PDA

Zobacz pełną wersję : Inteligentny dom ukladanie kabelkow temat dla poczatk.



AndrzejHH
12-06-2007, 20:17
Witam was serdecznie!!!!!
....jujz tyle bylo o inteligentnych instalacjach ,ich sterowaniem i projektowaniem. Ale moza ten temat jeszcze raz zaczac od poczatku.Czyli od podstaw pysany zrozumialym jezykiem z wyszczegolnieniem poszczegolnych laczen co z czym ...na poczatek moze same ukladanie kabelkow i kabli sterujacych . Gdzie dokladnie je ulozyc ,czy np. kabel sterujacy i jaki (przekroj ,grubosc,ilosc zyl )doprowdzic do odbiornika np. swiatlo w lazience, cza tez do wylacznika (kontaktu). Mam na mysli sterowanie swiatlem w kilku pomieszczeniach ,i kilku scenach swietlnych.Jakie jest najlepsze rozwiazanie sterowanie przez przekazniki na szynie DIN , czy tez przekazniki rozproszone . Jakie rozwiazanie jest najlepsze.......mysle,ze temat jest na tyle ciekawy,by mozna bylo go jeszcze ktorys raz z koleii rozwinac
Pozdrowienia Andrzej :wink: :wink:

kris_r
12-06-2007, 21:35
aby pisać o kablach, wpierw trzeba wybrać, który system chce się montować. Ja zdecydowałem się na LCN-a, właśnie zakończyłem kłaść kable i uruchomiłem pierwsze moduły (do rolet). Trochę przy tym osiwiałem, ale początki zawsze są trudne.
pozdr

civic9
12-06-2007, 21:50
kris_r, powiedz coś o kosztach tego LCNa

AndrzejHH
13-06-2007, 07:06
.......no widze,ze zapalencow w tej dziedzinie nie brakuje.Ale to dobrze.
Czyli tak mialbym moze kilka pytan do Ciebie ...n o moze kilka wiecej.
Czyli tak zakladam ,ze decyduje sie na jakis tam alarm np CA -64 (jedna szafka) i decyduje sie takze na sterownik PLC np Siemens (druga szafka).
Obydwa ukalady musza byc ze soba zwiazane ,czyli musza ze soba wspolpracowac. Prawda.......
Moje zalozenia sa takie : ze kazdy uklad i system chcialbym zdalnie sterowac
czyli miec pelna kontrole przez np. internet.Ogladac np. swoj domek przez kamerke, wlaczac swiatlo i je gasic i nie tylko.
Wracajac jednak do sedna spawy .............wybieram sterownik PLC
OK. klade normalna instalacje swietlna , rolety z wl/wy . kabel YTDY 3x1,5mm² lub YTDY 4x 2,5mm²...i cooooooooooo dalej
skad i dokad kable sterujace pociagnac . Czy moglbys mi ta kwestie...i moze nie tylko mi prztyblizyc bazujac na przykladzie sterowaniu roletami
wszystkich razem i kazdej z osobna. :wink: Dziekuje wszystkim zainteresowanym ,a w szczegolnosci kolegom z wiekszym doswiadczeniem,ktorzy nadal beda wspierac ten temat i udzielac cennych porad i wskazowek Pozdrawiam Andrzej

AndrzejHH
13-06-2007, 07:13
... jesli masz jeszcze troszeczke czasu Kris to bardz prosil bym Ciebie o
kilka uwag odnosnie sterowania np.roletami .Opisz jakich uzyles modulow i jak podlaczyles ..... bedziemy wdzieczni... pozdrawiam jeszcze raz :roll: :roll:

ps. zapraszam wszystkich zainteresowanych do dyskusji.

AndrzejHH
13-06-2007, 08:42
...zaczynam kapowac ..dlaczego "osiwiales" . Wybrales najdrozszy system sterownik PLC i najbardziej skomplikowany Prawda . mozliwosci jest kilka miedzy innymi sterowanie przez PC ...moze ktos opisze teeeeeeeeeen temat szezej :wink: :wink: ...mysle , ze zainteresowanie bedze wzrastac ...w miare rozwoju tematu
...........a le moze zaczniemy od samego poczatki ..czyli ukladanie dodatkowych kabelkow.....................................



pozdrawiam Andrzej

Domaracuch
13-06-2007, 09:17
jak już poukładacie te kabelki to może wam się przydać jakieś oprogramowanie o kontrolowania całej tej instalacji i tu pomocna okazuje się strona Mister House (http://misterhouse.sourceforge.net/), na której można się zapoznać z open-source'owym projektem inteligentnego domu. Oprócz oprogramowania można tam się zapoznać z urządzeniami potrzebnymi do budowy takich sieci. Polecam też www.sitescollide.com/MP3%20Edition/560023DC-3CDA-4DA0-BA25-8028A19AB47B_files/scr01.mp3]wywiad (http://www.podtrac.com/pts/redirect.mp3?[url) z jednym z autorów i użytkowników[/url]

Grzegorz Saczek
13-06-2007, 09:46
W tym wątku jest wiele cennych informacji
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1860222#1860222

AndrzejHH
13-06-2007, 09:51
.......ciekawa srona ..duzo musze jeszcze sie nauczyc ..ale interesuja mnie instalacje z przewodami...czyli bez pilotow .....wiec wrocmy moze do sedna ...ukladanie kabelkow od poczatku....

pozdrawiam

Grzegorz Saczek
13-06-2007, 09:52
Zadaj konkretne pytanie.

AndrzejHH
13-06-2007, 11:54
ok..... jak podlaczyc kilka rolet ( podlaczone tradycyjnie z wlacznikami)
w uklad int domu
tj. by zalaczajac alarm wszystkie rolety np sie zamykaly natychmiast lub tez po okreslonych czasie.
jak polozyc kabel sterujacy ...moze od kad i do kad .z czym podlaczyc
..pytan mam wiecej ..ale jak na poczatek prosilbym o te odpowiedzi.
dziekuje z gory i pozdrawiam Andrzej :wink: :wink:

Grzegorz Saczek
13-06-2007, 12:02
OK - zacznijmy od poczatku.
Jaki jest Twój poziom wiedzy na temty automatyki a w szczególności tzw. domu inteligentnego?

AndrzejHH
13-06-2007, 12:05
......duzo czytalem ...ale nie do konca rozumiem...raz przueczytalem, ze kabel sterujacy ktos doprowadza do klinkietu (Swiatla) a raz czytalem ze do kontaktu ...to jz nie wiem dokladnie jak to mozna sterowac?......jesli masz ochote to moge przedzwonic na nr stacjonarny.

AndrzejHH
13-06-2007, 12:24
..jeski nie telefonicznie to moze przez SKYPE...?????..co Ty na to

AndrzejHH
13-06-2007, 12:39
.......czyli jak z tym sterowaniem rolet ?????

AndrzejHH
13-06-2007, 13:33
...to jak Grzegorz mozesz mi na ten temat odpowiedziec troszeczke szerzej.i w miare obrazowo.......Bardzo Ciebie prosze ....pozdrawiam Andrzej

Grzegorz Saczek
13-06-2007, 13:59
Wykładu Ci tutaj nie zrobie bo talenut pedagogicznego nie mam.
Zasadniczo musisz mieć okablowanie do każdej rolety (lub grupy rolet) sterowanie programujesz albo pod jakiś przycisk/procedure

AndrzejHH
13-06-2007, 21:13
...moze ktos inny podzieli sie swoimi wiadomosciami .............nie chce ,by ten temat rzeka tak szybko sie zakonczyl..Prawda
Pozdrawiam Andrzej

AndrzejHH
13-06-2007, 21:43
......czy naprawde nikt juz nie kladzie kabelkow , lub nie jest w tym etapie jego kladzenia................hmmmmmmmmm??????? :cry:

Grzegorz Saczek
14-06-2007, 06:32
Toż odpowiedziałem Ci na Twoje jedno konkretne pytanie.

AndrzejHH
14-06-2007, 11:40
....a masz moze jakiss schemat, ktory bardziej obrazowo przemawia do mnie i nie tylko......Z Twojej odpowiedzi nic nie moge wykorzystac...doslownie nic. ...Pozdrawiam

Grzegorz Saczek
14-06-2007, 11:42
....a masz moze jakiss schemat, ktory bardziej obrazowo przemawia do mnie i nie tylko......Z Twojej odpowiedzi nic nie moge wykorzystac...doslownie nic. ...Pozdrawiam
To tyle co ja wydobywam z Twoich pytań.

Waldemar Kiejziewicz
14-06-2007, 11:56
...moze ktos inny podzieli sie swoimi wiadomosciami .............nie chce ,by ten temat rzeka tak szybko sie zakonczyl..Prawda
Pozdrawiam Andrzej
Witam!
Rzeczywiście mały jest odzew. Jest co prawda na tym forum wątek na temat amatorskiego "uczynienia budynku inteligentnym". I jak najbardziej chwała im za to. Nie są to jednak instalacje powtarzalne, tzn. o powiązaniach i konstrukcji wie tylko zainteresowany (ten co fizycznie to klecił). Dlatego jeśli mogę ci radzić wybierz jeden z systemów EIB, LCN, czy jakikolwiek inny, byle powtarzalny i dobrze udokumentowany. W tym przypadku nawet jak główny projektant straci zainteresowanie (np. zejdzie z tego świata), to każdy inny co zna "system" będzie potrafił ci pomóc w razie problemów. Jest to na pewno droższe rozwiązanie, ale mające też i większe możliwości.
Tak na marginesie to u siebie w domu zainstalowałem LCN.
Pozdrowienia

Bigbeat
14-06-2007, 11:56
Ja nie bardzo rozumiem, czego Ty oczekujesz.
Nie ma czegoś takiego jak ogólny schemat - to wszystko zależy od mnóstwa czynników, a m.in. od:
1. systemu, jaki ostatecznie wybierzesz (EIB, LON, LCN, PLC, self made)
2. geometrii pomieszczeń domu
3. zakresu "inteligencji"
4. rodzaju sterowania (architektury): centralne (jeden sterownik sterujący wszystkim), rozproszone (dużo małych sterowników, być może nawet jeden w każdym ze sterowanych punktów - jak w LCN), czy jakaś hybryda powyższych (np. jeden sterownik centralny i kilka mniejszych "podsterowników" czy też interfejsów)
i od 1001 jeszcze innych spraw.
Myślę, że powinieneś zacząć od poszukania w necie informacji n/t rozwiązań fabrycznych i ich struktury (EIB, LON, LCN, inne), po zgłebieniu tego zastanowić się, co tak na prawdę z tego potrzebujesz (czy też chcesz mieć) w domu, i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję o wyborze systemu i konkretnych rozwiązaniach, które zastosujesz.

A jeśli tego nie wiesz/nie masz czasu/????, to albo odpuść, albo ciągnij od każdego włącznika w ścianie przewody sygnałowe (telefoniczny lub skrętka) do jakiegoś centralnego punktu w domu - na takim okablowaniu pójdzie Ci wszystko, ale musisz liczyć się z tym, że na koniec pewnie okaże się, że 90% z tych przewodów jest niepotrzebnych.

AndrzejHH
19-06-2007, 17:46
...witam ponownie!!!!!!!!!!
Dziekuje za zainteresowanie i odpowiedzi..Msz racje Bigbeat wiele czynnikow wplywa na charakter i funkcjonalnosc int.instal.,a w efekcie jej funkcjponalnosc.
Nie decyduje sie na EIB i LON . Tylko na LCN Sterowniki na szyne DIN np.Siemensa polaczony np. z panelem dotykowym.Ktory steruje wszystkimi roletami np 12 szt razem i oddzielnie,steruje swiatlem /kilka scenek swietlnych/.Planuje podlaczyc jeszcze kilka czujek p.poz. gazu. wiatru deszczu.i kilka inych, acha jeszcze otwieranie bram przuez pilot i przez panel dotykowy...do tego kilka kamerek ..i to wszystko.
Masz racje mozna wszedzie podciagnac kabelki sterujace....ale pytanie ile ich chcesz w przyszlosci wykorzystac/zgadzam sie z tym i Toja opinia/.
Czyli wracajac do sedna naszego tematu....................
Jak w w/w przypadku rozprowadzic kabelki przed tynkowaniem.

do sterowania kilkoma roletami..........i sterowaniem kilkoma obwodami swietlnymi/sceny swietlne/..............mysle , ze to konkretne jest rozwiazanie i konkretne pytania....moze ktos sie chce wypowiedziec i odpowiedziec
nire zapominajac ...ze jest to temat dla poczatkujacych ,czyli taaaaaaaaaaaakich laikow jak ja :cry: :wink: :wink:
pozdrawiam was Andrzej

AndrzejHH
23-06-2007, 19:34
.............to ,jak nikt nie chce sie podzielic swoimi wiadomosciami w wersji
podstawowej.........???????????????????? :cry: :cry: :cry:

bimbelt
23-06-2007, 19:52
Ja ostatnio, szukajac alternatywy dla drogich zagranicznych sterownikow rolet, trafilem na firme Bister z Poznania. Produkuja oni proste i tanie sterowniki rolet, umozliwiajajace sterowanie centralne i grupowe, a po dolozeniu dodatkowych elementow rowniez sterowanie timerem/ukladem pogodowym. Dzisiaj otrzymalem od nich maila z informacja, ze testuja wlasnie nowe rozwiazanie automatyki domu konkurencyjnej dla EIB. Z niecierpliwoscia czekam na wiecej informacji od nich. Jak tylko je dostane, to sie podziele.

A wiecej o sterownikach RCS mozna poczytac na ich stronie:
http://www.put.poznan.pl/~wlopar/index1.html

_ZBYCH_
24-06-2007, 10:32
.............to ,jak nikt nie chce sie podzielic swoimi wiadomosciami w wersji
podstawowej.........???????????????????? :cry: :cry: :cry:
Andrzeju, założyłeś sobie wątek dla początkujących, ale nie spodziewaj się, że ktoś ochoczo będzie poświęcał swój czas na uczenie Ciebie od podstaw, jak budować takie instalacje. Nie spodziewaj się również, że ktokolwiek poda Ci swój numer telefonu lub Skype, żebyś mógł dzwonić i pytać...

Wysil się trochę i najpierw poczytaj o różnych typach instalacji (nie tylko na tym forum). Posiadając już jakąś wiedzę dopiero zadawaj konkretne pytania, to może ktoś odpowie.

Napisałeś, że wybrałeś system LCN. Przecież topografia tej instalacji jest znana, więc bez problemu znajdziesz w sieci wytyczne odnośnie okablowania.

AndrzejHH
26-06-2007, 18:44
...dziekuje za wszystkie odpowiedzi....takze szczere od Zbyszka .
Tak to prawda praktycznie wszystko jest w necie , i tam mozna wszystko znalezc.Jednak czasami brak tej jednej odpowiedzi ...no moze szczegoliku,czy tez madrej podpowiedzi od kolegow bardziej doswiadczonych.Nie chce nic na tycy ..czyli gotowej instalacji czy schematu,gdyz wszystkie sa inne i rozne .I maja rozne zadania.
Zalozylem specjalnie ten temat dla osob , ktore tak jak ja klada kabelki
lub sa w jej fazie.....i od nich wlasnie licze na swoje doswiad<czenia czy uwagi.
Mysle ze ten temat w roznych etapach w roznych stopniach wtajemniczenia jest zawsze ciekawy i inspirujacy ....prawda :roll: :roll:
Co do telefonu czy skype to bylo moje pytanie...tylko......
...bede musial jeszcze raz przeczytac kilkadziesiat stron ....ale licze na
Was .......o dalsze swoje spostrzezenia i wlasne uwagi o swoich
int. instalacjach
Z powazaniem Andrzej

AndrzejHH
26-06-2007, 18:48
.....mam jeszcze krotkie pytanie do Zbyszka.
Jaki system bys obecnie wybral dla siebie....masz zapewne juz funkcjonujacy,
ale co w jednym zdaniu mogl bys nam poradzic...?
Dziekuje i pozdrawiam :roll:

_ZBYCH_
26-06-2007, 20:07
...dziekuje za wszystkie odpowiedzi....takze szczere od Zbyszka .
Tak to prawda praktycznie wszystko jest w necie , i tam mozna wszystko znalezc.Jednak czasami brak tej jednej odpowiedzi ...no moze szczegoliku,czy tez madrej podpowiedzi od kolegow bardziej doswiadczonych.Nie chce nic na tycy ..czyli gotowej instalacji czy schematu,gdyz wszystkie sa inne i rozne .I maja rozne zadania.
Zalozylem specjalnie ten temat dla osob , ktore tak jak ja klada kabelki
lub sa w jej fazie.....i od nich wlasnie licze na swoje doswiad<czenia czy uwagi.
Mysle ze ten temat w roznych etapach w roznych stopniach wtajemniczenia jest zawsze ciekawy i inspirujacy ....prawda :roll: :roll:
Co do telefonu czy skype to bylo moje pytanie...tylko......
...bede musial jeszcze raz przeczytac kilkadziesiat stron ....ale licze na
Was .......o dalsze swoje spostrzezenia i wlasne uwagi o swoich
int. instalacjach
Z powazaniem Andrzej
Andrzeju, to jest baaardzo rozległy temat i nie sposób tu pisać od podstaw o wszystkich systemach i rozwiązaniach (a jest ich wiele).
Wybierz jakiś konkretny system, konkretne rozwiązanie i wtedy możemy rozmawiać o szczegółach, układaniu okablowania, itp.

_ZBYCH_
26-06-2007, 20:12
.....mam jeszcze krotkie pytanie do Zbyszka.
Jaki system bys obecnie wybral dla siebie....masz zapewne juz funkcjonujacy,
ale co w jednym zdaniu mogl bys nam poradzic...?
Dziekuje i pozdrawiam :roll:
W jednym zdaniu nie można tego opisać 8)
W moim "starym" domu instalacja elektryczna jest oparta na prostych modułach ściemniaczy i przekaźników bistabilnych. Mam w domu pięć rozdzielni elektrycznych, do których schodzi się okablowanie (głównie w układzie gwiazdy). Częściowo sterowanie realizowane jest przez centralę alarmową Satel Integra 128 i dołączone do niej sterowniki radiowe (włączanie, ściemnianie, wyłączanie pilotem), czujki ruchu i kontaktrony w drzwiach wewnetrznych.
W nowym domu sterowanie mam rozwiązane podobnie, tylko mniej jest rozdzielni (bo i dom mniejszy i parterowy :) ).

AndrzejHH
29-06-2007, 14:30
.....skoro masz az tyle skrzynek elektrycznych ..to mam rozumiec , ze wszystkie przekazniki bistabilne zamocowane masz na szynie DIN , czy tez rozproszone.I jakie rozwiazanie wg. Ciebie jest lepsze ,lub praktyczniejsze
Prosimy o kilka zdan Zbyszku . :roll: :roll:
pozdrawiam Andrzej

_ZBYCH_
29-06-2007, 19:31
.....skoro masz az tyle skrzynek elektrycznych ..to mam rozumiec , ze wszystkie przekazniki bistabilne zamocowane masz na szynie DIN , czy tez rozproszone.I jakie rozwiazanie wg. Ciebie jest lepsze ,lub praktyczniejsze
Prosimy o kilka zdan Zbyszku . :roll: :roll:
pozdrawiam Andrzej
Tak, przekaźniki bistabilne i ściemniacze mam umieszczone w rozdzialniach lokalnych na szynie DIN.

Uważam, że takie rozwiązanie jest bardziej uniwersalne i jest lepsza dostępność do modułów w rozdzielni, niż w puszkach. Ponad to przy takim układzie instalacji mam możliwość wprowadzania zmian. Przy układzie rozproszonym - nie.

tokarool
31-01-2010, 13:35
no i jak tam ci idzie panie Andrzeju? Jakies postepy w budowie domu inteligentnego?

AndrzejHH
01-02-2010, 19:17
.............a tak,sa jakies postepy , wg. planu nastepuja,i w miare przyplywu srodkow sa realizowane .Elektrycy rozlozyli kabelki,a chcac chocby troszeczke poznac temat ,a jednoczesnie nie dac sie wpuscic w maliny , posluchalem rad fachowcow /kolegow z forum/ i dwukrotnie przeczytalem temat inteligentnch domow,programowanie instalacji itd. Po to,aby miec jakas podstawowa wiedze w tym zakresie . Naprawde kopalnia wiedzy warto czytac.
Co do systemu nie jestem jeszcze zdecydowany, jaki mam wybrac PLC , czy moze jakis gotowy pakiet. Co roku wchodza jakies nowosci . Mysle ,ze zdecyduje sie na sterowanie przez telefon komorkowy albo tez internet calym systemem.To na tyle.Pozdrawiam serdecznie.

AndrzejHH
02-02-2010, 20:27
.............a tak na marginesie dzisiaj ,tak jak co trydzien przyszla do mnie reklama z Metro , a tam .........z Firmy MEDION ALL-IN-ONE PC za 697,33 €.Czyli dotykowy monitor 21,5" FULL HD z TV Internet E-Mail Telefon oczywiscie wszystko na dotyk Tauchscreen itd. ...i tak sobie pomyslalem ,czy nie mozna wykorzystac wlasnie tego np. w holu jako panel dotykowy z mozliwoscia sterowania domem ,podgladem na poszczegolne kamery itd.
Intel Pentium procesor T4400 2.2 GHZ Windos 7 ........
Byc moze jest mozliwosc sprzezenie tego komput . z Alarmem lub PLC ...co wy o tym sadzicie ...................temat jest napewno ciekawy.
pozdrawiam Andrzej

odaro
02-02-2010, 22:48
...

AndrzejHH
03-02-2010, 17:16
Czyli jak?????????? :cry: :cry: :cry:

tokarool
04-02-2010, 15:22
Czyli jak?????????? :cry: :cry: :cry:

Ja obserwuje temat, na pewno ciekawie jednak 0 (zreo) wiedzy narazie zdobywana wiec ja osobiście nie udzielę odpowiedzi ale jakaś mądra głowa powinna;)

AndrzejHH
04-02-2010, 15:51
..............i na taka madra glowe czekam(y)!!!!!! :lol: :lol: :lol:

melvx
28-02-2010, 15:48
Witam,


............ MEDION ALL-IN-ONE PC za 697,33 €.Czyli dotykowy monitor 21,5" FULL HD z TV Internet E-Mail Telefon oczywiscie wszystko na dotyk Tauchscreen itd. ...i tak sobie pomyslalem ,czy nie mozna wykorzystac wlasnie tego np. w holu jako panel dotykowy z mozliwoscia sterowania domem ,podgladem na poszczegolne kamery itd.
Intel Pentium procesor T4400 2.2 GHZ Windos 7

Jasne, że taki sprzęt możesz wykorzystać do w/w czynności. Ale nie da się tego opisać w postaci prostego tutoriala.



Byc moze jest mozliwosc sprzezenie tego komput . z Alarmem lub PLC ...co wy o tym sadzicie ...................temat jest napewno ciekawy.
pozdrawiam Andrzej

Możesz to sprzęgnąć z PLC po ethernecie (zależy jaki dany PLC obsługuje protokoły) i sterować wszystkimi instalacjami z tego PCta. Możesz skorzystać z gotowych, płatnych, rozwiązań (firma instalatorska), lub sam się dokształcić z tym temacie (czego nie polecam - temat zbyt obszerny, aby go tak po prostu ogarnąć). Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia instalatora - unikniesz niespodzianek i niepotrzebnych wydatków.

--
pozdrawiam,
mel

odaro
28-02-2010, 19:32
Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia instalatora - unikniesz niespodzianek i niepotrzebnych wydatków.

mel

A co możesz zaproponować... zapraszam na priva z ofertą

karuzel
01-03-2010, 07:38
Witam! Polecam rozwiazanie plc firmy Wago 750-841. Sterownik ethernetowy z modbusem TCP/IP i wbudowanym web serwerem jesli chcialby ktos zarzadzac przez neta domem, mozliwosc podlaczenia modemu gsm/gprs. Do tego wiele przerakich modulów. Sam wlasnie buduje dom i zamierzam oprzec sterowanie na tym sterowniku,rozmiary sterowniczka tez zachwycaja, cena za sam sterownik ok 2000 pln plus moduly np. 8DI -300 pln. Pozdrawiam i zycze sukcesów.

melvx
01-03-2010, 16:28
Witam! Polecam rozwiazanie plc firmy Wago 750-841. Sterownik ethernetowy z modbusem TCP/IP i wbudowanym web serwerem

Potwierdzam. Wago jest bardzo fajnym sterownikiem (szczególnie w porządku jest wbudowany i łatwo konfigurowalny web serwer), ale ma trochę drogie moduły rozszerzeń (szczególnie wejścia PT100).

--
pozdrawiam,
mel

AndrzejHH
14-12-2012, 19:49
.......no dobrze ,czyli juz nie ma nikogo, kto by chcial podzielic swoimi doswiadczeniami
odnosnie instalacji alarmowych.......???????????????

AndrzejHH
26-12-2012, 13:59
.......no dobrze ,czyli juz nie ma nikogo, kto by chcial podzielic swoimi doswiadczeniami
odnosnie instalacji alarmowych.......???????????????

......................czy juz nik nie buduje swoich instalacji elektrycznych i alarmowych ???????????????

AndrzejHH
26-12-2012, 14:00
............................... naprawde????

mariontg
07-02-2013, 21:17
hej, Witam ja buduje ale też jestem laikiem i buduje na razie plany jak to właśnie poprowadzić wszedłem na twój wątek że czegoś się dowiem a tu nic lipa nikt nic nie chce powiedzieć a dlaczego a dlatego żeby iść do fachmana i zapłacic 100 razy drożej niz byśmy to sami pociągneli po domu, andrzeju jak juz coś wymyśliłeś podziel się wiedzą z chęcią czegos się naucze!pozdrawiam!

mariontg
07-02-2013, 21:25
Ogólnie to mam podobne wymagania, sterowanie przez jeden panel na dole na parterze i oczwiście przez neta na kómórce i pc, sterowanie światło, rolety, rekupereator, alarm i kamery, może podlewanie ogródka, otwieranie bramy wjazdowej i to chyba tyleco chce sterować gniazdek nie che sterować z osobna to chyba tyle i tez mam dylemat jaki system, jaki?no najlepiej tani i dobry i łatwy w rozbudowywaniu! Nawet nad podobną manta się juz rozglądałem:D

mariontg
07-02-2013, 21:29
Myślałem o czymś takim:
http://allegro.pl/sterbox-inteligentny-dom-sterownik-internetowy-pc-i2991130466.html
Sterbox czy ktos ma lub miał z tym doczynienia?Pozdrawiam i czekam na rowinięcie wątku

AndrzejHH
17-02-2013, 16:50
Myślałem o czymś takim:
http://allegro.pl/sterbox-inteligentny-dom-sterownik-internetowy-pc-i2991130466.html
Sterbox czy ktos ma lub miał z tym doczynienia?Pozdrawiam i czekam na rowinięcie wątku

...niestety nie mialem z tym nic wspolnego .Sterbox jak zauwayzles ma 8 wyjsc programowalnzch ,i aby zwiekszyc ilosc wyjsc musisz ponownie kupic nastepny modul.
.....takze musisz sie zastanowic. A moze wybiezesz inny sterownik programowalny np. PLC 2011A0 ,albo troszeczke drozsze z firmy Saya/Burgess...co wy na to.

..nie wiem np jak chcecie mierzyc temperature w pomieszczeniach czy gdziekolwiek indziej np temp zewnetrzna ,gruntu,nadmuchiwanego powietrza...itd .ja chce wykozystac pomiar temperatury przez PLC z wykorzystaniem czujnika DS18B20 1-Wire .PLC2011A0 to sterownik PLC obsługiwany zdalnie z komputera PC przez LAN i internet oraz przez telefony komórkowe, smartfony i tablety z systemem Android.....moze to jest lepsze rozwiazanie.

mariontg
27-02-2013, 20:52
hmmm. po co chcesz mierzyć temperature gruntu? temperatura w pomieszczeniach niestety będę mial manualną hehe, piec na ekogroszek nie daje aż takich super możliwości, ogólnie chce sterowac oświetleniem alarmem i nawadnianiem no ogólnie to o czym pisałem we wcześniejszym wątku, teraz wyszedł nowy satel niby centralka alrmowa a ma możliwości jak troche o niej poczytam to dam znać co i jak!

mariontg
27-02-2013, 21:01
Witam!
Zacząłem szukac tego stera PLC 2011 i znalazłem cos takiego myślę że nam chyba troche pomoże!
http://plc-home.pl/

AndrzejHH
02-03-2013, 17:34
...zobacz moze tu..http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=8.0

.............lub internetowy przekaznik programowalny PLC http://www.youtube.com/watch?v=67yCdjGz9Qs

:::POLECAM

AndrzejHH
02-03-2013, 17:47
....a propo czujnikow temperatury w gruncie zamierzam ich miec co najmiej kilkanascie ,gdyz buduje gruntowy wymiennik ciepla GWC .A jak wiesz na roznych glebokosciach w gruncie ,jak i na roznych odcinkach instalacji GWC mamy rozne temperatury ,ktore mozna wylapac i zmierzyc i odczytac .Dojdzie jeszcze kilkanascie czujnikow temperatury wewnatrz budynku umiejscowione w podlodze /ogrzewanie podlogowe/.

twaro
02-03-2013, 18:16
Cześć.

Okablowanie robili mi młody łebski elektryk i taki sam alarmowiec.

Każdy punkt (włącznik, światło, gniazdko, czujnik, kamera, termometr, roleta, TV itd.itp.) doprowadzony jest do centralnego pomieszczenia.

Dodatkowo wszystkie puszki włączników (głębokie) oplecione są BUS`em. To taki zielony czterożyłowy przewód.

Plusem takiej instalacji jest możliwość uruchomienia jej "po bożemu" i uzbrajanie w wybrany system póżniej.

Minusem jest ilość przewodów. Pyda jaka weszła do rozdzelni ma 60cm. średnicy.:cool:

mariontg
02-03-2013, 19:42
[QUOTE=AndrzejHH;5852111]....a propo czujnikow temperatury w gruncie zamierzam ich miec co najmiej kilkanascie ,gdyz buduje gruntowy wymiennik ciepla GWC .A jak wiesz na roznych glebokosciach w gruncie ,jak i na roznych odcinkach instalacji GWC mamy rozne temperatury????
Ale po co Ci to ja też buduje gruntowy wymiennik ciepła całość rur zakopuje 1.20m pod ziemią zasypuje i cześć, co ci dadzą te czujki ruchu?przecież nic nie uzyskasz nawet jeśli sie dowiesz że masz gdzieś zimniej co odkopiesz i zakopiesz jescze raz głębiej? nie czaje poczytam, albo napisz po co podrożyć całą instalację, co do ogrzewania podogowego hmm nie będę instalował, to sie nie wypowiadam nie zagłebiałem się ale myślę tak co do podłogówki, szczeli Ci układ jak mojemu znajomemu i ma zrwyanie całej podłogi, kurz sie unosi, jedyne za że podłoga ciepła ale można zrobić tak dać 20 cm styropianu pod płyte fundamentową albo co najmniej 15 cm póżniej zrobic podłogę pływającą i dać 10 cm wełny i zamiast zwykłej foli dać folie aluminiową np. strotex90 i myślę że też uzyskam ciepłą podłogę ale to Ci powiem jak juz wybuduje!aha to tez ważne p[rzy przy podwieszanym suficvie też daje aluminiowa folie niech odbija ciepło z powrotem, zobaczymy czy fizyka się przełoży na budownictwo realne!mam nadzije że tak bo już pare zakładów ze znajomymi poszło, twierdzą że nic to nie da, zobaczymy!

mariontg
02-03-2013, 19:47
Cześć.

Okablowanie robili mi młody łebski elektryk i taki sam alarmowiec.

Każdy punkt (włącznik, światło, gniazdko, czujnik, kamera, termometr, roleta, TV itd.itp.) doprowadzony jest do centralnego pomieszczenia.

Dodatkowo wszystkie puszki włączników (głębokie) oplecione są BUS`em. To taki zielony czterożyłowy przewód.

Plusem takiej instalacji jest możliwość uruchomienia jej "po bożemu" i uzbrajanie w wybrany system póżniej.

Minusem jest ilość przewodów. Pyda jaka weszła do rozdzelni ma 60cm. średnicy.:cool:

Hej, wiesz nie wiem ile za to zapłaciłeś ale 60 cm średnicy robi wrażenie hehehe pytanko po co sterujesz wszystkimi gniazdkami? i co to jest że puszki oplecione Busem?wiesz ja nie neguje każdy robi na co go stać ja mam ograniczony budżet mały kredycik ale myslę że zrobie inteligentny dom za małe pieniądze ale będę sterował poszczególnami pionami poprostu odetnie mi albo lewą strone poddasza albo prawą albo właśnie kuchnie albo salon a nie każde gniazdko to zajebisty dodatkowy koszt, wytłumaacz po co, może sie przekonam!pozdrawiam wszystkich systemowiczów!

twaro
02-03-2013, 20:10
Hej, wiesz nie wiem ile za to zapłaciłeś ale 60 cm średnicy robi wrażenie hehehe pytanko po co sterujesz wszystkimi gniazdkami? i co to jest że puszki oplecione Busem?wiesz ja nie neguje każdy robi na co go stać ja mam ograniczony budżet mały kredycik ale myslę że zrobie inteligentny dom za małe pieniądze ale będę sterował poszczególnami pionami poprostu odetnie mi albo lewą strone poddasza albo prawą albo właśnie kuchnie albo salon a nie każde gniazdko to zajebisty dodatkowy koszt, wytłumaacz po co, może sie przekonam!pozdrawiam wszystkich systemowiczów!


Do niczego nie chcę przekonywać.

Teraz nie myśle o urządzaniu domu, więc nie wiem gdzie będę potrzebował gniazdo sterowane.

Co do bus`a ? Nie mam jeszcze wybranego systemu i na pewno nie zdecyduje się na "no name".

Natomiast twoja opinia na temat podłogówki to (z całym szacunkiem) archaizm.

mariontg
02-03-2013, 21:24
Do niczego nie chcę przekonywać.

Teraz nie myśle o urządzaniu domu, więc nie wiem gdzie będę potrzebował gniazdo sterowane.

Co do bus`a ? Nie mam jeszcze wybranego systemu i na pewno nie zdecyduje się na "no name".

Natomiast twoja opinia na temat podłogówki to (z całym szacunkiem) archaizm.


Witam, Archaizm archaizmem dużo czytałem o podłogówce jest wiele za, ale jednak widzę w najbliżej okolicy jednak że coś się stało pewnie złe wykonawstwo że strzeliła, ale strzeliła podłogówka, może będę żałował że nie zrobiłem, na pewno napisze, nie jestem zacofany pewne nowinki wprowadzę w życie w swoim domku(jak strarczy czasu to wpisze w dziennik budowy) ale co do podłogówki jednak się nie przekonuje , jak gdzieś rurki będę miał to żeby był jakiś dostęp do instalacji np. centralne ogrzewanie łazienki, suszarnia ma swój pion i oczywiście inne pomieszczenia swój pion ale bardziej dostępne jakby cos nawaliło to nie rozwalam pół domu żeby naprawić,nawet systemowe urządzenia grzewcze mogą mieć defekty, jak będę miał zimna, nieprzyjemną podłogę mimo moich wytycznych przyznam się do błędu obiecuje!;)

AndrzejHH
03-03-2013, 16:55
..podlogowka juz jest 11 petli po ok 75 m dlugosci .....czyli nie zmienie tego .Jak na razie jest szczelna , a gdy bedzie przeciekac w co watpie skoro jest dobrze wykonana ,to mozna okreslic miejsce przecieku wykuc ostroznie w betonie iwykonac szczelne polaczenie. Ale nie o tym chyba bedziemy dyskutowac
A propo kurzu ,to chyba bardziej sie wdomu kurzy jesli mamy grzejniki (kaloryfery).
Wracajmy jednak do ukladania kabelkow
Mozna ukladac na kilka sposobow . Ja wszystkie przewody ulozylem w gwiazde .To jest od wszysdkich wlacznikow i czujnikow ulozylem wlasnie zielone przewody sterujace.A dodatkowo od wiekszosci wlacznikow swiatla poprowadzilem normalny kabe 1,5 mm 3 zylowy miedziany ,po to ,by najpierw podlaczyc swiatlo calkiem normalnie,a w pozniejszym czasie w miare przyplywu gotowki dodac dotykowe wlaczniki swiatla czy rolet z wykorzystaniem Bus kabli.

mariontg
03-03-2013, 17:09
..podlogowka juz jest 11 petli po ok 75 m dlugosci .....czyli nie zmienie tego .Jak na razie jest szczelna , a gdy bedzie przeciekac w co watpie skoro jest dobrze wykonana ,to mozna okreslic miejsce przecieku wykuc ostroznie w betonie iwykonac szczelne polaczenie. Ale nie o tym chyba bedziemy dyskutowac
A propo kurzu ,to chyba bardziej sie wdomu kurzy jesli mamy grzejniki (kaloryfery).
Wracajmy jednak do ukladania kabelkow
Mozna ukladac na kilka sposobow . Ja wszystkie przewody ulozylem w gwiazde .To jest od wszysdkich wlacznikow i czujnikow ulozylem wlasnie zielone przewody sterujace.A dodatkowo od wiekszosci wlacznikow swiatla poprowadzilem normalny kabe 1,5 mm 3 zylowy miedziany ,po to ,by najpierw podlaczyc swiatlo calkiem normalnie,a w pozniejszym czasie w miare przyplywu gotowki dodac dotykowe wlaczniki swiatla czy rolet z wykorzystaniem Bus kabli.

No tak bo byśmy zeszli na inny temat, co do kabli , jakie zielone przewody maja jakąś nazwę, normalne trzy żyłowe tez będe prowadził a co do bus kabli poślij jakiegoś linka o co chodzi ile to ma żył to jest taśma transmisyjna, a nie wystatrczy skrętka komputerowa?

AndrzejHH
04-03-2013, 18:58
....ja ulozylem taki kabel :
-Linie komputerowe YELLO-NET S/FTP 1000MHz SSHF-FR lub DRAKA UC 900 Screen 23 Category 7 S/FTP 2x 4p
-linie wlacznikow i czujnikow zielony S/FTP 500 MHz 4x 2x AWG 23


...wpisz w google a wyswietli sie zdiecie

dendrytus
04-03-2013, 20:00
Minusem jest ilość przewodów. Pyda jaka weszła do rozdzelni ma 60cm. średnicy.:cool:

Jak się buduje rezydencję 400 - 500m, to nie powinno dziwić.


ale myslę że zrobie inteligentny dom za małe pieniądze
A ja myślę, że raczej powinieneś na początek zainwestować w to http://www.tolle.pl/pozycja/ortografia-i-interpunkcja (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tolle.pl%2Fpoz ycja%2Fortografia-i-interpunkcja)



...niestety nie mialem z tym nic wspolnego .Sterbox jak zauwayzles ma 8 wyjsc programowalnzch ,i aby zwiekszyc ilosc wyjsc musisz ponownie kupic nastepny modul.
.....takze musisz sie zastanowic. A moze wybiezesz inny sterownik programowalny np. PLC 2011A0 ,albo troszeczke drozsze z firmy Saya/Burgess...co wy na to.

A plc2011A0 ma tylko 7 wyjść przekaźnikowych.
Wejścia sterboxa z modułu nr 1 mogą sterować wyjściami modułu nr 2 i odwrotnie. W PLC2011A0 możemy sterować tylko w obrębie jednego sterownika.
W sterboxie masz za 1215 zł 20wejść/wyjść, które możesz dowolnie programować. W PLC2011 za prawie takie same pieniądze masz 7wyjśc i 6wejśc




-linie wlacznikow i czujnikow zielony S/FTP 500 MHz 4x 2x AWG 23


...wpisz w google a wyswietli sie zdiecie

Tylko, że ZIELONY przewód BUS to ten

http://www.bankkabli.pl/media/catalog/product/cache/1/image/800x600/ddaf5c2d1b754500da4befba47f24c2c/c/a/cavo-knx-eib-bus-2x2x08-al-ml.jpg
Nazywa się EIB bus i jest to 2x2x0,8 czyli ekranowana podwójna skrętka drutów o średnicy 0,8 mm, a nie 0,5 jak przewodach komputerowych.


PS.
Do łez rozbawiło mnie to

Ja ostatnio, szukajac alternatywy dla drogich zagranicznych sterownikow rolet, trafilem na firme Bister z Poznania. Produkuja oni proste i tanie sterowniki rolet, umozliwiajajace sterowanie centralne i grupowe, a po dolozeniu dodatkowych elementow rowniez sterowanie timerem/ukladem pogodowym. Dzisiaj otrzymalem od nich maila z informacja, ze testuja wlasnie nowe rozwiazanie automatyki domu konkurencyjnej dla EIB. Z niecierpliwoscia czekam na wiecej informacji od nich. Jak tylko je dostane, to sie podziele.

A wiecej o sterownikach RCS mozna poczytac na ich stronie:


http://www.put.poznan.pl/~wlopar/index1.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.put.poznan.pl% 2F%7Ewlopar%2Findex1.html)

Post powstał 23-06-2007. Mamy 2013 rok i ani widu, ani słychu, o tym konkurencie EIB. I tak kończy większość konkurencyjnych rozwiań systemu EIB. A minęło tylko 5 lat. Obecna nazwa EiB, to KNX. To tak jakby ktoś nie wiedział.

Dla porównania KNX, to ponad 300 czołowych producentów takich jak GIRA, ABB, HDL, Viessmann. Łącznie oferują ponad 7000 urządzeń, a instaluje je ponad 30 000 CERTYFIKOWANYCH instalatorów.

Dla KNX sterowanie podłogówką czy solarami to pestka, dla większości konkurencji-pogromców KNX-a, to nieosiągalne szczyty.

mariontg
04-03-2013, 20:19
A ja myślę, że raczej powinieneś na początek zainwestować w to http://www.tolle.pl/pozycja/ortografia-i-interpunkcja
Pisze szybko, myślę szybko, nie pisze matury żeby się tym przejmować, poważnie nie mam czasu zastanawiać się nad ą,ę ale dziękuje za troskliwość, Jak się aż tak źle czyta proszę omijać moje wątki, a jeżeli chce Pan pomóc proszę nie dogadywać, bo trolowania w necie mam poważnie dosyć!A dom inteligentny udowodnie że da się zrobić za małe pieniądze!

dendrytus
04-03-2013, 20:23
A ja myślę, że raczej powinieneś na początek zainwestować w to http://www.tolle.pl/pozycja/ortografia-i-interpunkcja (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tolle.pl%2Fpoz ycja%2Fortografia-i-interpunkcja)
Pisze szybko, myślę szybko, nie pisze matury żeby się tym przejmować, poważnie nie mam czasu zastanawiać się nad ą,ę ale dziękuje za troskliwość, Jak się aż tak źle czyta proszę omijać moje wątki, a jeżeli chce Pan pomóc proszę nie dogadywać, bo trolowania w necie mam poważnie dosyć!
Przecież tego się ku*wa nie da czytać.


A dom inteligentny udowodnie że da się zrobić za małe pieniądze!
Owszem da się zrobić tanio inteligentny dom, ale będzie on miał inteligencję Downa

mariontg
04-03-2013, 20:33
Przecież tego się ku*wa nie da czytać.

Owszem da się zrobić tanio inteligentny dom, ale będzie on miał inteligencję Downa
Pozostawię bez komentarza!

robertsz
05-03-2013, 06:08
Pozostawię bez komentarza!
Jesteś z Żywca, nie ośmieszaj okolicy. Proszę.

mariontg
05-03-2013, 09:07
Jesteś z Żywca, nie ośmieszaj okolicy. Proszę.

Nie rozumiem o co chodzi, na samym pociągnięciu pionów po domu bardzo dużo zaoszczędzę, jeżeli sobie to sam rozprowadzę, jak już pisałem nie chce sterować każdym gniazdkiem więc instalacja nie będzie skomplikowana, aż tak bardzo. Jest kilka rzeczy, o których myślałem że dowiem się z opinii, ale widzę tu jakaś hejterka zaczęła panować, no tak trzeba za instalację wybulić 40 tysi to będzie super, każda inna mniejsza to downowate g…o, szkoda słów.

dendrytus
05-03-2013, 09:12
Pozostawię bez komentarza!

Może faktycznie przesadziłem.
Mam takie pytanie, bo chciałbym zrealizować u siebie taką funkcję, a widzę, że jest w tym wątku kilku ekspertów, więc z pewnością pomogą mi w rozwiązaniu tego zadania. Mam też nadzieję, że odpowiedź rozwiązująca mój problem pomoże innym początkującym na zastosowanie tej funkcji w ich inteligentnym domu.

Mam lustro, które czasami rosieje. Wykombinowałem sobie, że zainstaluję sobie pod nim matę grzewczą, którą bedę sobie włączał/wyłączał.
Problem polega na tym, że mógłbym zapomnieć ją wyłączyć i działałaby ona przez bliżej nieokreślony czas zużywając niepotrzebnie prąd, a tym samym narażając mnie na straty finansowe. Jak zmusić inteligentny dom, aby pamiętał za mnie, że podgrzewanie lustra ma zostać wyłączone, jeśli jest nie potrzebne.

mariontg
05-03-2013, 09:30
Ekspertem nie jestem, ale ja bym założył czujkę ruchu i termostat(który nie dopuściłby do przegrzania lustra), nie wiem czy poprawnie wszystko napisałem śpieszę się i to tylko taka pierwsza myśl, przypominam, że to forum dla początkujących

dendrytus
05-03-2013, 09:49
Ekspertem nie jestem, ale ja bym założył czujkę ruchu i termostat(który nie dopuściłby do przegrzania lustra), nie wiem czy poprawnie wszystko napisałem śpieszę się i to tylko taka pierwsza myśl, przypominam, że to forum dla początkujących
Nie chodzi o przegrzewanie się lustra, tylko o to, że będzie ono niepotrzebnie pobierało prąd.
A czujka ruchy będzie włączał podgrzewie nawet wtedy kiedy, to nie będzie miało sensu.

PS.
Zdaje się, że zadanie nie należy do jakiś koszmarnie trudnych jak np. efektywne sterowanie podłogówką, czego nie potrafi większość z produkowanych gotowych systemów IB/ID.
Zadanie pokazuje z jakimi problemami, trochę trudniejszymi niż położenie kabli, przyjdzie się zmierzyć konstruktorom własnych inteligentnych domów.

AndrzejHH
05-03-2013, 16:36
..........................sory Dendrytus plc2011A0 ma tylko 7 wyjść przekaźnikowych mala pomylka ....zdaza sie.

...co do zielonego kabla to jes to dokladnie EIB Busleitung J-Y(St)Y 2x2x0,8

AndrzejHH
05-03-2013, 17:04
....zobacz DOSPEL ma wyłącznik czasowy montowany w wentylatorach ...moze da sie to wlasnie wykozystac do lustra.

dendrytus
05-03-2013, 18:23
...co do zielonego kabla to jes to dokladnie EIB Busleitung J-Y(St)Y 2x2x0,8

?


-linie wlacznikow i czujnikow zielony S/FTP 500 MHz 4x 2x AWG 23



....zobacz DOSPEL ma wyłącznik czasowy montowany w wentylatorach ...moze da sie to wlasnie wykozystac do lustra.

Jest to jakieś rozwiązanie, ale raczej nie inteligentne.

dendrytus
05-03-2013, 21:17
http://www.darin.pl/

AndrzejHH
06-03-2013, 18:54
.................no,no,no dosyc ciekawy ten system ...nawet tez przyjazny .
najlepsze z tego to sa dotykowe wlaczniki ..bardzo ladne .Wlasnie takich szukalem .
Ale oprocz zasilaczy na szyne Din to caly system jest rozproszony .
Ja planowalem jednak wszystkie moduly w szafie sterowniczej, by miec wszystko w jednym miejscu i moc nanosic ewentualne zmiany w sterowaniu
.Chociaz prawde mowiac temat jest naprawde ciekawy ,musze jeszcze troszeczke sie zapoznac i przekalkulowac.
Acha jest tam czujka temperatury Sonda temperatury DS18B20 ,i wlasnie nie wiem ile tych termometrow (sad) mozna podlaczyc.........?

..juz wiem wszystkich modulow termometrow mozna podlaczyc do 120 szt.

AndrzejHH
09-03-2013, 17:16
.......albo to :http://www.youtube.com/watch?v=mnb_jryG4PQ

stkop
10-03-2013, 23:00
temperatura w pomieszczeniach niestety będę mial manualną hehe, piec na ekogroszek nie daje aż takich super możliwości


ale coś niecoś się da...
https://esterownik.pl/

kasprzyk
11-03-2013, 21:14
.................no,no,no dosyc ciekawy ten system ...nawet tez przyjazny .
najlepsze z tego to sa dotykowe wlaczniki ..bardzo ladne .Wlasnie takich szukalem .
Ale oprocz zasilaczy na szyne Din to caly system jest rozproszony .
Ja planowalem jednak wszystkie moduly w szafie sterowniczej, by miec wszystko w jednym miejscu i moc nanosic ewentualne zmiany w sterowaniu
.Chociaz prawde mowiac temat jest naprawde ciekawy ,musze jeszcze troszeczke sie zapoznac i przekalkulowac.
Acha jest tam czujka temperatury Sonda temperatury DS18B20 ,i wlasnie nie wiem ile tych termometrow (sad) mozna podlaczyc.........?

..juz wiem wszystkich modulow termometrow mozna podlaczyc do 120 szt.
Witam

Spójrz jeszcze tutaj: http://www.nexwell.eu/produkt/nxw2974-wielofunkcyjny-przycisk-programowalny-tukan ten przycisk posiada także czujnik temperatury, w powiązaniu z systemem nexo możesz sterować np. światłem, roletami łącznie do 18 kanałów/zdarzeń na jednym przycisku.

Kolego Dendrytus, potrzebny będzie czujnik wilgotności, jednak jak to estetycznie wykonać - nie wiem, być może są takie układy które pozwalają nanieść na same lustro cienką warstwę elementu przewodzącego - reszta elektroniki pod lustrem.
Może coś pokombinować z czujnikiem punktu rosy z wyniesioną sondą http://www.sensortech.com.pl/oferta/czujniki-zalania-punktu-rosy,17 resztę automatyki powiązać z np. czujką obecności, czy załączonym oświetleniem bądź wentylatorem.

Pzdr

dendrytus
11-03-2013, 21:33
.......albo to :http://www.youtube.com/watch?v=mnb_jryG4PQ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3Dmnb_jryG4PQ)

http://www.zennio.com/index_files/img/logo_zennio_190x56.png

Włączniki z filmiki działają tylko i wyłącznie z instalacją wykonaną w KNX.




Kolego Dendrytus, potrzebny będzie czujnik wilgotności, jednak jak to estetycznie wykonać -
Naprawdę uważasz, że ja mogę mieć problem z inteligentnym starowaniem podgrzewaniem lustra?
Naprawdę uważasz uważasz, że przyszedłbym z tym problemem do początkujących amatorów?

A pomysł z czujnikiem wilgotności jest raczej przerostem formy nad treścią.

kasprzyk
11-03-2013, 22:49
Kolego Dendrytus nic nie uważam, nie traktowałem nawet tego tematu jako wątku dla początkujących - przeczytałem tylko ostatnie wpisy, a Twoje pytanie wydawało mi się realne - więc chyba się nie obraziłeś ;)

dendrytus
12-03-2013, 08:10
więc chyba się nie obraziłeś ;)
Rozbawiłeś mnie.

AndrzejHH
13-03-2013, 16:34
......to fakt ,ze jest to forum dla poczatkujacych i malo doswiadczonych jak ja i wielu innych kolegow . I absolutnie tego nie neguje .ALE CHCACYCH WLASNIE PRZEZ
TO FORUM I A WSZCZEGOLNOSCI PRZEZ WSZELKIE WYPOWIEDZI DOSWIADCZONYCH KOLEGOW MIEDZYINNYMI KOL DENDRYTUS ktory ma naprawde wiedze dojsc do swojego celu czyli ID
Nie wiem jak wy ..ale ja zdecydowalem sie juz na ID w systemie EIB / KNX mimo,ze planowalem juz w innym systemie .
A wszystkie kabelki mam ulozone w gwiazde.
Musze jeszcze poczytac ......albo uzyskac odpowiedz od was jaka firme ,producenta wybrac . . Nie wiem tez jakiej mocy zasilacz musi byc np do 4 modulow z 16 wyjsciami on off by uzyskac 64 linie wykonawcze miedzy innymi 11 rolet sterowanie swiatlem itd... czy starczy 320 mA czy moze 640 mA......?.....i jeszcze jedno moduly nowe ,czy moze uzywane jest ich duzo w necie na ebey.....

dendrytus
13-03-2013, 22:56
A wszystkie kabelki mam ulozone w gwiazde.
Podstawową wadą w przypadku KNX przy takim układzie ułożenia kabli jest pracochłonność i materiałochłonność.
W rozdzielni powstanie mały problem z łączeniem kabli magistralnych.
Lepszy układ to drzewo lub linia. 4-5 linii wychodzących z centrali to w zasadzie optimum


Musze jeszcze poczytac ......albo uzyskac odpowiedz od was jaka firme ,producenta wybrac . .

W KNX podzespoły wybieramy ZAWSZE na podstawie manuali lub ETS-a(lepsze rozwiązanie).
NIGDY nie wybieramy modułów na podstawie krótkiego opisu np. z katalogu.
Zawsze należy sprawdzić w ETS-ie czy moduł będzie miał odpowiednią funkcjonalność.
Każdy produkt, który ma zostać certyfikowany przez KNX, musi być wykonany zgodnie z normą ISO 9001.
W przypadku wątpliwości po wydaniu certyfikatu, KNX może cofnąć certyfikat lub nakazać powtórną certyfikację.
Czołowe firmy to Gira, ABB, Busch-Jeager.



Nie wiem tez jakiej mocy zasilacz musi byc np do 4 modulow z 16 wyjsciami on off by uzyskac 64 linie wykonawcze miedzy innymi 11 rolet sterowanie swiatlem itd... czy starczy 320 mA czy moze 640 mA......?.

Po "włożeniu" modułów do ETS-a wyliczy ci on potrzebny zasilacz.


....i jeszcze jedno moduly nowe ,czy moze uzywane jest ich duzo w necie na ebey.....
Z tym jak z używanym samochodem. Najczęściej w modułach padają przekaźniki lub tyrystory na skutek zwarcia w obwodzie. Naprawa nie stanowi jakiegoś poważnego problemu.
Często też wymienia się sprawne podzespoły z powodu dodania nowej funkcjonalności.

Jak zrobisz sob ie ten kurs
http://wbt4.knx.org/?lang=pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwbt4.knx.org%2F%3F lang%3Dpl)
i zdasz go z bardzo dobrym wynikiem, to czeka cię miła niespodzianka. Niespodzianka czeka każdego.

Radit
14-03-2013, 11:05
Jak zrobisz sob ie ten kurs
http://wbt4.knx.org/?lang=pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwbt4.knx.org%2F%3F lang%3Dpl)
i zdasz go z bardzo dobrym wynikiem, to czeka cię miła niespodzianka. Niespodzianka czeka każdego.

Kurs ten ( przynajmniej na przełomie roku ) miał jedną lekcje którą nie dało się zakończyć ( nie wiem , być może już to naprawili) ,nie mniej jednak bez tej lekcji można było zdobyć na tyle dobry wynik aby otrzymać "niespodziankę" :)

xtea
15-03-2013, 11:04
A plc2011A0 ma tylko 7 wyjść przekaźnikowych.
Wejścia sterboxa z modułu nr 1 mogą sterować wyjściami modułu nr 2 i odwrotnie. W PLC2011A0 możemy sterować tylko w obrębie jednego sterownika.


W obrębie jednego w sensie przycisków na ścianie powiedzmy ale to i tak bez zanczenia, bo większość operacji wykonuje się z telefonu czy tabletu i steruje się wszystkimi sterownikami naraz. Dopisuje się sterowniki do programu w telefonie i robi makra czyli wspólne komendy do wszystki naraz. Nie ma potrzeby naciskania przycisku w piwnicy aby zapalić światło na poddaszu, a jak chcemy zrobić wchodzę/wychodzę/wracam/zasypiam to każdy użytkownik telefonu może mieć inny profil ustawień per wejście i per wyjście i per jasność pojedynczej żarówki.

Natomiast PLC2011 jest przez to niewrażliwy na podłączenie się do magistrali, włamania z internetu i niewrażliwy na snifowanie pakietów. Alarm PLC2011B0 ma ostatnio nowe funkcje w sofcie. Można uzbroić alarm i uzbroić włączone komputery, np laptopy na jakimś ściąganiu gdy nas nie ma w domu. Odłączenie prądu od laptopa nic nie daje jak wiadomo, bo bateria trzyma.
Jeżeli w laptopie jest zainstalowane szyfrowanie dysku np program Truecrypt to wyzwolenie alarmu PLC2011B0 w wybranych strefach lub w całości natychmiast powoduje reakcję oprogramowania w laptopie, które monitoruje PLC2011B0 i Truecrypt może być prawidłowo zamknięty przez co odzyskanie z pamięci kluczy szyfrujących będzie niemożliwe, np. metodą cold boot attack czyli wyjęcia kostek ram lub przez szybki dump ramu.

Po prostu prawidłowo zamknie nam się system i ponowne uruchomienie komputera z truecryptem, przez adwersarza, będzie niemożliwe bez podania hasła. Czasem posiadane dane i informacje w naszych komputerach są cenniejsze niż majątek trwały, chroniony systemem alarmowym.

dendrytus
15-03-2013, 11:33
W obrębie jednego w sensie przycisków na ścianie powiedzmy ale to i tak bez zanczenia, bo większość operacji wykonuje się z telefonu czy tabletu i steruje się wszystkimi sterownikami naraz.

Po pierwsze w ID wszystko robi się "samo".
Po drugie w id korzysta się z włączników na ścianie, gdyż są wygodniejsze i praktyczniejsze od smartfonów czy tabletów.
Po trzecie jak wysiądzie komórka, to w normalnym ID nadal mamy pełną funkcjonalność.
Po czwarte jak się dostanie "lenia" to wtedy komórka czy tablet jest idealny.
Po piąte w normalnym ID server programuje raz, a smartfony pobierają z niego ustawienia, a nie jak to w przypadku chińczyka trzy smartfony 3 oddzielne konfiguracje.


Dopisuje się sterowniki do programu w telefonie i robi makra czyli wspólne komendy do wszystki naraz. Nie ma potrzeby naciskania przycisku w piwnicy aby zapalić światło na poddaszu, a jak chcemy zrobić wchodzę/wychodzę/wracam/zasypiam to każdy użytkownik telefonu może mieć inny profil ustawień per wejście i per wyjście i per jasność pojedynczej żarówki.

W tłumaczeniu na prosty język ukradli ci komórkę lub się wyładowała/uszkodziła, to twój pseudo ID już nie działa.
W ID światło w piwnicy włącza się samo.


Natomiast PLC2011 jest przez to niewrażliwy na podłączenie się do magistrali, włamania z internetu i niewrażliwy na snifowanie pakietów.

Czyli tak samo jak każdy inny.


Alarm PLC2011B0 ma ostatnio nowe funkcje w sofcie. Można uzbroić alarm i uzbroić włączone komputery, np laptopy na jakimś ściąganiu gdy nas nie ma w domu. Odłączenie prądu od laptopa nic nie daje jak wiadomo, bo bateria trzyma.

Czyli to samo co w każdym innym ID


Jeżeli w laptopie jest zainstalowane szyfrowanie dysku np program Truecrypt to wyzwolenie alarmu PLC2011B0 w wybranych strefach lub w całości natychmiast powoduje reakcję oprogramowania w laptopie, które monitoruje PLC2011B0 i Truecrypt może być prawidłowo zamknięty przez co odzyskanie z pamięci kluczy szyfrujących będzie niemożliwe, np. metodą cold boot attack czyli wyjęcia kostek ram lub przez szybki dump ramu.

Mania prześladowcza to straszna rzecz.
Kupowanie chińskiego sterownika do szyfrowania, to bzdura do kwadratu. Wystarczy włączyć w windowsie bitlocker.


Po prostu prawidłowo zamknie nam się system i ponowne uruchomienie komputera z truecryptem, przez adwersarza, będzie niemożliwe bez podania hasła. Czasem posiadane dane i informacje w naszych komputerach są cenniejsze niż majątek trwały, chroniony systemem alarmowym.
Słuszna uwaga i dlatego powinno się zakładać profesjonalne systemy alarmowe np. integrę satela która w pełnym wypasie jest dużo tańsza od chińskiego pseudo alarmu i ma stosowne certyfikaty, których chińczyk nie ma.

xtea
15-03-2013, 11:59
Bitlocker nie szyfruje całego dysku. Można nim zaszyfrować partycję ale nie system. Bitlocker jest bezużyteczny. Na dodatek korzysta z układu scalonego TPM, z którego można wydobyć klucze. Truecrypt szyfruje całą powierzchnię dysku i nawet nie wiadomo jaki system operacyjny został zainstalowany.
W truecrypcie klucze szyfrujące trzymane są w pamięci RAM i przy prawidłowym zamknięciu systemu są nadpisywane.

Jak PLC2011B0 wykrywa intruza to w kilkadziesiąt milisekund wie już o tym oprogramowanie w tym naszym komputerze włączonym w domu i rozpoczyna się wymuszenie odmontowania dysków, systemu plików i zamykanie windowsa. Właściwie w pierwszej sekundzie od alarmu Truecrypt już wymazał z pamięci RAM klucze.
Ale ta funkcja działa nie tylko z alarmem PLC2011B0 ale i z przekaźnikiem A0 i z C0. Można sobie przypisać zachowanie sterowników do akcji oprogramowania chociaż alarm jest najbezpieczniejszy.

Ktoś włazi z impetem i liczą się ułamki jednej sekundy. Z bitlockerem tego nie zrobisz. A nie każdy chce żeby adwersarz wiedział nawet jaki system ma w komputerze, jakie partycje, co w rejestrach, jakie strony odwiedzał i jakie zainstalowane programy czego bitlockerem nie ukryjesz, a Truecryptem tak. No i na XP bitlockera nie ma, a to najbezpieczniejszy system pod względem możliwości ochrony go.

dendrytus
15-03-2013, 12:39
Bitlocker nie szyfruje całego dysku..........................Z bitlockerem tego nie zrobisz. A nie każdy chce żeby adwersarz wiedział nawet jaki system ma w komputerze, jakie partycje, co w rejestrach, jakie strony odwiedzał i jakie zainstalowane programy czego bitlockerem nie ukryjesz, a Truecryptem tak. No i na XP bitlockera nie ma, a to najbezpieczniejszy system pod względem możliwości ochrony go.

Radzę poszukać dobrego psychiatry. Dobry psychiatra i zielone pigułki podobno potrafią zdziałać cuda jeśli chodzi o schizofrenię i manię prześladowczą..

mariontg
15-03-2013, 13:04
Tak jak już pisałem, jakiś dziwny nurt zagościł na forum, nie można się zapytać, nie można się wypowiedzieć bo zostanie się wyśmianym i obrażonym, ja z uwagą przeczytałem post Xtea i uważam że dane na kompie są bardzo ważne i dobrze że poruszył ten temat!
Co do sterownika również przychylam się coraz bardziej pod PLC i najprawdopodobniej będzie to Sterbox, bardzo dużo instrukcji i info na stronie producenta.
jest również wątek na tym, forum:
http://plc-home.pl/forum/jak-i-od-czego-zaczac-t267.45.html
Dosyć prosto i logicznie i nikt nikogo nie wyśmiewa, nawet jak pytania są banalne, trochę pokory polecam!

dendrytus
15-03-2013, 13:13
ja z uwagą przeczytałem post Xtea i uważam że dane na kompie są bardzo ważne i dobrze że poruszył ten temat!

To forum to forum muratora, a dział to :Inteligentne instalacje i bezpieczeństwo, tema to Inteligentny dom ukladanie kabelkow temat dla poczatk.
Może powiesz mi jaki związek ma szyfrowanie dysków z układaniem kabli przez początkujących?
Info o szyfrowaniu danych znajdziesz na każdym forum komputerowym.
A tak przy okazji dane na kompie są bardzo cenne, a kiedy robiłeś ostatnio back up tych danych. Obstawię, że nigdy.


trochę pokory polecam!
Nie mam w zwyczaju przytakiwać ignorantom.

PS.
Pewnie jeszcze nie zauważyłeś, ale wielbiciele chińskiego PLC wypowiadają się we wszystkich wątkach, tylko nie tych o ich wynalazku.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200110-Sterowanie-domem-przy-u%C5%BCyciu-chi%C5%84skiego-sterownika-PLC-z-allegro

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173724-Inteligentny-dom-szukam-taniego-PLC-sterowanego-przez-internet

mariontg
15-03-2013, 14:32
No lepiej się nie zakładać, ;)
część wypowiedz z polecanych linków:Oczywiście w ramach własnego majsterkowania można takie czy inne rozwiązania zastosować i tylko to potrafię zrozumieć.
Tak jak mówiłem, własnymi nie wielkimi środkami, chcę zrobić parę rzeczy może nie jest to do końca IB, a po prostu sterowalnych z kompa czy komórki.
Nie jestem sprzedawcą PLC, po prostu wydał mi się przystępny i to tyle.
A co do Chińszczyzny, sterbox podobno jest polskim wynalazkiem!

Małgorzata_Cz
18-03-2013, 13:20
Witam was serdecznie!!!!!
....jujz tyle bylo o inteligentnych instalacjach ,ich sterowaniem i projektowaniem. Ale moza ten temat jeszcze raz zaczac od poczatku.Czyli od podstaw pysany zrozumialym jezykiem z wyszczegolnieniem poszczegolnych laczen co z czym ...na poczatek moze same ukladanie kabelkow i kabli sterujacych . Gdzie dokladnie je ulozyc ,czy np. kabel sterujacy i jaki (przekroj ,grubosc,ilosc zyl )doprowdzic do odbiornika np. swiatlo w lazience, cza tez do wylacznika (kontaktu). Mam na mysli sterowanie swiatlem w kilku pomieszczeniach ,i kilku scenach swietlnych.Jakie jest najlepsze rozwiazanie sterowanie przez przekazniki na szynie DIN , czy tez przekazniki rozproszone . Jakie rozwiazanie jest najlepsze.......mysle,ze temat jest na tyle ciekawy,by mozna bylo go jeszcze ktorys raz z koleii rozwinac
Pozdrowienia Andrzej :wink: :wink:

Witam,

ponieważ to temat układania kabli w ID dla początkujących, chciałabym polecić system DARIN, właśnie ze względu na prostotę w tym temacie. DARIN jest systemem magistralnym, bardzo przyjaznym w montażu. Magistrala to skrętka komputerowa ułożona w dość dowolnej topologii: drzewo, gwiazda, choinka, niedomknięty ring i mieszane.

Połączenia magistrali z modułami oraz rozdzielanie (węzły) to zwykłe złączki RJ45, czyli tania i znana technologia. System jest rozproszony, czyli w zakresie instalacji elektrycznej moduł można podpiąć bezpośrednio do magistrali, w pobliżu sterowanego urządzenia, np. przy silniku rolety lub w oprawie lampy. Przyciski szklane systemu DARIN jak i standardowe przyciski nie wymagają dodatkowego kabla elektrycznego, zasilane są z magistrali.

Dla mieszkania 50 metrów kwadratowych zużyliśmy mniej niż 100 metrów bieżących skrętki (magistrali). W związku z tym, że jest to mieszkanie pokazowe, zamontowaliśmy tam naprawdę dużo modułów.

twaro
18-03-2013, 14:07
Małgorzato_Cz. Nie włączaj mnie do swojej reklamy.

Skoryguj swój wpis proszę.

Wykup sobie płatny profil.

Sugerujesz że ...?

Małgorzata_Cz
19-03-2013, 07:57
Poprzedni wpis został skorygowany.

twaro
19-03-2013, 16:01
Poprzedni wpis został skorygowany.


Dziękuję.

Krzybagi
02-04-2013, 18:16
Czy dobrze rozumiem, że DARIN ma swoje przyciski, które nie muszą być podłaczone do sieci elektrycznej?

stkop
02-04-2013, 19:07
Czy dobrze rozumiem, że DARIN ma swoje przyciski, które nie muszą być podłaczone do sieci elektrycznej?

Strona Darin jest uboga w dokumentację techniczną... ale na 99% tak jest. Z tym, że rozróżnia się moduł wejść binarnych, moduł przycisków klasycznych i moduł przycisków, który można uzbroić w ich firmowe ładne i niedrogie szklane panele dotykowe.

dendrytus
02-04-2013, 23:49
Czy dobrze rozumiem, że DARIN ma swoje przyciski, które nie muszą być podłaczone do sieci elektrycznej?
W przypadku Darin, KNX itp. systemów żadne włączniki nie są podłączane do sieci elektrycznej.
Zawsze są podłączane do instalacji niskonapięciowej np. 24V poprzez moduły wejść.. Możliwość podłączenie zwykłego włącznika może być spowodowane ceną lub design-em.


Strona Darin jest uboga w dokumentację techniczną... ale na 99% tak jest.

Tak jest na 10 000% albo więcej 0 po 1, ich liczba jest dowolna. Aby mieć taką pewność wystarczy połączyć informacje ze strony systemu Darin z elementarną wiedzą z elektroniki lub automatyki lub elektryki.

Tomasz Antkowiak
03-04-2013, 14:46
czesc

u nas sercem instalacji bedzie PLC Mitsubishi MELSEC FX2N-64MT (choc pewnie przyjdzie go rozbudowac). Czy moze ktos stosowal juz FX2N w domowej instalacji? Generalnie uzywam tych sterownikow w aplikacjach przemyslowych, stad chce wdrozyc u siebie bo nie sa mi obce, nie mniej w domowym uzytku sie nie spotkalem.

AndrzejHH
10-01-2017, 18:31
Wiam wszysdkich
Jakich wlacznikow /swiatla/ uzywacie w waszych inteligentnych domach.
- normalne wlaczniki /dzwonkowe/ ktore przekazuja tylko sygnal. Impuls na niskim napieciu
- wlaczniki dotykowe dzialajace na dotyk palca Na 230v lub sa tez na 12v i 24 v prezetuja sie jednak b. nowoczesnie
Chcialbym wiedziec. Czy ktos z was posiada takie wlaczniki i czy z takimi nowoczesnymi wlacznikami swiatla mozna uzyskac wszelkie symulacje swietlne mam na mysli sterowanie swiatlem przez tablet czy nawet uzyskac sceny swietlne podczas naszej nieobecnosci! Wlasnie widzialem na allegro takie wlaczniki firmy koti lub livolo a ceny sa w miare dostepne

Co sadzicie o tym ,i czy moze ktos z was ma wlasnie takie lub podobne wlaczniki dotykowe juz zainstalowane

iF-Jimi
11-01-2017, 08:57
Wiam wszysdkich
Jakich wlacznikow /swiatla/ uzywacie w waszych inteligentnych domach.
- normalne wlaczniki /dzwonkowe/ ktore przekazuja tylko sygnal. Impuls na niskim napieciu
- wlaczniki dotykowe dzialajace na dotyk palca Na 230v lub sa tez na 12v i 24 v prezetuja sie jednak b. nowoczesnie
Chcialbym wiedziec. Czy ktos z was posiada takie wlaczniki i czy z takimi nowoczesnymi wlacznikami swiatla mozna uzyskac wszelkie symulacje swietlne mam na mysli sterowanie swiatlem przez tablet czy nawet uzyskac sceny swietlne podczas naszej nieobecnosci! Wlasnie widzialem na allegro takie wlaczniki firmy koti lub livolo a ceny sa w miare dostepne

Co sadzicie o tym ,i czy moze ktos z was ma wlasnie takie lub podobne wlaczniki dotykowe juz zainstalowane

W inteligentnym domu możesz stosować zarówno panele dotykowe (zwykle wieloprzyciskowe) jak i zwykłe przyciski monostabilne (tkzw. dzwonkowe). Tyle że nawet zwykłe przyciski stają się przyciskami wielofunkcyjnymi. Tzn. np. jedno kliknięcie włączy/wyłączy Ci żyrandol, dwa kliknięcia kinkiet, a przyciśnięcie na 1s opuści Ci roletę. Stosowanie przycisków dotykowych na 230V z przekaźnikiem lub włączników bistabilnych nie ma sensu. Można, ale mija się to z celem. Tak samo nie stosuje się w instalacjach IB klasycznych lub dotykowych ściemniaczy. Takie funkcje realizuje bezpośrednio system.

leszekwolski
11-01-2017, 09:13
Ja posiadam w domu system firmy Teletask. W miejscach gdzie nie ma potrzeby mierzyć temperatury zainstalowałem wyłączniki dzwonkowe. System reaguje na zwarcie na wejściu. Rozpoznaje krótkie, długie, wielokrotne i ciągłe naciśnięcie przycisku.
System Teletask oparty jest na magistrali więc przyciski dotykowe (panele AURUS) podłączone są do tej magistrali. Wszystkie mierzą temperaturę, a niektóre poziom oświetlenia i reagują na ruch. Dostępne są panele jedno, dwu, cztero, ośmio itd przyciskowe. I one tak samo reagują na krótkie, długie, ciągłe i wielokrotne naciśnięcie. Użytkownik sam decyduje czy naciśnięcie któregokolwiek z przycisków realizuje tylko prostą funkcję taką jak zapalenie światła, podniesienie rolety itp czy może całą scenę, która jest połączeniem światła, rolet, urządzeń, ogrzewania itp. Pełna dowolność

AndrzejHH
17-01-2017, 18:30
Bardzo ladne panele szczegolnie AURUS-OLED musze przyznac Z 8 ma polami i innymi bajerami jak zegar itd.
Wlasnie podobne planuje w mojej inteligentnej instalacji /jak a razie moze w salonie/ .
Planuje wlasnie taki lub podobny panel dotykowy polaczony z integra 128 lub z jakims sterownikem plc
Na szczescie polozylem przewody do normalnej instalacji na 230v ,jak tez prawie wszedzie zielony skretka na niskie napiecie /w gwiazde/
Tak wyglada schemat z dokladnym opisem panel dotykowy wlacznik swiatla z centralka alarmowa satel integra 128

http://dotykowy.eu/download/instrukcje/instrukcja_satel.html
Co wy na to !!!!!!!!!!

I moze. Jak to by wygladalo polaczenie ze sterownikiem plc w systemie knx

leszekwolski
17-01-2017, 19:18
I moze. Jak to by wygladalo polaczenie ze sterownikiem plc w systemie knx
nie bardzo rozumiem jak to planujesz połączyć jednocześnie ze sterownikiem PLC i KNX ? nie wiedziałem że tak się w ogóle da ...
jeśli coś mylę to proszę rozwiń myśl :)

AndrzejHH
17-01-2017, 19:39
.......albo tak polaczenie dotykowego panelu wlacznika swiatla do sterboxa

http://www.sterbox.eu/instrukcje/Przykladowe_podlaczenie_wylacznika_dotykowego.pdf
.......

AndrzejHH
17-01-2017, 19:40
Centralke integra 128 mozna przeciez polaczyc z knx prawda.

http://www.satel.pl/img/products/xl/INT-KNX-2.jpg

iF-Jimi
17-01-2017, 22:58
I moze. Jak to by wygladalo polaczenie ze sterownikiem plc w systemie knx

KNX to nie PLC


Centralke integra 128 mozna przeciez polaczyc z knx prawda.

Prawda, ale nie robi się tego żeby za pomocą centrali Integra sterować budynkiem. Za pomocą Integry realizujesz kwestie alarmu, następnie integracja na KNX lub RS232 (takie Integra ma interfejsy komunikacyjne), a resztę automatyki realizujesz już za pomocą modułów inteligentnej automatyki. Wtedy system automatyki "widzi" wszystko co dzieje się w systemie alarmowym i możesz sobie to wykorzystywać jak chcesz.

Ja zazwyczaj przechodzę z Integry na RS232 -> CAN i resztę automatyki na CAN-ie. Panele sensorowe tego typu bądź mniejsze o mniejszej liczbie pól oraz takie bez wyświetlacza. Pola dotykowe oczywiście grawerowane na potrzebę konkretnej instalacji.

http://www.i-future.pl/wp-content/uploads/animowany_panel_sensorowy_Ampio.gif

AndrzejHH
18-01-2017, 17:07
....to prawda knx to nie plc .blednie to nazywam i z tad ta roznica .
Nie chce sterowac domem za pomoca integry , tylko polaczyc z knx ,by moc wykozystac sygnaly z roznych czujek np ruchu by wlaczalo mi sie swiatlo itd. Po prostu by nie dublowac dodatkowych czujek.
Centralka jak wspomniales i tak chce to wykozystac sluzy do alarmu . A podlaczenie z knx planuje przez plytke INTE RS przewodem RS232
Nie wie czy to jakas roznica polaczenie przez CAN 232
I czy te wlaczniki ampio ,mysle ze tak beda wspoldzialac z np. Loxone 24v

homelogic
18-01-2017, 19:12
Do łączenia satela z knx służy satelowy moduł INT-KNX. Włączniki Ampio nie działają z Loxone, chyba że użyjesz jednocześnie modułu wyjść binarnych żeby się zapiąć na sztywno do wejść Loxa. Spację dajemy za przecinkiem, a nie przed, to samo się tyczy kropki.

AndrzejHH
18-01-2017, 20:02
...trudno bede musial chyba wybra inne wlaczniki ktore bez problemu i prosto polacze z loxone
Wczesniej kupilem z loxone miniserver i kilka innych klockow
I tak czekaja na zamontowanie . Bede musial chyba wybrac inne wlaczniki dotykowe Moze z firmy ZENNIO
Tez sa ladne i mysle ,ze bede chyba mogl je zapiac. ................."
Albo sprzedac te klocki z loxone /nie byly tanie/ i wybrac komplety zestaw inteligentnego domu
Z jakies firmy.

iF-Jimi
18-01-2017, 21:06
Włączniki Ampio nie działają z Loxone, chyba że użyjesz jednocześnie modułu wyjść binarnych żeby się zapiąć na sztywno do wejść Loxa.

Homelogic, masz na biurku i to, i to. Na twoim miejscu bym się pobawił bo jeśli masz w Loxie ModBus lub RS232 to wydaje mi się że zrobisz to dosyć sprawnie wysyłając ramki :) Jedyny problem może być z obsługą wyświetlacza jeśli miałby to być panel z wyświetlaczem.

homelogic
18-01-2017, 22:49
Masz 100% racji, nawet o tym nie pomyślałem. Tylko że gra zaczyna być opłacalna dopiero od kilku większych paneli wzwyż - bramki loxonowe tanie nie są, no i trochę zabawy by z tym było żeby to optymalnie i dwustronnie skomunikować.

AndrzejHH
20-01-2017, 15:39
. Tylko że gra zaczyna być opłacalna dopiero od kilku większych paneli .

.....nie wiem co miales na mysli mozesz jasniej?

homelogic
21-01-2017, 06:44
.....nie wiem co miales na mysli mozesz jasniej?

Bo musisz doliczyć jakieś 2000 zł za bramki i konfiga tak samo do jednego jak do dwudziestu. I jak przy dwudziestu się to rozkłada do ekstra stówy na sztuce i jest sensowne, tak do jednego się rozkłada do ekstra 2000 na sztuce i nie jest sensowne. Za taką cenę można mieć wypas graficzny panel KNX albo wysuwaną ze ściany ramkę razem z ipadem.

Zresztą, nie jestem zwolennikiem mieszania systemów. Za dużo z tym zabawy i niepotrzebnie wprowadza się wąskie gardła.

AndrzejHH
21-01-2017, 16:38
..noo tak masz racje te klocki ,jak i inne w systemach knx do tanich nie naleza.
A tak z ciekawosci jak twoja instalacja jest daleko ,i na jakiego producenta sie zdecydowales .Chyba nie na firme loxone?.

homelogic
21-01-2017, 19:51
..noo tak masz racje te klocki ,jak i inne w systemach knx do tanich nie naleza.
A tak z ciekawosci jak twoja instalacja jest daleko ,i na jakiego producenta sie zdecydowales .Chyba nie na firme loxone?.

Ja jestem instalatorem więc moja instalacja jest niemiarodajna... Ale owszem, trochę loxone tam też jest.

AndrzejHH
10-02-2017, 15:49
No dobrze Ampio juz bylo ladny pokaz wlacznikow.
....a moze ktos z was ma inne wlaczniki dotykowe. .?
Pochwalcie sie ...

kasprzyk
11-02-2017, 19:26
Ale prywatnie w domu, czy na inwestycjach ? ...
381322381323381324381325

Te ostatnie po prawej można stosować w inst. bez dedykowanego systemu.

AndrzejHH
11-02-2017, 20:36
...prywatnie tylko do domy ,ale Do prawie kazdego pomieszczenia..i naturalnie kompatebilne
z knx