PDA

Zobacz pełną wersję : znowu "trudne" fundamenty



Jagna
01-07-2003, 13:41
Przeczytałam wszystko co było na ten temat na forum, ale u nas jest jeszcze inna sytuacja:
działka - glina. Piękna, równiutka glina :o
Na wysokości 80cm położone są dreny na całej działce (kładła gmina 15 lat temu). Sąsiad kilka działek dalej wykopał sobie dół i na głębokości mniej więcej 150cm jest lustro krystalicznej wody... (suche lato)
Dom będzie bez podpiwniczenia. Architekt mówi tylko poszerzeniu ław i nie widzi potrzeby badań geotechnicznych ("bo widać co tam jest"). A ja się zastanawiam nad płytą fundamentową - czy to ma sens? Dodam, że planujemy ogrzewanie powietrzem + rekuperator, przy czym marzy mi się ogrzewanie podłogowe powietrzem, bo uparłam się na gres...czyli Legalett? Czy ja straszne bzdury tu plotę? Czy ktoś może coś poradzić?

Drozdek
01-07-2003, 14:13
Geotechnik nikomu jeszcze nie zaszkodzil, a wielu już uratował przed popelnieniem najwiekszego błędu, którego później nie da się już poprawić... No i nie jest w końcu taki drogi....

tom soyer
01-07-2003, 15:05
ogrzewanie powietrzne nie ma duzego wplywu na to jakie fundamenty zastosujesz. bardziej istotne jest czy bryla budynku jest zwarta (prostokatna lawa fundamentowa) czy bardziej skomplikowana oraz w jakiej technologii bedzie budynek, ile kondygnacji itd ?

Jagna
01-07-2003, 15:54
Dom na planie litery T, parterowy z użytkowym poddaszem, beton komórkowy z dociepleniem. Faceta od ogrzewania powietrznego mamy i będzie robił projekt całej instalacji mam nadzieję już niebawem. Teraz walczymy o fundamenty - jak zrobić, żeby było dobrze. Ja też stawiam na geotechnika, ale mąż (główny sponsor imprezy) mówi, że "a po co?" :roll:
Dlatego pytam tutaj....może ktoś coś doradzi.
Zawsze zostaje możliwość ulitmatum: albo geotechnik, albo... :wink:

alexsoft
01-07-2003, 19:56
Geotechnik:
koszt od 500PLN do 1000PLN - w kosztach domu (wielkosc typu 200000PLN-400000PLN) zadna roznica, za to moze uratowac przed postawieniem domu na ruchomych piaskach = wywaleniu w bloto calosci kwoty potrzebne na budowe domu......

Uwazam ze jesli dysponuje sie finansami na dom trzeba dysponowac finansami na ekspertyzy potrzebne do stawiania domu.....

Jarecky
02-07-2003, 07:34
Hey :)
To, że na poziomie posadowienia fundamentów znajduje się glina o niczym jeszcze nie świadczy...dopiero badanie geotechniczne pozwala stwierdzić czy w warstwach niższych nie zalegaja tzw. warstwy o słabszej nośności...dopiero analiza odwiertu pozwala stwierdzić jednoznacznie jakiej nośności jest grunt...
Jeśli chodzi o rady architekta to dziwię się, że ignoruje tę kwestię w końcu to mu powinno zależeć na tym by spać spokojnie ;)...zresztą o posadowieniu budynku powinien decydować konstruktor a nie architekt... architekci nich decydują o bryle i funkcji ;)
Pozdrawiam cieplutko :)

02-07-2003, 08:36
Zrób ekspertyzę geotechniczną. Będziesz budował spokojniejszy o końcowy wynik a potem spał spokojnie.Powodzenia.

Jagna
02-07-2003, 08:56
Wręczyłam mężowi kartkę z telefonem do geotechnika. Zobaczymy.
A co do architekta, to ja też byłam zaskoczona, Jarecky :(
Ale kto by słuchał "głupiej baby" (napisałam w cudzysłowiu, bo wiadomo, że to nie ja :wink: )
Dzięki za rady. Szczerze mówiąc...takich się spodziewałam.

Jarecky
02-07-2003, 17:32
Witam :)
Jagna tak trzymaj...fundamenty to podstawa ;)...
Pozdrawiam cieplutko :)