PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy monta? okien



KrzysiekSM
04-07-2003, 15:35
Kiedy waszym zdaniem powinno się montować okna.
Przed czy po wykonaniu tynków.

Boję się, że montując okna (jak również drzwi zewnętrzne i bramę garażową) przed tynkami, w trakcie tych prac zostaną one zniszczone.

Zastanawiałem się aby na razie na czas wykonywania tynków otwory okienne zabezpieczyć folią, jednak tu obawiam się, że po wykonaniu instalacji w budynku otwartym zostanie ona szybko rozkradziona.

Co radzicie,
Jak wy postępowaliście,
Wasze doświadczenia.

greg98
04-07-2003, 16:32
Nasze doświadczenia są takie, że lepiej założyć okna i alarm, niż oddać instalacje złodziejom.
Grzegorz

tgb
04-07-2003, 16:50
Kiedy waszym zdaniem powinno się montować okna.
Przed czy po wykonaniu tynków.

Boję się, że montując okna (jak również drzwi zewnętrzne i bramę garażową) przed tynkami, w trakcie tych prac zostaną one zniszczone.


Obie szkoły mają pewnie tyle samo przeciwników, co zwolenników. My zdecydowaliśmy się na okna przed tynkami. Przekonało nas to, że wybierając odwrotną kolejność i tak trzeba zabezpieczać okna na zrobienie glifów, a tak wsztkie prace tynkarskie można za jednym zamachem. Z drugiej strony to zabezpieczenie nie jest wcale trudne (polecam "siwą" taśmę - b. dobrze trzyma i nie odrywa się razem z lakierem).

Istnieje jeszcze problem odprowadzania wilgoci z tynków - jeśli są już okna, to trzeba intensywnie wietrzyć - u nas są szpary pod oknami i uchylane okna (dla tynków gipsowych z powodzeniem to wystarcza).

Tomek

Jezier
04-07-2003, 17:02
Ja zamontowałem okna przed tynkami. Na tynkowanie zabezpieczę je.

jolana
04-07-2003, 17:36
U nas dzisiaj tez montowali okna, nie mamy jeszcze tynków :)

joogjan
05-07-2003, 18:19
Zrobiłem odwrotnie.Pierwsze tynki(mineralne) potem okna.Po białkowaniu wszystko dosychało około dwóch tygodni.Wstawiono okna i pozostała jeszcze tylko tynkarzom obróbka szpalet i parapety.Oczywiście bede musiał troche je zabezpieczyć z grubsza przed pochlapaniem zaprawą cementowo - wapienną.Ufam ekipie tynkarskiej( do tej pory sie nie zawiodłem) i myslę ,że wszystko wyjdzie OK

HenoK
05-07-2003, 18:37
KrzysiekSM popraw ten "montarz" w temacie wątku. To razi.

zbyszekP
05-07-2003, 18:54
O kolejności montażu okien bylo już na forum. Patrz np.
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4467&highlight=montowa%E6+okna
czy
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4330&highlight=montowa%E6+okna