PDA

Zobacz pełną wersję : Plan zagospodarowania przestrzennego, a piec.



Killer_su
02-06-2007, 13:40
Witam,

W planie mam napisane, że nie mogę używać w domu pieca na paliwo stałe.
Czy gmina ma prawo mi tego zakazać?
Jeżeli tak to na podstawie jakich przepisów?
Czy jeżeli w planie zag. przestrz. napisaliby, że mam używać żarówek klasycznych, a nie halogenowych to też muszę się dostosować???

Pozdrawiam
Killer

Killer_su
05-06-2007, 10:44
Na prawdę nikt nie wie, czy plan zagospodarowania przestrzennego może narzucać jaki piec trzeba zainstalować???

sSiwy12
05-06-2007, 12:05
Ustawa o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym nakłada na gminy obowiazek ochrony środowiska. Widać w Twojej gminie doszli do wniosku, że zagrożeniem są kotły na paliwo stałe. Maja takie prawo.

Killer_su
05-06-2007, 15:24
No właśnie. Czy emisje z pieca na paliwo stałe przekraczają jakieś normy?
Mam dziwne wrażenie, że po prostu gmina przekroczyła swoje kompetencje.

sSiwy12
05-06-2007, 16:13
Nie musi nic przekraczać. Taki zakaz istnieje już od kilku (jak nie od kilkunastu) lat w wielu gminach o statucie "uzdrowiskowym". Świat idzie do przodu. Wiele gmin realizuje proekologię tez w taki sposób i maja do tego prawo - patrz Ustawa o Planowaniu ......

Killer_su
05-06-2007, 22:56
O ja .... Płochocin uzdrowiskiem!!! :o Chyba kapiele błotne w Utracie :lol:
Ustawę jutro zczytam i dam znać co wywnioskowałem. Nie mniej wydaje mi się, że nie znajdę w niej podstawy prawnej do zakazywania montażu pieców na paliwo stałe. Dużo prędzej spodziewałbym się ograniczeń emisji zanieczyszczeń.

Grzegorz Saczek
06-06-2007, 06:32
A obraź się na gmine i jej warunki i zbuduj jak chcesz.

Killer_su
06-06-2007, 07:50
Poważnie rozważam takie podejście, ale mam obawy, czy aby nie będą robili problemów przy wydaniu pozwolenia, albo co gorsza przy odbiorze...

Grzegorz Saczek
06-06-2007, 07:52
Oczywiście że będą robili. Pytanie tylko kiedy się będziesz z gminą ścierał.

Killer_su
06-06-2007, 14:28
Przeczytałem całą ustawę o planowaniu z orzecznictwem NSA i nie widzę nic co upoważniałoby gminę do dokonania takich ograniczeń.
Miał k6toś jeszcze podobny problem?

sSiwy12
06-06-2007, 17:02
Przeczytaj inaczej tj. czy coś ogranicza gminę w tym zakresie - bo "wszystko co nie zabronione jest dozwolone", to po pierwsze. Po drugie - przeczytaj dokładnie zapis w tym zakresie w MPZP, bo może jest zapis wyłączający, dotyczący np. paliwa ekologicznego.
Jesli nie ma takowego, to albo sie dostosuj, albo zmień gminę - trzeciego wyjścia nie ma.

Killer_su
07-06-2007, 11:38
"wszystko co nie zabronione jest dozwolone", to po pierwsze

Tak, ale dotyczy to obywatela. Urząd musi mieć prawne swoich działań i właśnie je próbuję ustalić.


Po drugie - przeczytaj dokładnie zapis w tym zakresie w MPZP, bo może jest zapis wyłączający, dotyczący np. paliwa ekologicznego.

Właśnie nie ma.
Dziwna ta ochrona środowiska, bo np. kopcącym i rozklekotanym olejakiem, na jakieś podejżane paliwo, mogę palić....


Jesli nie ma takowego, to albo sie dostosuj, albo zmień gminę - trzeciego wyjścia nie ma.

A czemu tak ulegle? Jeżeli gmina ma takie prawo (a wątpię coraz bardziej) to się dostosuję, a jeżeli nie to sprawa może się nawet w sądzie skończyć.

mikolayi
07-06-2007, 15:09
Przeczytaj inaczej tj. czy coś ogranicza gminę w tym zakresie - bo "wszystko co nie zabronione jest dozwolone", to po pierwsze. Po drugie - przeczytaj dokładnie zapis w tym zakresie w MPZP, bo może jest zapis wyłączający, dotyczący np. paliwa ekologicznego.
Jesli nie ma takowego, to albo sie dostosuj, albo zmień gminę - trzeciego wyjścia nie ma.

pozwolę sobie mieć inne zdanie. Jeśli miejscowy plan jest szczegółowy, to idea co nie zabronione jest dozwolone raczej nie ma zastosowania. Jeśli szczegółowy plan czegoś nie wymienia, czyli literalnie nie jest zapisane "dopuszcza sie stosowanie pieców na paliwo: płynne stałe itp." to znaczy to tyle, że plan zabrania stosowania tego, czego nie wymienia. I wiem to z doświadczenia prowadzenia inwestycji w dużym mieście wojewódzkim w różnych branzach
pozdrawiam

Killer_su
08-06-2007, 07:45
Dokładnie tak, ale czy są podstawy prawne do takich zapisów w planie?
Może w planie mogą też zapisać, że masz używać telewizorów plazmowych, a nie LCD albo kineskopowych :lol:

Grzegorz Saczek
08-06-2007, 08:07
Plan dotyczy tego co ma bezpośredni wpływ na otoczenie a nie wyposażenie domu. Takie prawo jak np. zakaz wjazdu ciężarówkom w centrum np. Warszawy. No i masz taką ciężarówke a pod domem parkować nie możesz. Toż to dyskryminacja zawołasz?

sSiwy12
08-06-2007, 08:35
Przeczytaj inaczej tj. czy coś ogranicza gminę w tym zakresie - bo "wszystko co nie zabronione jest dozwolone", to po pierwsze. Po drugie - przeczytaj dokładnie zapis w tym zakresie w MPZP, bo może jest zapis wyłączający, dotyczący np. paliwa ekologicznego.
Jesli nie ma takowego, to albo sie dostosuj, albo zmień gminę - trzeciego wyjścia nie ma.

pozwolę sobie mieć inne zdanie. Jeśli miejscowy plan jest szczegółowy, to idea co nie zabronione jest dozwolone raczej nie ma zastosowania. Jeśli szczegółowy plan czegoś nie wymienia, czyli literalnie nie jest zapisane "dopuszcza sie stosowanie pieców na paliwo: płynne stałe itp." to znaczy to tyle, że plan zabrania stosowania tego, czego nie wymienia. I wiem to z doświadczenia prowadzenia inwestycji w dużym mieście wojewódzkim w różnych branzach
pozdrawiam

Moja wypowiedż dotyczyła pytania, czy "gmina może".
Moim zdaniem błedem obarczone jest stwierdzenie wytłuszczone. Gdyby tak było, to np. brak "wytycznych" odnośnie ogrzewania - a w wiekszości MPZP tak jest - skutkowało by brakiem możliwości ogrzewania budowanego obiektu.
Bardzo ogólnie można przyjąć, że MPZP jest w wiekszości skonstruowany tak, że wymienia ograniczenia - wynikajace z polityki gminy w zakresie ładu przestrzennego, ekologii, itp.
Ewentalne problemy z interpretacją zapisu w wiekszości przypadków wynikaja, ze złej woli urzędników (lub własnej interpretacji zapisu) ale pierwotna przyczyną jest mało precyzyjny, lub wręcz wadliwy zapis w MPZP.
Bardzo czesto w sytuacjach "watpliwych" rozwiazanie znajduje sie w części opisowej tj. "co autor miał na myśli".
Pozdrawiam

mikolayi
08-06-2007, 10:11
Przeczytaj inaczej tj. czy coś ogranicza gminę w tym zakresie - bo "wszystko co nie zabronione jest dozwolone", to po pierwsze. Po drugie - przeczytaj dokładnie zapis w tym zakresie w MPZP, bo może jest zapis wyłączający, dotyczący np. paliwa ekologicznego.
Jesli nie ma takowego, to albo sie dostosuj, albo zmień gminę - trzeciego wyjścia nie ma.

pozwolę sobie mieć inne zdanie. Jeśli miejscowy plan jest szczegółowy, to idea co nie zabronione jest dozwolone raczej nie ma zastosowania. Jeśli szczegółowy plan czegoś nie wymienia, czyli literalnie nie jest zapisane "dopuszcza sie stosowanie pieców na paliwo: płynne stałe itp." to znaczy to tyle, że plan zabrania stosowania tego, czego nie wymienia. I wiem to z doświadczenia prowadzenia inwestycji w dużym mieście wojewódzkim w różnych branzach
pozdrawiam

Moja wypowiedż dotyczyła pytania, czy "gmina może".
Moim zdaniem błedem obarczone jest stwierdzenie wytłuszczone. Gdyby tak było, to np. brak "wytycznych" odnośnie ogrzewania - a w wiekszości MPZP tak jest - skutkowało by brakiem możliwości ogrzewania budowanego obiektu.
Bardzo ogólnie można przyjąć, że MPZP jest w wiekszości skonstruowany tak, że wymienia ograniczenia - wynikajace z polityki gminy w zakresie ładu przestrzennego, ekologii, itp.
Ewentalne problemy z interpretacją zapisu w wiekszości przypadków wynikaja, ze złej woli urzędników (lub własnej interpretacji zapisu) ale pierwotna przyczyną jest mało precyzyjny, lub wręcz wadliwy zapis w MPZP.
Bardzo czesto w sytuacjach "watpliwych" rozwiazanie znajduje sie w części opisowej tj. "co autor miał na myśli".
Pozdrawiam

stą z kolei moje wcześniejsze stwierdzenie, ze pisze o planie szczegółowym. Wiele planów, szczególnie dla dużych miast, szczegółowo określa w zapisach mozliwosci zastosowania różnych rozwiazań (pisze teraz ogólnie) JEsli w planie znajdzie sie zapis o tym, że jako sposób ogrzewania budynków przewidziano paliwo płynne, to znaczy tyle, że ze stałym juz będzie problem, mimo, ze niae zapisano, że sie zabrania jego zastosowania. Jeśli w planie brak wytycznych np. na temat ogrzewnia, to planu takiego nie mozna juz traktowac jako szczegółowego ,w zwiazku z tym podzielam Twoje zdanie. Myślę, że zrozumieliśmy sie teraz :)