PDA

Zobacz pełną wersję : oczyszczalnia ścieków a wysoki poziom wody gruntowej



aero
14-06-2007, 06:20
witam, jak wykonać oczyszczalnie ścieków gdy woda gruntowa znajduje się na poziomie 0,5-0,6 m wiosną, w lecie jest to ponad 2m. Podobno usypuje się jakieś kopce tak, aby uzyskać wysokość 2m nad dynamiczne lustro.

Grzegorz Saczek
14-06-2007, 06:26
A np. ten wątek znasz?
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=70061
i wiele innych znalezionych poprzez
http://forum.muratordom.pl/search.php

aero
14-06-2007, 07:40
dzięki za skwapliwą odpowiedź, :D

lecz nie załatwia to mojego problemu,
korzystałem z 2 linka a w pierwszym też nic nie ma.
Nie interesuje mnie jak działa i kto produkuje POŚ.
Szukam odpowiedzi jak to zrobić na WYSOKICH WODACH GRUNTOWYCH !!!

Grzegorz Saczek
14-06-2007, 07:43
Jeden z cytatów z w/w linków
"Zajmuje ona minimum miejsca, można ją zamontować przy wysokich wodach gruntowych"
A co tam kolejny też
"U mnie, z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych, jest studnia na 3 kręgi, odpływ z oczyszczalni wchodzi "
Naprawde dużo już zostało o tym napisane.

aero
14-06-2007, 10:06
Jeden z cytatów z w/w linków
"Zajmuje ona minimum miejsca, można ją zamontować przy wysokich wodach gruntowych"
A co tam kolejny też
"U mnie, z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych, jest studnia na 3 kręgi, odpływ z oczyszczalni wchodzi "
Naprawde dużo już zostało o tym napisane.


tylko że pierwszy cytat dotyczy "reklamy" a drugi nie jest logiczny:
przy poziomie wody 50 cm od powierzchni ilość kręgów nie ma znaczenia głębokość przemarzania wynosi ok 1 m !!
więc nadal nie mam odpowiedzi.
ponadto
szukajka niestety nie ma możliwości wielostopniowego filtrowania więc liczę też trochę na wyrozumiałość i przychylność forumowiczów :D

bwojtek
14-06-2007, 10:20
Dwa rozwiązania:
1. Oczyszczalnia drenażowa z nasypem
2. Oczyszczalnia bezdrenażowa i odprowadzenie oczyszczonych ścieków do jakiegoś rowu melioracyjnego (jeżeli dostaniesz na to zgodę)

aero
14-06-2007, 10:35
niestety nie mam w pobliżu nigdzie miejsca na zrzut,
czyli za oczyszczalnią robię nasyp ok 1,5m (2 m ponad lustro wody) układam dren i zasypuję to , dodatkowo w studni montuję pompę ?
jeśli się mylę to proszę o poprawieni

bwojtek
14-06-2007, 10:45
Dokładnie tak. Pewnie potrzebna będzie opinia geotechniczna i projekt wykonany przez uprawnionego projektanta takich instalacji.
http://technika.olsztyn.pl/drenaz2.php

aero
14-06-2007, 14:38
dzięki
a jest jakaś wersja bez góry ziemi - trochę dziwnie jest się odgradzać od sąsiada wałem ziemnym.
myślałem, żeby za studnią z pompą położyć dreny na głębokości 1 - 1,2 m i tłoczyć w nie wodę pod ciśnieniem - nie wiem tylko czy dreny się od tego nie zapchają ...

Barbossa
14-06-2007, 15:02
może tak?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/80/2004_08_10_080_0044_ubt.jpeg

aero
14-06-2007, 15:44
fajny pomysł :lol:

w lecie fontanna w zimie naśnieżanie
rewelacja :)

Barbossa
14-06-2007, 16:02
a tak na poważnie przyszło mi do głowy ( :D )
nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych wykopać małe oczko wodne i tam zrzucać wodę, jeżeli grunt jest przepuszczalny to dolewając do oczka wodę, nie podniesiesz w nim praktycznie poziomu; jeżeli poziom wód gruntowych będzie 0,5m to taki poziom będzie w oczku, nie większy (no może niezauważalnie wyżej)
tyle, że wtedy wyprowadzenie z posia wody na głębokości, w okolicę oczka, a tam dopiero pompa do wypychania wody w górę, tak aby wylot był wyżej niż max poziom wody gruntowej=wody w oczku

a to ze względu na zimę i przemarzanie

aero
14-06-2007, 16:10
też miałem taki pomysł, ale musiałem z niego zrezygnować - mam 3 letnie dziecko, które jest bardzo ciekawe świata / trochę się boję ...

Barbossa
14-06-2007, 16:14
to ogrodzisz, przecież nie będzie to wielkosci lotniska
a pod ciśnieniem to wydaje mi się, że zupełnie nie wyjdzie

bwojtek
14-06-2007, 16:16
dzięki
a jest jakaś wersja bez góry ziemi - trochę dziwnie jest się odgradzać od sąsiada wałem ziemnym.
myślałem, żeby za studnią z pompą położyć dreny na głębokości 1 - 1,2 m i tłoczyć w nie wodę pod ciśnieniem - nie wiem tylko czy dreny się od tego nie zapchają ...
Pomysł raczej chybiony bo tłoczył byś ścieki wprost do wody gruntowej... Poza tym nikt nie wyda tobie zgody na budowę oczyszczalni w ten sposób!

Fido__
14-06-2007, 16:21
Skąd koncepcja aby dno studni chłonnej było aż 2m ponad poziomem wód gruntowych?

Barbossa
14-06-2007, 16:21
Pomysł raczej chybiony bo tłoczył byś ścieki wprost do wody gruntowej... Poza tym nikt nie wyda tobie zgody na budowę oczyszczalni w ten sposób!

na to zgody nie trzeba
ponadto wciąż pokutuje mniemanie, że woda z posia to dżuma, a tak przecież nie jest

mapan
14-06-2007, 17:52
woda z pos-ia po wyjści z komory jest ylko wstępnie oczyszczona (po fazie beztlenowej), zasadnicza faza rozkładania związków organicznych (wonnych) do mineralnych w miarę bezwonnych wykonywana jest przez bakterie skolonizowane w obsypce żwirowej drenażu. Stąd wymóg 1,5 m od drenażu do poziomu wody gruntowej (bakterie muszą mieć czas na oczyszczenie wody zanim przesączy się do wody gruntowej). O przemarzanie bałbym się mniej, przede wszystkim ścieki mają swoją stałą temperaturę, a poza tym rozkład zubstancji organicznych jest reakcją egzotermiczną i wystarcza zalecene przez producentów (np. wavin) przykrycie rzędu 60-80 cm nad rurę drenażową.

Monika $ Seba
14-06-2007, 18:18
witam, jak wykonać oczyszczalnie ścieków gdy woda gruntowa znajduje się na poziomie 0,5-0,6 m wiosną, w lecie jest to ponad 2m. Podobno usypuje się jakieś kopce tak, aby uzyskać wysokość 2m nad dynamiczne lustro.
u nas temat podobny- woda gruntowa nisko (nie tak bardzi jak u ciebie), a teren to glina zrobiliśmy studnię wyrównawczą 2 i poł kręgu
http://img233.imageshack.us/img233/5369/p1020683qt8.jpg

bwojtek
14-06-2007, 18:36
Pomysł raczej chybiony bo tłoczył byś ścieki wprost do wody gruntowej... Poza tym nikt nie wyda tobie zgody na budowę oczyszczalni w ten sposób!

na to zgody nie trzeba
ponadto wciąż pokutuje mniemanie, że woda z posia to dżuma, a tak przecież nie jest
Zdaje się, że na budowę oczyszczalni trzeba mieć albo pozwolenie na budowę albo przynajmniej zrobić zgłoszenie. Zażądają prawdopodobnie opinii geotechnicznej i jak zobaczą poziom wód gruntowych to nici ze zwykłej oczyszczalni rozsączającej... No chyba, że podlega się pod urząd, w którym siedzą same barany :wink:

Barbossa
14-06-2007, 18:44
...No chyba, że podlega się pod urząd, w którym siedzą same barany :wink:
nie obrażaj baranów
często można nawet wcisnąć szczelną studnię chłonną

aero
14-06-2007, 18:52
:)


no właśnie czy dostanę pozwolenie na takie zabawy?
dlatego "kombinuję" mocno i siłowo z nasypem :(


a może zrobić badania geotechniczne w lecie ...

aero
14-06-2007, 18:55
woda z pos-ia po wyjści z komory jest ylko wstępnie oczyszczona (po fazie beztlenowej), zasadnicza faza rozkładania związków organicznych (wonnych) do mineralnych w miarę bezwonnych wykonywana jest przez bakterie skolonizowane w obsypce żwirowej drenażu. Stąd wymóg 1,5 m od drenażu do poziomu wody gruntowej (bakterie muszą mieć czas na oczyszczenie wody zanim przesączy się do wody gruntowej). O przemarzanie bałbym się mniej, przede wszystkim ścieki mają swoją stałą temperaturę, a poza tym rozkład zubstancji organicznych jest reakcją egzotermiczną i wystarcza zalecene przez producentów (np. wavin) przykrycie rzędu 60-80 cm nad rurę drenażową.

a jeśli zastosuje się oczyszczalnie z dozowaniem powietrza (mały kompresorek)?

bwojtek
14-06-2007, 19:28
To wtedy gdzieś musisz odprowadzić oczyszczone ścieki... Jak masz rów itp i dostanie zgodę (wróć - brak sprzeciwu) to OK. Jak dół chłonny to pomijając względy formalne przy tak wysokim poziomie wody możesz mieć problem z odbiorem oczyszczonych ścieków i cała inwestycja będzie g... warta :cry:

aero
14-06-2007, 21:10
cały czas zastanawiam się nad ciśnieniowym rozwiązaniem sprawy; w dreny wtłaczam efekt oczyszczalni ciśnieniem z pompy.

Barbossa
14-06-2007, 21:18
To wtedy gdzieś musisz odprowadzić oczyszczone ścieki... Jak masz rów itp i dostanie zgodę (wróć - brak sprzeciwu) to OK. Jak dół chłonny to pomijając względy formalne przy tak wysokim poziomie wody możesz mieć problem z odbiorem oczyszczonych ścieków i cała inwestycja będzie g... warta :cry:
a czym się różni odprowadzenie wody do rowu a dół chłonny? bo ja ni w ząb nie wiem;
są to pierdoły/kłody rzucane przez niewiele rozumiących urzędników państwowych, jak i bzdury rozpowszechniane przez niewiele tak na prawdę wiedzących wykonawców
a wtłaczać to sobie możesz lewatywę, nie ściek w grunt

aero
14-06-2007, 21:48
racz piracie rozwinąć wątek :)
i może trochę mniej szpitalnej gwary

jkrzyz
14-06-2007, 21:55
Oczyszczalnie z rozsączaniem wymagają 1.5 m między drenem a lustrem wody gruntowej. Generalnie wypływająca z nich ciecz nie nadaje się do rozlewania po okolicy bo do czystej wody to jeszcze jej daleko.
Oczyszczalnie beztlenowo-tlenowe które gwarantują wysoki stopień oczyszczania pozwalają na wprowadzenie oczyszczonych ścieków do studni chłonnej albo do stawu. Z tego co pamiętam nie wolno odprowadzać ich do rowów itp.

bwojtek
15-06-2007, 06:50
a czym się różni odprowadzenie wody do rowu a dół chłonny? bo ja ni w ząb nie wiem
Jak dla mnie to potencjalną pojemnością...

aero
15-06-2007, 07:22
w przyszłym tygodniu ma do mnie przyjechać jakiś spec - zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Barbossa
15-06-2007, 07:35
a czym się różni odprowadzenie wody do rowu a dół chłonny? bo ja ni w ząb nie wiem
Jak dla mnie to potencjalną pojemnością...
i tylko tym, czyli niczym ważnym
jkrzyz
jak najbardziej nasz rację, dlatego autor wątku nie może/nie powinien mieć zwykłego posia, co dla mnie jest zrozumiałe

Sylwia1667
15-06-2007, 08:11
U mnie było tak: za wszelką cenę chcieliśmy uniknąć szamba.
Działka z wysokim poziomem wód guntowych (na wiosnę katastrofa), grunt nieprzepuszczalny.
Pomysł nr 1 - oczyszczalnia biologiczna. Tylko, gdzie odprowadzić oczyszczone ścieki? W pobliżu żadnego cieku wodnego, stawu, rowu. Pomysł: oczko wodne. Tylko czy w zimie przy temp. "-" taki układ też może funkcjonować? A na wiosnę przestaniemy się myć? No to może studnia chłonna. Znowu przegrzebane forum i znowu wątpliwości kosztów nie da się przewidzieć, zależy od warunków.
Pomysł nr 2 - oczyszczalnia z drenażem (chciałam tego uniknąć, bo trzeba wykonać nasyp). Pogodziłam się z nasypem, bo przecież można zrobić fajny skalniak. Firma instalująca za sam żwirek i piasek zaśpiewała 4tys. I znowu forum. Okazuje się, że ten podkład filtrujący trzeba wymienić po - i tu różne głosy - 7-15 latach. Czyli ledwo po budowie zagospodaruję sobie ogród znowu wykopy? Dzięki nie.
Po konsultacji z sąsiadem - szambo. Sąsiad ma oczyszczalnię i na wiosnę woda cofa mu się do domu.
Bardzo chciałam oczyszczalnię, ale nie za wszelką cenę.

bwojtek
15-06-2007, 08:30
a czym się różni odprowadzenie wody do rowu a dół chłonny? bo ja ni w ząb nie wiem
Jak dla mnie to potencjalną pojemnością...
i tylko tym, czyli niczym ważnym
Pewnie, że to nic ważnego... Najwyżej jak spuścisz w kibelku wodę to ci wypłynie do łazienki bo nie będzie miała gdzie odpłynąć :lol: