PDA

Zobacz pełną wersję : okna dachowe a te wstrętne upały



duduś
11-06-2007, 21:30
Co macie na oknach dachowych żeby mniej "waliło" ( bo chyba inaczej tego nazwać nie można) słońce , gdybym zdecydowała się na jakieś rolety to lepiej ciemniejsze czy jasne, podgumowane czy raczej sam materiał. Jakie macie doświadczenia w tym temacie - w temacie upałów!!!!plissss doradżcie bo jutro moje dziecko wyzionie ducha jak tak dłużej przygrzeje.

KaiM
11-06-2007, 21:41
niestety z doświadczeń moich znajomych wynika że jedynym rozwiązaniem które się sprawdza są porządne rolety ZEWNĘTRZNE zasłaniające całkowicie okno. Tylko one odbijają ciepło na zew okna

duduś
11-06-2007, 21:43
no tak ale ich cena!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

duduś
11-06-2007, 21:44
no tak- ale ich cena!!!!!!!!!

lagerfeld
11-06-2007, 22:07
no tak- ale ich cena!!!!!!!!!
nas ze względu na cenę stać było na rolety zaciemniające wewnętrzne od veluksa (do tych okien). mają prawie 100 % zaciemnienie tak więc nawet w południe przy zasuniętych roletach jest ciemno jak w bezksiężycową noc :wink:
co do gorąca to moim zdaniem też spełniają swe zadanie bowiem odczuwalna jest zmiana temperatury w pokoju ze ściągniętymi roletami a pokojem gdzie panuje półmrok (tzn. tam gdzie rolety są zaciągnięte). co prawda pod wpływem gorąca tworzywo rolety się ugina ale (używamy od roku) nie jest oklapnięte (jak słońce przestaje mocno świecić to znowu staje się sprężysta.
mamy rolety zaciemniające - kolor od wewnątrz możesz sobie wybrać z palety, tak żeby pasowało ci do ścian, podłogi czy tam czego tylko chcesz :roll:

Barbossa
11-06-2007, 22:07
to ukradnij

37°C
11-06-2007, 22:16
to ukradnij
Podżeganie do czynu karalnego jest także przestępstwem.
.

el-ka
11-06-2007, 22:23
Najlepsze są markizy lub rolety zewnętrzne - chronią przed nagrzaniem samo okno i są skuteczniejsze w tym przypadku niż wewnętrzna roleta (podobnie jak izolacja ścian od zewnątrz). Sa też wewnętrzne żaluzje z alu - odbijające światło, ale nie chronią tak jak markizy.
Ceny obecnej nie znam, nie są pewnie tanie, ale może warto zaiwestować w okna od strony najbardziej nasłonecznionej. Zdaje się ,że nie ma tańszych i korzystnych rozwiązań. Rolety wewnętrzne też kosztują, ale nagrzewają się same i oddają i tak częśc ciepła do pokoju, poza tym takie cykliczne przegrzewanie może wpłynąć źle na ich trwałość.
Uwaga Barbossy całkowicie no comment - chyba, że to żart taki jakiś nieudany.

Barbossa
11-06-2007, 22:33
to ukradnij
Podżeganie do czynu karalnego jest także przestępstwem.
.
może jak po jednej to zakwalifikują jako niską szkodliwość czynu; a jeszcze jak w "obrzydliwym" i "wyzyskującym biednych pracowników" hipermarkecie to zyska poparcie społeczne, ba może okrzykną go budowlanym Robim Chłodem

elzinia70
11-06-2007, 22:52
el-ka:
Uwaga Barbossy całkowicie no comment - chyba, że to żart taki jakiś nieudany.
:lol: czemu a mnie rozsmieszyl :P
przecieaz to jasne ze to zart :P

gogo5660
11-06-2007, 22:58
Ja mam z guma ale na zwyklych oknach/co za roznica jakie/ i jak sie zasloni to ciemno jak cholera.. sa specjale mat ktore przyciemniaj sie jak slonce mocniej wali... a te upaly to fajna sprawa mozna opalic ladnie cialo na tarasie :D

duduś
12-06-2007, 09:55
boże gogo -upały to najgorsza rzecz na świecie- przynajmniej dla takich białasów jakim ja jestem- :wink:

kaczorek.
12-06-2007, 10:05
najlepsze rozwiazanie to rolety zewnętrzne które odetna wg. słońce od okna - wewnetrzne może zaciemniają i troche mniej sie nagrzewa...ale wg mnie to i tak chała
ja zastosowalem folię odbijająca na zewnątrz okien - jak ją montowali to róznica była spora pod oknem z folia i bez folii. ale i tak sie nagrzewa -
jest cieplo tylko ze ja mam prawie szklarnie 8 velux 80/160 i 4 80/140 wiec troche grzeje nawet bardziej niz trochę jak bym mial nadmiar kasy zakladal bym rolety TYLKO ZEWNETRZNE

k0liber
12-06-2007, 11:09
Ja polecam markizy zewnętrzne z Veluxa. Wielokrotnie tańsze od rolet, a bardzo skuteczne. Wyglądają mniej więcej tak jak czarne zasłony z malutkimi dziureczkami jakie czasem spotyka się w samochodach. Różnica w temperaturze wewnątrz duża. Na zimę wygodnie zwijają się wewnątrz konstrukcji ramy, tak że ich nie widać.
Ceny można sprawdzić na stronie Veluxa - mnie do pięciu okien kosztowały jakieś 800 złotych (trafiłem na promocję).

Pozdrawiam forumowiczów, k0liber.

basia_z_lasu
12-06-2007, 13:50
Rozwiązanie tymczasowe, ale skuteczne:
1. Kupujesz tanie turystyczne alumaty ( taka karimata cieniutka, z jednej strony folia alu, z drugiej cienka pianka) - tyle ile okien - koszt po ok. kilkanaście złotych.
2. Przyszywasz do każdej sznurki/troczki minimum dwie pary ( jak masz silne wiatry to więcej)
3. Kładziesz na oknie od zewnątrz, oczywiście srebrnym do góry, przywiązujesz od wewnątrz związując troczki i przymykasz okno.
Inne pomysły na mocowanie mile widziane.
Alumata przepuszcza odrobinę światła.

gogo5660
12-06-2007, 14:35
boże gogo -upały to najgorsza rzecz na świecie- przynajmniej dla takich białasów jakim ja jestem- :wink:

Tym bardziej na taras trzeba sie wywalic 8)

Eltom
12-06-2007, 20:48
niestety z doświadczeń moich znajomych wynika że jedynym rozwiązaniem które się sprawdza są porządne rolety ZEWNĘTRZNE zasłaniające całkowicie okno. Tylko one odbijają ciepło na zew okna

Są super do zimy.
Prowadnice zajdą lodem, a Ty się zatoczysz* na wyłącznik rolet i bzzzt!...

---
* Dobry harnaś, ale zbój! 8)

wartownik
12-06-2007, 21:41
juz chyba dwa lata temu ogladalem jakis super patent na upaly w oknach dachowych , ale cos nie wypalilo chyba , byly to male wentylatorki wbudowane w okno , na pilota , ale najciekawsze bylo ich dzialanie ...

el-ka
13-06-2007, 00:33
O te markizy mi chodziło (k0liber), dużo dawały, jak się zapomniało zapuścić, to od razu była różnica. Niestety to jest problem okien dachowych i teraz robię co mogę, aby ich było jak najmniej. Nie cierpiałam tych okien i nawet z tego powodu myślałam o następnej parterówce, ale działka zbyt mała i odstraszył mnie kosztowny dach. Patent z wentylatorkiem typu "pomyslowy Dobromir"to raczej przerost formy nad treścią! :wink: A chyba najlepsza to klima.

k0liber
13-06-2007, 07:09
U mnie też w planach klima (instalacja szczęśliwie czeka sobie w ścianach na przypływ gotówki). Niemniej z pełną świadomością i przekonaniem kupiłem markizy - w końcu poza początkowym wydatkiem ich używanie w odróżnieniu od klimatyzacji nic nie kosztuje, a zawsze te parę stopni do schłodzenia mniej.

Pozdrawiam,

k0liber

jareko
13-06-2007, 07:35
normalne roletki materiałowe do polaciowek - skuteczność zaskakująco dobra

Barbossa
13-06-2007, 07:36
normalne roletki materiałowe do polaciowek - skuteczność zaskakująco dobra
nie do końca, możesz wierzyć

bimbelt
13-06-2007, 08:18
A jak wyglada trwalosc markiz zewnetrznych? Czy one aby nie starzeja sie szybko pod wplywem czynnikow atmosferycznych?

I jescze jedno. Czy markizy/rolety zewnetrzne mozna dokupic juz po zamontowaniu okien i zamontowac sobie samodzielnie?

k0liber
13-06-2007, 08:37
A jak wyglada trwalosc markiz zewnetrznych? Czy one aby nie starzeja sie szybko pod wplywem czynnikow atmosferycznych?

I jescze jedno. Czy markizy/rolety zewnetrzne mozna dokupic juz po zamontowaniu okien i zamontowac sobie samodzielnie?

Mogę się wypowiedzieć jedynie odnośnie markiz Veluxa. U mnie są jeden sezon, więc trudno powiedzieć, rodzice mają je jednak chyba ze 3 lata i brak jest jakichkolwiek znaków zużycia.

Markizy można kupić do zamontowanych już okien - montaż jest bardzo prosty i sprowadza się do wyjęcia z okna plastikowej zaślepki i przykręcenia mechanizmu markizy bodajże 2 śrubami (w moich oknach były już nawet nawiercone otwory). Ja montowałem samodzielnie.

Pozdrawiam,

k0liber

k0liber
13-06-2007, 08:46
normalne roletki materiałowe do polaciowek - skuteczność zaskakująco dobra
nie do końca, możesz wierzyć

Z moich doświadczeń roletki się nie sprawdzają. W jednym oknie mam nawet specjalną z Veluxa niby-termoizolacyjną, całkowicie zaciemniająca (nie pamiętam już ceny, ale droga po zbóju)i od strony słońca pokryta jakąś alu-podobną materią odbijającą, a i tak nagrzewa się niemiłosiernie i po prostu oddaje przejętą energię jak kaloryfer.

A tak nieco off-topic - jeśli ktoś ma dobry pomysł na ograniczenie przenikania ciepła przez okna o kształcie trójkąta, to byłbym wdzięczny za podpowiedź.....

Jedyne co mi przychodzi na myśl, to folia okienna, np. 3M, ale boję się, że pochłania zbyt dużo światła słonecznego, no i filtracja UV zdaje się oznacza, że kwiatki w pokoju nie mają szans?

Pozdrawiam,

k0liber

nicola77
13-06-2007, 09:29
witam :D w oknie Fakro gdzieś ze dwa tygodnie temu zamontowaliśmy roletę zaciemniającą ARF cena 330zł. Było warto, bo chociaż w pokoju jest ciemno ale w ogóle się nie nagrzewa. Szczerze polecam. :P

jareko
13-06-2007, 12:08
normalne roletki materiałowe do polaciowek - skuteczność zaskakująco dobra
nie do końca, możesz wierzyć
hmmm....cóż....mam je już trzy lata i wierze w to co namacalnie mam w domu
Wiem jak sie powietrze gotuje gdy tescowa roletke zwinie i wiem co sie dzieje gdy jest zaslonieta
ale i tak poddasze użytkowe to zły pomysł :(
Ale mam już wyjście dość radykalne - wstawiam klimę

Lucia
13-06-2007, 12:34
U mnie też sprawę załatwia zwykła, materiałowa, jasna roleta do okien połaciowych. Ale w całym domu mam tylko 2 połaciówki i to od północnej strony. Już na etapie projektu uparłam się, że jeżeli okna połaciowe muszą być to tylko od północy.

Barbossa
13-06-2007, 12:51
ale i tak poddasze użytkowe to zły pomysł :(
Ale mam już wyjście dość radykalne - wstawiam klimę

w 100% zgadzam się z Tobą, u mnie poddasze to porażka (wiem, że to m.in. zła izolacja)
tylko klima pewnie pomoże, a zważywszy, że markizy zewn to u mnie ok. 5x230 to lepiej dołożyć do klimy, choćby tylko w sypialni
może masz jakieś typy dla klimy?

jareko
13-06-2007, 13:57
ale i tak poddasze użytkowe to zły pomysł :(
Ale mam już wyjście dość radykalne - wstawiam klimę

w 100% zgadzam się z Tobą, u mnie poddasze to porażka (wiem, że to m.in. zła izolacja)
tylko klima pewnie pomoże, a zważywszy, że markizy zewn to u mnie ok. 5x230 to lepiej dołożyć do klimy, choćby tylko w sypialni
może masz jakieś typy dla klimy?
widzisz, z racji mej ratolosli i klopotow zdrowotnych postawiłem stacjonarna "szafe" wywalając tylko rure na zewnątrz - włączam jak nikogo nie ma by schlodzic pomieszczenie a pozniej wylaczam
dosc glosne to urzadzenie i by z nim zyc...nie wytrzymalbym i wypi.... na zlom.
stacjonarnej zamontowac rodzina mi nie daje :(
wieczorem otwieram polaciowki i przy otwartych spie - jakos wytrzymac mozna choc dzis musialem sie kołdra przykryć gdyz nawet chłodno w nocy bylo

Barbossa
13-06-2007, 14:08
ja to się zastanawiam nad splitem
albo bety z wyra rano do lodówki i wyciągać przed snem

wiorek
13-06-2007, 20:45
normalne roletki materiałowe do polaciowek - skuteczność zaskakująco dobra
nie do końca, możesz wierzyć
hmmm....cóż....mam je już trzy lata i wierze w to co namacalnie mam w domu
ale i tak poddasze użytkowe to zły pomysł :(
Ale mam już wyjście dość radykalne - wstawiam klimę

A ja podjęłam radykalną decyzję o likwidacji okien dachowych, na rzecz lukarn, może gorsze naświetlenie, ale za to tak się nie będzie nagrzewać. Przynajmniej tak mi się wydaje.
W tej chwili mam w 1 oknie roletę materiałową, w drugim żaluzję aluminiową - jeden czort, trochę chronią, ale i tak jak się podchodzi do okna dachowego, to czuć wyraźne ocieplenie klimatu :cry:, mimo iż są na północnej połaci dachu . A poza tym zimą skrapla się na szybach woda i ścieka po ramach :evil:

kbab
13-06-2007, 21:35
Witam
Również mam ten problem. Doraźnie rozwijam na oknie duży gruby ręcznik, lub bawełniany dywanik i przyciskam go górą okna. Nie jest to klima, ale różnica jest spora - można wytrzymać, a jest to najtańsze i dostępne dla każdego wyjście.

jareko
13-06-2007, 22:46
w poprzednim domu mialem lukarny i w niektorych sytuacjach maja zastosowanie ale czesto z pokoju robia ciemna nore
Okna polaciowe to dla mnie kompromis - chce palic swiatlo latem juz o 18 czy dopiero po 20?
Mam teraz okna w szczycie, nawet dość duże jak na powierzchnie pokoju syna bo 1765/1435, od południowej strony zakryte starym, dorodnym orzechem którego przecie nie zetnę i ..... i było ciemno jak w lochu, a pokoik niewielki - z 10 mkw. Zanim dodałem okno dachowe latem i tak było cholerycznie ciepło ze wytrzymać nie szlo. Dedalem okno i co? Nic - ciepło w dalszym ciągu choć teraz mogę sobie mały przeciąg zrobić miedzy oknami ale za to jasno, tak jasno ze w słoneczny dzień muszę roletke materiałową zaciągnąć bo za bardzo daje po oczach
A ze pomieszczenie sie trochę bardziej nagrzeje? Coz.... cos za cos. Poza tym nagrzewaniem obarcza sie przede wszystkim okna nie biorąc pod uwage dachu - choćby nie wiem jak dobrze ocielonego jak i malej powierzchni ścian (akumulatora ciepla czy chłodu) w całkowitej powierzchni pomieszczenia. By uprzedzic pytania - u mnie jest plyta GK na ruszcie, 25 cm welny, pustka wentylacyjna, pelne deskowanie i na to gonty

wiorek
14-06-2007, 07:25
By uprzedzic pytania - u mnie jest plyta GK na ruszcie, 25 cm welny, pustka wentylacyjna, pelne deskowanie i na to gonty

U mnie jest podobnie, z tym że cały stropodach od wewnątrz jest wyłożony boazerią i na dachu dachówka ceramiczna. Jaką miałeś (mieliście) maksymalną temperaturę na poddaszu w dotychczasowe upały? U mnie 26 stopni na poddaszu a na parterze 23). Ale wszystkie okna zamknięte na głucho i zasłonięte roletami. No i w te upały staramy się nie używać kuchenki, dopiero wieczorem. Gotowanie obiadku podnosi temperaturę w kuchni o jakieś 2 stopnie

jareko
14-06-2007, 07:54
.....Jaką miałeś (mieliście) maksymalną temperaturę na poddaszu w dotychczasowe upały?... jak któregoś dnia wyświetliło mi 28 stopni wywaliłem termometr w czortu - po co dodatkowo psychicznie sie dręczyć :lol:

zahir1000
22-07-2007, 20:09
A co z wentylacją ???
Jaką macie wentylacje, bo u mnie będzie rekuperator i gwc więc mam nadzieję że trochę tą temperaturę na poddaszu obniży :roll:

wartownik
22-07-2007, 20:21
mlody czlowiek wymyslil system malych wentylatorkow w oknach dachowych , ktory skutecznie walczy podobno z tym problemem :roll:

Natalia Stanko
22-07-2007, 20:37
Jareko, mam do ciebie pytanie.
Ja mam na poddaszu jeden wielki pokój bez ścian działowych - nie wiem ile ma metrow, po podłodze ok. 150 mkw, scianka szczytowa na 80cm i dach dwuspadowy 35st. nachylenia. Oświetlenie: dwa okna w ścianach szczytowych 120/150, jedno okno w podciągu 260/90 takie trókątne.

Czy to jest wystarczające oswietlenie tak dużego pomieszczenia czy musze zamontowac 2 okna dachowe?

Dodam że nie chodzi mi o oświetlenie ekstra jasne, ale też nie chce światła zapalać 0 16.00.

Natalia

Zbigniew Rudnicki
23-07-2007, 20:24
normalne roletki materiałowe do polaciowek - skuteczność zaskakująco dobra Mam 3, oryginalne Veluxa w naturalnym kolorze lnu.
Przepuszczają światło.
Ponieważ mam 2 podobne pokoje zauważam różnice.
Roletka daje 1 stopień Celsjusza mniej i likwiduje "gorąca plamę słońca" na podłodze.
Dalszy 1 stopień daje wentylacja mechaniczna strychu (sterowana termostatem).
A i tak jest o 1,5 stopnia więcej niż na parterze.

Edybre
23-07-2007, 20:34
Ja mam tylko jedno okno dachowe na połaci południowej i dlatego szarpnęłam się na roletę zewnętrzną - jest super.