PDA

Zobacz pełną wersję : Czy te wylewki nie sa zbyt grube ?



Mareko
01-07-2003, 19:47
Polozylem na wstepnej wylewce kable grzejne (ogrzewanie podlogowe) i ekipa ktora robila wylewki wylala na to 6 cm wylewki. Moje obawy dotycza tego czy to nie jest zbyt grubo ? Przeciez to cieplo bedzie musialo przebyc droge az 6 cm betonu + plytka/panel i dopiero mnie ogrzeje ... co Wy na to ?
Mam sie martwic czy nie bedzie tak zle ?

VPS
01-07-2003, 20:41
Vaillant Partner Serwis

Obawiam się niestety że masz poważny problem. Będą oj bedą wyciągane złotóweczki z kieszeni przy tak grubej wylewce :cry:
Nie jestem specjalistą od ogrzewania podłogowego elektrycznego lecz od wodnego. Tam właśnie przy ogrzewaniu podłogowym jest wylewka grubości ok 6cm. Chyba firma która robiła Ci wylewki pomyliła pojęcia odnośnie ogrzewania podłogowego elektrycznego z wodnym.

Oto co znalazłem w necie:

"System DEVI™ to niezwykle efektywny system grzewczy. Może stanowić wyłączny system ogrzewania domu lub poszczególnych pomieszczeń. Jednocześnie niezwykle mała grubość mat grzejnych devimat™ (jedynie 2,5 mmm) pozwala zainstalować system DEVI™ na już istniejących podłogach (betonowych, drewnianych, wykończonych ceramiką) bez konieczności niwelowania dotychczasowego ich pokrycia. Maty grzejne devimat™ instalowane są w warstwie kleju bezpośrednio pod powierzchnią płytek ceramicznych lub też w niewielkiej (5 mm) warstwie masy samopoziomującej (rekomendowanej w przypadku wykończenia parkietem, panelami podłogowymi lub wykładziną dywanową). W ten sposób nie następuje znaczące podniesienie poziomu podłogi i związana z tym konieczność dopasowywania wysokości drzwi i futryn."
http://www.devi.com.pl/

Patos
01-07-2003, 21:04
Nie martw się ! co innego maty, a co innego przewody przy mniejszej grubości to możesz Farelka włączyć będzie taniej tu chodzi o kumulację.

Mareko
01-07-2003, 21:50
VPS : piszesz tylko o matach kladzionych na posadzke a nic na temat grubosci wylewki zakrywajacej kable wiec skad te Twoje wnioski o strasznych kosztach ?
Lubisz straszyc ludzi ... ?

kocza
01-07-2003, 22:28
Długo rozważałem zasosowanie takiego ogrzewania. Uważam, że 6 cm jest ok.

Jeżeli masz tzw. 2 taryfę, to wylewka mogłeby mieć nawet 10 cm (akumulacja).

Mareko
01-07-2003, 22:37
wlasnie o efekt akumulacji mi chodzi
a czy panel na takiej wylewce to nie problem ?

01-07-2003, 22:56
Najlepiej, jak na wylewkę z ogrzewaniem podłogowym (tak wodnym jak i elektrycznym) zasosujemy płytki ceramiczne, bądź kamień.

Nie ma również tragedii w przypadku zastosowania paneli. Stanowią one pewną barierę, którą ciepło unoszące się z posadzki musi pokonać, ale i panele mają sens. Jeden z moich kumpli ma apartament na takim raczej prestiżowym osiedlu ogrzewanym prądem. Na podłoze z kablami grzejnymi ma zastosowane panele. I działa ! Rachunki za prąd też nie są kosmiczne (jak chcieliby chyba niektórzy). Warunek, to ciepłe ściany, okna itp., umiejętne sterowanie układem i druga taryfa.

Jeszcze jedno, być może najważniejsze - należy zastosować panele dopuszczone do układaniu na ciepłych podłogach (na ogrzewaniu podłogowym. Pzdr.

01-07-2003, 22:58
a jaki to domek?

z czego ściany?

jaki masz przydział mocy?

Mareko
01-07-2003, 23:02
domek nie nowy ale ocieplony, nowe okna wsp. k scian ok. 0.5
przydzial moce 20KW

kocza
01-07-2003, 23:03
ok.

Ci GOŚCIE powyżej, to byłem ja.

Nie wiem, czemu pojawiłem się anonimowo. Pzdr

SwFranciszek
02-07-2003, 12:16
Wcale nie jest zbyt grubo.
Wazne czy siatka zbrojeniowa i przywiazany do niej kabel jest odpowienio zdystansowany od dolu i czy przed wylewka ocieplales strop.
Kabel grzejny powinien byc umieszczony mniej wiecej w polowie grubosci wylewki a ta powinna miec grubosc 4-6 cm wlasnie.
Poza tym w przyrodzie nic nie ginie. Kabel rozgrzewa beton i to beton oddaje zakumulowane cieplo.
Grubsza warstwa bedzie sie co prawda nieco dluzej nagrzewac ale tez i dluzej oddawac cieplo. Wazne jest czy odda do gory a to zalezy od ocieplenia stropu.
Jesli jeszcze nie wybrales sterowania - to polecam z programatorem wlaczen/wylaczen. Czujniki powietrzne mozesz sobie darowac.

Pzdr

Mareko
02-07-2003, 19:00
myslalem o termostatach Euroster 2000 . czemu moge zapomnniec o czujnikach powietrza ?

02-07-2003, 22:47
Wcale nie jest zbyt grubo.
Wazne czy siatka zbrojeniowa i przywiazany do niej kabel jest odpowienio [u]zdystansowany od dolu i czy przed wylewka ocieplales strop.
Kabel grzejny powinien byc umieszczony mniej wiecej w polowie grubosci wylewki a ta powinna miec grubosc 4-6 cm wlasnie.
Poza tym w przyrodzie nic nie ginie. Kabel rozgrzewa beton i to beton oddaje zakumulowane cieplo.
Grubsza warstwa bedzie sie co prawda nieco dluzej nagrzewac ale tez i dluzej oddawac cieplo. Wazne jest czy odda do gory a to zalezy od ocieplenia stropu.
Jesli jeszcze nie wybrales sterowania - to polecam z programatorem wlaczen/wylaczen. Czujniki powietrzne mozesz sobie darowac.
================================================== =============================================
zacytowałem ten głos gdyż jest najbardziej zbliżony do właściwej odpowiedzi na to pytanie
www.zaremba.com.pl
Jan Zaremba

VPS
03-07-2003, 06:18
Vaillant Partner Serwis

Mareko

Nie dawało mi spokoju i zapytałem telefonicznie w Devi na temat grubości wylewki przy ogrzewaniu podłogowym.
Nie miałem racji. Może być taka grubość wylewki jaką podałeś. Sory za wprowadzenie w błąd :oops:

03-07-2003, 06:55
Ja trochę z innej beczki. Czy przed ułożeniem ogrzewania podłogowego wodnego (styropian, folia, rurki) i zalaniem betonu należy wyrównać posadzką? Mój instalator zażądał jej wyrównania i twierdzi że podłoga popęka. Owszem nie jest to bardzo równe, ale nie ma znowu takich garbów. Mnie się wydaje że styropian się "podda" a posadzkę należy wypoziomować właśnie wylewką, a nie przed ułożeniem całego ogrzewania. Zresztą jak to wypoziomować? Najlepiej wylewkę samopoziomującą, ale to koszmarnie drogie i czy to ma sens? Proszę o pomoc
Waldek

SwFranciszek
03-07-2003, 11:55
Euroster 2000 jest duzy i natynkowy - tyle wad
Co do uzytkowosci i latwosci programowania nie chce sie wypowiadac bo nie uzywam.
Zastosowalem sterownik wkladany do puszki f-my AEG ale nazwa nie jest istotna, poniewaz widzialem identyczne pod wieloma markami: Microtemp, Elektra, Devi...
Wydatek ok 400 zl ale nie zaluje.
Co do czujnika temperatury powietrza.
Wazniejszy moim zdaniem jest czujnik zatopiony w wylewce (kupujesz go zawsze w komplecie ze sterownikime).
Podawanie informacji z dwoch zrodel - podloga, powietrze niepotrzebnie komplikuje uklad. Cieplo inaczej rozchodzi sie w podlodze a inaczej w powietrzu. Niekoniecznie czujniki sa idealnie skalibrowane, a juz nigdy nie uwzglednia ruchu powietrza w pomieszczeniu. Wynikiem jest albo ciagle wlaczanie ogrzewania i zmiany temp. oraz wysokie rachunki albo cieple pomieszczenie (szczegolnie jezeli jest tam inne zrodlo ciepla) i niedogrzana podloga.
Ja wylaczylem czujnik powietrza, stosuje tylko podlogowy, i programator wylaczen w porach kiedy nas nie ma w domu.

Pzdr