PDA

Zobacz pełną wersję : REKUPERATOR - Rezygnacja z komina(ów) - strona formalna



Talbot
14-06-2007, 17:42
Witam.
Planuję zastosować rekuperator. Obecnie jestem na etapie tworzenia projektu.
Projektant stwierdził, że najłatwiej będzie do pozwolenia wrysować tradycyjne kominy wentylacyjne, a potem po prostu ich nie budować, tylko zrobić wentylację mechaniczną a kwestię zakończenia budowy nie ma sie co przejmować, bo to drobna zmiana.
Stąd moje pytania:
Czy ktoś zrezygnował z komina i jak to wyglądało przy formalnym zgłoszeniu zakończeniu budowy (nie chcę problemów na sam koniec budowy)?
Jak wyglądało tworzenie/adaptacja projektu domu w przypadku planowanego zastosowania rekuperacji u tych, którzy już zakończyli budowę, tj.: czy ktoś składał wniosek o pozwolenie na budowę z naniesieniem (w jakiej formie: szkic, opis, projekt branżowy) wentylacji mechanicznej i jak do tego podchodzili urzędnicy?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

37°C
14-06-2007, 19:31
Może odpowiedź nie na temat, ale trochę inaczej:
nie zrezygnowałbym w aucie z otwieranych szyb, gdybym wybierał auto z klimatyzacją.
Jestem zwolennikiem paska i szelek. Jedno zawiedzie, to drugie podtrzyma :lol:

Adamol
14-06-2007, 21:40
W moim projekcie od razu był zaprojektowana wentylacja mechaniczna. NIe widzę powodu, żeby projektować kominy, by potem z nich zrezygnować. Poza tym w moim projekcie pomieszczenie gospodarcze oraz garaż nie są objęte wentylacją mechaniczną. W pomieszczeniu gospodarczym (kotłowni) szyb wentylacyjny jest w kominie od kotła gazowego, a w garażu nawiewniki okienne. Dodatkowo kanał wentylacyjny jest zaprojektowany w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kominek. Normalnie kratka będzie zamknięta, dopiero jeżeli przestanie pracować rekuperator, automatycznie otworzy się kanał wentylacji grawitacyjnej.
Co do pomysłu wybudowania kominów i pozostawienia ich nieużywanych, na wszelki wypadek, to wydaje mi się to nieuzasadnione ze względów ekonomicznych jak i praktycznych. Przecież normalnie w systemie ciągłych będzie działać rekuperator. W wyjątkowych sytuacjach wystarczy posłużyć się oknami. Można je przecież rozszczelnić lub uchylić. Wybudowanie kominów jest kosztowne, więc tym bardziej nie ma sensu tego robić. Poza tym kratki w wentylacji grawitacyjnej musiałyby być bardzo szczelnie zamknięte by nie rekuperator nie zasysał powietrza z zewnątrz przez te kanały.
To chyba tyle
Pozdrawiam

zygmor
15-06-2007, 07:34
Ja w projekcie miałem komin dymowy z pionami wentylacyjnymi, których nie wymurowałem. Został tylko pion dymowy, a wentylację mechaniczną tworzę obecnie na etapie stanu surowego zamkniętego. To chyba najlepsze rozwiązanie, bo po licznych zmianach w projekcie (ścianki działowe, podciąg) musiałbym jeszcze robić zmiany w projekcie wentylacji, a tak zrobię to po jej zbudowaniu.

Jurek_Z
15-06-2007, 08:47
W projekcie miałem 1 komin dymowy i 2 kominy wentylacyjne. W adaptacji zostały wykreślone kominy wentylacyjne, a w opisie dopisana informacja, że wentylacja grawitacyjna została zmieniona na mechaniczną z odzyskiem ciepła i to wystarczyło do uzyskania pozwolenia na budowę :D
Ale w niektórych urzędach może to nie wystarczyć.

Barbossa
15-06-2007, 08:49
... i to wystarczyło do uzyskania pozwolenia na budowę :D
Ale w niektórych urzędach może to nie wystarczyć.
a to czemu?
ja nie widzę ŻADNYCH przeszkód

Jurek_Z
15-06-2007, 09:03
Pani architekt twierdziła, że niekiedy żądają projektu wentylacji mechanicznej.

licho21
15-06-2007, 12:42
Witam,
Cytat poniżej dotyczył kuchni z kuchenką gazową (odpowiedź z firmy Bartosz", ale stosuje się chyba tez innych pomieszczeń. Ideą wentylacji mechanicznej jest przepływ powietrza przez pomieszczenia czyli ich wentylowanie, jeśli zostaną kratki wentyalcji grawitacyjnej to może to zakłócić obliczone przepływy. Po prostu anemostat wywiewny zamiast ciągnąc powietrze z innego pomieszczenia zacznie wyciągać je z kratki w tym samym pomieszczeniu.


"W kuchni powinna być zapewniona wentylacja o min. ilości powietrza jak wspomniałem wcześniej. Może być to wentylacja grawitacyjna (oczywiście jeśli będzie wydajna) lub mechaniczna. Jednak razem one pracować nie mogą. Albo pracuje mechaniczna albo grawitacyjna. Jeśli jest Pan pewny, że wentylacja mechaniczna będzie pracowała w systemie ciągłym, to można nie stosować grawitacji. Należy pamiętać o podłączeniu okapu."

sSiwy12
15-06-2007, 13:11
Witam,
Cytat poniżej dotyczył kuchni z kuchenką gazową (odpowiedź z firmy Bartosz", ale stosuje się chyba tez innych pomieszczeń. Ideą wentylacji mechanicznej jest przepływ powietrza przez pomieszczenia czyli ich wentylowanie, jeśli zostaną kratki wentyalcji grawitacyjnej to może to zakłócić obliczone przepływy. Po prostu anemostat wywiewny zamiast ciągnąc powietrze z innego pomieszczenia zacznie wyciągać je z kratki w tym samym pomieszczeniu.


"W kuchni powinna być zapewniona wentylacja o min. ilości powietrza jak wspomniałem wcześniej. Może być to wentylacja grawitacyjna (oczywiście jeśli będzie wydajna) lub mechaniczna. Jednak razem one pracować nie mogą. Albo pracuje mechaniczna albo grawitacyjna. Jeśli jest Pan pewny, że wentylacja mechaniczna będzie pracowała w systemie ciągłym, to można nie stosować grawitacji. Należy pamiętać o podłączeniu okapu."

??????? :o :o :o :o

pierwek
15-06-2007, 14:10
o ile dobrze zrozumiałem niektórzy likwidują wentylację grawitacyjną również w kotłowniach i salonach z kominkiem...

Co na to przepisy? Czy w pomieszczeniach takich jak w/w nie jest konieczna wentylacja grawitacyjna? - niezależna od brakui prądu?

pomijam tu oczywiście kotły z zamkniętą komorą spalania

Adamol
15-06-2007, 18:18
o ile dobrze zrozumiałem niektórzy likwidują wentylację grawitacyjną również w kotłowniach i salonach z kominkiem...

Co na to przepisy? Czy w pomieszczeniach takich jak w/w nie jest konieczna wentylacja grawitacyjna? - niezależna od brakui prądu?

pomijam tu oczywiście kotły z zamkniętą komorą spalania


Wentylacja grawitacyjna wtedy jest niezbędna.
Co do okapu, to przy wentylacji mechanicznej stosuje się pochłaniacz oraz anemostant wywiewny wyposażony w oddzielny filtr przeciwtłuszczowy.

ardziu
15-06-2007, 19:26
o ile dobrze zrozumiałem niektórzy likwidują wentylację grawitacyjną również w kotłowniach i salonach z kominkiem...

Co na to przepisy? Czy w pomieszczeniach takich jak w/w nie jest konieczna wentylacja grawitacyjna? - niezależna od brakui prądu?

pomijam tu oczywiście kotły z zamkniętą komorą spalania


Wentylacja grawitacyjna wtedy jest niezbędna.

rety, skąd takie herezje ? sugerujesz łączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną ?



Co do okapu, to przy wentylacji mechanicznej stosuje się pochłaniacz oraz anemostant wywiewny wyposażony w oddzielny filtr przeciwtłuszczowy.

to tylko jeden z wariantów, ja mam inaczej.

j-j
15-06-2007, 19:28
Ja mialem bez żadnych kominów, ogrzewanie elektryczne, powietrze do kominka z zewnątrz, zrobiłem proj. tylko wentyl. mechanicznej.
Dostałem od starostwa uzupelnienie dokumentacji bo nie ma wentylacji w domku.
Odpisalem:
ad a) Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Rozdział 6, §147, §148, projektuje się w budynku wentylację mechaniczną nawiewno- wywiewną.
Wentylacja była i jest zawarta w projekcie architektoniczno- budowlanym wentylacji mechanicznej o symbolu SIWM.

W następnym kroku bez słów dostałem już PnB.

pzdr

odaro
15-06-2007, 21:07
No dobrze a jak by ktoś chciał zainstalować wentylację mechaniczną w starym domu w którym są już kominy to co nie może bo są kominy.

Zamykana kratka wentylacyjna nie wystarczy

ardziu
15-06-2007, 21:16
No dobrze a jak by ktoś chciał zainstalować wentylację mechaniczną w starym domu w którym są już kominy to co nie może bo są kominy.

Zamykana kratka wentylacyjna nie wystarczy

no, ten, tego - ja właśnie mam takowy dom :)

komin (aż jeden) zaślepiony, ściana otynkowana, śladu od środka nie ma po kratce.

partys
16-06-2007, 23:00
Co do okapu, to przy wentylacji mechanicznej stosuje się pochłaniacz oraz anemostant wywiewny wyposażony w oddzielny filtr przeciwtłuszczowy.

to tylko jeden z wariantów, ja mam inaczej.

A jak masz? Mnie sugerowano nie wpuszczać oparów znad kuchenki do wentylacji mechanicznej, bo pomimo stosowania filtrów przciwtłuszczowych, i tak się cała instalacja zasyfi:( Poradzono mi zrealizować klasyczny wyciąg grawitacyjny z okapem. Tylko w takim przypadku, jako laika, nachodzą mnie dwie wątpliwości:
1. mniej ważna - opary kuchenne są dość gorące - szkoda by wywalać "w komin" bez odzysku taka ilość energii
2. ważniejsza - czy zamontowany w kuchni anemostat wyciągowy nie zacznie zasysać powietrza z zewnątrz poprzez okap?

Jakie rozwiązanie tak na prawdę warto zastosować w kuchni. Czy filtry przeciwtłuszczowe są mało skuteczne i instalacja wyciągowa i rekuperator niszczeją przez to w bardzo dużym stopniu?

bimbelt
17-06-2007, 09:35
Co do okapu, to przy wentylacji mechanicznej stosuje się pochłaniacz oraz anemostant wywiewny wyposażony w oddzielny filtr przeciwtłuszczowy.

to tylko jeden z wariantów, ja mam inaczej.

A jak masz? Mnie sugerowano nie wpuszczać oparów znad kuchenki do wentylacji mechanicznej, bo pomimo stosowania filtrów przciwtłuszczowych, i tak się cała instalacja zasyfi:( Poradzono mi zrealizować klasyczny wyciąg grawitacyjny z okapem. Tylko w takim przypadku, jako laika, nachodzą mnie dwie wątpliwości:
1. mniej ważna - opary kuchenne są dość gorące - szkoda by wywalać "w komin" bez odzysku taka ilość energii
2. ważniejsza - czy zamontowany w kuchni anemostat wyciągowy nie zacznie zasysać powietrza z zewnątrz poprzez okap?

Jakie rozwiązanie tak na prawdę warto zastosować w kuchni. Czy filtry przeciwtłuszczowe są mało skuteczne i instalacja wyciągowa i rekuperator niszczeją przez to w bardzo dużym stopniu?

Ktos cie wprowadza w blad. Nie wolno mieszac wentylacji mechanicznej z grawitacyjna. Wyjatkiem sa pomieszczenia, ktore da sie szczelnie odizolowac od reszty domu (kotlownia, garaz). Jesli zrobisz w kuchni kanal wentylacji grawitacyjnej, to zakloci ci ona dzialanie wentylacji mechanicznej.

W praktyce montuje sie w kuchni kanal wywiewny (mechaniczny), ale w pewnym oddaleniu od kuchenki, zeby sie za mocno nie brudzil. Nad sama kuchenka montuje sie pochlaniacz, ale taki bez podlaczenia do kanalu wentylacyjnego.

Co do zabrudzen kanalu wywiewnego, to pewnie nie da sie ich uniknac. Z drugiej strony nie ma sie tym co martwic za bardzo. W koncu te zabrudzenia sa w kanale wywiewnym, z ktorego powietrze i tak jest wydalane na zewnatrz.

Talbot
17-06-2007, 11:36
Ktos cie wprowadza w blad. Nie wolno mieszac wentylacji mechanicznej z grawitacyjna. Wyjatkiem sa pomieszczenia, ktore da sie szczelnie odizolowac od reszty domu (kotlownia, garaz). Jesli zrobisz w kuchni kanal wentylacji grawitacyjnej, to zakloci ci ona dzialanie wentylacji mechanicznej.

W praktyce montuje sie w kuchni kanal wywiewny (mechaniczny), ale w pewnym oddaleniu od kuchenki, zeby sie za mocno nie brudzil. Nad sama kuchenka montuje sie pochlaniacz, ale taki bez podlaczenia do kanalu wentylacyjnego.

Co do zabrudzen kanalu wywiewnego, to pewnie nie da sie ich uniknac. Z drugiej strony nie ma sie tym co martwic za bardzo. W koncu te zabrudzenia sa w kanale wywiewnym, z ktorego powietrze i tak jest wydalane na zewnatrz.

A czy nie można założyć, ze okap będzie podłączony pod niezależny kanał wywiewny wentylacji mechanicznej?

Czy w przypadku zastosowania kuchenki gazowej, do której musi być doprowadzane powietrze z zewnątrz (przepisy tak stanowią) mozna założyć że będzie ono doprowadzone oknami (w przpadku stosowania wentylacji nawiewno wywiewnej) czy konieczne jest zaprojektowanie dodatkowego kanału nawiewnego wentylacji mchanicznej?

sylvia1
17-06-2007, 12:57
hmm a u nas będzie tak, że kominek ma pobór powietrza z zewn li i tylko. kominy zostały pobudowane bo na wentylację mechaniczną zdecydowaliśmy się za późno za to wykorzystaliśmy je do do wyrzutni rekuperatora i do rozprowadzenie kanałów rekuperatora oraz do wentylacji kanalizacji...
co do kuchni to w kuchni jest wywiew i do tego okap podłączony do komina osobno (w przypadku niewłączania będzie nie wyrzucał i nie pobierał powietrza)
natomiast co do pom. gosp. to jeszcze nie wiem...

sSiwy12
17-06-2007, 13:31
Czy w przypadku zastosowania kuchenki gazowej, do której musi być doprowadzane powietrze z zewnątrz (przepisy tak stanowią) mozna założyć że będzie ono doprowadzone oknami (w przpadku stosowania wentylacji nawiewno wywiewnej) czy konieczne jest zaprojektowanie dodatkowego kanału nawiewnego wentylacji mchanicznej?

Odnośnie kuchenki gazowej, to nie ma przepisu nakazującego doprowadzenie powietrza z zewnatrz. Przepis mowi jedynie, ze należy zagwarantować minimalna wymiane powietrza w ilości 70m3/h.
Równoczesnie te same przepisy nakazuja aby w kuchni był "wywiew" - lecz on moze być (i raczej powinien) być ujety w ogólnym bilansie usuwanego powietrza z budynku.

Talbot
17-06-2007, 15:36
Czy w przypadku zastosowania kuchenki gazowej, do której musi być doprowadzane powietrze z zewnątrz (przepisy tak stanowią) mozna założyć że będzie ono doprowadzone oknami (w przpadku stosowania wentylacji nawiewno wywiewnej) czy konieczne jest zaprojektowanie dodatkowego kanału nawiewnego wentylacji mchanicznej?

Odnośnie kuchenki gazowej, to nie ma przepisu nakazującego doprowadzenie powietrza z zewnatrz. Przepis mowi jedynie, ze należy zagwarantować minimalna wymiane powietrza w ilości 70m3/h.
Równoczesnie te same przepisy nakazuja aby w kuchni był "wywiew" - lecz on moze być (i raczej powinien) być ujety w ogólnym bilansie usuwanego powietrza z budynku.

W normie PN-83/B-03430 (przywoływanej w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury - a azatem obowiązującej) której postanowienia posiadam (nie jest to norma w pełnym brzmieniu) jest napisane, ze prawidłowa wentylacja powinna zaapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi i kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki itd...
W dlaszej częsci jest opisane w jaki sposób powietrze powino być doprowadzane (nawiewniki lub otwory nawiewne wentylacji mechanicznej.

Dle mnie jasno z tego wynika, że do kuchni ma być doprowadzane świeże powietrze.
Czy może coś źle rozumiem?

sSiwy12
17-06-2007, 15:49
I jest doprowadzane np. przez pokój (salon) w którym jest nawiew - czyli "normalny" bieg wentylacji. Nie ma wymogu osobnego wwiewu (naweiwu) powietrza z zewnątrz.
Logiczne jest również to, że skoro przepis (w tym przypadku, i norma, i Rozporządzenie) okreslają ilość wymienionego powietrza i skoro istnieje również "przepisowy" wymóg usuwania powietrza z kuchni, to wynika z tego, że "wywiew" w kuchni jest obowiazkowy - bez wzgledu na rodzaj wentylacji, natomiast kwestkię "nawiewu' lub dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza wyznacza rodzaj i sposób wentylacji w domu.

joannaj75
17-06-2007, 18:46
Napewno przy zmianie wentylacji na mechaniczną trzeba projekt w PnB załączyc.
Ja mam w projekcie kominy , a narazie ich nie zmieniam mimo ,że ma byc wentylacja z rekuperatorem mechaniczna .

Talbot
18-06-2007, 08:18
I jest doprowadzane np. przez pokój (salon) w którym jest nawiew - czyli "normalny" bieg wentylacji. Nie ma wymogu osobnego wwiewu (naweiwu) powietrza z zewnątrz.
Logiczne jest również to, że skoro przepis (w tym przypadku, i norma, i Rozporządzenie) okreslają ilość wymienionego powietrza i skoro istnieje również "przepisowy" wymóg usuwania powietrza z kuchni, to wynika z tego, że "wywiew" w kuchni jest obowiazkowy - bez wzgledu na rodzaj wentylacji, natomiast kwestkię "nawiewu' lub dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza wyznacza rodzaj i sposób wentylacji w domu.

Ja bym bardzo chciał żebyś Ty miał rację.
Ale czytam ten tekst od jakiegoś czasu:

"Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego.(...)
4. Dopływ powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym powinien być zapewniony w sposób.
a) W przypadku zastosowania okien charakteryzujących się współczynnikiem infiltracji a mniejszym niż 0,3 m3/(mˇhˇdaPa2/3), przez nawiewniki powietrza o regulowanym stopniu otwarcia (...)Strumień powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik, przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa, powinien mieścić się w granicach:
- od 20 do 50 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja grawitacyjna,
- od 15 do 30 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja mechaniczna wywiewna.
b) Przez otwory nawiewne wentylacji mechanicznej"

I za cholere nie wychodzi mi z tego, że wystarczy nawiew powietrza do kuchni z pokojów, choć byłoby to o wiele prostsze w realizacji.
Praktyka niby pokazuje że robi sie tak jak mówisz.
Ale projekt trzeba przygotować zgodnie z przepisami.... i bądź tu mądry.
Żeby była jasność: fachowcy od rekuperatorów mają w tej sprawie tyle zdań ilu fachowców, a wogóle to najlepiej im odpowiada dom bez żadnych kominków, kuchenek gazwoych itp...

Ma ktoś może do podesłania przykładowy projekt wentylacji ze swojego domku? Byłby
m bardzo wdzięczny.

sSiwy12
18-06-2007, 08:59
Chyba bazujesz na normie 74/B-03430 l, a obowiazuje (jest przywołana) 83/B-03430. Róznice sa dość istotne, nie ma już np. tego akapitu o oknach,a wstosunku do kuchnii wygląda to tak:
.1.1. Układ wentylacji mieszkań powinien zapewniać co najmniej:
a) doprowadzanie powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym;
b) usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu oraz ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba).
2.1.2. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkania określony jest przez sumę strumieni powietrza, usuwanych z pomieszczeń wymienionych w 2, 1, 1b). Strumienie te, niezależnie od rodzaju wentylacji, powinny wynosić co najmniej:
- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię gazową lub węglową - 70 m3/h,
- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię elektryczną,
- w mieszkaniu do 3 osób - 30m3/h,
- w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50m3/h,
- dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej, wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50m3/h,
- do łazienki ( z ustępem lub bez) - 50m3/h,
- dla oddzielnego ustępu - 30m3/h,
- dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15m3/h.
Kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposażone w kuchnię gazową powinny mieć mechaniczną wentylację wywiewną; usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70m3/h.
2. 1. 5. Dopływ powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym powinien być zapewniony w sposób podany wg poz. a) lub b).
a) Przez otwory o regulowanym stopniu otwarcia, usytuowane w górnej części okna lub ponad oknem względnie, jeśli zapewni się skuteczne ogrzanie dopływającego powietrza, w dolnej części ściany zewnętrznej. Regulacja otwarcia może być ręczna lub samoczynna (regulator stałego przepływu). Dopuszcza się doprowadzanie powietrza zewnętrznego przez okna ze skrzydłem uchylno- rozwieranym, górnym wywietrznikiem uchylnym lub górnym skrzydłem uchylnym. W tych przypadkach urządzenie do regulacji powinno umożliwiać przy minimalnym uchyleniu uzyskanie szczeliny o szerokości nie większej niż 15 mm pomiędzy górną przylgą części uchylnej a ramą skrzydła lub ościeżnicy, przy czym dla skrzydeł uchylno- rozwieralnych wymaganie to odnosi się do szerokości szczeliny po stronie zawias. W budynkach jednorodzinnych dopuszcza się również doprowadzenie powietrza przez górne wywietrzniki rozwierane bez regulacji kąta rozwarcia.
b) Przez otwory nawiewne wentylacji mechanicznej.

Pozdrawiam.

Talbot
18-06-2007, 09:44
Chyba bazujesz na normie 74/B-03430 l, a obowiazuje (jest przywołana) 83/B-03430. Róznice sa dość istotne, nie ma już np. tego akapitu o oknach,a wstosunku do kuchnii wygląda to tak:
.1.1. Układ wentylacji mieszkań powinien zapewniać co najmniej:
a) doprowadzanie powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym;

Dzięki,
nadal jednak na podstwie tego tekstu wynika mi, ze należy doprowadzić świerze powietrze do kuchni...

Pozdrawiam

partys
21-06-2007, 15:40
Co do okapu, to przy wentylacji mechanicznej stosuje się pochłaniacz oraz anemostant wywiewny wyposażony w oddzielny filtr przeciwtłuszczowy.

to tylko jeden z wariantów, ja mam inaczej.

A jak masz? Mnie sugerowano nie wpuszczać oparów znad kuchenki do wentylacji mechanicznej, bo pomimo stosowania filtrów przciwtłuszczowych, i tak się cała instalacja zasyfi:( Poradzono mi zrealizować klasyczny wyciąg grawitacyjny z okapem. Tylko w takim przypadku, jako laika, nachodzą mnie dwie wątpliwości:
1. mniej ważna - opary kuchenne są dość gorące - szkoda by wywalać "w komin" bez odzysku taka ilość energii
2. ważniejsza - czy zamontowany w kuchni anemostat wyciągowy nie zacznie zasysać powietrza z zewnątrz poprzez okap?

Jakie rozwiązanie tak na prawdę warto zastosować w kuchni. Czy filtry przeciwtłuszczowe są mało skuteczne i instalacja wyciągowa i rekuperator niszczeją przez to w bardzo dużym stopniu?

Ktos cie wprowadza w blad. Nie wolno mieszac wentylacji mechanicznej z grawitacyjna. Wyjatkiem sa pomieszczenia, ktore da sie szczelnie odizolowac od reszty domu (kotlownia, garaz). Jesli zrobisz w kuchni kanal wentylacji grawitacyjnej, to zakloci ci ona dzialanie wentylacji mechanicznej.


W takim razie jak powinno być w salonie z kominkiem? Tam również sugerowano mi kanał wentylacji grawitacyjnej. Wydaje mi się, że ze względów bezpieczeństwa, podczas palenia warto, żeby był otwarty - "a nóż widelec" wyłączą mi prąd i wentylatory przestaną działać. Czy może z niego też (można?) całkowicie zrezygnować?

sSiwy12
21-06-2007, 15:46
Myślę, że raczej chodziło tu o doprowadzenie powietrza z zewnatrz (do paleniska kominka),a nie o kanał wentylacji grawitacyjnej.