PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego budować ściany?



Edyt@
09-06-2007, 14:09
Kochani!

Tyle się nasłuchałam i naczytałam, każdy mówi coś innego a moje pytanie brzmi - z czego budować?
Zwykły pustak ceramiczny K-5 + ocieplenie a może porotherm bez ocieplenia 38 lub 44 bądź z ociepleniem albo ytong. Ściana jedno czy dwuwarstwowa? Która ze ścian jest najdroższa?

PROSZĘ WAS O OPINIE I RADY.
Dziękuję :)

e.kala
09-06-2007, 14:19
Proponuję sciany dwuwarstwowe. Materiał do budowy ceramika lub silikaty (co ci się uda kupić :wink: ). Jednowarstwowe ściany to zawsze możliwość mostków termicznych. Wazne jeszcze żeby ekipa umiała budowac w takiej technologii jaką chcesz i ściany nie cieńsze niż 24 cm.
I to by było na tyle. Poczytać o tym możesz dużo.
Ja buduję z silikatów i jestem z decyzji bardzo zadowolona.

Barbossa
09-06-2007, 14:28
proponuję losowanie butelką

adam_mk
09-06-2007, 14:36
1. Wypisać na oddzielnych karteczkach wszystkie technologie i materiały.
2. Wrzucić karteczki do kapelusza i zamieszać.
3. Wylosować jedną i przeczytać.
4. W przypadku odczucia dyskomfortu - losowanie powtórzyć.
5. Procedurę przerwać w momencie odczucia zadowolenia z wylosowanej propozycji.

Cudów nie ma! Tę decyzję musisz podjąć TY!

O tym co można, to jest całe to forum. Tylko czytać!
Pozdrawiam Adam M.

Edyt@
09-06-2007, 14:46
Dziękuję za poczucie humoru :)

Alkman
09-06-2007, 17:40
I ja dorzucę swoje pięć groszy. Buduj z tego co właśnie jest w hurtowni :D :D :D .

gorgonit
09-06-2007, 19:15
Byle nie ze słomy i również nie polecam patyków ( bajka o 3 świnkach ) :)
A tak na serio to trzeba by sprawdzić gdzie są jakieś skałady budowlane w okolicy , pojeździć popytać co jest w jakiej cenie bardzo ważne jest tez to czy zapewniają transport z wyładunkiem na miejscu .
Ja np. będę budował albo z porothermu 30 ewentulane z 25 albo z max-a + pozniej docieplenie styropianem 12 cm.

Sasha
09-06-2007, 21:00
W tej chwili najtańsza jest ściana 2W - chyba że uda ci się tanio załatwić materiał aby zbudować 1W.

a reszta jak napisał adam mk

PS
Ja bym dodał do tych karteczek jescze plusy i minusy poszczególnych technologii

rafałek
09-06-2007, 21:58
Wydaje mi się, że losowanie to dziś nienajlepszy pomysł... bo można trafić na ekipę nielubiącą wylosowanego materiału lub technologii.

1. Znaleźć ekipę do której mamy przekonanie i na którą nas stać.
2. Znaleźć materiał z którego ekipa umie robić.
3. W razie potrzeby dostosować projekt do materiału.
4. W przypadku wątpliwości nabrać przekonania do materiału i/lub technologiii
Jeśli pkt 4 jest niewykonalny wracamy do pkt 1.

To chyba szaleństwo dzisiejszych czasów.

Annja
10-06-2007, 18:08
Wybór materiału na ściany zewnętrzne obecnie zależy od trzech kwestii:
- jak bardzo profesjonalną masz ekipę
- ile masz kasy
- i co akurat uda ci się kupić
Do Ytonga i jakiejkolwiek ściany 1W potrzebujesz I klasy fachowców, bo inaczej problemy "murowane"
Tak jak już ktoś wyżej napisał dzisiaj najtaniej wychodzi ściana 2W z ociepleniem styro
A to co ci się uda kupić zależy od tego gdzie mieszkasz :wink:
My budujemy ścianę dwuwarstwową - ceramika poryzowana 30 cm na to 12 cm styropianu. Po sąsiedzku budują się równlegle oprócz nas trzy domy - wszyscy budują w tej samej co my technologii.

Mariusz1707
10-06-2007, 23:12
Według mnie najważniejsze to jaki materiał i za ile oferują hurtownie.
Składy zawalone są materiałami na ściany, ale jak pytasz to dawno sprzedane !!!

Sasha
10-06-2007, 23:24
a wg mnie to ściema aby podbić ceny

dziasiaj byłem w hurtowni i z ciekawości pytałem się o bloczek BK 24 cm cena to 19,80 brutto !!!!!!!!!

za przeproszeniem pojebało ich.
Cena takiego bloczka w niemczech to 1 euro

adam_mk
10-06-2007, 23:55
Okej! Teraz rozumiem pytanie! :cry:
Fakt. Z czego tu teraz budować?
Strowbale? Słoma? po 1 euro za klocek? :o
Adam M.

Eltom
11-06-2007, 20:24
dziasiaj byłem w hurtowni i z ciekawości pytałem się o bloczek BK 24 cm cena to 19,80 brutto !!!!!!!!!

Jak się robi takie bloczki?!
PS. A mówili kiedyś, że pierwszy milion trzeba ukraść...

I.W.
11-06-2007, 20:32
Według mnie najważniejsze to jaki materiał i za ile oferują hurtownie.
Składy zawalone są materiałami na ściany, ale jak pytasz to dawno sprzedane !!!
Wniosek zatem taki że wszyscy kupowali na hurra w jednym czasie.

szron
11-06-2007, 21:31
Kochani!

Tyle się nasłuchałam i naczytałam, każdy mówi coś innego a moje pytanie brzmi - z czego budować?
Zwykły pustak ceramiczny K-5 + ocieplenie a może porotherm bez ocieplenia 38 lub 44 bądź z ociepleniem albo ytong. Ściana jedno czy dwuwarstwowa? Która ze ścian jest najdroższa?

Ja się na 99% zdecydowałem na Keramzytobeton. Cena metra to koszt na dzień dzisiejszy 80zł. Porównywalnie mur z Porotherm 44 to koszt 160zl/m2
Czas oczekiwania 1-2mc i mam materiał na działce gotowy do budowy. Z tego co wyczytałem na forum to nie ma większych minusów co do keramzytu. Cena na pewno atrrakcyjna. Oczywiście ściana bedzie 2W.
Z tego co sie dzis dowiedzialem jeszcze to ceramika tez jest do zdobycia. Ilośc dowolna cza oczekiwania ok 10 dni. zawsze mozna też wybrać sie samemu do sąsiadów po cegłę choć nie zawsze sie opłaca transport.

Barbossa
11-06-2007, 21:40
Ja się na 99% zdecydowałem na Keramzytobeton. Cena metra to koszt na dzień dzisiejszy 80zł. Porównywalnie mur z Porotherm 44 to koszt 160zl/m2
Czas oczekiwania 1-2mc i mam materiał na działce gotowy do budowy. Z tego co wyczytałem na forum to nie ma większych minusów co do keramzytu. Cena na pewno atrrakcyjna. Oczywiście ściana bedzie 2W.
Z tego co sie dzis dowiedzialem jeszcze to ceramika tez jest do zdobycia. Ilośc dowolna cza oczekiwania ok 10 dni. zawsze mozna też wybrać sie samemu do sąsiadów po cegłę choć nie zawsze sie opłaca transport.

a ile będzie kosztować Cię docieplenie?

szron
12-06-2007, 08:58
a ile będzie kosztować Cię docieplenie?
Tyle co innych. Wełna plus tynk. Nie mam zaufania do sciany jednowarstwowej a tu mi wyjdzie ta sama pewnie cena co porotherm bez ocieplenia.

pol2pol
12-06-2007, 10:11
Ja się na 99% zdecydowałem na Keramzytobeton. Cena metra to koszt na dzień dzisiejszy 80zł. Porównywalnie mur z Porotherm 44 to koszt 160zl/m2
Czas oczekiwania 1-2mc i mam materiał na działce gotowy do budowy. Z tego co wyczytałem na forum to nie ma większych minusów co do keramzytu. Cena na pewno atrrakcyjna. Oczywiście ściana bedzie 2W.
Z tego co sie dzis dowiedzialem jeszcze to ceramika tez jest do zdobycia. Ilośc dowolna cza oczekiwania ok 10 dni. zawsze mozna też wybrać sie samemu do sąsiadów po cegłę choć nie zawsze sie opłaca transport.

A skąd będziesz brał keramzyt?
Ja zamówiłem z Czamaninka, ale jeszcze nie mam potwierdzonego terminu.

szron
12-06-2007, 13:13
A skąd będziesz brał keramzyt?
Ja zamówiłem z Czamaninka, ale jeszcze nie mam potwierdzonego terminu.

www.uciechowski.com.pl

pol2pol
12-06-2007, 14:58
www.uciechowski.com.pl

Nawet sensownie wyglądają (na zdjęciu) ich pustaki, parametry też mają dobre.
Jak 10zł brutto sztuka to nawet nawet. Dollicz cenę transportu oraz rozładunku i będziesz miał realną cenę na m2.

szron
12-06-2007, 15:01
Transport jest gratis przynajmniej do mojego miasta. A skoro maja transport to i rozladunek pewnie jest.

Elfir
29-10-2013, 19:05
na ściany dwuwarstwowe kupuje się najtańszy dostępny materiał o parametrach wytrzymałościowych podanych w projekcie.

_unnamed
29-10-2013, 21:42
Artykuł w MG Projekt bardzo niesolidny. Jak w większości takich publikacji temat lekko liźnięty z wierzchu plus materiały promocyjne kilku producentów.
Przy wyborze materiału na ściany wskazałbym 3 czynniki:
1. Cena: cena samego materiału, cena materiału na spoiny, wzrost ceny robocizny (ułatwienia w murowaniu, czasochłonność układania), wzrost kosztów tynków (przy nierównych powierzchniach), wzrost kosztów instalacji (w przypadku materiału trudnego w obróbce), koszty dodatkowej izolacji termicznej
(do osiągnięcia zamierzonego współczynnika K ścian), wzrost kosztów w przypadku konieczności wzmocnienia konstrukcji budynku
2. Wytrzymałość - to najprostsze, projektant może określić parametry materiału (lub wprowadzić modyfikacje w konstrukcji budynku)
3. Komfort - izolacyjność akustyczna, łatwość w instalacji mebli wiszących itp.

W mojej subiektywnej ocenie z punktu widzenia czynnika 1 najkorzystniejszy jest beton komórkowy (o odpowiedniej gęstości) na pióro-wpust i zaprawie cienkowarstwowej. Wg. czynnika 3 - bloczki silikatowe (też pióro-wpust i zaprawa cienkowarstwowa).

Elfir
29-10-2013, 21:54
silikat załapuje się też pod nr 2 - jest najtwardszym materiałem.
Ja mam bloczki 18 cm - przy BK musiałabym mieć min 24 cm.
Niby niewiele, ale mam tak maleńką działkę, że liczył się każdy cm.

_unnamed
29-10-2013, 23:04
Ale przy bloczku silikatowym 18cm należy doliczyć ok 6cm styropianu więcej aby dorównać parametrom termicznym BK. Czyli i tak wychodzi ok 24cm.

Elfir
30-10-2013, 11:54
Jak masz tyle miejsca na działce, że możesz mieć dowolnie grubą ścianę i ocieplenie, to faktycznie. Ja mam maleńką działkę i liczył się każdy cm.

Dla ściany o łącznej grubości 38 cm:

silikat 18 cm + 20 cm czarnego styropianu daje 0,15W/m2K
beton komórkowy typ 500 24 cm + 16 cm czarnego styropianu daje 0,17 W/m2K

Kalkulator stąd:
http://www.arbet.com.pl/

Więc nie do końca jest tak :D

_unnamed
30-10-2013, 12:14
Porównywałem BK 24cm bez styro z silikatem 17 + standardowy styro fasadowy. Wychodzi że aby dorównać, trzeba dołożyć ok 5cm styro.
Oczywiście pod względem izolacji zawsze lepszym rozwiązaniem będzie cieńsza ściana i więcej styropianu.
Jeśli rozważamy te sprawy tak szczegółowo, to należy też zwrócić uwagę na "zimne" pomieszczenia w bryle domu (np. nieogrzewany garaż) gzie nie zawsze jest możliwość dodania izolacji do ściany.

Elfir
30-10-2013, 12:54
Garaż powinen być zawsze izolowany termicznie od częsci ogrzewanej.
Wiem, że kiedyś, w dobie taniej energii, ludziom było "wsio jedno", ale teraz brak ocieplenia ścian garaż-dom jest IMHO blędem projektowym.

marek_czeczot
10-11-2013, 20:50
Też jestem na etapie zastanawiania się właśnie z czego budować. Mam kilka typów, ale jeszcze nie na 100%- ktoś pewnie mógłby moje poglądy diametralnie zmienić. Znalazłem ciekawy artykuł, który w prosty sposób wyjaśnił kilka nurtujących pytań: www.mgprojekt.com.pl/blog/porownanie-materialow-budowlanych lecz nadal jeszcze nie jestem zdecydowany...Zastanawiam się głównie ze względu na fundusze- czy otrzymam dofinansowanie od rodziny czy raczej sam będę działał.

Ten artykuł jest nierzetelny. Wynika z niego, że nie ma ścian ceramicznych jednowarstwowych... Otóż są - Porotherm 44 na zaprawie z tynkiem termo to U ściany na poziomie 0,27!! Proponuję nie sugerować się przy wyborze materiału tym tekstem - jest tam jest kilka takich kwiatków :/

grzeniu666
12-11-2013, 15:36
Ten artykuł jest nierzetelny. Wynika z niego, że nie ma ścian ceramicznych jednowarstwowych... Otóż są - Porotherm 44 na zaprawie z tynkiem termo to U ściany na poziomie 0,27!!

ta... na papierze to może i ma...