PDA

Zobacz pełną wersję : Chce postawic murek - ale jak ?



Mareko
02-07-2003, 23:11
Mam juz dosc wynajmowania ekipy do wszystkich robot i chcialbym sam sprobowac wlasnych sil w murarce. Mam troche wolnego czasu i chcialem postawic murek. nIgdy tego nie robilem wiec licze na pomoc szanownych forumowiczow. Mam cement, piasek, bloczki i wode. Wiem ze na posadzki do wylewek dawali stosunek 3:1 piasku do cementu i "na oko" wody. Czy do murowania tez sie tak daje ? No i czy musze jeszcze cos umiec czy tylko postawic bloczek na bloczku a miedzy to rzucic tej zaprawy ? No i jesli ktos bylby laskaw powiedziec mi jeszcze jak to potem otynkowac ? Slyszalem ze do tynkow trzeba inny piasek (zolty) i jakies wapno budowlane ... ale czy to prawda ?

Czekam na Wasze rady i zabieram sie do murarki :)

Szdom
03-07-2003, 07:38
Do drobnych prac murarskich :) dawałem mniej więcej w takich własnie proporcjach jak podałeś. A wapno dodaje sie aby zaprawa "się kleiła".

Wowka
03-07-2003, 07:47
Wapno powoduje przede wszystkim spowolnienie procesu twardnięcia zaprawy. Czyli nie musisz się aż tak śpieszyć z murowaniem jak z np. betonowaniem :P . Wapno można także zastąpić butelkowanym środkiem chemicznym w płynie. Nie stosowałem go nigdy i dlatego nie pamiętam jego nazwy. Osoby które ten środek stosowały chwaliły go sobie ze względu na brak podrażnień skóry które powoduje wapno.

dorkasz1
03-07-2003, 19:24
Wapno można także zastąpić butelkowanym środkiem chemicznym w płynie. Nie stosowałem go nigdy i dlatego nie pamiętam jego nazwy. Osoby które ten środek stosowały chwaliły go sobie ze względu na brak podrażnień skóry które powoduje wapno.[/quote]

Moi budowlancy uzywali plastyfikatora o nazwie Cemplast. Moze o to chodzilo? Jest w plynie lub w proszku (malutkie saszetki).
:D

Olmiś
03-07-2003, 20:02
i do murowania i do tynkowania wapno:
w płynie: CEMPLAS, CEMAPLAST, wapno angielskie (100-250 ml/50kg cementu) albo saszetki np. FebMix 1 na 50 kg cementu. Do kupienia praktycznie w każdej hurtowni budowlanej, składach PSB.
A do murowania wystarczą proporcje 1:5 , cement z domieszkami.
Do tynków piach przesiewany, cement moze być czysty(42,5)

Smok
03-07-2003, 20:18
do zaprawy warto też przesiać piasek tak by nie miał grudek gliny i większych kamieni.
Murując należy starannie ułożyć pierwszą warstwę, używając poziomicy i sznurka.
Nakładamy zaprawę na podłoże ( tyle, by fugi miały ok 2 cm.), pobijamy młotkiem sprawdzając poziom. Fugi pionowe zarzucamy po ułożeniu bloczków.
Powodzenia. Napisz jak wyszło.

Mareko
03-07-2003, 20:38
a co sie stanie jak do tynkow uzyje takiego szarego piasku , chyba nazywa sie rzeczny czy plukany ... sam nie wiem ale fachowcy pewnie wiedza o czym mowie.