dobrze izoluje cieplnie :D
Nie izoluje lepiej od np. wełny mineralnej, ale pozwala na wykonanie drożnej szczeliny powietrznej pod blachodachówką ...

kaczorek.
30-05-2007, 14:41
... polecam deskowanie pod blachodachowke całego dachu - bardzo dobrze izoluje cieplnie :D
Nie izoluje lepiej od np. wełny mineralnej, ale pozwala na wykonanie drożnej szczeliny powietrznej pod blachodachówką ...

nikt nie pisze że izoluje lepiej niz wełna :roll:

a o so chosi :-? tobie z tą droższą szczeliną bo nie wiem co autor miał na mysli

HenoK
30-05-2007, 16:11
... polecam deskowanie pod blachodachowke całego dachu - bardzo dobrze izoluje cieplnie :D
Nie izoluje lepiej od np. wełny mineralnej, ale pozwala na wykonanie drożnej szczeliny powietrznej pod blachodachówką ...

nikt nie pisze że izoluje lepiej niz wełna :roll:

a o so chosi :-? tobie z tą droższą szczeliną bo nie wiem co autor miał na mysli
Drożnej, a nie droższej. To dwa różne wyrazy.
Zastosowanie folii wstępnego krycia zamiast pełnego deskowania powoduje często zatkanie szczeliny powietrznej pod blachodachówką lub znaczne ograniczenie jej przekroju.

kaczorek.
30-05-2007, 20:57
okazuje sie ze kursy szybkiego czytania wcale nie są takie świetne ;)

- :oops: - nastepnym razem czytaj wolniej i ze zrozumieniem !

Andrzej Wilhelmi
01-06-2007, 00:00
Zastosowanie folii wstępnego krycia zamiast pełnego deskowania powoduje często zatkanie szczeliny powietrznej pod blachodachówką lub znaczne ograniczenie jej przekroju.

To dość ciekawe stwierdzenie. Czy możesz je uzasadnić? Pozdrawiam.

HenoK
01-06-2007, 06:49
To dość ciekawe stwierdzenie. Czy możesz je uzasadnić? Pozdrawiam.
No może czasami przesadzam, jednak prawdę mówiąc rzadko zdarzało mi się widzieć na budowie folię wstępnego krycia porządnie naciągniętą i przymocowaną.
Taka sytuacja siłą rzeczy zmniejsza przekrój kanału wentylacyjnego pomiedzy folią wstępnego krycia i blachodachówką.
Przy pełnym deskowaniu tego typu problemy raczej nie występują.

Andrzej Wilhelmi
03-06-2007, 00:14
... rzadko zdarzało mi się widzieć na budowie folię wstępnego krycia porządnie naciągniętą i przymocowaną.
Taka sytuacja siłą rzeczy zmniejsza przekrój kanału wentylacyjnego pomiedzy folią wstępnego krycia i blachodachówką.
Przy pełnym deskowaniu tego typu problemy raczej nie występują.

Skoro folia wstępnego krycia jest lekko zwieszona to chyba zwiększa się przestrzeń pomiędzy nią a blachodachówką.
Moim zdaniem poprawne zamocowanie folii to właśnie z lekkim zwisem umożliwiającym spływanie skroplin środkiem pomiędzy krokwiami co gwarantuje nie podciąganie wody pod kontrłaty. Pozdrawiam.

iwonaszczytno
03-06-2007, 16:25
Dokładnie jak pisze pan Wilhelmi, folia ma zwisać swobodnie a nie być naciągnięta, strzałka ugięcia nawet do 2,5 cm, zwisająca lużno folia nie jest wadą, nie mówimy tutaj o bardzo dużym ugięciu powyżej tej strzałki oczywiście

A_dam
04-02-2009, 14:56
nagrzewa sie okrutnie - 8) ale dobra izolacja i problem nagrzewania poddasza zniknie - chyba ze masz wiele okien polaciowych od poludnia - jezeli taj jest to :roll: bedzie ciepło - aha 20 cm to trochę malo - daj min 25 cm i polecam deskowanie pod blachodachowke całego dachu - bardzo dobrze izoluje cieplnie :D

czy warto deskować (pod blachodachówkę) poddasze nieużytkowe?

nuance
04-02-2009, 15:03
Ale się przestraszyłam jak weszłam i przeczytałam pierwszy wpis. Ja też chcę mieć ciemną dachówkę (robena angobowaną antracyt). A poddasze z sypialniami i aż zamarłam. Ale poczytałam dane techniczne dachówek ceramicznych i prawidłowej ich izolacji i myślę, że to nie problem :D

mxxxx
04-02-2009, 15:36
mam koramic L-15 antracyt na pełnym deskowaniu, w lipcu było tam +40 a może i nawet więcej, mnie to nie przeszkadza bo mam poddasze nieużytkowe, izolację 30cm styropianu mam ułożone na podłodze, pod nią jest domek w którym nigdy nie było jeszcze więcej niż +23