PDA

Zobacz pełną wersję : Niska wycena rzeczoznawcy



04-03-2002, 15:34
Odebrałem właśnie wycenę rzeczoznawcy dotyczącą mojej działki i przyszłego domu. Jest zaskakująco niska. Dużo poniżej kosztów budowy. Czy tak jest zawsze?
Na dole jest adnotacja: wycena nie zawiera podatku VAT. Czy np do ceny działki podanej w wycenie powinienem dodać VAT? jeśli tak to ile on wynosi?
Kurcze, chyba nie dostanę kredytu, przez tą wycenę!

Frankai
04-03-2002, 15:45
Taki wątki umieszczaj w Prawo i Pieniądze.
Zaniżona wycena to standard, choć czasem Ci rzeczoznawca się pyta na ile wycenić. Na logikę: wybudowałeś coś co się podoba Tobie, ale nie koniecznie innym, więc cena Twojej nieruchomości musi być mniejsza, by znalazł się kupiec, bo wycena jest po to, by bank wiedział, za ile da się upchnąć chatę, jak nie będziesz płacił. Teraz o tym jak wyceniają rzeczoznawcy: jedna z metod jest taka, że biorą akty notarialne ze sprzedaży w Twojej okolicy i porównują "zady i walety", każdą z nich odpowiednio punktując w procentach. Jak wiesz często wartość umowy się obniża ze względu na opłaty, więc choć Twoja chata będzie więcej warta o 5%, to jako punkt odniesienia zostanie użyta cena zaniżona o 50% i jej wycena będzie na poziomie 55% rzeczywistej wartości. Ja kupiłem działkę za 25tys. od urzędu, a "rzeczoznawca" wycenił ją na 8.3 tys !!!??? Jak potrzebowałem kolejną wycenę domu w budowie, to pytali mi się na ile. Było mi obojętne, bo potrzebowałem na 75tys. Wycenili ją na 150tys i mniej więcej tyle wydałem. Te 150tys. wynikało z wyceny domu postawionego (około 300tys.) i stopnia zaawansowania, który określili na ponad 50%. Mam stan surowy otwarty, ale bez ściany elewacyjnej, za to mam przyłącza.