PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie ścienne



miro 650
04-07-2003, 10:20
:lol:
Czy ktos z was stosował ogrzewanie ścienne. Z literatury wynika, że jest bardzo dobre, ekonomiczne i przyjazne dla człowieka.
Ale bardzie ciekawi mnie opinia kogoś kto to ma u siebie

ArtMedia
04-07-2003, 13:40
Witam.

Ja chciałem zrobić, ale kiedy zacząłem sie zastanawiać, to okazało się, że mam za mało wolnych ścian ;-) Albo okno, albo jakis mebel... Puste ściany należą do nielicznych...
A Ty już o tym myślałeś?

Sebastian

Jasiu1881
04-07-2003, 15:39
ja będę zakładał za jakieś 2-3 tygodnie jak chcesz to możemy porozmawiać i dużo ci o tym opowiem bo zbierałem sie do tego ze 3 lata i wreszcie dorosłem :)

Jasiu1881
04-07-2003, 15:41
zobacz sobie zresztą na www.wath.pl ale ich ci nie polecam bo już padli tyle mają spraw w sądzie
Są tacy co potrafią zrobić i nie tylko dobre wrażenie :P

Ekoszok
04-07-2003, 19:57
Przerobiłem już wiele "wynalazków"-sufitowe , ścienne ,podłogowe.
I co się okazuje - każde jest dobre tylko do tego , do czego zostało wymyślone.
Dlatego daj sobie spokuj z ogrzewaniem scian - nie wymyslono tego do
ogrzewania mieszkan

radex
06-07-2003, 07:40
Byłem bardzo napalony, aby zrobić ogrzewanie ścienne przynajmniej w 3 pokojach, bo: są tylko okna balkonowe, podłoga drewniana + dywan, grzejniki będą szpecić.

Ale okazało się, że nie ma odpowiednio wyszkolonych firm. Po pierwsze producenci - 90% systemów jest na miedzi, a ja mam grzejniki aluminiowe. Z kolei nieliczne systemy z plastiku nie mają bariery antydyfuzyjnej i również trzeba dodawać specjalne dodatki do instalacji. A ja nie zamierzam robić sobie takich problemów.

Dlatego ze ściennego zrezygnowałem i szukam teraz jakiś ładnych grzejników do salonu. Ktoś może pomóc?

ArtMedia
06-07-2003, 19:40
Nowe Burgmany sa prawie płaskie (nie maja przetłoczeń) a w cenie innych z przetłoczeniami. Albo Purmo bodajże Planora, całkiem płaskie, ale sporodroższe...

Sebastian.

07-07-2003, 10:12
ja będę zakładał za jakieś 2-3 tygodnie jak chcesz to możemy porozmawiać i dużo ci o tym opowiem bo zbierałem sie do tego ze 3 lata i wreszcie dorosłem :)
Dziękuje bardzo za odpowiedż. Bardzo chętnie skontaktuje się w celu wymiany doświadczeń. Jeżeli możesz to podaj numer telefpnu to oddzwonie
Pozdrawiam. Miro650

Jasiu1881
07-07-2003, 10:15
602201881 o dowolnej porze
Daj e-mail to ci materiały wyślę

07-07-2003, 13:50
602201881 o dowolnej porze
Daj e-mail to ci materiały wyślę
Dzięki bardzo
[email protected]

Piotr Jan
07-07-2003, 14:34
Jednym z najleprzych izolatorów jest .. powietrze, dlatego montując ogrzewanie ścienne w wiekrzym stopniu ogrzewamy ścianę niż powietrze, a wmieszkaniach chodzi raczej o to by jak najszybciej ogrzac jak największą ilość powietrza. Dlatego często stosuje sie tzw. folie zagrzejnikowe - cieńki styropian i folia aluminiowa - które maja za zadanie ograniczyć utratę ciepła przez ogrzewanie ściany.
Krótko : Ogrzewanie ścienne - duże koszty, mały efekt cieplny, no może tylko estetyka (??) :wink:

Pozdrowienia

Jasiu1881
08-07-2003, 09:39
Jednym z najleprzych izolatorów jest .. powietrze, dlatego montując ogrzewanie ścienne w wiekrzym stopniu ogrzewamy ścianę niż powietrze, a wmieszkaniach chodzi raczej o to by jak najszybciej ogrzac jak największą ilość powietrza. Dlatego często stosuje sie tzw. folie zagrzejnikowe - cieńki styropian i folia aluminiowa - które maja za zadanie ograniczyć utratę ciepła przez ogrzewanie ściany.
Krótko : Ogrzewanie ścienne - duże koszty, mały efekt cieplny, no może tylko estetyka (??) :wink:

Pozdrowienia
Mówisz oczywiście o konwekcji i w tym wypadku masz racje ,ale ideą ogrzewania ściennego nie jest ogrzanie powietrza przez konwekcję a ogrzewanie poprzez promieniowanie cieplne. I tak w normalnym tradycyjnym ogrzewaniu jeśli w pokoju nie osiągniemy 20 stopni to będziemy czuli się nie komfortowo natomiast w pokoju w którym zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne oddające ponad 50% ciepła drogą promieniowania (nie jak grzejnik który ogrzewa i tym samym niekorzystnie zmienia jonizacją powietrza oraz powoduje szybki ruch powietrza czyli co za tym idzie kurzenie) wystarczy aby powietrze miało temperaturę 17 stopni a odczuwać będziemy komfortowe 21 8)
Tak więc nie tylko estetyka i wcale nie mały efekt cieplny tylko fizyka .
Byłem w mieszkaniu w którym zamontowano Watha i byłem w wielkim szoku jak zobaczyłem na termometrze 16 stopni a siedziałem w podkoszulce i było mi ciepło jak przy kominku. Polecam zobaczyć i nie będziesz musiał teoretyzować. Swego czasu po audycji telewizyjnej w której jeden pan powiedział że SUPOREX ma promieniotwórczość na poziomie X (nie będę zmyślał bo nie pamiętam ile) wszyscy stwierdzili że to pewnie dlatego że dodaje się pyłu dymnicowe . Dziś wszyscy wiedzą że ceramika ma promieniotwórczość wyższą od SUPOREXU ale i tak uważają że jest zdrowsza (tak naprawdę wszysto promieniuje i nie ma to na takim poziomie znaczenia ale tak powstaje plotka ) . Każdy ma swoje zdanie i nie jest moją intencją wyśmiewanie ogrzewania grzejnikami czy też powietrzem. Wiem jedno - są ludzie którzy lubią nowinki techniczne i nawet kosztem większej inwestycji na nie się zdecydują , a jeśli osiągną przez to wymierne oszczędności to już "wogle" SUPER... :wink: :wink: :wink:

09-07-2003, 08:26
CZy ktoś ma takie ogrzewanie zainstalowane czy wszyscy eksperymentują :roll:

Piotr Jan
09-07-2003, 13:59
do Jasia1881

Chodziło mi nie tyle o komfort (przecież od ogrzewanych ścian ogrzewa się powietrze i występuje również normalna konwekcja) co straty ciepła. Jeżeli instalacja grzewcza (obojetnie jaka) jest usytowana w ścianie to ją BEZPOŚREDNIO grzeje. Grzejnik oczywiście najpierw ogrzewa siebie potem od niego ogrzewa sie powietrze, ale pomiędzy grzejnikiem a ścianą jest dodatkowa izolacja - powietrze. Jeżeli mamy instalację w ścianie najpierw ogrzewamy ścianę i ciepło ma łatwiejszą drogę do ucieczki przez mur- po przez promieniowani i przewodzenie. Podobnie jest z instalacją w podłodze ale podłogi (stropy) przeważnie są w tym samym budynku i straty są pomijalnie małe.
Teoretyzuje, ponieważ nie spotkałem się z taką (wścienną instalacją).
Co do kurzu, to niestety najgorsza jest instalacja podłogowa. Ogrzane powietrz podnosi kurz do góry na całej powierzchni podłogi. Grzejniki powoduja cyrkulację okrężną.
O promieniowaniu pustaków się nie wypowiadam (moja żona jest chemikiem mat.budowlanych , a ja ukończyłem specjalizację elektrownie jądrowe) bo to jest dłuższa historia.

Pozdrowienia

Szaruś
09-07-2003, 14:29
Odnośnie "kurzenia" się podłogi artykuł w Muratorze (bodajże z 2001 roku, musiałbym poszukać) przedstawia całkiem inną opinię: tzn. więcej kurzu się unosi w pomieszczeniu z grzejnikami, niż w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym.

10-07-2003, 06:38
Generalnie nie chodziło mi o ilość kurzu (chociaż nie wiem dlaczego miało by być wiecej przy grzejnikach ???) ale o kierunek rozchodzenia, bardziej uciążliwe jest jednak pionowe niż okrężne. Doświadczyłem tego kiedyś będąc w mieszkaniu z podłogówką.

Szaruś
10-07-2003, 08:33
Ja tego nie doświadczyłem, mimo że miałem okazję mieszkać w domu z ogrzewaniem podłogowym.

Może ten dom był źle ocieplony i podłoga byłaza gorąca?

Jasiu1881
10-07-2003, 08:45
do Jasia1881

Chodziło mi nie tyle o komfort (przecież od ogrzewanych ścian ogrzewa się powietrze i występuje również normalna konwekcja) co straty ciepła. Jeżeli instalacja grzewcza (obojetnie jaka) jest usytowana w ścianie to ją BEZPOŚREDNIO grzeje. Grzejnik oczywiście najpierw ogrzewa siebie potem od niego ogrzewa sie powietrze, ale pomiędzy grzejnikiem a ścianą jest dodatkowa izolacja - powietrze. Jeżeli mamy instalację w ścianie najpierw ogrzewamy ścianę i ciepło ma łatwiejszą drogę do ucieczki przez mur- po przez promieniowani i przewodzenie. Podobnie jest z instalacją w podłodze ale podłogi (stropy) przeważnie są w tym samym budynku i straty są pomijalnie małe.
Teoretyzuje, ponieważ nie spotkałem się z taką (wścienną instalacją).
Co do kurzu, to niestety najgorsza jest instalacja podłogowa. Ogrzane powietrz podnosi kurz do góry na całej powierzchni podłogi. Grzejniki powoduja cyrkulację okrężną.
O promieniowaniu pustaków się nie wypowiadam (moja żona jest chemikiem mat.budowlanych , a ja ukończyłem specjalizację elektrownie jądrowe) bo to jest dłuższa historia.

Pozdrowienia
Przepraszam ale raczej ukończyłeś politechnikę i trudno mi uwierzyć że takie dyrdymały pleciesz. Konwekcja to ruch spowodowany różnicą temperatur (tak?)-wiec gdzie jest większa różnica temperatur?-w systemie niskotemperaturowym (podłoga ma max 28-30 stopni )czy przy kaloryferkach (minimalnie temp zasilania 55 ekstremalnie 90 stopni).
Nie pleć bo ludzie na tym forum nie zawsze się znają , a czytając opowieści o tym iż inżynier pisze że kurzy to tak musi być.
Co do strat ciepła poprzez przegrody to po to jest izolacja termiczna (styropian lub wełna mineralna ,a nie powietrze bo nie jest ono najlepszym izolatorem :wink: ) w scianie aby uniknąć lub też te starty zminimalizować ,wiec to iż grzejnik jest od ściany oddzielony :D "dodatkową izolacją-powietrzem" :D nie ma najmniejszego znaczenia. Ściana świetnie akumuluje energię cieplną a jej temp to ok 25-28 stopni więc konwekcja to szczegół istotne jest promieniowanie które subtelnie przekazuje ciepło do pomieszczenia całą swoją powierzchnią ,a nie na zewnątrz bo na zewnątrz ma do pokonania 36 cm a do pomieszczenia 3 :P .Jeśli chcesz to wejdz na stronkę firmy www.WATH.pl i tam o tym poczytaj . Pozdrawiam

11-07-2003, 08:05
????

14-07-2003, 14:28
ktoś coś jeszcze wie ??? :lol:

Piotr Jan
14-07-2003, 15:39
Pozwolę sobie na odpowiedź koledze Jasiu1881. Oczywiście powietrz jest gorszym izolatorem niż styropian czy wełan, ale zdecydowanie lepszym niż cegła , czy inny element konstrukcyjny (a może i tu sie mylę ?) . Nie będę tu robił wykładu z wykresami itp. Wyjaśnienia firm też należy brać z pewnym marginesem wątpliwości - oni chcą sprzedać towar ! Co do grubości ścian, to oczywiści pewnym ideałem jest "subtelne" oddawanie ciepła przez sciany, ale napewno (!) mniejsze straty - ucieczka ciepła przez ściany - jest przy grzejnikach tradycyjnych. Oczywiście mozna dyskutować czy lepiej jest mieć ogrzewanie w ścianach, podłodze czy tradycyjne - kwestia gustu. Niestety efekty cieplne są nie do podważenia. Druga sprawa kurzu, rozumiem , że jeżeli podłoga ma ok. 28-30 to kurz sie nie podnosi ? ciepło (powietrze) nie idzie do góry ? Kurz nie podnosi się pionowo ? (tak a propo to w grzejnikach raczej temperatura wody wynosi pomiędzy 45-65 - przeważnie). Oczywiście osobiste spostrzeżenia są różne, mnie osobiście nie odpowiada układ, kiedy grzeje w nogi. Ciekawe czemu nie stosuje się ogrzewania podłogowego w sypialniach ?

PS. Naprwdę, nie piszę "bzdur". Jak jakaś firma npisze , że niebo jest zielone to też im uwierzysz ?

cath
23-07-2003, 12:07
To prawda że montując ogrzewanie ścienne należy się liczyć z wiekszymi stratami ciepła przez przegrodę (średnia temperatura scieny wynosi ok 25 C) jednak poruwnują kompleksowo koszty ogrzewania śceinnego i grzejnikowe ogrzewanie ścienne wychodzi taniej.
Wynika to ze sposobu przekazywania ciepła - przy grzejnikach konwekcja (najpierw ogrzewamy powietrze a od niego rzeczy znajdujące się w pomieszczeniu- przy ogrzewaniu ściennym jest na odwrót najpierw ogrzewany elementy znajdujące sie w pomieszczeniu a dopiero na końcu powietrze). Chyba nikt nie zarzuci mi niefachowości jeżeli stwierdzę że ok 50% strat ciepła w nowych budynka stanowi ciepło wywiewane wraz z powietrzem wentylacyjnym. Jeżeli przy grzejnikach aby odczuwać komfort musialem mieć w pomieszczniu temp. 22 C to przy ogrzewaniu ściennym temperaturę ustawioną miałem na 18 C i odczuwałem ciepło. Warunki w pomieszczeniu są nieporównywalne z warunkami które daje ogrzewanie grzejnikowe. A dodatkowym argumentem są koszty eksploatacyjne niższe niż przy grzejnikach o okolo 20 %
Wiem to z własnego doświadczenia - w zeszłym roku zainstalowałem w domu o powierzchni 300 m2 ogrzewanie ścienne . Bydynek charakteryzuje sie bardzo dużą powierzchnią przeszkloną dochdzącą do 50 % powierzchni scian zewnetrzch. Zasilana jest z kotłowni gazowej - miesięczny rachunek za gaz nie przekraczał 200 PLN

23-07-2003, 13:07
Mysle , że najlepsze są informacje od użytkowników. Moja opinia oparta jest na znajomości termodynamiki i doswiadczeniu inżynierskim. Co prawda przez wentylacje traci sie do 40% ale dotyczy to budynków w których stolarka okienna wymusza dodatkowe straty. A swoją drogą 300 m2 za 200 zł ogrzac to sukces (rozumiem, że jest to średnia z kilku miesięcy ?), gratuluję !

24-07-2003, 04:24
Dzięki Cath! Nareszcie opinia użytkownika, a nie teoretyka.
Jakiego rodzaju i jakiej firmy masz ogrzewanie?

(lukabuka)

Jasiu1881
28-07-2003, 14:55
JAkiej firmy masz ogrzewanie ścienne?

vacus
04-08-2003, 10:57
Do Cath'a
Napisz jakie są ograniczenia dla zastosowania takiego ogrzewania, chodzi mi jaką powierzchnię ściany nalezy przeznaczyć na ogrzewanie (czy taka sama jak dla grzejników czy większa), czy muszę znać gdzie będą stać meble itp.