PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylowa? pomieszczenia mieszkalne na poddaszu czy nie?



MJAS
04-07-2003, 15:15
Zamierzam zaadaptować poddasze. Projekt przewiduje wentylacje grawitacyjną pomieszczeń mieszkalnych poprzez kominy z rór stalowych wyprowadzone 30 cm ponad (i przymocowane do) istnijące kominy murowane. Ogranicza to możliwości ingerencji w rozkład ścianek działowych. Czy sądzicie że takie rozwiązanie jest potrzebne/dobre? Może zamiennie wystarczą okna wyłazowe jako wentylacja w razie potrzeby (latem)?

tgb
04-07-2003, 17:08
Koniecznie wentylacja przez kominy - okna włazowe nie zapewnią odpowiedniego ciągu. Poza tym wentylacja jest potrzebna nie tylko latem.
Na koniec - wentylacji pomieszczeń na poddaszu wymagają przepisy budowlane (chociaż te chyba są nagminnie ignorowane)

Jola_
04-07-2003, 17:18
Nie wiem, może się mylę, ale pomieszczenia na poddaszu użytkowym są ciągle wentylowane poprzez otwieranie okien. Nie wyobrażam sobie siedzenia w pokoju (tak latem jak i zimą). w którym są pozamykane okna.
Jestem zwolenniczką wietrzenia pomieszczeń poprzez szerokie otwieranie okien. Nie mam zaufania do dziurek w murze.

kasiek
04-07-2003, 17:32
Jestem drugą połową tgb, który uwielbia świeże powietrze. Wentylacja, jeśli rzeczywiście działa, to pomaga w jego zapewnieniu. Tomek ma tego pecha, że mam uczulenie na pyłki i parę miesięcy w roku (co najmniej ze dwa) mocno protestuję przeciw stałemu otwieraniu okien, bo mimo leków się duszę. Poza tym w miesiącach zimowych otwarte okna zwiększają koszt ogrzewania.

Jola_
04-07-2003, 17:49
Kasiek rozumiem Twój problem, ponieważ sama sobie urodziłam własnego alergika.
Wszystkim alergikom bardzo współczuję tej uciążliwej dolegliwości.
Nie wiem jak to będzie gdy zamieszkamy w domu, bo w bloku okna mam ciągle otwarte. Oczywiści przy silnych mrozach wietrzenie nie będzie długotrwałe, ale częste. Wbrew pozorom świeże powietrze b.szybko się ogrzewa.
Może zmienię zdanie widząc topniejący poziom gazu w butli?

MJAS
05-07-2003, 09:05
No dobrze ale przeciez pokoje na (dajmy na to) ostatnim piętrze nie są wentylowane. Więc czemu akurat na strychu tak?

Zbigniew Rudnicki
05-07-2003, 09:28
Skuteczność wentylacji grawitacyjnej zależy od wysokości słupa powietrza w pionowym kanale wentylacyjnym. Na poddaszu wysokość wypada niewielka.
Dla celów bytowych (pokoje) sugeruję wentylacje mechaniczną (wentylator), i to nadmuchowy, z filtrem, nawet najmniejszej wielkości.
W zimie może być włączany programatorem lub przekaźnikiem czasowym.
Sprawa się komplikuje jeśli w kuchni ma być kuchnia gazowa - wymagająca sprawnej grawitacji.
Okna absolutnie nie wystarczą.

Jarecky
05-07-2003, 09:28
Hey :)
Wentylacja pomieszczeń poddasza jest bardzo ważnym elementem. Bezpośrednio wpływa na jakość powietrza eksplowatowanych pomieszczeń. Aby wentylacja grawitacyjna funkcjonowała prawidłowo potrzebne są dwa elementy: nawiew czystego powietrza - uzyskuje się własnie poprzez rozszczelnione okna połaciowe, oraz druga sprawa to otwór wywiewny z kratką.
Następna sprawa to wykonanie kanałów wentylacyinych z rur stalowych...moim zdaniem nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. Prawdopodobnie zaproponowano Ci aby otwory rur z kratkami umieszczone były w stropie. Spowoduje to wykraplanie sie pary wodnej na ściankach i w efekcie zacieki sufitu itp. Efekt wizualny (chyba, że rury będą obudowane) też nie do pozazdroszczenia. Optymalnym rozwiązaniem jest wymurowanie kominów z pustaków wentylacyjnych od podłogi poddasza i obudowanie ich. Jeśli to jest niemożliwe, połaczenie kanałami i zastosowanie np. wentylacji mechanicznej z regulowanym ciągiem przepływu powietrza. I tu zaczynają sie schody...z centralka czy bez...rekuperatorem...eeech...;)
Pozdrawiam serdecznie :)

docieplenia
14-07-2003, 14:54
dobra wentylacja to podstawa m.in. ze wzgledu na ilosc pary wodnej w pomieszczeniu
jak jest za maly ciag w kominie to mozna go zrobic za pomoca specjalnych nakladek na komin;
jak nie masz komina to poszukaj informacji o czymś co się nazywa wentylacja higroskopowa lub jakos tak - w pismach budowlanych sa reklamy tego i ma to ta zalete ze dziala automatycznie i instaluje sie na scianie przekuwajac otwor w scianie wiec jest pelna dowolnosc :)