PDA

Zobacz pełną wersję : Grubosc ocieplenia



derekpl
17-06-2007, 11:23
Witam

Ramontuje stare pomieszczenia, w chwili obecnej jestem po etapie niszczenia, a na etapie koncepcyjnym.

Czytalem troche i znalazlem iz polska norma mowi iz U dla budynkow nowo wydowanych nie powinna byc wyzsze niz 0,3 z czego inwestozy wybieraja zawsze nizsze.

1. Sciany zbudowane sa z 24 cm cegly silikatowej, ja z rozpedu kupilem styropian 10cm po przeliczeniu wyszlo mi U na poziomie 0,33.
Zastanawiam sie nad dokupieniem dodatkowo 5 cm co dalo by calosciowe 15 cm i U=0,23.
Nie mam za bardzo porownania, czy jest to juz wystarczajace rozwiazanie.

2. Czy jesli kleic bede do sciany 10 a do niego 5 i zabezpiecze to kolkami nie bedzie problemu?

3. Zakladajac ze sciany mialy by po 15 cm ocieplenia, na jaka grubosc powinienem sie zdecydowac jesli chodzi o ocieplenie podlogi (na gruncie, z tego co widze, to wylanej na nieprzygotowane podloze z gruzem warstwa wylewki okolo 5 cm), nie uzytkowego poddasza oraz tarasu ktory znajduje sie nad polowa pomieszczen, w sumie 50 m2 ? Czy wystarczy zachowanie tej samej grubosci?

derekpl
18-06-2007, 12:15
Dzieki

Program super i do tego darmowy, trochę trudny w obsludze, dla laika, ale swoje wyliczylem :D

Ciekaw jestem jeszcze, jak sie ma "energooszczednaosc" do wartosci U, lub jak w tym programie K. Czy jest moze gdzies jakas informacja, chodzi mi o przedzialy od .. do kiepskie od ... do dobre od ... do bardzo dobre, czy cos podobnego.

Mice
18-06-2007, 12:44
Są normy dla ścian 1W wsp. 0,5 dla ścian 2W wsp. 0,3.
A tak naprawdę im mniej tym lepiej, poniżej 0,2 to już powoli dom w miarę energooszczędny, zbliżając się do 0,1 podchodzi pod pasywny. Choć i tak przy takich wartościach to nie tylko ściany ale i całościowe rzowiązanie jest ważne.

derekpl
18-06-2007, 13:09
Przy zastosowaniu wszedize po 15 cm styropianu wychodzi mi cos takiego:
Sciany : 0.250
Podloga : 0.227
Strop, ktory jednoczesnie jest rarasem : 0.264

Za to przy zastosowaniu 20 cm :
Sciany : 0.196
Podloga : 0.181
Strop, ktory jednosczesnie jest tarasem : 0.204

Zastanawia mnie wartosc do ktorej oplacalne jest jeszcze ocieplenie, zeby nie robic sztuki dla samej siebie.

Mice
18-06-2007, 13:18
Wg mnie warto zjechać poniżej 0,2 ale i tak sporo zależy. Ja robię ściany z BK więc u mnie wsytarczy 15cm ocieplenia. W Twoim przypadku to silka więc 20cm. Najgorzej jest ze stropem/tarasem i tutaj bym się najbardziej przyłożył.
Dużo zależy od tego co będzie paliwem pieca, im tańsze tym mniej się opłaca, choć musisz pamiętać, że ceny energii w górę idą przynajmniej co roku i taniej nie będzie.

derekpl
18-06-2007, 22:35
Tak wiec chyba zdecyduje sie na 20 cm

Jeszcze jedno pytanie, posiadam calkiem sporo 10 cm styropianu, czy moge na scianach przykleic 10 a do niej nastepnie kolejna 10 co w sumie da 20 cm?

Czy kolkowac pierwsza warstwe a puzniej takze druga - czy wystarczy tylko druga?

Wszystko oczywiscie sowicie zakolkuje (jak na razie sam chce wykonac to ocieplenie)

Czy nie bedzie w takim rozwiazaniu jakiegos problemu?

derekpl
19-06-2007, 07:20
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz.
O ile moge ocieplic sciany, strop i taras o tyle nie bardzo wiem jak mam sie zabrac do fundamentow.
Z opisow na forum wiem ze nowo budowane domy mozna ocieplic przez wprowadzenie, po miedzy fundament a sciane wlasciwa warstwy z bodaj "cieplejszego pustaka". O tyle ja remontuje to co juz stoi.
Czytalem opisy kilku technologii, wszedzie byla jedynie mowa o ociepleniu sciany do linii gruntu, jak ugryzc temat ponizej?

Dzieki za zainteresowanie tematem.

Barbossa
19-06-2007, 08:03
przy odpowiedniej szybkości/prędkości wymiany uda ci się zamienić na" pustak cieplejszy"
a tak na poważnie wystarczy ocieplić ścianę fundamentową do głębokości przemarzania,( chyba, że masz piwnicy i chcesz żeby była ciepła to do końca ściany fundamentowej)
a izolacja ta musi mieć ciągłość z izolacją na elewacji, i tyle

HenoK
22-06-2007, 19:58
Przy zastosowaniu wszedize po 15 cm styropianu wychodzi mi cos takiego:
Sciany : 0.250
Podloga : 0.227
Strop, ktory jednoczesnie jest rarasem : 0.264

Za to przy zastosowaniu 20 cm :
Sciany : 0.196
Podloga : 0.181
Strop, ktory jednosczesnie jest tarasem : 0.204

Zastanawia mnie wartosc do ktorej oplacalne jest jeszcze ocieplenie, zeby nie robic sztuki dla samej siebie.
Znając koszty energii zuzytej do ogrzewania oraz koszt potrzebnego systemu grzewczego domu można tę optymalną grubość z dosyć dobrym przyblizeniem obliczyć.
Oczywiście im droższa energia tym bardziej opłaca się zastosować grubsze ocieplenie.

Odpowiedź daje wykres pochodzący ze strony : Dom pasywny (http://www.budynkipasywne.pl/modules.php?op=modload&name=PagEd&file=index&topic_id=5&page_id=64) :
http://www.budynkipasywne.pl/modules/PagEd/medipics/schematystr19ekonom340.jpg
Obniżanie zużycia energi poprzez zwiększanie izolacyjnosci domu prowadzi do coraz większych kosztów. Jeżeli jedna dojdziemy do granicy, w której z systemu grzewczego możemy zrezygnować (domu pasywnego), koszt domu maleje skokowo własnie o wartość instalacji grzewczej.

krzysztof_o
22-06-2007, 21:25
Ja ocieplam ściany 30 cm strop piwnicy 25 cm i podłoga piwnicy 25 cm dach 35 cm okna ciepłe współczynnik U=0.8 dla całego okna niby dużo ale wszystkie przegrody będą miały około U=0.1 i budując na kredyt nie mam kasy na wysokie rachunki i puszczanie z dymem pieniędzy

derekpl
26-06-2007, 17:16
Witam

W chwili obecnej zostałem powstrzymany przez sprawy natury formalnej, i zmuszony do skorzystania (nie taniego) z pomocy architekta, mam nadzieje, iż pomoże mi rozwiać wątpliwości. Jedyne co trochę mi się nie podoba, to, to iż Pani architekt podchodzi do takiego ocieplenia bardziej jako tendencji a nie technologii wykonania „trzeba by sprawdzić jakie grubości ocieplenia, są w tabelach, dla domów pasywnych”.
Zamierzam ogrzewać gazem z linii miejskiej poprzez użycie pieca kondensacyjnego, do tego przewiduje montaż rekuperatora. Rozważam możliwość budowy GWC w formie rurowej, ale skutecznie powstrzymuje mnie kwestia odprowadzenia kondensatu pary wodnej, gdyż mieszkać mam w okolicy, której czasowo (wiosna, jesień) poziom wód gruntowych znacząco się podnosi, boje się przez to nie miłego zapachu a także tego co mogło by zacząć żyć własnym życiem w owych rurach, poprzez brak możliwości ich skutecznego czyszczenia.

Najgorsze jest to – iż dopiero zacząłem, efektów nie widać kasa ubywa znacznie, a ilość dylematów rośnie.

Dzięki za pomoc.