PDA

Zobacz pełną wersję : okna dachowe 140 czy 160cm?



bimbelt
19-06-2007, 09:24
Mam dach o kacie nachylenia 38st. i okna dachowe 78x160. W dwoch pomieszczeniach okna dachowe sa jedynymi, w innych sa dodatkowo lukarny. Czy warto wstawiac takie duze okna? Sumaryczna cena w stosunku do 140 wzrasta o 10%. Niby malo, ale troche boli ;)

Inna sprawa, to okno w lazience, ktore projektant zaplanowal jako 78x140. W ten sposob mam na dachu jedno okno mniejsze, ustawione w rzedzie z innymi o wysokosci 160cm. Dlaczego architekt przyjal takie rozwiazanie? Moze jest jakies praktyczne uzasadnienie? Wolalbym oczywiscie, by wszystkie okna na danej polaci byly tej samej wysokosci.

petr_151
19-06-2007, 10:12
Trzeba tez zwrocic uwage na wysokosc scianki kolankowej bo jesli jest wysokosci okolo metra to przy 160 cm moze okazac sie ze siegniecie do samej gory zeby je otworzyc bedzie nie mozliwe swobodnie stojac na podlodze, dotyczy to kien Velux ktore maja klamke na gorze, robia tez okna z klamka na dole ale jest to dodakowy koszt . Fakro ma tez w ofercie okna z klamka na dole ale nie wiem jak cenowo to wychodzi.

Barbossa
19-06-2007, 10:15
przy takiej chałupie to stać na elektrykę do okien, co tam ból, raz się żyje, a "strzelać" pilocikiem i otwierać okna napewno się spodoba

Anisia3
19-06-2007, 10:19
Ja mam u siebie większe 94x160. Ale wszystkie okna są w pokojach. Celowo wybrałam większe, bo 78 moim zdaniem ciut za wąskie, bo to przecież wymiar całego okna, a nie przeszklenia. Jeśli chodzi o klamkę, to VeluX ma na górze. W Fakro nie ma takiego problemu, bo klamka jest umieszczona na dole i z sięganiem nie ma problemu. Sprawdź jeszcze klamki w innych firmach.
Jeśli zaś chodzi o wielkość, to głupio będzie wyglądało jedno okno w innym wymiarze na tej samej połaci, więc albo powiększ to okno albo zmniejsz inne.

bimbelt
19-06-2007, 10:23
Jestem praktycznie zdecydowany na Fakro, wiec z sieganiem do klamki nie bedzie problemu.

Co z oknem w lazience? Dlaczego architekt dal mniejsze?

Barbossa
19-06-2007, 10:25
żeby, siedząc na tronie nie zakręciło Ci sięw głowie, gdzy spojrzysz w niebo, przy takim wysiłku może się tak zdażyć

bimbelt
19-06-2007, 10:28
Prosze, jesli nie masz nic konstruktywnego do napisania, to po prostu nie pisz. Milczenie jest zlotem.

tauf
19-06-2007, 11:03
Proponuję jeszcze sprawdzić, czy przy wykończeniu okna o określonym wymiarze górna szpaleta będzie na poziomie niższym lub równym od poziomu sufitu w danym pomieszczeniu. Problemy mogą wystąpić, jesli np. była podwyższana ściana kolankowa.

bimbelt
19-06-2007, 11:42
Proponuję jeszcze sprawdzić, czy przy wykończeniu okna o określonym wymiarze górna szpaleta będzie na poziomie niższym lub równym od poziomu sufitu w danym pomieszczeniu. Problemy mogą wystąpić, jesli np. była podwyższana ściana kolankowa.

Scianki kolankowej nie ruszalem, wiec zakladam, ze architekt to policzyl. Sprawdze jeszcze dla pewnosci.

pierwek
19-06-2007, 12:32
wierzenie w architekta jak w wyrocznie jest obarczone grubym błędem...
Po prostu chłopina nię machnął. Toż to nie jego dom przecież.

bimbelt
19-06-2007, 13:33
Ja tam ciagle szukam w tym jakiegos glebszego sensu. Moze w lazience trudniej siegnac do klamki? Albo okno musi byc w lazience wyzej osadzone?

Barbossa
19-06-2007, 14:07
Prosze, jesli nie masz nic konstruktywnego do napisania, to po prostu nie pisz. Milczenie jest zlotem.
o pisaniu tam nie ma wzmianki Jaśnie Wielmożna Elokwencjo

może ma funkcję wyłazu?