PDA

Zobacz pełną wersję : rozbudowa kostki-dach i strop



SylwiaCh
09-06-2007, 18:43
Witam,
jestem w trakcie rozbudowy kostki z poczatku lat 70-tych. Nadbudowalam taras na 1.pietrze, dzieki czemu budynek bedzie faktycznie kostką :D . Nad caloscią mam juz wieźbe, a nad dobudowanymi murami lekka konstrukcje drewniana. Planuje dach plaski (10 procent spadku) pokryty blachą tytan-cynk na specjalnej membranie i z wentylacja w postaci specjalnych "piramidek". Nie wiem jednak jak ocieplić strop i jakie folie zastosować. Zwłaszcza że o dwa stropy. Jeden stary obecny stropodach z supremą i szlaką oraz papą na wierzchu, a drugi drewniany. Wydaje mi się, że ten drewniany powinien miec welne miedzy belkami stropowymi, a od strony sufitu folie paroizolacyjną i regipsowe płyty. Żeby połączyć izolację cieplną zamierzam na wierzch, czyli na sstary stropodach i nowy drewniany dać jeszcze jedną warstwę wełny. Ale na czym ją położyć na starym dachu? Zrywać papę? Kłaść na nią? Dać folię? Jaką? Paroizolacyjną, czy paroprzepuszczalną? A co na wierzch, od strony poddasza nieużytkowego, które powstanie między stropem, a dachem? Czy tu paroizolacja też jest potrzebna?

Głowa mnie od tego boli.
Może ktoś mi poradzi. Błagam.
[/list][/code]

Mohag
10-06-2007, 12:32
Sylwia, ja zabardzo nie pomoge, bo w moim Rubiku nowe ocieplenie robili poprzednicy ale moze cos tutaj znajdziesz.

http://www.e-dach.pl/dachy_plaskie.php

wiem tylko ze od strony domowej sufitowej jest polozona folia paroprzepuszczalna czy paroizolacyjna, tego nie wiem... tak sie podobno przy niewentylowanych plaskich stropodachach robi, na to drewniany stelaz i panele sufitowe.

SylwiaCh
10-06-2007, 12:52
Od strony nowego stropu drewnianego faktycznie musze dac folie paroizolacyjną, odskowanie sufitu i np. regips. Po to żeby wilgoć z domu nie przechodziła do ocieplenia. Ale nie wiem, czy trzeba izolować tez stary stropodach i czy zrywać pape z niego. Temat jest z tego co widze trudny. Szukałam już na e-dachy i e-izolacje. Niczego nie moge dopasować do swojej sytuacji. No i tak jak pisałam nie wiem, czy po warstwie weły trzeba dawać znowu folie skoro wyżej będzie ok 40 cm nieużytkowego poddasza pod niewielkim skosem i dach pokryty blachą tytan-cynk na membranie.

Nie mówiąc już o tym, że mieszkam w tym domu. Remont dachu to cholernie skomplikowane zadanie logistyczne. Już mi zalało jeden pokój pod dobudowanymi pokojami, które powstają w miejscu tarasu. Na razie to mury z porothermu z belkami stropowymi i więźbą. Zabezpieczenie przeciwdeszczowej jest prowizoryczne, bo dach nie jestr odeskowany, a nie mozna tego zrobic poki sie nie ociepli. Koszmar.

Mohag
10-06-2007, 14:02
Mysle ze nie trzeba juz dawac folii, bo z tego co gdzies czytalam papa spelnia role foli paroizolacyjnej.

a czy zrywac pape, to tylko zalezy od jej stanu... tu byl taki artykul z firmy produkujacej papy termozgrzewalnej... u mnie jest taka wlasnie papa.


Renowacja dachów płaskich papą termozgrzewalną – zasady i błędy wykonawcze

Jednym z podstawowych zastosowań pap termozgrzewalnych jest renowacja starych pokryć dachowych na dachach płaskich. Papa dobrze nadaje się do tego celu ze względu na łatwość stosowania i dużą trwałość.

Przed przystąpieniem do prac remontowych niezbędne są oględziny starego pokrycia dachowego i stwierdzenie jego stanu. Sprawdzić też trzeba starą izolację termiczną i rodzaj wentylacji. Dopiero wtedy możemy wybrać jedną z metod remontu pokrycia.

Remont pokrycia z zerwaniem starych warstw,
Wyboru tej metody należy dokonać w przypadku gdy:
- na dachu jest więcej niż pięć warstw starej papy;
- zachodzi konieczność wykonania prac remontowych podłoża (np. uszkodzona konstrukcja betonowa, wymiana deskowania itp.);
- stare pokrycie dachowe nie gwarantuje skutecznego wgrzania papy (pod wpływem ssania wiatru papa może się odrywać).
Wadą tego sposobu renowacji jest konieczność zerwania starego pokrycia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami robocizny i utylizacji odpadów. Podczas prac należy też zwrócić uwagę na należyte zabezpieczenie połaci dachowej przed opadami atmosferycznymi (przy złej organizacji prac zachodzi obawa zalania pomieszczeń znajdujących się pod remontowaną połacią dachową). Dodatkowo może pojawić się konieczność miejscowych reperacji podłoża (zwłaszcza wylewki betonowej). W takim przypadku należy pamiętać o tym, że papy termozgrzewalnej nie można układać na zbyt wilgotne podłoże o słabej wytrzymałości.

Remont pokrycia z ułożeniem jednej warstwy papy termozgrzewalnej
Wysoka jakość pap termozgrzewalnych modyfikowanych SBS na osnowie z włókniny poliestrowej pozwala na zastosowanie jednowarstwowego systemu renowacji starego pokrycia dachowego. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na jakość przygotowania podłoża. Występujące na połaci pęcherze należy naciąć, osuszyć np. palnikiem i podkleić. Wszystkie ubytki powinny być uzupełnione przez wstawienie łatek z papy podkładowej. Należy także pamiętać o zagruntowaniu podłoża specjalnymi preparatami gruntującymi. Następnie zgrzewamy papę wierzchniego krycia (zalecane papy to CZARNA MAMBA SBS MAX PYE PV250 S52H lub PYE PV200 S50H). Nie należy stosować w tym systemie pap na osnowie z welonu szklanego.
Odrębną rzeczą w tym systemie jest wymiana starej papy w korytach odpływowych (w przypadku, gdy występują one na połaci dachowej). Należy zerwać wszystkie warstwy starej papy w korytach i po odpowiednim przygotowaniu podłoża wgrzać papę podkładową i wierzchniego krycia. Konieczność zerwania starej warstwy (aż do podłoża) spowodowana jest tym, że w korycie często przez dłuższy okres zalega woda i może ona spowodować „butwienie” papy. Często zachodzi też konieczność wyprofilowania spadków w korycie przy użyciu styropianowych klinów spadkowych.

Remont pokrycia z osuszeniem istniejącej izolacji termicznej
Jeżeli w wyniku oględzin starego pokrycia stwierdzimy jego zawilgocenie (lub zawilgocenie izolacji termicznej) najlepszym systemem jest zastosowanie papy wentylacyjnej (perforowanej) i papy termozgrzewalnej wierzchniego krycia. Podłoże przygotowujemy jak w poprzednim systemie z dodatkowym wykonaniem otworów w ilości około 10 szt./m2 aż do zawilgoconej warstwy celem umożliwienia wydostawania się na zewnątrz pary wodnej. Na tak przygotowane podłoże układamy luzem papę wentylacyjną (perforowaną), bez jej łączenia na zakładach tylko na styk. Należy przy tym pamiętać, że papy wentylacyjnej nie układa się następujących miejscach:
- pas przyokapowy,
- przy wpustach dachowych i korytach odpływowych,
- przy dylatacjach budynków,
- przy kominach, ogniomurach, ścianach itp.
Pas papy wentylacyjnej należy odsunąć od powyższych miejsc na odległość przynajmniej 50 cm. Następnie zgrzewamy warstwę papy wierzchniego krycia. Papa nawierzchniowa zgrzewana jest z podłożem punktowo poprzez otwory w papie wentylacyjnej. Dzięki przestrzeniom powstałym pomiędzy papą wentylacyjną a podłożem, para wodna z zawilgoconej izolacji termicznej przestaje być zagrożeniem dla pokrycia dachowego. Dodatkowo montuje się kominki wentylacyjne w ilości 1 szt. na 40-60 m2. Ich zadaniem jest odprowadzenie wilgoci z pokrycia. W okresie letnim pod wpływem wysokich temperatur pokrycie dachowe nagrzewa się do temperatury około 700C powodując osuszenie zawilgoconych miejsc. Zastosowanie tej technologii powoduje, że ciśnienie pary wodnej powstającej w zawilgoconej izolacji termicznej ma możliwość bezpiecznego rozprężania się na całej powierzchni połaci dachowej nie powodując powstawania pęcherzy i odklejania się papy od podłoża. Zalecane do tych zastosowań papy to CZARNA MAMBA SBS MAX PYE PV250 S52H lub PYE PV200 S50H. Nie należy stosować w tym systemie pap na osnowie z welonu szklanego. Zaletą tego sposobu renowacji jest brak konieczności utylizacji starego pokrycia (niższe koszty, ochrona środowiska) i samoosuszanie się zawilgoconej izolacji termicznej.



Remont pokrycia z dociepleniem
W przypadku gdy zachodzi konieczność dodatkowego ocieplenia połaci dachowej, remont dachu można przeprowadzić z zastosowaniem styropianowych płyt izolacyjnych Biterm lub Biterm Rollbahn (płyty styropianowe laminowane papą). Grubość płyty należy dobrać zgodnie z obowiązującymi przepisami (współczynnik przenikania ciepła przegrody musi spełniać wymagania przewidziane w polskim prawie). Podłoże przygotowujemy tak jak w poprzednich systemach. Płyty Biterm i Biterm Rollbahn przyklejamy do podłoża klejem bitumicznym trwale plastycznym lub mocujemy mechanicznie (w przypadku klejenia zaleca się dodatkowe mocowanie płyt za pomocą łączników do mechanicznego mocowania w strefie brzegowej i narożnej połaci dachowej). Na tak ułożone płyty zagrzewamy papę CZARNA MAMBA SBS MAX PYE PV250 S52H lub PYE PV200 S50H. Nie należy stosować w tym systemie pap na osnowie z welonu szklanego. Przy zawilgoconym podłożu (lub starej izolacji termicznej montujemy kominki wentylacyjne podwójne w ilości 1 szt. na 40-60 m2 (część dolna układana pod płytami część górna na płytach) celem odprowadzenia pary wodnej.

Błędy wykonawcze
Podstawowymi błędami popełnianymi podczas prac renowacyjnych są:
- niewłaściwy dobór technologii, zwłaszcza w przypadku zawilgoconych podłoży;
- zastosowanie niewłaściwych materiałów a zwłaszcza pap na osnowie z welonu szklanego,
- niegruntowanie starego podłoża wykonanego z pap tradycyjnych, co zmniejsza przyczepność papy termozgrzewalnej;
- niestosowanie lub niewłaściwe rozmieszczenie kominków wentylacyjnych;
- niewłaściwe wykonanie obróbek detali dachowych – kominów, attyk, wywietrzników itp.;
- nieodsunięcie pasa papy wentylacyjnej od okapu, wpustów, kominów itp. co szybko doprowadza do pojawienia się przecieków na pokryciu dachowym.

Wykonawcy przeprowadzający remont dachu często zapominają o wykonaniu naprawy czy też wymiany starych obróbek blacharskich (ogniomurów, dylatacji) oraz tynków. Zwłaszcza w przypadku pozostawienia starych, popękanych tynków na kominach, ścianach czy ogniomurach możemy się liczyć z pojawieniem się w tych miejscach przecieków. Także brak listwy dociskowej w przypadku obróbki papowej kominów i ścian może szybko doprowadzić do odklejenia się papy w tych miejscach i w rezultacie do powstania przecieku.

SylwiaCh
10-06-2007, 16:38
Dzieki. Faktycznie sporo informacji. Ale nie wiem, chyba skonczy sie na rzeczoznawcy.Moja sytuacja jest po prostu b. nietypowaa

Mohag
10-06-2007, 17:55
Tak chyba bedzie najlepiej 8)

ps. wspolczuje z calego serca takiego zamieszania remontowego :roll: dobrze ze ja nie musze w Rubiku podczas remontu mieszkac, bo chyba bym tego psychicznie nie wytrzymala :wink: ale jak mus, to mus ...