PDA

Zobacz pełną wersję : " wole oko "



krzyzan
05-07-2003, 09:04
:-?
Mam projekt z tzw. "wolim okiem" na okno w łazience wym. 1 wys:6 dł.
Wskazane jest pokrycie dachówką - karpiówką, a ja chciałbym
pokryć falistą. Ponoć "wole oka" przeciekają w jakimś % nawet przy karpiówce, a przy innych dachówkach jeszcze bardziej. Czy ktoś ma doświadczenia z tym elementem ? Czym (typ dachówki) i jak ( niektórzy
stosują papę termozg. pod "wole oko" z odpływem do rynny) je wykończyć ? Dach z wełną i folią paroprzepuszczalną.

Jarecky
05-07-2003, 09:36
Hey :)
Spotkałem się z wykonawcą, który twierdził, że wole oczko można pokryć inną dachówką niż karpiówka tzn. było ono tylko atrapą. Zasadnicze pokrycie wykonywał z papy. Sam tego na oczy nie widziałem, ale podobno sie sprawdziło (nie przeciekało). Alternatywa może być gont albo trzcina ;). Tak na marginesie ten wykonawca był niezłym fachowcem :).
Pozdrawiam serdecznie :).

magmi
05-07-2003, 10:20
Niedawno była na forum dyskusja na ten sam temat:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=10826&highlight=wole+oczko

tom soyer
07-07-2003, 11:54
najlepszym pokryciem dla wolego oka sa plytyki imitujace lupek.

Slawek :)
07-07-2003, 12:15
Pfuj, imitacje. A gdzie zasada prawdy materiałowej?
Swoją drogą mam okazję być częstym gościem w środkowej Hesji, gdzie przez stulecia kwitło budownictwo fachwerkowo-łupkowe. Często można bezpośrednio porównać stare domy kryte łupkiem i niektóre nowe nakryte imitacją (najczęściej w formie aplikacji - np. szczyt okna mansardowego). Muszę stwierdzić, że to drugie wygląda strasznie porażkowo - jak plastikowe imitacje egzotycznych owoców, albo dom obłożony sidingiem miast deskami :-?
Choć niby de gustibus non ... 8)

BW
07-07-2003, 13:45
Mam dom z dwoma wolimi oczkami (patrz dom Beaty). Mimo,ze w projekcie była karpiówka my pokryliśmy innym modelem dachówki. Profil nad wolim oczkiem musiała wykonać ekipa pracująca na zabytkowych budowlach, bo inna nie dawała sobie rady. Wiem, że nad oknem jest wełna,dechy i folia. Jak na razie (dwa lata) nie cieknie.
Koszt wyższy, ale uważam, że wole oczka dodają uroku.

krzyzan
09-07-2003, 19:48
:D
Dziękuję Wszystkim, którzy podjęli temat !!!
Byłem na 3 budowach z wolim okiem.
Takie małe jak moje, to tylko karpiówka.
Wybrałem Wiekora tradycyjną. Cena dachu wyższa, ale przecież więźbę w projekcie mam pod "karpia", a sprzedawca dał dobrą cenę.
Ci, którzy mają podobny problem radzę dobrze przyjrzeć się "karpiowi"
( DOBRZE ZROBIONEMU ! ). My z żoną nie widzimy już alternatywy.
Pozdrawiam. Jak postawię to pokażę :wink: