PDA

Zobacz pełną wersję : JAKIE PRZEWODY (domofon,brama)



dodi
09-06-2007, 09:00
Hey

Jakie przewody wyprowadzić do ogrodzenia żeby można było w przyszłości podłączyć bramę przesuwną lub z siłownikami oraz domofon?


dodi

_ZBYCH_
09-06-2007, 09:40
Hey

Jakie przewody wyprowadzić do ogrodzenia żeby można było w przyszłości podłączyć bramę przesuwną lub z siłownikami oraz domofon?


dodi
Witam

A jaka jest odległość od bramy do domu? Jak ciężka będzie brama?

dodi
09-06-2007, 10:15
Hey

Jakie przewody wyprowadzić do ogrodzenia żeby można było w przyszłości podłączyć bramę przesuwną lub z siłownikami oraz domofon?


dodi
Witam

A jaka jest odległość od bramy do domu? Jak ciężka będzie brama?

od bramy i domofonu do domu około 20m


dodi

Pawloo1
09-06-2007, 10:18
Zależy jak długi odcinek jest od domu do bramy. Jeżeli ma być ułożony w ziemi to musi to być kabel jeżeli chcesz mieć spokój na lata. Wszystko zależy od długości, ale myślę że to będzie coś koło YKY 3x2,5 do napędu bramy(1-f).

dodi
09-06-2007, 10:30
mam wpuszczoną rure od bramy do domu taka jak do wody (niebieska) i do niej musze wciągnąc taki przewód, tylko zastanawiam sie jakie sa wymagane do domofonu i do bramy ile żył przekrój itd.

dodi

kakaowy
09-06-2007, 15:22
Nawet gdyby Twoja brama ważyła 1000 kg, to napęd raczej nie będzie mieć mocy większej niż 500-600W, więc moim zdaniem wystarczy przewód 3x1,5. Natomiast jeśli chodzi o domofon, to przewód jest chyba uzależniony od możliwości tego urządzenia i od Twoich oczekiwań?

krzysztofh
09-06-2007, 18:16
Przy takiej odległości proponuję zaplanować centralę od napędu bramy w garażu i do tego miejsca doprowadzić 3x15mm2 zasilanie 230V. Od tego miesca doprowadzić do przyszłych siłowników kabel 4 x 1mm2 (do każdego). Ponadto do fotokomórek doprowadź kabel 6x 0,5mm. Wprawdzie tu potrzebne sa do nadajnika kabel 2 x a do odbiornika kabel 4 x ale w praktyce kupuje się 6x bo różnice cenowe sa pomijalne a masz rezerwę. Przypominam że wszystkie kable pownny być w izolacji przewidzianej do układania bezpośredno w ziemi. Jeżeli planujesz lampę sygnalizacyjną podczas otwierania bramy to tez należy tam doprowadzić kabel 3x1mm2.
Jeżeli chodzi o domofon lub videofon to polecam kabel 6x 0,5mm taki jak do fotokomórek napędu bramy oraz kabel 3 x 1mm2 i kabel koncentryczny. W takiej konfiguracji jesteś w stanie obsłużyć wszystkie typy domofonów i videofonów. Jeżeli już masz jakiś na oku to lepiej go kup i zastosuj odpowiednio mniejszą liczbę kabli.

jacekp71
09-06-2007, 18:34
dodi !

np moj elektryk nie zalecal kladzenia przewodow w rurkach, moze lepiej zastosuj czarne kable (do ziemi) ?? ;-)

Piotreq26
09-06-2007, 18:41
Może peszel?

jacekp71
09-06-2007, 19:57
jezeli przewod jest w czarnej, twardej izolacji to peszel nie jest potrzebny (jedynie do przejscia przez sciane lub lawy). taka izolacja jest wystarczajaca, aby ochronic przewdo ulozony w gruncie, tak robi Energetyka i jest to zgodne ze sztuka.
niektorzy inwestorzy klada przewody biale, w miekkiej izolacji. obawiajac sie uszkodzen ukladaja je w rurki. w nich jednak czasem zbiera sie np woda, rurki moga sie uszkodzic itp. sadze, ze to znikoma oszczednosc.

jogi8
09-06-2007, 20:58
co do automatyki to chodzi o bramę przesówną czyli 1.zasilanie siłownika 3x2,5 2. Od miejsca gdzie będzie podstawa siłownika na każdy słupek bramy do fotokomórek 6x0,5, na jeden ze słupków 2x1,0 do zasilania lampy błyskowej.

2. Domofon w zależności od typu ale jak nie wiesz co to daj 10x0,5 ziemny lub 12x0,5 oraz do elektrozaczepu 2x1,0
3. Abyś mógł otwierać bramę z domofonu daj jescze pomiędzy furtką a podstawą automaty kabelek 6x0,5

Eltom
09-06-2007, 22:29
niektorzy inwestorzy klada przewody biale, w miekkiej izolacji. obawiajac sie uszkodzen ukladaja je w rurki. w nich jednak czasem zbiera sie np woda, rurki moga sie uszkodzic itp. sadze, ze to znikoma oszczednosc.

E, tam oszczędność.
Grunt to nie musieć w kółko rozkopywać sobie podjazdu i nie zrywać kostki jak Ci się zachce pociągnąć dodatkowy kabelek.
Po to sie zakopuje nawet puste peszle :)

jogi8
10-06-2007, 15:23
Jak peszel to koniecznie z jakimś drucikiem prowadzącym bo później to znając życie i możliwości budowlańców to nic tam się nie wepchnie

marcin714
10-06-2007, 15:47
Takie kable musowo układać w rurach bo sami widzicie ,że nie wiecie ile i jakie kable są wam potrzebne. A napewno nie wiecie jakie mogą być potrzebne w przyszłości . W tym konkretnym przypadku skoro masz rury ułożone tam gdzie trzeba to narazie nie przejmuj się kablami. Będą urzączenia będziesz wiedzieć jakie i ile kabli ci potrzeba i se powciągasz. Już widać ,że będzie zmiana koncepcji bo zapewne zamiast domofonu będzie wideodomofon.

airwolf
29-09-2012, 21:35
Witam serdecznie,

Jestem na etapie wykonywania instalacji elektrycznej i chciałbym zadbać o umiejscowienie
przewodów do domofonu.

Domofon będę miał analogowy (pewnie z firmy commax, chyba, że polecacie coś lepszego)
z jednym unifonem, bramofon/kaseta na zewnątrz (jeden przycisk) oraz elektrozaczep do otwierania
furtki za pomocą przycisku na unifonie.

Pojawia sie pytanie. Ile, gdzie i jakie powinienem poprowadzić przewody,
Wg schematów zauważam:
1. unifon -> bramofon (czy 10 x 0,5 będzie ok, czy wystarczy 8 x 0,5? - czy takie przewody występują żelowe,
jeśli nie, to puścić je w specjalnej rurce do instalacji ziemnych?)
2. zasilanie unifonuu (doprowadzone z głównej tablicy prądowej) - 2 x 1,5 będzie ok?
Czy istnieje możliwość ukrycia połączeń pod unifonem, tak, aby nie wystawały kable połączeniowe
3. Zasilanie elektrozaczepu - jaki kabel zasilający? Czy kabel zasilający ma być poprowadzony
z unifonu czy z instalacji z wnętrza budynku (np. z głównej rodzielni elektrycznej)?

fenix2
07-10-2012, 20:52
Domofon będę miał analogowy (pewnie z firmy commax, chyba, że polecacie coś lepszego)
z jednym unifonem, bramofon/kaseta na zewnątrz (jeden przycisk) oraz elektrozaczep do otwierania
furtki za pomocą przycisku na unifonie.

Pojawia sie pytanie. Ile, gdzie i jakie powinienem poprowadzić przewody,
Wg schematów zauważam:
1. unifon -> bramofon (czy 10 x 0,5 będzie ok, czy wystarczy 8 x 0,5? - czy takie przewody występują żelowe,
jeśli nie, to puścić je w specjalnej rurce do instalacji ziemnych?)
2. zasilanie unifonuu (doprowadzone z głównej tablicy prądowej) - 2 x 1,5 będzie ok?
Czy istnieje możliwość ukrycia połączeń pod unifonem, tak, aby nie wystawały kable połączeniowe
3. Zasilanie elektrozaczepu - jaki kabel zasilający? Czy kabel zasilający ma być poprowadzony
z unifonu czy z instalacji z wnętrza budynku (np. z głównej rodzielni elektrycznej)?

Ad.1 Unifon Commax np. DP-2K potrzebuje do stacji bramowej 2 przewody + zaczep więc 8x0.5 wystarczy (najlepiej kabel żelowany do ziemi XZTKMXpw 4x2x0,5).
Ad.2 Unifony Commax mają własną wtyczkę do 230V. Musisz tylko doprowadzić 12V od unifonu do elektro-zaczepu potrzebujesz Osobny zasilacz.
Ad.3 Zasilanie elektro-zaczepu jak wyżej.

Lew2
05-02-2019, 12:36
Ostatni wpis tutaj 7 lat temu. Technika się zmieniła.
Moja odległość to 20 metrów od domu do bramy wjazdowej na posesję z osobną furtką. Kładę kamienie pod podjazd. Jakie kable położyć od domu do bramy?


5 x 1,5 mm² - w tym przewód neutralny, ochronny i przewody fazowe (wyłączane z domu):
- do zasilania napędu bramy
- do oświetlenia przy bramie
- do podświetlenia numeru domu
4 x 0,5 mm² - domofon przy furtce
FTP 5 cat - w odległości 30 cm (?) od pozostałych kabli - do kamery przy bramie


Prośba o weryfikację tej listy. Czy o czymś zapomniałem?

elpapiotr
05-02-2019, 13:06
Prośba o weryfikację tej listy. Czy o czymś zapomniałem?
Tak, zapomniałeś. FTP w ziemi ?
A napęd bramy raczej 2,5 mm2.

Wszystko ma być dostosowane do ukłądania w ziemi, nie w peszlach (zgroza)

Lew2
05-02-2019, 13:32
Tak, zapomniałeś. FTP w ziemi ?
A napęd bramy raczej 2,5 mm2.

Wszystko ma być dostosowane do ukłądania w ziemi, nie w peszlach (zgroza)

No to trzeba zmienić to:

5 x 2,5 mm² - w tym przewód neutralny, ochronny i przewody fazowe (wyłączane z domu):
- do zasilania napędu bramy
- do oświetlenia przy bramie
- do podświetlenia numeru domu
4 x 0,5 mm² - domofon przy furtce
FTP 5 cat - w odległości 30 cm (?) od pozostałych kabli - do kamery przy bramie


Tak. FTP kabel żelowy w ziemi. A do domofonu wystarczy 4-żyłowy?
Skoro nie zalecasz kładzenia w peszlach, ani w rurach, to trzeba położyć od razu kabel żelowy w ziemi. Bo tak, można by położyć rurkę z pilotem, a potem ciągnąć kable.

elpapiotr
05-02-2019, 13:35
Tylko po co ten 5x ?
Do oświetlenia kabel 3x1,5, ale numer domu to chyba na elewacji, nie ogrodzeniu ?

Lew2
05-02-2019, 14:11
Tylko po co ten 5x ?


W jednym kablu na wspólnym kablu 5-żyłowym i wspólnym neutralnym (niebieskim) prowadzę 3 kable zasilające:
jeden do zasilania bramy (powiedzmy brązowy)
drugi do oświetlenia bramy i podjazdu (powiedzmy czarny)
trzeci do podświetlenia numeru domu (powiedzmy szary)
Żeby nie ciągnąć osobno 3 kabli 3-żyłowych. Wprawdzie wtedy jeden do bramy musiałby być 2,5 mm², a pozostałe dwa 1,5 mm². Ale chyba lepiej już dać jeden kabel 5-żyłowy, mimo że te dwa pozostałe będą przewymiarowane.



Do oświetlenia kabel 3x1,5, ale numer domu to chyba na elewacji, nie ogrodzeniu ?
Wg przepisów, jeśli dom w jakiejś tam odległości to numer musi być również na ogrodzeniu. Dom jest w głębi (za narożnikiem innego domu) niewidoczny od razu z ulicy, a nie chcę aby kurier błądził.

elpapiotr
05-02-2019, 14:37
Tylko jest jedno ale - w takim przypadku należy dać zabezpieczenie zespolone, a nie wiem, jak kolega ma zamiar zasilić ten kabel (?)

Lew2
05-02-2019, 14:55
Nie wiem o co kolega pyta "jak zasilić?". Dam jeden bezpiecznik (nadprądowy i różnicowy) na wszystkie te 3 odbiorniki. Tylko wyłączniki osobne. Chodzi o to, że przewód neutralny jest wspólny?

elpapiotr
05-02-2019, 15:05
Chodziło mi o to, czy zasilanie do tego kabla 5x będzie 3-fazowe.
Jeżeli tak, tracimy na funkcjonalności przy uszkodzeniu jednego obwodu na przykład.
Po drugie, wstawianie RCD do urządzenia podłączonego na stałe jest złym pomysłem.

Lew2
05-02-2019, 16:29
Chodziło mi o to, czy zasilanie do tego kabla 5x będzie 3-fazowe.
Jeżeli tak, tracimy na funkcjonalności przy uszkodzeniu jednego obwodu na przykład.
Po drugie, wstawianie RCD do urządzenia podłączonego na stałe jest złym pomysłem.
Zasilanie będzie 1-fazowe. Przewód nie powinien się uszkodzić. Jeżeli przewód się uszkodzi, to rozkopię ziemię, rozkuję podjazd i położę nowy.

Pytanie, czy nie można położyć kabla w jakiejś rurze kanalizacyjnej ze spadkiem (tzn. ew. woda z tego kabla spłynie na koniec rury) i na końcu rozsączanie wody?

elpapiotr
05-02-2019, 16:48
Nie można. Istnieje możliwość i niebezpieczeństwo zamulenia tej rury.

Mareks77
05-02-2019, 21:29
Jeśli to ma być kamera lub wideodomofon to zamienić na FTP Kat 6 żelowany... przynajmniej ekran będzie porządny, a przy 20mb zamienił nawet na telekomunikacyjny żelowany XZTKMXPW 4x2x0,5.
Numer domu załączany czujnikiem zmierzchowym z reguły jest na elewacji nad wejściem, ale skoro to 20mb od furtki.......
Jeśli oświetlenie i numer będzie załączane włącznikami w domu to YKY 5x2,5 załatwi wszystko razem z bramą.

elpapiotr
05-02-2019, 21:39
Jeszcze zaproponuj jakąś puszkę, rozetę lub tym podobne do rozdzielenia na poszczególne obwody. :D Najlepiej przybita do płotu :p

Lew2
06-02-2019, 15:33
A napęd bramy raczej 2,5 mm2.
A zapytam, jakie to moce mają te napędy bram, że trzeba aż 2,5 mm² ?




Numer domu załączany czujnikiem zmierzchowym z reguły jest na elewacji nad wejściem, ale skoro to 20mb od furtki.......

20 metrów jest w linii prostej od narożnika domu do najbliższego słupka bramy, a trzeba jeszcze jakiś luz, gdzieś to przy ogrodzeniu zakończyć, gdzieś w domu wprowadzić, parę zagięć do góry - na dół i już się robi 30-40 metrów.

Prawo geodezyjne i kartograficzne Art. 47b:
4. W przypadku gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu.

Mareks77
07-02-2019, 16:58
Wiem i dlatego też tabliczkę robisz na ogrodzeniu. Możesz zrobić jeszcze jedną na domu...... nikt Ci tego nie zabroni ale po co dziurawić elewację. Ze względu na odległość i zakłócenia radzę zastanowić się nad kablem telefonicznym. Jeżeli domofon to typowy Cyfral będzie bezawaryjny, na dwie słuchawki to minimum 5 żył 0,5 ale dla tych 25m dał bym XzTKMXpw 5x2x0,8 dublując żyły. Zasilacz będzie w domu a elektromagnes musi jednak dostać co swoje.

ee0090
13-08-2019, 08:49
Witam,
A co zrobić w przypadku kiedy do domu nie zostały poprowadzone przewody? Brama dwuskrzydłowa z furtką ma być ok 20 m. od domu. ok. 10 m. od bramy jest słupek z bezpiecznikami (mój, nie dostawcy energii) od którego poprowadzę zasilanie, więc z bramą nie ma problemu. Gorzej z otwieraniem furtki. Mogę to zrobić bezprzewodowo, żeby to dobrze działało? Najlepiej, żeby to był wideodomofon z możliwością komunikacji i otwarcia furtki przez wifi.

Kaizen
13-08-2019, 09:12
Gorzej z otwieraniem furtki. Mogę to zrobić bezprzewodowo, żeby to dobrze działało? Najlepiej, żeby to był wideodomofon z możliwością komunikacji i otwarcia furtki przez wifi.

Klik (https://www.aliexpress.com/item/32813332193.html) Tanie, jakość dźwięku co najwyżej średnia - ale działa. Można podpiąć przez skrętkę z POE albo przez WiFi (potrzebne zasilanie 12V).

ee0090
13-08-2019, 09:29
Ale sterowanie tylko przez smartfona, a jest jakieś działąjące rozwiązanie, żeby połączyć bezprzewodowo wideodomofon przy furtce z monitorem zawieszonym w domu? Z możliwością otwarcia furtki/bramy z domu?

riot
27-04-2020, 11:24
Odgrzeję kotleta dla potwierdzenia. Na zewnątrz zostawili mi tylko kabel 3x2,5m2 i ten pójdzie do napędu bramy przesuwnej.
2 metry od bramy ma być też furtka z elektrozaczepem i wideodomofonem.

Jakie kable muszę jeszcze wypuścić z domu do miejsca furtki i wideodomofonu ?
XZTKMXPW 4x2x0,5 z domu do wideodomofonu oraz 3x1,5m2 linka czy drut z domu do elektrozaczepu furtki? Oczywiście wszystkie w wersji do ziemi

Nie jestem elektrykiem, więc sorry za złe nazewnictwo

Remiks
27-04-2020, 17:54
Odgrzeję kotleta dla potwierdzenia. Na zewnątrz zostawili mi tylko kabel 3x2,5m2 i ten pójdzie do napędu bramy przesuwnej.
2 metry od bramy ma być też furtka z elektrozaczepem i wideodomofonem.

Jakie kable muszę jeszcze wypuścić z domu do miejsca furtki i wideodomofonu ?
XZTKMXPW 4x2x0,5 z domu do wideodomofonu oraz 3x1,5m2 linka czy drut z domu do elektrozaczepu furtki? Oczywiście wszystkie w wersji do ziemi

Nie jestem elektrykiem, więc sorry za złe nazewnictwo
Ten 3x1,5 zbędny, chyba że chcesz jakieś oświetlenie w okolicach bramy. Do sterowania położył bym jakiś żelowy 0,75, niektóre wieodmofony przy większych odległościach i przekrojach 0,5 potrafią robić psikusy.

riot
01-05-2020, 09:34
Ten 3x1,5 zbędny, chyba że chcesz jakieś oświetlenie w okolicach bramy. Do sterowania położył bym jakiś żelowy 0,75, niektóre wieodmofony przy większych odległościach i przekrojach 0,5 potrafią robić psikusy.

Od domu do bramy mam 6 metrów. Czyli dać tylko ten XZTKMXPW 4x2x0,5 i tym podłączą wideodomofon i elektrozaczep furtki ?

dodi
09-07-2020, 20:51
Tak, zapomniałeś. FTP w ziemi ?
A napęd bramy raczej 2,5 mm2.

Wszystko ma być dostosowane do ukłądania w ziemi, nie w peszlach (zgroza)

Bzdury piszesz. Stosuje się rury osłonowe od domu do miejsca centralki do bramy . Są specjalne osłonowe wykorzystywane w telekomunikacji.

elpapiotr
09-07-2020, 21:06
dodi - bądź taki uprzejmy i podaj typ tych specjalnych, z łaski swojej.

agb
09-07-2020, 21:38
A tak swoją drogą, to po co do bramy 2.5mm2 jak napędy mają silniki po kilkaset W?

Robinson74
20-01-2023, 00:12
Podepnę się pod temat.
Otóż sytuacja wygląda jak na szkicu.
Czy to jest właściwe okablowanie, żeby zapewnić sobie komfortową funkcjonalność sterowania bramą przesuwną oraz używania videodomofonu?
Jakie urządzenia powinny się znajdować w tym przypadku w garażu? Jakaś centralka dla bramy przesuwnej? Centralka dla videodomofonu?
PS. W przyszłości możliwe zintegrowanie z systemem Satel Integra.

https://images91.fotosik.pl/641/b123a1f233836d9fmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/b123a1f233836d9f)

humidorek
20-01-2023, 01:48
Jest ok. Zasilanie dla obu urządzeń, skrętka LAN do videofonu cyfrowego, druga do sygnałów (dzwonek, rygiel, brama, ew. też kontaktrony, czujka ruchu). Możesz ew. dodać skrętkę na potrzebę dodania kiedyś kamery, albo dwóch, oraz może czwarta żyła kabla zasilającego do jakiejś lampy załączanej nią z domu i może podobnie do doświetlacza IR kamer).

Robinson74
22-01-2023, 10:33
OK. Dzięki.
Czyli zasilanie 3x2,5m2 należy jeszcze rozdzielić pomiędzy bramę przesuwną a bramkę z wideodomofonem?
A jakiego producenta wideodomofonów możecie polecić? Hikvision? 5Tech? Inny?