PDA

Zobacz pełną wersję : Ławy i ściany fundamentowe



Art.
04-07-2003, 11:49
Witam
Dziwnego mam wykonwcę - nie daje izolacji na ławy fundamentowe pod bloczki ścian fund. Oczywiście uparłem się na 2 x papę, bo projekt to przewiduje i mój inspektor tak radzi - myślę, że słusznie.
Ważniejsza rzecz, to konieczność szczelnego połączenia izolacji poziomej ław fundamentowych z pionową ścian fundamentowych. Faktycznie, wykop jest dość wąski, pierwszą warstwę bloczków na ławie układa się na zaprawie, ktróra lubi bokiem wyleźć, a i z górnych pięterek bloczków zaprawa może pospadać!!! :evil: Nie dajcie się, te nadmiary zaprawy należy dokładnie usunąć do czystej papy na ławach i dopiero potem izolować pionowo ściany z bloczków dysperbitem 2 x. Brak szczelnego połączenia pozimego ław i pionowego ścian fundamentowych nie ma sensu.
Czy mam rację? Opowidzcie o własnych doświadczeniach na etapie wznoszenia fundamentów
Ceść Trt.

04-07-2003, 12:19
Art Masz rację!
1. Masz fachowca jakich jescze niestety wielu.
2. Niewątpliwie ważna jest izolacja pozioma ściany fundamentowej, troszkę mniej ważna pionowa jeśli nie masz piwnic, możesz wtedy zaizolować ściany z bloczków odpowiednio przygotowane przez malowanie jakimś materiałem izolujacym do fundamentów i to powinno wystarczyć, ale przede wszystkim masz mieć zrobione TAK jak projekcie!!!!!!! Ty za to płacisz. Pzdr.

Wowka
04-07-2003, 12:27
Art. rozważ możliwość pożegnania sie z tym wykonawcą. Opisana przez Ciebie sytuacja może wskazywać na chęć ułatwiania sobie pracy kosztem jakości wykonania. Taka to już jest przypadłość człowiecza - nie moje - to co mi tam
Brak izolacji spostrzegłeś. A czy jesteś pewien, że tylko w ten sposób "fachowiec" chciał ułatwić sobie pracę?
Rezultaty moga wyjść po latach.

Art.
04-07-2003, 12:36
Niestety jest "takich" wykonawców wielu, potwierdzam.

Proszę o radę, jak wspomniałem, wykopane zostały "dołeczki" na ławę o szer. zgodnej z projektem (tzn. szer. zalanej ławy). Do pozimu gruntu jet ok. 30 cm, po położeniu na ławę pierwszej warstwy bloczków (wg projektu szer. 38 cm- ściany zewn.), po obu stronach zostanie szczelina ok. 5 cm., a przecież jeszcze dysprerbit, 5 cm steropianu, a gzie mowa o wybraniu naddatków zaprawy na przecięciu izol. poziomej ławy i pionowej ściany fund.
Czy mam polecić dociąć boki gruntu, tak, aby swobodnie można było wykanać wyżej opisane czynności? kiedy to zrobić, bo już mają izolować ławy poziomo!
Proszę pilnie o radę :o
Pozdrawiam Art.

McLim
04-07-2003, 13:33
(...)
Czy mam polecić dociąć boki gruntu, tak, aby swobodnie można było wykanać wyżej opisane czynności? kiedy to zrobić, bo już mają izolować ławy poziomo!
Proszę pilnie o radę :o
Pozdrawiam Art.

Nie polecić tylko zażądać. Wykonawca jest zobowiązany budować zgodnie z projektem. Jeśli już teraz widać, że szerokość wykopów na to nie pozwoli to o czym tu dyskutować? Albo poszerzają od razu albo lepiej ich wywal bo nie wiadomo ile jeszcze takich 'kwiatków' wyjdzie podczas budowy.

powodzenia

KrzysiekMarusza
05-07-2003, 06:52
Mnie przekonal inspektor, ze jak dalismy pape na chudym betonie, na tym jest lawa
wylana w folii to nie trzeba juzpapy pod sciana fund., tylko nastepna bedzie juz pod sciana
nosna (u mnie bedzie podloga na gruncie). Tez sie obawiam, ze nie jest to najlepsze
rozwiazanie .... Co o tym myslicie ?

Krzysiek

07-07-2003, 06:31
Witam
może i w porządku, tylko u mnie wylwano ławę wprost do wykopu, zbrojenie ułożono na chudym betonie, ale bez izolacji, dlatego zażądaliśmy położenia na ławie izolacji z 2 warstw papy pod bloczki betonowe ściany fundamentowej.
Art.

HenoK
07-07-2003, 06:40
Witam
może i w porządku, tylko u mnie wylwano ławę wprost do wykopu, zbrojenie ułożono na chudym betonie, ale bez izolacji, dlatego zażądaliśmy położenia na ławie izolacji z 2 warstw papy pod bloczki betonowe ściany fundamentowej.
Art.
Czy takie rozwiązanie było w projekcie ?

07-07-2003, 06:48
Owszem, tak jest w projekcie tzn. na ławie izilacja 2 x papa, następnie ściana fund. z bloczków bet., na nią 2 x papa i pustaki ceramiczne. Teren nie jest mokry. Dodatkowo na śiany fund. po zabezpieczeniu dysperbitem położą folię 0,2 mm od wewnątrz i styropian 5 cm od zewnątrz z folią.
Atr.

HenoK
07-07-2003, 07:04
Owszem, tak jest w projekcie tzn. na ławie izilacja 2 x papa, następnie ściana fund. z bloczków bet., na nią 2 x papa i pustaki ceramiczne. Teren nie jest mokry. Dodatkowo na śiany fund. po zabezpieczeniu dysperbitem położą folię 0,2 mm od wewnątrz i styropian 5 cm od zewnątrz z folią.
Atr.
Chodziło mi o wylewanie betonu bezpośrednio do gruntu.
IMHO można to robić, ale z głową. Jeżeli chciałeś zaoszczędzić na deskowaniu to trzeba było przynajmniej folią wyłożyć wykop - miałbyś wtedy izolację z głowy.
Z tego co widzę, w projekcie masz wszystko rozwiazane sprawy izolacji wzorcowo. Trzymaj się projektu. Zmiany konsultuj z kierownikiem budowy, w końcu za coś bierze u Ciebie pieniądze.
Nie musisz się z nim zgadzać, ale wykorzystaj jego wiedzę.