PDA

Zobacz pełną wersję : Komin a sąsiedzi



RadekM
15-06-2007, 07:55
Witam,
Jestem od niedawna posiadaczem domku parterowego wubudowanego w latach 60-siątych. Zrobiłem mały remoncik i pod piec centralnego ogrzewania podłączyłem boiler aby paląc mieć ciepłą wode. (zaoszczędzić na prądzie).
Jak były dni chłodne nic sąsiad nie mówił ale ja też grzeje wodę teraz gdy jest okres letni. Robie to raczej wieczorkie i sąsiad się buntuje, że mu dym przeszkadza. Domy nasze są po wdłuż granicy. Jego dom jest ponad dwa razy większy i rzeczywiście jego okan są na wysokości mojego kominu. Więj zależy jak wiatr zawieje to dym mu przeszkadza. I w tym cała sprawa kazał mi coś z tym zrobić. JA?? Czy ja mam obowiązek podwyżać komin? Przecież nikt nie kazał mu budować takiego dużego domu i powinien się liczyć z tym, ze komin ma na wysokości okien.
Proszę o informację na ten temacik. czy ja mam na swój koszt podwyżać czy jak mu nie pasuje to za moim pozwoleniem może mi sam podwyżyć komin.
pozdrawiam

bladyy78
15-06-2007, 08:04
A ty byś sie nie buntował jak by to tobie w lecie dym od sasiada do domu leciał? Dogadaj sie z sasiadem bo waśnie sasiedzkie sa gorsze niz ten dym z komina. A tak na marginesie to czym palisz w lecie moze warto zmienic w lecie opał na jakiś lepszy który bedzie mniej uciążliwy?

RadekM
15-06-2007, 08:14
A ty byś sie nie buntował jak by to tobie w lecie dym od sasiada do domu leciał? Dogadaj sie z sasiadem bo waśnie sasiedzkie sa gorsze niz ten dym z komina. A tak na marginesie to czym palisz w lecie moze warto zmienic w lecie opał na jakiś lepszy który bedzie mniej uciążliwy?

Zapomniałem dodać że palę drewnem lub papierem w postaci kartonów.

!!! I to nie mój problem że facet wybudował chate dwa razy większą od mojej.
według ciebie powinienem wywalić komin 7 metrowy na swój koszt??
Mój dom był wybudowany wcześniej !!!

A propo sąsiadów. Jak on pali zimą i zasysało mi jego śmierdzący dym do pokoju dziecięcego to się nic nie odezwałem.


Pozdrawiam

Barbossa
15-06-2007, 08:18
A ty byś sie nie buntował jak by to tobie w lecie dym od sasiada do domu leciał? Dogadaj sie z sasiadem bo waśnie sasiedzkie sa gorsze niz ten dym z komina. A tak na marginesie to czym palisz w lecie moze warto zmienic w lecie opał na jakiś lepszy który bedzie mniej uciążliwy?
a chciałeś tak z kulturką, a tu panie klapa

amdam78
15-06-2007, 08:33
Drogi Panie - jeśli Twój komin komuś wadzi to czym prędzej bez popędzania zrob coś z tym, nie musisz podwyższać wystarczy założyć jakiś filtr bądz daszek, aby dym skierować w inna stronę pomimo wiatru. Lepiej to zrobić samemu, bo jak przyjdzie pismo urzędowe to jeszcze ci karę wlepią.

Niestety racja jest po stronie sąsiada. Sam przyznajesz, że zmodyfikowałeś centralne ogrzewanie. Po drugie sam przyznajesz, że sąsiad budując się akceptował aktualny stan - tylko, że on akceptował stan, gdy paliłeś zimą. Wtedy warunki są inne... dym nie jest tak męczący i uprzykrzający życie. Latem, gdy na słupkach jest 30 stopni, sąsiad chciałby otworzyć okno w domu a nie może bo mu smród leci z Twojego komina.

Powtarzam czym prędzej coś z tym zrób, niedługo wejdzie prawo potocznie nazywane "śmierdzącym prawem" - dotyczyć ono ma wszystkich uciążliwych zapachów więc na podstawie tego prawa możesz jeszcze karę dostać.

Poza tym, dlaczego sąsiad ma cierpieć z Twojego powodu bo Ty chcesz sobie zaoszczędzić parę groszy ogrzewając zamiast prądem - drewnem i papierem.

Z Twoich wypowiedzi ostatnich wynika, że nie jesteś najlepszym kandydatem na dobrego sąsiada. Widać wielkie oburzenie, że ktoś ma o coś do ciebie pretensje. Współczuję sąsiadowi.

A już argument po co budował taki duży dom jest żenujący. Czyżbyś mu zazdrościł, że mieszkasz w barku parterowym?? To moja złośliwość przyznaję.

I tak mi przyszło do głowy na koniec... może Twój stary komin jest już poprostu wypalony, brudny i kiedyś był mniej uciążliwy gdy był sprawny.

bladyy78
15-06-2007, 08:41
A ty byś sie nie buntował jak by to tobie w lecie dym od sasiada do domu leciał? Dogadaj sie z sasiadem bo waśnie sasiedzkie sa gorsze niz ten dym z komina. A tak na marginesie to czym palisz w lecie moze warto zmienic w lecie opał na jakiś lepszy który bedzie mniej uciążliwy?

Zapomniałem dodać że palę drewnem lub papierem w postaci kartonów.

!!! I to nie mój problem że facet wybudował chate dwa razy większą od mojej.
według ciebie powinienem wywalić komin 7 metrowy na swój koszt??
Mój dom był wybudowany wcześniej !!!

A propo sąsiadów. Jak on pali zimą i zasysało mi jego śmierdzący dym do pokoju dziecięcego to się nic nie odezwałem.


Pozdrawiam
No widzisz jak zassało Ci w zimie z jego domu dym to tez byłeś wściekły, a on moze wącha te dymy teraz codziennie z twojego komina.
Piszesz ze niedawno kupiłeś tam dom i juz chcesz sobie narobic wrogów. Zawsze warto porozmawiac z sasiadem i moze da sie jakoś dogadać tak żeby był wilk syty i owca cała. A to ze on wybudował dom pózniej to nie ma znaczenia miał do tego prawo.

RadekM
15-06-2007, 09:05
Drogi Panie - jeśli Twój komin komuś wadzi to czym prędzej bez popędzania zrob coś z tym, nie musisz podwyższać wystarczy założyć jakiś filtr bądz daszek, aby dym skierować w inna stronę pomimo wiatru. Lepiej to zrobić samemu, bo jak przyjdzie pismo urzędowe to jeszcze ci karę wlepią.

Niestety racja jest po stronie sąsiada. Sam przyznajesz, że zmodyfikowałeś centralne ogrzewanie. Po drugie sam przyznajesz, że sąsiad budując się akceptował aktualny stan - tylko, że on akceptował stan, gdy paliłeś zimą. Wtedy warunki są inne... dym nie jest tak męczący i uprzykrzający życie. Latem, gdy na słupkach jest 30 stopni, sąsiad chciałby otworzyć okno w domu a nie może bo mu smród leci z Twojego komina.

Powtarzam czym prędzej coś z tym zrób, niedługo wejdzie prawo potocznie nazywane "śmierdzącym prawem" - dotyczyć ono ma wszystkich uciążliwych zapachów więc na podstawie tego prawa możesz jeszcze karę dostać.

Poza tym, dlaczego sąsiad ma cierpieć z Twojego powodu bo Ty chcesz sobie zaoszczędzić parę groszy ogrzewając zamiast prądem - drewnem i papierem.

Z Twoich wypowiedzi ostatnich wynika, że nie jesteś najlepszym kandydatem na dobrego sąsiada. Widać wielkie oburzenie, że ktoś ma o coś do ciebie pretensje. Współczuję sąsiadowi.

A już argument po co budował taki duży dom jest żenujący. Czyżbyś mu zazdrościł, że mieszkasz w barku parterowym?? To moja złośliwość przyznaję.

I tak mi przyszło do głowy na koniec... może Twój stary komin jest już poprostu wypalony, brudny i kiedyś był mniej uciążliwy gdy był sprawny.

witam i dziękuje za tak szerokie zainteresowanie.
Ale mam też soje rację.
Na nagrzanie wody wystarczy mi ok 20 minut paląc w piecu(aby grzać prądem to ok 4-5 godzin).
Więc nie jest to cały dzieć czy nie można na chwile zamknąć okien ??
Sądze, że Państwo też szukacie chyba oszczędności w swoich portwelach jeśli nie gratuluje zarobków.
A propo prawa - to połowa ludzi na wsi (bo mieszkam w gminie nie w mieście) powinna otrzymac tą karę, gdyż niektórzy gotują jeszcze na piecach kaflowych i tak jak ja grzeją wodę.
A oczędności jakie mam to ok 100 zł miesięcznie więc rocznie 1200 zł
Chyba warto oczdzędzać (pensja do przodu)
Co do konkuru na najlepszego sąsiada nie brałem udziału ale niestety sąsiadów się nie wybiera.
A propo mam miły i ładny barak :P
A mój stary i brudny komin był w zeszłym roku na jesień czyszczony
Pozdro

RadekM
15-06-2007, 09:19
A ty byś sie nie buntował jak by to tobie w lecie dym od sasiada do domu leciał? Dogadaj sie z sasiadem bo waśnie sasiedzkie sa gorsze niz ten dym z komina. A tak na marginesie to czym palisz w lecie moze warto zmienic w lecie opał na jakiś lepszy który bedzie mniej uciążliwy?

Zapomniałem dodać że palę drewnem lub papierem w postaci kartonów.

!!! I to nie mój problem że facet wybudował chate dwa razy większą od mojej.
według ciebie powinienem wywalić komin 7 metrowy na swój koszt??
Mój dom był wybudowany wcześniej !!!

A propo sąsiadów. Jak on pali zimą i zasysało mi jego śmierdzący dym do pokoju dziecięcego to się nic nie odezwałem.


Pozdrawiam
No widzisz jak zassało Ci w zimie z jego domu dym to tez byłeś wściekły, a on moze wącha te dymy teraz codziennie z twojego komina.
Piszesz ze niedawno kupiłeś tam dom i juz chcesz sobie narobic wrogów. Zawsze warto porozmawiac z sasiadem i moze da sie jakoś dogadać tak żeby był wilk syty i owca cała. A to ze on wybudował dom pózniej to nie ma znaczenia miał do tego prawo.

Dziękuje za zainteresowaniem
A propo czym pali sąsiad zimą hmmm, ma warsztat samochodowy
..... i tyle w tym temacie

petr_151
15-06-2007, 10:10
To zaloz sobie elektryczny przeplywowy podgrzewacz wody, Woda ciepla bedzie na biezaco . a sasiadowi nie bedziesz smrodzil. Ja na miejscu sasiada tez bym mial pretensje.

Mice
15-06-2007, 11:28
A propo czym pali sąsiad zimą hmmm, ma warsztat samochodowy ..... i tyle w tym temacie
Samochodami pali :o
Widziałeś ?
Bo pewnie on o Tobie mówi dokładnie to samo, że palisz czym się da i przez to smierdzi i w ogóle.

RadekM
15-06-2007, 12:15
A propo czym pali sąsiad zimą hmmm, ma warsztat samochodowy ..... i tyle w tym temacie
Samochodami pali :o
Widziałeś ?
Bo pewnie on o Tobie mówi dokładnie to samo, że palisz czym się da i przez to smierdzi i w ogóle.

Dla zainteresowanych
w warsztacie samochodowym jak każdy wie naprawia się samochody, używa się do tego również różnych środków smarnych a później wyciera ręce w szmaty i je pali mmmmmmmm jaki ładny zapach. (dla 5latka który śpi w pokoju w sam raz)
nie mówiąc o wymianie oleju i filtrów które służą do rozpalania w piecu.

A jeszcze jedno to co zimą można palić a latem nie!!
Dlaczego, jest takie prawo??
jeśli tak dajcie mi paragraf
A co jeśli mi zimno w domu przecież mieszkam w baraku jak to jeden Państwa określił.
i jak ktoś nie doczytał PALE DREWNEM I KARTONAMI A NIE ŚMIECIAMI.

Grzegorz Saczek
15-06-2007, 12:16
Czy wysokość twojego komina jest zgodna z przepisami?

RadekM
15-06-2007, 12:23
Czy wysokość twojego komina jest zgodna z przepisami?

Dobre pytanie.
Nie wiem. Moge tylko stwierdzić, że przy domku parterowym wysokość komina to około 5,5 metra. Czy do wysokość zdgodna ?
Proszę o info.

Mice
15-06-2007, 12:32
Czy wysokość twojego komina jest zgodna z przepisami?

Dobre pytanie.
Nie wiem. Moge tylko stwierdzić, że przy domku parterowym wysokość komina to około 5,5 metra. Czy do wysokość zdgodna ?
Proszę o info.
Normalnie załamka :lol:
Mój komin jeden ma 6m drugi 8,5 dla domku z poddaszem użytkowym, dobre są te wysokości czy nie ?
Jest coś takiego jak przepisy, jeśli chcesz z nimi porównać to albo należy się zapoznać albo podać jakieś dane. Skąd mamy wiedzieć jak wysoko masz kalenicę, gdzie jest okno, ile metrów od granicy itp

Proponuję :
1. Wzywasz kominiarza
2. Możliwości
Opinia ok --> masz w ... sąsiadów
Opinia ok --> robisz coś, żeby sąsiadowi nie przeszkadzało
Opinia nie ok --> masz w ... sąsiadów
Opinia nie ok --> poprawiasz i wtedy ponownie sprawdzacie czy sąsiadowi dym przeszkadza czy nie
Nie przeszkadza --> flaszka od sąsiada
Przeszkadza --> kilka flaszek od Ciebie lub masz w ... sąsiadów
Przeszkadza --> robisz coś, żeby sąsiadowi nie przeszkadzało

RadekM
15-06-2007, 12:36
Czy wysokość twojego komina jest zgodna z przepisami?

Dobre pytanie.
Nie wiem. Moge tylko stwierdzić, że przy domku parterowym wysokość komina to około 5,5 metra. Czy do wysokość zdgodna ?
Proszę o info.
Normalnie załamka :lol:
Mój komin jeden ma 6m drugi 8,5 dla domku z poddaszem użytkowym, dobre są te wysokości czy nie ?
Jest coś takiego jak przepisy, jeśli chcesz z nimi porównać to albo należy się zapoznać albo podać jakieś dane. Skąd mamy wiedzieć jak wysoko masz kalenicę, gdzie jest okno, ile metrów od granicy itp

Proponuję :
1. Wzywasz kominiarza
2. Możliwości
Opinia ok --> masz w ... sąsiadów
Opinia ok --> robisz coś, żeby sąsiadowi nie przeszkadzało
Opinia nie ok --> masz w ... sąsiadów
Opinia nie ok --> poprawiasz i wtedy ponownie sprawdzacie czy sąsiadowi dym przeszkadza czy nie
Nie przeszkadza --> flaszka od sąsiada
Przeszkadza --> kilka flaszek od Ciebie lub masz w ... sąsiadów
Przeszkadza --> robisz coś, żeby sąsiadowi nie przeszkadzało

DZięki
Jedyna rozsądna porada na tym forum
Gratki dla forumowicza.