PDA

Zobacz pełną wersję : Osuszanie wylewek



dodi
17-06-2007, 19:40
Witam

Mam zrobione wylewki z miksokreta, po wykonaniu wylewek były przykryte przez 6 dni folią i teraz ze wzglęgu na termin chciałbym przyspieszyć odsychanie wylewki przez zastosowanie wentylatorów i osuszacza, tylko nie wiem po jakim czasie można wstawić taki osuszacz od czasu wykonania wylewki? może coś doradzicie może Janzar.... :)

pozdrawiam


dodi

zygmor
17-06-2007, 19:53
dodi,
Ja bym radził nie przesadzać, zastosowałbym prostą wentylację wyciągową o średniej wydajności, ale żeby pracowała na okrągło. Zasysać powietrze powinna z zewnątrz i najlepiej aby wlot i wylot były od siebie maksymalnie oddalone aby odbierały wilgoć z całego pomieszczenia. Zbyt gwałtowne suszenie może doprowadzić do popękania wylewki, ale chyba nie o to Ci chodzi.
podobnie się dzieje jak masz w wylewce podłogówkę i nie możesz się doczekać, kiedy ją po raz pierwszy uruchomisz, beton wiąże 28 dni i nie należy mu w tym przeszkadzać. To proces chemiczny i nic na to nie poradzisz i nie przyspieszysz.

dodi
17-06-2007, 20:03
tylko widzisz ja za 2 tyg muszę płytki układać a ponoć musi być niewielka wilgotność wylewek, nie mówiąc już o drzewie jakie będę układał, 28 dni masz jak najbardziej racje ale jest to pełne wiązanie... hm sam nie wiem co robić..osuszacz można powiedzieć że ma zapewniony i mogę go użyć.

dodi

zygmor
17-06-2007, 21:38
dodi,
Nie myśl, że to tylko Twój problem. Jutro u mnie zaczynamy przygotować się do wylewek u mnie na parterze, tu część podłóg będzie z płytkami, a część to deski sosnowe i też się zastanawiam jak to pogodzić, bo wykonawca chce kłaść wszystko po wylewkach. Ale ponieważ dziś skończono tynki wapienne, a jutro zaczynają wylewki, dlatego zdecydowałem się umieścić na parterze wilgotnościomierz i w ten sposób kontrolować wilgotność zarówno ścian jak i wylewek. Podobno najprostszą metodą do sprawdzenia czy wylewki wyschły czy nie to przykleić kwadrat folii tak np. 30X30cm i po paru godzinach po odklejeniu sprawdzić czy na folii skropliła się woda czy nie.
Nas też gonią terminy, bo mieliśmy dwa miesiące przestoju, i też intensywni myślę jak to będzie, chyba deski będą musiały poczekać, bo inaczej się zmarnują...

janzar
17-06-2007, 22:07
Witam

Mam zrobione wylewki z miksokreta, po wykonaniu wylewek były przykryte przez 6 dni folią i teraz ze wzglęgu na termin chciałbym przyspieszyć odsychanie wylewki przez zastosowanie wentylatorów i osuszacza, tylko nie wiem po jakim czasie można wstawić taki osuszacz od czasu wykonania wylewki? może coś doradzicie może Janzar.... :)

pozdrawiam


dodi

Witam
w odpowiedzi na to pytanie

-jastrych wysycha w tempie 1 cm na 1 tydzień co oznacza że ostatni centymetr w grubości jastrychu musi "przebić się " przez całą grubość aby mieć pewność co do odpowiedniej wilgotności dla położenia paneli,parkietu lub wykładziny, przyjmuje się średnio 6-8 tygodni od czasu położenia jastrychu dla tych prac

-płytki można przykleić już po 4 tygoniach czyli po wstępnym okresie wiązania cementu

- w celu przyspieszenia tych prac można zastosować tzw SZYBKI CEMENT
http://pl-pl.sopro.com/75I-I5R-1FQ/virtual/service/czAe-sto-zadawane-pytania.html
do zaprawy i wtedy okres oczekiwania skraca się do nawet 1 tygodnia od tych prac ,jedynym przeciwskazaniem jest tu cena takiego cementu ktorego tona to ok 2,5-3,0 tyś zł

-INNĄ METODĄ JEST ZASTOSOWANIE SPECJALNEGO PLASTYFIKATORA PROD. NIEMIECKIEJ (KTÓRY TO STOSUJĘ Z POWODZENIEM OD KILKU LAT)
SKRACAJĄCY CZAS POŁOŻENIA WYKŁADZIN PANELI LUB PARKIETU JUŻ PO 14 DNIACH Z GWARANTOWANĄ WILGOTNOŚCIA 2% PODŁOŻA KTOREGO GRUBOŚC NIE PRZERACZA 7 CM POD WARUNKIEM ŻE W TYM CZASIE NIE WYKONUJE SIE INNYCH MOKRYCH PRAC W POMIESZCZENIU

MOGĄ TO POTWIERDZIĆ PARKIECIARZE I WYKONAWCY POSADZEK Z TARKETU , KTÓRZY WYKONYWALI PRACE PO NAS

NIE PODAM JEGO NAZWY ABY NIE BYĆ POSĄDZONY O REKLAMĘ ZAINTERESOWANI MOGĄ ZAPYTAĆ MNIE PRYWATNIE
JAK DO TEJ PORY WIELU Z TEGO SKORZYSTAŁO
PRODUKT POSIADA NIEMIECKI ATEST CZYLI DOPUSZCZONY DO UŻYTKU W UNII

POZDRAWIAM JAN ZAREMBA

dodi
18-06-2007, 05:18
Witam

Mam zrobione wylewki z miksokreta, po wykonaniu wylewek były przykryte przez 6 dni folią i teraz ze wzglęgu na termin chciałbym przyspieszyć odsychanie wylewki przez zastosowanie wentylatorów i osuszacza, tylko nie wiem po jakim czasie można wstawić taki osuszacz od czasu wykonania wylewki? może coś doradzicie może Janzar.... :)

pozdrawiam


dodi

Witam
w odpowiedzi na to pytanie

-jastrych wysycha w tempie 1 cm na 1 tydzień co oznacza że ostatni centymetr w grubości jastrychu musi "przebić się " przez całą grubość aby mieć pewność co do odpowiedniej wilgotności dla położenia paneli,parkietu lub wykładziny, przyjmuje się średnio 6-8 tygodni od czasu położenia jastrychu dla tych prac

-płytki można przykleić już po 4 tygoniach czyli po wstępnym okresie wiązania cementu

- w celu przyspieszenia tych prac można zastosować tzw SZYBKI CEMENT
http://pl-pl.sopro.com/75I-I5R-1FQ/virtual/service/czAe-sto-zadawane-pytania.html
do zaprawy i wtedy okres oczekiwania skraca się do nawet 1 tygodnia od tych prac ,jedynym przeciwskazaniem jest tu cena takiego cementu ktorego tona to ok 2,5-3,0 tyś zł

-INNĄ METODĄ JEST ZASTOSOWANIE SPECJALNEGO PLASTYFIKATORA PROD. NIEMIECKIEJ (KTÓRY TO STOSUJĘ Z POWODZENIEM OD KILKU LAT)
SKRACAJĄCY CZAS POŁOŻENIA WYKŁADZIN PANELI LUB PARKIETU JUŻ PO 14 DNIACH Z GWARANTOWANĄ WILGOTNOŚCIA 2% PODŁOŻA KTOREGO GRUBOŚC NIE PRZERACZA 7 CM POD WARUNKIEM ŻE W TYM CZASIE NIE WYKONUJE SIE INNYCH MOKRYCH PRAC W POMIESZCZENIU

MOGĄ TO POTWIERDZIĆ PARKIECIARZE I WYKONAWCY POSADZEK Z TARKETU , KTÓRZY WYKONYWALI PRACE PO NAS

NIE PODAM JEGO NAZWY ABY NIE BYĆ POSĄDZONY O REKLAMĘ ZAINTERESOWANI MOGĄ ZAPYTAĆ MNIE PRYWATNIE
JAK DO TEJ PORY WIELU Z TEGO SKORZYSTAŁO
PRODUKT POCIADA NIEMIECKI ATEST CZYLI DOPUSZCZONY DO UŻYTKU W UNII

POZDRAWIAM JAN ZAREMBA

Janzar a czy spotkałeś się właśnie z osuszaniem ? jak wiadomo osuszanie polega na osuszaniu nie samej wylewki tylko powietrza w zamkniętym pomieszczeniu a wg zasady wilgoć dąży do wyrównania się poziomów wylewka zaczyna oddwać wilgoć..co ty na to?

dodi

dodi
18-06-2007, 05:22
dodi,
Nie myśl, że to tylko Twój problem. Jutro u mnie zaczynamy przygotować się do wylewek u mnie na parterze, tu część podłóg będzie z płytkami, a część to deski sosnowe i też się zastanawiam jak to pogodzić, bo wykonawca chce kłaść wszystko po wylewkach. Ale ponieważ dziś skończono tynki wapienne, a jutro zaczynają wylewki, dlatego zdecydowałem się umieścić na parterze wilgotnościomierz i w ten sposób kontrolować wilgotność zarówno ścian jak i wylewek. Podobno najprostszą metodą do sprawdzenia czy wylewki wyschły czy nie to przykleić kwadrat folii tak np. 30X30cm i po paru godzinach po odklejeniu sprawdzić czy na folii skropliła się woda czy nie.
Nas też gonią terminy, bo mieliśmy dwa miesiące przestoju, i też intensywni myślę jak to będzie, chyba deski będą musiały poczekać, bo inaczej się zmarnują...

Zygmor, ja mam wypożyczony profesjonalny wilgotnościomierz który mierzy 4 cm wgłąb także sprawę mam rozwiązaną :) a co do osuszacza to tak jakbyś cały czas dostarczał suche powietrze do pomieszczenia...

dodi

kdarme
01-07-2010, 13:10
Aby samemu dobrze osuszyć wylewki należy się zaopatrzyć w higrometr oraz sprawdzać na prognozie pogody np: w iGoogle jaka będzie wilgotność powietrza. Najlepsze efekty otrzymuje się w słoneczny dzień od godziny 12:30 do 17:00 jeżeli chodzi o początek lipca. Wtedy należy otwierać wszystkie okna jakie się da.

Ja mam ten problem, że nie mam kominów, a mam rekuperator z bardzo dobrym wymiennikiem ciepła i wilgoci, więc osuszanie wylewek idzie mi bardzo ciężko. Kupiłem sobie osuszacz i zbieram po 6 litrów wody na dobę. W 70% mam wilgotność wylewki poniżej 2%, a w 30% nawet do 3%.

Suszę już prawie rok, a intensywnie 5 miesięcy i już miałem 2 speców od suszenia z wieloma wentylatorami i osuszaczami. Efekt był taki, że gdy wszędzie spadła wylewka poniżej 2% panowie sobie pojechali a za tydzień, jak mieli wchodzić parkiety znowu było ponad 2%. Po prostu z dolnych warstw wylewki wilgoć szła do góry. Tam gdzie wilgotność spadła do 0,4% oznacza że wilgoć technologiczna już cała wyszła.

Jaki osuszacz?

Ewidentnie dla szybkiego suszenia tylko absorbcyjny + wentylatory. Wysuszy powietrze w domu poniżej 20%. Tą metodę można stosować jak wylewka ma już 2 miesiące, gdyż świeża może popękać.

Osuszacz kondensacyjny działa realnie powyżej 40% wilgotności powietrza, czyli dosuszanie nim poniżej 2% wylewki jest trudne, tutaj niestety to musi trwać.

Jaka ma być w domu temperatura
od 24 do 30 stopni

Co to jest punkt rosy?
Punt rosy to wartość temperatury przy której skrapla się w powietrzu woda w danej chwili. I jeżeli punkt rosy wynosi 18 stopni a wylewki mają 17 stopni i otworzymy okna, to wylewka jak gąbka z powietrza będzie pobierała wodę.

Test
W chwili obecnej na pogodzie mam:
Scattered Clouds
25 °C
obłoki zanikające
Wilgotność: 54%
Wiatr: 15 km/h from the NW
Widzialność: 10.0 kilometrów
Punkt rosy: 15 °C
Ciśnienie: 1017 hPa
UV: 8

Oznacza to, że absolutnie nie mogę dziś suszyć bo w domu mam wilgotność 42% a na dworze 54%. Punkt rosy wynosi 15 stopni, tzn, jeżeli w domu gdzieś posadzka, ściana cokolwiek będzie miało 15 stopni to będzie skraplała się na tym woda. Jeżeli na dworzu będzie 35% wilgotności punkt rozy obniży się do około 12 stopni i wtedy można otwierać okna do woli. Bo 35<42 i wątpię by przy 25 stopniach na dworzu w domu coś miało 12 stopni