PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzedaz mieszkania wlasnosciowego



Staszek P
03-07-2003, 15:39
Witam,

Sprzedaje mieszkanie i osoba kupujaca placic bedzie kredytem z banku LG Petro Bank. Bank wymaga do uruchomienia kredytu (przelania pieniedzy na moje konto) podpisanej umowy notarialnej sprzedzazy mieszkania. Czyli ja podpisuje akt notarialny sprzedazy (formalnie wlascicielem staje sie kupujacy) a dopiero potem ja dostaje pieniadze z banku.

Prosze o porade, jak zabezpieczyc sie w umowie notarialnej bym mial pewnosc, ze pieniadze zostana mi zaplacone. Czy ktos dysponuje wzorem takiej umowy i moglby go udostepnic?

Pozdrawiam,
Staszek

pawel_l
03-07-2003, 16:44
Teoretycznie notariusz zna kilka "chwytów" zabezpieczających. Ale ryzyko (dla obu stron) zawsze istnieje.

Paweł

Aleksandryta
03-07-2003, 17:03
Nie obawiaj sie. Sama kupowalam dom (segment), gdzie 50% bylo z kredytu (GE Bank Mieszkaniowy) . Podpisalismy umowe u notariusza. Z tresci umowy notarialnej, ktora opracowal notariusz - bez naszej ingerencji - wynikalo, ze zakup pokrywany jest w 50% z gotowki, a w 50% z kredytu zaciagnietego w powyzszym banku. Bank w umowie kredytowej zobowiazal sie do przelania pieniedzy po zawarciu umowy notarialnej, bodajze w ciagu 3 dni od dostarczenia umowy do banku, oczywiscie przez kupujacego. Tak wiec w interesie Twoim jest aby przypilnowac kupujacego, aby dostarczyl umowe jak najszybciej. Najlepiej po podpisaniu wsadz ich do samochodu i w te pedy do ich banku. :lol: Fakt, ze moj bank przelał dopiero po 5 dniach na konto sprzedajacego segment, a ona juz byla w Belgii na stale. I troche sie denerowala. Ale jesli ktos uczciwie przeleje Ci pieniadze to na pewno bedzie to bank. Aha wpis do hipoteki dostalismy po 6 miesiacach :evil:

Teska
03-07-2003, 17:50
Staszek nie obawiaj sie mimo wszystko to jest bezpieczna forma zapłaty...bank przeleje kase w ciagu 2 dni..z notariuszem najlepiej umow sie na calkiem ranna godzine..zeby do Petro zdazyc przed 13..wtedy jest mozliwosc ze dostaniesz nastepnego dnia

03-07-2003, 20:43
Dzieki za posty

Staszek

Becik
04-07-2003, 11:25
Moja szwagierka kupawała tak w ub. roku mieszkanie i treść umowy została sporządzona bardziej z korzyścią dla sprzedającego. Nie było tam nic o kredycie, zostało tylko napisanae że do ..<data>... kwota... ma zostać przelana/wpłacona na konto numer.... W przypadku niedokonanie wpłaty przez kupującego umowa traci ważniść zgodnie z paragrafem...
Sami też tak zamierzamy spisać woją umowę sprzedaży mieszkania niezależnie od tego czy kupujący będzie brał kredyt czy nie - po prostu nie chcemy płatności gotówką. Jeśli chcesz to mogę obejrzeć u szwagierki w akcie jak to jest dokładnie napisane i Ci zacytować
Pozdr. B.

04-07-2003, 18:38
Becik,

Dzieki za informacje.
Gdybys byl tak uprzejmy i napisal mi jak brzmiala ta czesc umowy sprzedazy bylbym Ci bardzo zobowiazany.

Pozdrowienia,
Staszek

emka z rodzinką
04-07-2003, 21:30
Staszku Tydzień temu sprzedałam mieszkanie własnościowe i też część gotówki (1/2) dostanę końcem lipca.
Znajoma Notariusz powiedziała że nie ma ryzyka gdyż wprawdzie mieszkanie od momentu podpisania aktu sprzedaży jest faktycznie własnością kupującego to jednak w przypadku niedotrzymania umowy zawartej w akcie kupujący ...cytuję ...." i co do tego obowiązku poddaje się rygorowi egzekucji z tego aktu, na podstawie art 777 par.1 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego"...
Inaczej jeśli ci nie zapłaci lub coś pokręci z Bankiem to mieszkanie zostanie zlicytowane i ta kwota która ma być wypłacona zostanie Ci zwrócona. Uf ale się opisałam , mam nadzieję, że pomogę. Pozdrawiam - Emka

pawel_l
04-07-2003, 22:33
Oczywiście jeśli nie trafisz na komornika który zlicytuje mieszkanie za 25% wartości. Takie numery się zdarzały.

Paweł

Becik
09-07-2003, 08:48
Właśnie wczoraj przeczytałam sobie akt notarialny szwagierki i jak się okazało jest tam dokładnie takie sformułowanie jakie zacytowała emka, dlatego jeśli wprowadziłam kogoś w błąd, to bardzo przepraszam. Nie ma podanego numeru konta sprzedającego na które mająbyć wpłacone pieniądzei nigdzie się z taką praktyką nie spotkałam. Czy ktoś z forumowiczów wie może coś na ten temat tzn czy taki numer można na akcie notarialnym podawać?
Pozdr. B.